Кесарів розтин

Хірургічна операція витягання плоду з порожнини матки через розріз в її стінці.

Кесарів розтин

Кесарів розтин (КР) – одна з найперших хірургічних операцій, які проводили люди. У міфології Стародавньої Греції є згадка про те, що Асклепій і Діоніс – боги, народжені кесаревим розтином. До XVI століття операцію проводили з метою порятунку немовлят померлих матерів, але потім лікарі стали робити спроби зробити КР живій жінці – правда, з огляду на неправильну техніку і відсутність лікарських препаратів пацієнтки все одно вмирали. Лише в XIX столітті медики стали видаляти матку після вилучення дитини, а через деякий час навчилися зашивати її спеціальним швом. З винаходом антибіотиків в середині XX століття смертельні випадки зійшли нанівець, а операція кесарів розтин стала широко використовуватися для розродження і врятувала мільйони життів.

Операція кесарів розтин

Як проходить операція

Кесарів розтин – операція, при якій малюка витягують з матки через розріз, зроблений в черевній стінці мами. Як це відбувається? Спочатку майбутній мамі дається наркоз. Якщо мова про плановий кесарів розтин, анестезія буде епідуральною. Іноді пацієнтці роблять загальний ендотрахеальний наркоз. В екстрених випадках використовують внутрішньовенну ін’єкцію, яка дозволяє швидко ввести породіллю в штучний сон.

Після цього медсестра обробляє живіт антисептиком, і хірург приступає до роботи. Він розсікає скальпелем передню черевну стінку, а потім матку, вручну розсовує м’язи і виймає дитину. Після цього перерізає пуповину, передає новонародженого дитячій медсестрі і неонатологу для огляду і обробки. Малюкові прочищають рот і ніс від слизу, обробляють пуповину, обтирають шкіру, зважують і вимірюють. Дається оцінка за шкалою Апгар, яка показує стан малюка через 1 і 5 хвилин після народження. Хірург в цей час обстежує порожнину матки породіллі, прибирає плаценту і навколоплідні оболонки. Кровоносні судини в ході операції перев’язуються або припікаються, щоб зменшити кровотечу. В кінці накладаються шви з саморозсмоктуючих матеріалів спочатку на матку, потім на черевну стінку. Шкіру зшивають саморозсмоктуючою ниткою, іноді замість нитки використовують скоби. Поверх шва на шкіру накладають пов’язку. Вся операція займає 30-40 хвилин.

Розріз на животі і матці при кесаревому розтині може бути продольним або поперечним, причому тип розрізу може не збігатися – іноді на матці виробляють вертикальний перетин, а на животі – горизонтальний. Для наступних вагітностей важливо знати, як саме розрізали і зшивали органи і тканини (таку інформацію вказують у виписці). Найкращий нижній поперечний шов матки, так як він супроводжується меншою крововтратою і ймовірністю інфікування, добре зростається в рубець.

Плановий кесарів розтин

Плановий кесарів розтин призначають жінці під час вагітності, керуючись показаннями. Майбутня мама заздалегідь готується до операції, проходячи всі необхідні обстеження, і лягає в стаціонар за 1-2 дня. Якщо немає необхідності провести плановий КР раніше, його призначають на день, найближчий до передбачуваної дати пологів. Іноді операцію проводять, дочекавшись початку перейм.

Перед плановим кесаревим розтином жінку можуть покласти в пологовий будинок заздалегідь для перевірки доношеності дитини і спостереження. Операції передує звичайна підготовка – обмеження їжі і пиття напередодні, гігієнічні процедури. Плановий КР проводять під загальним ендотрахеальним наркозом або епідуральною анестезією, в деяких пологових будинках дозволено присутність чоловіка на таких пологах.

Екстрений кесарів розтин

Екстрений кесарів розтин роблять, коли потрібно терміново витягти дитину, щоб уникнути смертельно небезпечних ускладнень для неї і мами. Часу для прийняття рішення у лікаря вкрай мало – іноді він обчислюється буквально хвилинами, і тоді операцію проводять прямо в пологовому залі під внутрішньовенним наркозом.

Показаннями для екстреної операції кесаревого розтину є:

 • Гостра гіпоксія плода і уражень його серцебиття
 • Неправильне положення дитини, коли голівка не може пройти в материнський таз
 • Припинення пологової діяльності
 • Розрив матки
 • Передчасне відшарування нормальної або передлежачої плаценти, кровотеча через відшарування
 • Стрибок артеріального тиску, підвищення температури тіла у жінки

Чим відрізняється екстрений КР від запланованого? По-перше, наркозом – в плановому порядку перевагу віддають епідуральній анестезії, а коли зволікати не можна, в хід йде швидкодіючий внутрішньовенний або ендотрахеальний наркоз. По-друге, на термінову операцію не пустять чоловіка, навіть якщо він був присутній на початку пологів. Лікарям потрібно зосередитися на допомозі жінці і дитині, а не відволікатися і заспокоювати схвильованого глядача. Тому екстрений кесарів розтин в пологовому будинку проводять без пап. Ще одна відмінність від планового КР – вищий ризик ускладнень і травм внутрішніх органів, так як операцію проводять без підготовки і в стислі терміни.

Матка і кесарів розтин

Що відбувається з маткою при кесаревому розтині? На ній робиться досить великий розріз, через який хірург витягує дитину. Розріз може бути вертикальним Т-образним (якщо операція екстрена) або горизонтальним (при плановому кесаревому). Переважно зробити менш травмуючий горизонтальний шов. Вертикальний шов на матці при кесаревому розтині зачіпає її верхній сегмент схильний до розривів, тому розрізають і шиють вертикально тільки в самому екстреному випадку.

Після операції матка у жінки скорочується гірше, ніж при пологах, що пов’язано зі слабкістю розсічених м’язів. Щоб поліпшити скоротливу активність і забезпечити відтік виділень з порожнини, пацієнткам призначають збільшену дозу окситоцину і радять частіше прикладати дитину до грудей.

Плюси кесаревого розтину

Які є плюси у кесаревого розтину? По-перше, операція дає можливість врятувати життя в тих випадках, коли природні пологи можуть закінчитися трагічно для мами і малюка. По-друге, кесарів розтин робиться швидко і зі знеболенням, а це значить, що жінка може уникнути довгих годин болісних переймів, якими супроводжується відкриття родових шляхів. Правда, це стосується тих, хто претендує на плановий КР. Іноді ж майбутня мама проходить спочатку перейми, а потім екстрений кесарів розтин, коли щось пішло неправильно. Бажання уникнути болю сприймається жінками як основний плюс кесаревого розтину і переважує всі інші міркування: жінки просять зробити їм операцію і забувають про потенційні ускладнення.

До інших позитивних сторін КР можна віднести збереження цілісності промежини, шийки матки, тонусу стінок піхви, можливість вибрати зручну дату народження малюка. Багатьом подобається те, що результат хірургічного втручання більш передбачуваний, а в пологах може трапитися всяке.

Істотним плюсом кесаревого розтину майбутні мами вважають зменшення ймовірності родових травм. Дитина не проходить через родові шляхи під час перейм і потуг, а значить, не пошкоджує найбільш вразливі в пологах голову і шию. Насправді це не зовсім так – народжені кесаревим розтином діти мають не менше травм, ніж ті, що з’явилися на світ природним шляхом, адже при КР малюка витягують через невеликий розріз в черевній стінці і матці.

Мінуси кесаревого розтину

Незважаючи на певні плюси операції кесаревого розтину, він також несе ризики для мами і дитини.

Велику небезпеку становить собою анестезія. Ендотрахеальний наркоз може ускладнитися анафілактичним шоком, зупинкою кровообігу, ураженням мозку, пневмонією. Наслідками регіонарної анестезії нерідко стають стійкі головні і спинні болі, запалення оболонок спинного мозку, травми хребта.

До мінусів кесаревого розтину слід віднести важке відновлення і велику крововтрату. У перший час молодій мамі потрібні знеболюючі препарати, вона не може повноцінно доглядати за дитиною, піднімати на руки, вставати до нього вночі. Забороняються спортивні навантаження (і особливо вправи на прес) протягом декількох місяців. Багатьом жінкам доставляє естетичну незручність шов, навіть якщо він акуратно зроблений внизу живота.

Віддаленим мінусом кесаревого розтину є рубець на матці, через який можуть ускладнитися наступні вагітності й пологи. Крім того, операція провокує розвиток спайкового процесу в малому тазу і черевній порожнині.

Хірургічне втручання впливає на дитину – він піддається дії наркозу. Вважається також, що у дітей, народжених кесаревим розтином, не виробляються спеціальні гормони і білки, що позитивно впливають на адаптацію, розумовий і емоційний розвиток, пам’ять.

До мінусів кесаревого розтину також відносять труднощі з грудним вигодовуванням – дуже часто лактація у жінок налагоджується важче, молоко з’являється пізніше і в меншій кількості, ніж після природних пологів. Тому дитину потрібно догодовувати, а то і зовсім переходити на штучне вигодовування, яке не завжди корисно для травлення немовляти.

Анестезія при кесаревому розтині

Анестезію при кесаревому розтині роблять по-різному. Один з найбільш небажаних видів наркозу – внутрішньовенний, так як він негативно впливає на жінку і дитину. Але іноді у лікарів немає вибору, і внутрішньовенна ін’єкція є найбільш швидким способом ввести породіллю в стан сну. Загальний внутрішньовенний наркоз супроводжується втратою свідомості, пам’яті і больових відчуттів. М’язи в цей час розслабляються, рефлекси згасають. Показанням для ін’єкційної анестезії при кесаревому розтині є екстрені ситуації. Її роблять і в тому випадку, якщо жінці не можна провести спинальну або епідуральну анестезію в силу деяких захворювань, а також травм хребта. Безсумнівним плюсом внутрішньовенного наркозу є швидке повне знеболювання з розслабленням м’язів, відсутність пригнічуючого впливу на дихання і роботу серця, простота виконання. До недоліків відносять ризик порушень дихання та пригнічення нервової системи плода.

Ще один спосіб анестезії при кесаревому розтині – ендотрахеальний наркоз, коли ліки потрапляють в організм майбутньої матері через трубку в трахеї. Ендотрахеальний загальний наркоз більш кращий для КР через низку переваг. По-перше, ліки повільніше проникають через плаценту до малюка. По-друге, ризик серцево-судинних і дихальних ускладнень мінімальний за рахунок використання апарату ШВЛ, який подає в легені кисень і прибирає вуглекислий газ. По-третє, дозування препарату для штучного сну виробляється точніше, і його легко можна змінити. Нарешті, при ендотрахеальному наркозі зведена до мінімуму ймовірність аспірації. До мінусів можна віднести можливі неприємні відчуття після того, як жінка прокинеться (біль в горлі, нудоту, тремтіння, запаморочення). Можливі травми горла, зубів і ротової порожнини, інфекційні захворювання легенів.

Регіонарна (спінальна) анестезія дає втрату чутливості тіла від пояса і нижче. Препарат вводять в цереброспінальну рідину через прокол між двома хребцями, породілля при цьому повинна лежати в позі ембріона з підібраними ногами. Під час операції пацієнтка перебуває в свідомості. Ліки діють швидко і ефективно, з мінімальним впливом на дитину. Відновлювальний період після такого наркозу проходить швидко. Спинальну анестезію призначають, коли загальний наркоз протипоказаний або у жінки є серйозні патології – гестоз, діабет, захворювання серця і нирок, гіпертонія.

Не можна робити спинальну анестезію при великій крововтраті, інфекціях, запаленнях, високому внутрішньочерепному тиску, хворобах центральної нервової і кровоносної системи, а також при гіпоксії плода. До недоліків методу відносять ризик виникнення ускладнень: сильні та тривалі спинні і головні болі, запалення мозкових оболонок, судоми, зупинка дихання, різке падіння тиску. Операція зі спінальним знеболенням може тривати не більше 2 годин.

Ще один популярний вид анестезії при кесаревому розтині – епідуральна. Вона дуже схожа на спинальну, але має деякі відмінності. Препарат вводиться в епідуральний простір (між спинномозковим каналом і твердою оболонкою мозку), а не в цереброспінальну рідину – і для цього використовується більш товста голка. Для епідуральної анестезії не потрібно високу майстерність і точність лікаря, як це потрібно в разі спинального наркозу. Знеболюючий ефект настає через 15-20 хвилин (при спинальній – через 5). Через катетер можна додати додаткові порції ліків.

Протипоказанням є захворювання центральної нервової системи, пороки серця і аритмія, патології згортання крові, підвищений внутрішньочерепний тиск, татуювання та пошкодження шкіри в місці проколу шкіри, захворювання хребта. Крім істотних переваг епідуральної анестезії, є деякі мінуси: при неправильному введенні препарату можливі судоми і різке падіння тиску, озноб, запаморочення і нудота. Після пологів можуть з’явитися сильні головні і спинні болі, втрата чутливості кінцівок. Анестезія впливає і на здоров’я малюка – у нього можливі порушення дихання, ураження пульсу, енцефалопатія.

Показання до кесаревого розтину

Показання до кесаревого розтину – це великий перелік, який можна розділити на дві великі групи: абсолютні – це ті, при яких природні пологи неприпустимі ні за яких умов. Відносні – коли наявні патології не є прямою забороною на ПП, і вибір способу допомоги при пологах проводить лікар за сукупністю даних обстеження пацієнтки.

До абсолютних показань акушери-гінекологи відносять:

 • З боку жінки – абсолютно вузький таз, рубець поганої якості, механічні перешкоди на шляху дитини (деформації кісток і ін.).
 • Абсолютним показанням до кесаревого розтину з боку дитини служить передлежання плаценти, її передчасне відшарування, положення плода поперек матки, випадання пуповини під час пологів.

Відносні показання до кесаревого розтину такі:

 • Для жінки – клінічний вузький таз, гестоз, екстрагенітальні патології, матковий рубець внаслідок операцій або попереднього КР, слабка дискоординована родова діяльність, через що затихають або повністю припиняються перейми, і ніякі ліки і процедури не приводять до їх відновлення.
 • З боку дитини – велика вага плоду в сукупності з іншими факторами, тазове передлежання, коли малюк розташовується тазовим кінцем до родових шляхах, кисневе голодування.

Протипоказання до операції

До пологів кесаревим розтином є ряд протипоказань. Якщо жінка починала народжувати зазвичай, а потім були проведені вакуум-екстракція, накладення акушерських щипців, насічка шийки, введення спеціального балона в матку для посилення переймів, то згодом проводити КР небажано. Протипоказана операція кесаревого розтину, коли малюк загинув в утробі, при асфіксії і важких вроджених патологіях.

Не можна робити КР, якщо у пацієнтки є інфекційно-запальні гінекологічні захворювання, що загрожують розвитком сепсису. Небажано проводити кесарів розтин, коли у жінки спостерігаються гострі або загострені хронічні інфекції інших органів, гнійничкові ураження шкіри, імунодефіцит. Протипоказанням є ускладнення вагітності, при яких порушена мікроциркуляція крові – гестоз, анемія, патологічні зміни артеріального тиску. Якщо тривалість безводного періоду більше 6 годин, спостерігається значна втрата крові, проведено багато вагінальних досліджень або на матці є шов поперек м’язів (корпоральний) – це також буде перешкодою до кесаревого розтину.

Ускладнення при кесаревому розтині

Пологи кесаревим розтином, хоч і є поширеною, добре освоєною лікарями операцією, часом можуть мати ускладнення.

Серйозну загрозу представляє собою значна крововтрата, адже при КР робиться досить великий розріз, порушується цілісність тканин, пошкоджуються кровоносні судини.

Високий ризик пошкодження внутрішніх органів – часто зустрічаються розрізи кишечника, сечового міхура. Навіть якщо кесарів розтин в пологовому будинку пройшов без ускладнень, з часом формуються спайки, які тиснуть і заважають нормальній роботі органів. В результаті з’являється хронічний больовий синдром в області таза, можливий розвиток вторинного безпліддя і кишкової непрохідності.

Може статися інфікування рани, через що процес лікування і загоєння затягується, жінку довгий час турбують болі в животі після кесаревого розтину.

Ускладнення стосуються і дитини – нерідко трапляються порізи, садна на шкірі малюка, травми шиї та голови, адже дитину виймають через досить маленький розріз. Крім того, через вплив препаратів для наркозу у немовляти може бути ослаблене дихання і серцебиття, пригнічена нервова система. При пологах дитина під час проходження через вузький простір родових шляхів позбавляється від амніотичної рідини в легенях, а за рахунок перейм у неї стимулюється кровообіг. У разі КР цього не відбувається, тому у малюка можуть бути проблеми з легенями і серцево-судинною системою.

Відновлення після кесаревого розтину

Болі після кесаревого розтину

Болі після кесаревого розтину – звичайне явище, адже жінка перенесла порожнинну операцію, пов’язану з великим розрізом тканин. Перші 2-4 дні для купірування больового нападу пацієнткам призначають знеболювання. Поступово болы вщухають, і препарати відміняють. Хворобливі відчуття пов’язані з тим, що шви тиснуть на стінку органу і тканини передньої черевної стінки. Крім того, травмовані м’язи насилу переносять напругу в результаті рухів, чхання, кашлю.

Болі після кесаревого розтину бувають пов’язані з роботою шлунково-кишкового тракту. Через операцію порушується функціонування кишечника, там накопичується багато газів, які розпирають стінки і викликають хворобливі відчуття. Справитися з проблемою допоможе лікар, який призначить препарати для поліпшення перистальтики і вітрогінні препарати. Хороший ефект дає дієта для зниження газоутворення – потрібно виключити з раціону свіжі хлібобулочні вироби, боби, капусту, газовані напої.

Болі після кесаревого розтину трапляються і при запаленні матки, коли в її порожнині залишилися фрагменти плаценти і кров’яні згустки. Лікування полягає в чищенні порожнини, після чого пацієнтці призначають курс антибіотиків.

Ще одна причина хворобливих відчуттів – післяопераційні спайки між органами і тканинами. Слабкі, але наполегливі ниючі болі в цьому випадку виникають через 1-3 місяці після операції і тривають роками. Іноді, якщо спайки значно деформували внутрішні органи, болі стають дуже сильними, і допомогти тут може лише операція по розтину зрощень.

Виділення після кесаревого розтину

Виділення після кесаревого розтину пояснюються необхідністю відновлення слизової оболонки всередині матки. Відновлення займає 6-8 тижнів. Протягом всього часу у жінки спостерігаються лохії – виділення, що складаються з клітин крові, плазми, епітелію і слизу. У перший тиждень вони схожі на звичайну менструацію, але більш рясні і мають специфічний запах прілості. Через 7-8 днів обсяг лохій зменшується, вони темніють. Після закінчення 30-35 днів вони стають дуже мізерними, мажучі, а через 6-8 тижнів виділення повертаються до норми і стають тими ж, що були до вагітності.

Скорочення матки після операції відбувається повільно через пошкодження (розрізу) м’язових волокон, тому для стимуляції виділень після кесаревого розтину молодій мамі роблять уколи окситоцину і рекомендують якомога частіше спорожняти сечовий міхур, щоб він не заважав маточним скороченням. Також потрібно якомога частіше годувати дитину грудьми, адже прикладання стимулюють вироблення власного окситоцину.

У післяпологовому періоді потрібно дотримуватися правил гігієни – міняти прокладки кожні 3 години, відмовитися від тампонів і прийняття ванн на 6-8 тижнів, по можливості підмиватися після кожного відвідування туалету.

Якщо виділення після кесаревого розтину змінилися (їх різко стало більше, довго не припиняються, з’явився різкий запах), це може бути ознакою запалення ендометрія в порожнині матки і маткові кровотечі – потрібно терміново звернутися до лікаря! Поява світлих сирнистих згустків, свербіж – ознаки кандидозу, який розвивається на тлі антибіотиків. Для лікування потрібно використовувати протигрибкові препарати, які призначить лікар.

Бандаж після кесаревого розтину

Бандаж після кесаревого розтину – це спеціальний еластичний пояс на застібці, забезпечений утяжками і спеціальними ортопедичними елементами. Його застосовують для підтримки органів малого таза і фіксації м’язів черевної стінки. Лікарі рекомендують пояс жінкам після КР, керуючись його корисними властивостями:

 • Підтримка швів, попередження їх розходження
 • Регенерація пошкоджених під час операції тканин
 • Попередження опущення органів черевної порожнини і малого таза
 • Полегшення навантаження на м’язи живота і спини
 • Бандаж після кесаревого розтину допомагає скороченню матки

Відмовитися від пояса можна, якщо операція пройшла без ускладнень, відновлення йде добре, мама не відчуває болю при фізичному навантаженні і доглядом за дитиною. Протипоказанням для носіння є деякі захворювання внутрішніх органів, запальний процес в області шва, шкірні хвороби.

Щоб бандаж після кесаревого розтину виконував свої функції, він повинен бути правильно підібраний – потрібно орієнтуватися на свої обміри та розмірну сітку виробника. Перевагу краще віддати тим виробам, у яких прилягаюча до тіла частина зроблена з натуральної тканини.

Шов після кесаревого розтину

Шов після кесаревого розтину робиться на матці і на черевній стінці. Залежно від показань, шви можуть бути вертикальними або горизонтальними. Вертикальний робиться при екстреному КР, коли лікарям потрібно терміново витягти дитину. В цьому випадку розріз починається від пупка і закінчується в області лобка. Горизонтальний шов після кесаревого розтину залишається в нижньому сегменті передньої черевної стінки, зовні він ховається в природній шкірній складці. У всіх випадках матку і фасції черевної стінки прошивають саморозсмоктуючим синтетичним матеріалом, м’язи і очеревину – кетгутом.

Відразу після операції жінка відчуває болі, так як на матці і черевній стінці залишається рана. Тому в перші дні пацієнткам призначають знеболюючі препарати, які потім скасовують. Неприємні відчуття в області шва можуть зберігатися до 2 місяців. Спочатку шов буває дуже твердим – при вертикальному рубці твердість спостерігається протягом півтора роки, для горизонтального термін пом’якшення рубця менше (близько 1 року). Якщо ущільнення супроводжується болем, нагноєнням, зміною кольору, потрібно звернутися до хірурга для обстеження.

Шов після кесаревого розтину в період загоєння може сильно свербіти, і це норма – так проявляє себе регенерація тканин. Нормальними вважаються і виділення у вигляді сукровиці протягом 7-10 днів. Зміна запаху, кольору, поява гною і крові говорить про розвиток запалення. В цьому випадку потрібно терміново звернутися за медичною допомогою.

Живіт після кесаревого розтину

Живіт після кесарева розтину – проблема, яка хвилює багатьох жінок. Над місцем розрізу утворюється важко прибираючий вправами валик з жирової тканини. Становище ускладнюється тим, що розсічені, а потім ушиті м’язи нижньої частини живота не можуть нормально скорочуватися, і складка стає ще більш помітною. Крім того, під час вагітності прямі м’язи розходяться, утворюючи діастаз. На природне відновлення положення м’язів потрібно 6-18 місяців.

Коли можна намагатися «прибрати» живіт після кесарева розтину? Лікарі кажуть, що повне відновлення відбувається протягом року, а починати помірні фізичні вправи на прес можна через 6 місяців, коли внутрішні і зовнішні шви повністю зрослися. До цього часу з 3 місяців дозволені щадні фізичні навантаження (ходьба, розминка, ЛФК).

Місяць після кесаревого розтину

Місяць після кесаревого розтину – це приблизний термін, протягом якого жінки психологічно і фізично адаптуються до перенесеної операції і нового життя з малюком. Близько 10% мам до цього часу фізіологічно готові до відновлення статевого життя, іншим же для цього буде потрібно 6-8 тижнів.

Через місяць після кесаревого розтину рекомендовано звернутися до лікаря-гінеколога жіночої консультації, щоб оцінити процес загоєння, шви і характер виділень. Варто обговорити і питання контрацепції (гормональної або бар’єрної), адже з поверненням сексуального життя потрібно подбати про оберігання – вагітніти протягом 2 років після КР вкрай небажано.

Вагітність і пологи після кесаревого розтину

Коли можна планувати другу вагітність

Вагітність після кесаревого розтину має більш високий ризик, адже на матці вже є післяопераційний рубець. Щоб виношування не завдало шкоди здоров’ю жінки, наступного малюка можна планувати не раніше ніж через два роки після КР. За такий термін організм відновлюється, а рубець остаточно формується, стає міцним і здатним витримати навантаження від збільшення матки. Перед тим як завагітніти, майбутня мама повинна пройти обстеження рубця за допомогою УЗД. Велике значення для прогнозування виношування і того, як будуть проходити пологи після кесаревого розтину, має стан рубця.

Вагітність у жінок після операції в цілому протікає так само, як і у інших – але увага лікарів буде більш пильною. На прийомах гінеколог буде пальпувати живіт, щоб оцінити стан матки. Також в його завдання входить контроль супутніх патологій та захворювань, які можуть ускладнити перебіг вагітності майбутньої мами або вплинути на спосіб розродження (наприклад, якщо у жінки стійка гіпертонія з високими цифрами артеріального тиску, необхідний контроль захворювання під час вагітності, а природне розродження, швидше за все, заборонено). При вагітності після кесаревого розтину лікар повинен регулярно відправляти пацієнтку на УЗД, щоб оцінити спроможність рубця і перевірити, як зростання матки впливає на його цілісність.

Пологи після кесаревого розтину

Існує думка, що звичайні пологи після кесаревого розтину загрожують життю жінки і дитини, а тому повторне розродження повинно проводитися тільки за допомогою операції. Лікарі говорять про можливий розрив матки внаслідок високого навантаження на шов під час пологів, через що може загинути і майбутня мама, і немовля.

Однак медична статистика останніх років показує, що ймовірність розриву матки становить не більше 0,5%. Адже зараз розріз на матці проводять внизу і горизонтально, тоді як раніше шов розташовувався вгорі і вертикально, і торкався області, яка найсильніше схильна до розривів.

Природні пологи після кесаревого розтину можливі, якщо дотримується ряд умов:

 • У жінки відсутні серйозні загальні захворювання і акушерські патології (такі як передлежання плаценти та ін.)
 • Не було ніяких гінекологічних операцій на матці (наприклад, видалення міоматозних вузлів)
 • В ході першого кесаревого розтину в пологовому будинку розріз і шов на матці були зроблені горизонтально, а не Т-образно.
 • Медична допомога буде надана в стаціонарі, де працюють висококваліфіковані медики і є можливість проведення екстреного КР в разі потреби. Також там повинен бути дитячий реаніматолог і умови для надання термінової допомоги новонародженому.

Другий кесарів розтин

При другій вагітності після кесаревого розтину лікар жіночої консультації дізнається про минуле операції пацієнтки вже на перших же прийомах. Його завданням стає ретельне спостереження за пацієнткою і виявлення показань до повторного КР. Всі спостереження доктор відображає в обмінній карті вагітної і напрямку на госпіталізацію в пологовий будинок.

Другий кесарів розтин зазвичай роблять в плановому порядку. Його виконання пов’язане з деякими труднощами, адже матка вже має один шов, і попереднє оперативне втручання, можливо, спричинило за собою розвиток спайкового процесу в малому тазу і в області рубця. Крім того, є висока ймовірність маткової кровотечі, яку вкрай важко зупинити, і подальшого видалення матки. Для дитини другий кесарів розтин небезпечний тим, що між початком операції і моментом вилучення малюка проходить більше часу. В результаті плід піддається більш тривалому впливу препаратів для наркозу.

Другим кесаревим розтином можуть закінчитися другі пологи, що почалися природним шляхом – якщо родова діяльність слабка, у лікарів не залишається іншого способу, адже стимулювати процес ліками (окситоцином і ін.) в разі наявного рубця на матці можна, щоб уникнути розриву.

Пологи кесаревим розтином – найбільше досягнення в області допомоги народжуючим. Він дозволив в рази знизити материнську та дитячу смертність, дав шанс дітям, які раніше гарантовано загинули б під час пологів (від передчасного відшарування, раптової гіпоксії через тромб в плаценті і ін.). Разом з тим, операція стала популярною і серед здорових пацієнток, які бажають уникнути болю – в країнах Латинської Америки, Туреччини та Італії кількість КР досягає 50-55%, зростає число кесаревих без особливих показань і в інших країнах. Всесвітня організація охорони здоров’я серйозно стурбована такою ситуацією, адже природні пологи набагато корисніші і для матері, і для дитини. Тому кесарів розтин при всіх його благах має виконуватися за медичними показаннями, а не заради примхи.

Соцмережі