Пневмонія

Зміст Сховати

Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, причиною якого можуть стати віруси, бактерії або навіть гриби. У практиці лікаря зустрічається також пневмонія, яка виникає навколо онкологічного вогнища (раку легенів), так звана «параканкрозна пневмонія». До сих пір захворюваність і навіть смертність від цього захворювання залишається високою, особливо у дітей і літніх людей. Якщо до відкриття антибіотиків смертність становила близько 80%, то на сьогоднішній день, завдяки сучасній діагностиці та адекватному лікуванню, смертність коливається від 5% до 40% (в основному у літніх).

При легкому перебігу хвороби можна вилікуватися за 10 днів. А завдяки сучасним препаратам навіть важкий перебіг запального процесу може пройти безслідно. Однак потрібно пам’ятати, що це гостре інфекційне захворювання, яке потрібно лікувати тільки під наглядом лікаря.

Захворювання пневмонія

Пневмонія є запальним процесом і протікає в легеневій тканині. Найчастіше причиною захворювання є інфекція. Вона потрапляє в легені переважно повітряно-крапельним шляхом, рідше з потоком крові. У нормі з мікроорганізмами, що викликають запалення легенів, успішно справляється імунна система. У тих випадках, коли імунітет ослаблений, ризик захворіти на пневмонію збільшується.

Дуже часто пневмонія виникає як ускладнення захворювань верхніх дихальних шляхів. Вона проявляється на тлі якогось запального процесу, наприклад, застуди, бронхіту, трахеїту. Або після перенесеного важкого захворювання, хірургічного втручання, коли імунна система ослаблена і не здатна впоратися з додатковою інфекцією.

При пневмонії лікування призначається лікарем. В основному, це антибактеріальна терапія спільно з препаратами, що сприяють розширенню бронхів і відходженню мокротиння.

Пневмонія у дорослих і дітей добре піддається лікуванню сучасними препаратами за умови, що пацієнт своєчасно звернувся до фахівця. Антибактеріальна терапія ефективно справляється із запаленням. При неадекватному лікуванні або сильно ослабленому імунітеті, а також при пізньому зверненні за медичною допомогою можлива поява серйозних ускладнень.

Пневмонія у дорослих

Як і будь-яке запальне захворювання, пневмонія вимагає своєчасної діагностики та адекватного лікування. Це сприяє ефективному відновленню здоров’я і запобігання важких ускладнень. Ускладнення можуть поширитися на легеневу тканину, викликаючи важкі захворювання, при яких може знадобитися хірургічна допомога. Також вони можуть зачіпати серцево-судинну систему, що може проявитися у вигляді інфекційно-токсичного шоку.

Пневмонія у жінок

Розвиток пневмонії залежить від багатьох чинників: стан імунної системи, соціального стану, наявності контакту з хворими, наявність шкідливих звичок, територіального розташування. Відмінності між плином, діагностикою та тактикою лікування пневмонії між чоловіками і жінками не існує. Однак за даними деяких вчених жінки хворіють менш важко, ніж чоловіки. Можливо, це пов’язано з наявністю шкідливих звичок (в першу чергу куріння) у чоловіків.

Пневмонія вагітних

Запалення легенів під час вагітності вимагає особливого нагляду з боку лікарів. У цей період антибактеріальна терапія підбирається з особливою ретельністю, в залежності від терміну вагітності і з обережністю, щоб не нашкодити малюкові. За майбутньою мамою спостерігає не тільки терапевт, але і акушер-гінеколог, який контролює розвиток плода. Важкий перебіг пневмонії і поява небезпечних ускладнень можуть стати показанням для переривання вагітності.

Пневмонія у годуючих мам

Гостра пневмонія є протипоказанням для грудного вигодовування. Це допомагає уникнути інфікування дитини, а також дає можливість використовувати ефективну антибактеріальну терапію, не побоюючись, що антибіотик з грудним молоком потрапить до малюка. Коли гострий стан знято і подальше лікування мами не загрожує здоров’ю дитини, то годування поновлюється, якщо немає будь-яких інших протипоказань.

Пневмонія у чоловіків

Особливих відмінностей між пневмонією у жінок і чоловіків немає. Однак у чоловіків частіше зустрічається така шкідлива звичка, як куріння. А у курців, як правило, в 80% випадків є хронічний бронхіт. Це означає, що є хронічний запальний процес в бронхах, який не тільки пригнічує місцевий імунітет, але і сприяє розвитку інфекції в легенях. Також при тривалому палінні уражається і сама легенева тканина. Розвивається пневмосклероз (ущільнення легенів) і емфізема (порушення еластичності і легкості легеневої тканини). Все це може привести до більш швидкого поширенню запалення в легенях і більш важкому перебігу пневмонії у чоловіків курців.

Пневмонія у дітей

Пневмонія у дітей в даний час досить поширене захворювання. За різними даними зустрічальність у дітей до 3 років – 15-20 на 1000 малюків, а у віці старше 3 років – 5-6 на 1000 дітей. У дітей є додаткові фактори ризику розвитку захворювання:

 • умови проживання та харчування (недолік білків і вітамінів),
 • вроджені вади розвитку,
 • травми під час пологів,
 • гіпотрофія плода,
 • аспірація (заковтування шлункового вмісту при відрижці або потрапляння стороннього тіла).

Чим менша дитина, тим важче протікає запалення легенів. Це пов’язано з недовершеністю імунної системи і не до кінця сформованою дихальною системою: легені ще не так повітряні (що порушує газообмін), бронхи вузькі і при найменшому запаленні виникає набряк слизової оболонки (що порушує відходження мокроти і сприяє розмноженню мікроорганізмів), а спеціальні вії слизових бронхів ще не в силах евакуювати мокроту.

Що стосується клінічної картини, то у дітей старшого віку вона схожа з плином у дорослих:

 • підвищення температури тіла (до 38,5-40 градусів з можливим виникненням судом),
 • кашель (спочатку може бути сухим, потім з виділенням мокроти, як правило, з’являється на 3-5 день хвороби),
 • біль в грудній клітці при кашлі і глибокому диханні,
 • слабкість,
 • пітливість,
 • озноб,
 • зниження апетиту,
 • сонливість,
 • байдужість до ігор.

Що стосується малюків, то при початкових проявах пневмонії (нежить, підвищення температури тіла, зниження апетиту – як звичайне ГРВІ) може швидко розвинутися важка дихальна недостатність: блідість шкірних покривів з синюшним відтінком носогубного трикутника, почастішання дихання і серцебиття, пітливість, сплутаність свідомості, збудження; дитина може впасти в кому.

Пневмонія у немовляти

Пневмонія новонароджених найчастіше зустрічається у недоношених дітей. Захворювання може бути передано від самої матері (в тому числі внутрішньоутробне інфікування плода) або отримано в стаціонарі. Пневмонія у новонароджених може розвинутися на тлі недостатнього надходження в організм дитини вітамінів і білків. Також до групи ризику відносять дітей, які перенесли родові травми, внутрішньоутробне кисневе голодування.

Мамам необхідно уважно стежити за станом дитини – дитячий організм ще слабкий, і пропущений запальний процес може негативно позначитися на здоров’ї малюка. Важливо звертати увагу на зміну в поведінці новонародженого, його активність, апетит, виділення. Якщо дитина млява, відмовляється від годування, часто відригує, з’являються попрілості, виділення з носа, кашель – необхідно обов’язково звернути на це увагу педіатра. У разі підвищення температури, появи задишки, посиніння шкіри в ділянці обличчя, стоп, і долонь, не чекаючи дільничного лікаря викликати швидку. Пневмонія у новонароджених вимагає термінової медичної допомоги.

Симптоми пневмонії

Ознаки пневмонії у дорослих

Виникненню пневмонії у дорослих часто передує переохолодження ( «потрапив під дощ», купання в холодній водоймі, невідповідність верхнього одягу температурним умовам погоди). Типова картина запалення легенів:

 • початок зазвичай гострий, різкий підйом температури тіла до високих цифр можливо з ознобом
 • симптоми інтоксикації (слабкість, головний біль, біль у м’язах у всьому тілі)
 • в подальшому (на 3-5 день, можливо і раніше) з’являється кашель (який може бути спочатку сухим, потім з виділенням мокроти)
 • біль в грудній клітці на стороні поразки при кашлі та глибокому диханні (іноді пацієнти відчувають появу хрипів у грудній клітці)
 • поява задишки (свідчить про поразку великої ділянки легеневої тканини і розвитку дихальної недостатності)

Слід врахувати, що прояв запалення легенів може бути не завжди типовим, і симптоми пневмонії багато в чому залежать від збудника, який викликав запальний процес, від стану імунної системи людини і від тяжкості самого процесу. Так, наприклад, всім відомий «свинячий грип», який викликається вірусом Н1N1, досить часто ускладнюється розвитком важкої вірусної пневмонії, яка швидко призводить до ураження легеневої тканини з двох сторін і вираженої дихальної недостатності аж до смертельного результату.

Досить часто все починається з ГРВІ (нежить, біль у горлі, кашель, слабкість, головний біль, невисока температура тіла до 37,5). Людина починає лікуватися самостійно, при цьому лише збиває температуру тіла, не дотримується постільного режиму і продовжує працювати. І через кілька днів відбувається різкий підйом температури тіла до високих цифр, посилення кашлю, поява болю в грудній клітці, що свідчить про ускладнення процесу, приєднання бактеріальної інфекції і розвитку пневмонії. Тому краще не займатися самолікуванням, а викликати лікаря для призначення адекватної терапії. Якщо лікар при прослуховуванні хворого чує хрипи або погіршення дихання з одного боку, то для підтвердження пневмонії обов’язково призначається рентген грудної клітини.

Симптоми пневмонії у дітей

Симптоми пневмонії у дітей залежать

 • від віку дитини (що в свою чергу говорить про досконалість імунної системи),
 • від збудника інфекції,
 • від поширеності процесу.

У дітей до року можна виявити наступні ознаки:

 • сонливість,
 • млявість малюка
 • постійна плаксивість,
 • дратівливість;
 • відмова від грудей мами або штучного вигодовування;
 • підйом температури тіла (часто до невисоких цифр 37,3-37,5 градусів);
 • відставання однієї половини грудної клітки в диханні;
 • ознаки дихальної недостатності – синюшність кінчиків пальців і носогубного трикутника (може з’являтися під час годування),
 • почастішання дихання малюка.

У дітей старше 2 років клінічна картина схожа з такою у дорослих – підвищення температури тіла до високих цифр, слабкість, сонливість, пітливість, втрата апетиту, кашель з мокротою. Дитина відмовляється від звичних ігор. Також можливий розвиток дихальної недостатності (почастішання дихання, блідість шкірних покривів з синюшним відтінком носогубного трикутника).

Пневмонія без температури

Прихована форма запалення легенів може протікати без підвищення температури, але з характерними ознаками. Як правило, вона може проявитися після перенесеної простуди, бронхіту або трахеїту або у людей з імунодефіцитом. Основні ознаки пневмонії без температури:

 • кашель зберігається більше 2-х тижнів;
 • відзначається слабкість і потовиділення, особливо при фізичних навантаженнях;
 • хворобливі відчуття при вдиху і кашлі;
 • велика кількість відхаркувального мокротиння або її відсутність;
 • відсутність рухливості однієї зі сторін грудної клітини;
 • почуття спраги;
 • дихання зі свистом.

Пневмонія без симптомів

Часто причиною виникнення пневмонії без симптомів є самостійний прийом антибіотиків, без контролю режиму і тривалості лікування. Така поведінка сприяє лише затиханню запального процесу, але не одужання. При цьому антибіотики додатково знижують власний імунітет.

Пневмонія може протікати без яскраво виражених симптомів в тих випадках, коли імунітет сильно ослаблений. Це можна спостерігати після тривалого захворювання, на тлі хронічних хвороб або хірургічного втручання, а також у людей з ВІЛ (вірус імунодефіциту людини), у літніх пацієнтів і хворих на алкоголізм. Найчастіше така пневмонія виникає після перенесеного ГРВІ, коли температура тіла нормалізувалася, але зберігається виражена слабкість і пітливість, зниження працездатності, коли просто «немає сил встати з ліжка». Іноді такий стан може супроводжуватися хворобливістю в грудній клітці на стороні поразки, рідкісним сухим кашлем (на який людина взагалі не звертає уваги або думає, що це залишкові явища після ГРВІ).

Форми пневмонії

Класифікація пневмонії

Запалення легенів є добре вивченим захворюванням. Воно має велику класифікацією. Це дозволяє краще діагностувати захворювання, підібрати ефективну терапію, прогнозувати подальший перебіг і розробити профілактичні методи для пацієнтів. Виділяють кілька основних класифікацій пневмонії.

Класифікація пневмонії за умовою її появи

Велике значення для лікування і профілактики захворювання є розуміння того, яким чином інфекція потрапляє в легені пацієнта і до яких наслідків це може призвести.

Позалікарняна пневмонія

Один з видів запалення легенів, коли інфекція потрапляє в дихальні шляхи повітряно-крапельним шляхом поза стаціонару або іншого медичного закладу. Позалікарняна пневмонія може бути, як вірусна, так і бактеріальна. Найчастіше запальний процес починається після погано вилікуваного грипу, бронхіту, або трахеїту. Бактерії, потрапляють в легені з верхніх дихальних шляхів. При ослабленому імунітеті, організм не справляється з новими вогнищами запалення. Хвороботворні мікроорганізми осідають в легеневій тканині, викликаючи гостру пневмонію.

Найчастіше, хворі на пневмонію мають хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів. У несприятливі сезони, коли імунна система слабшає, запальний процес запускається знову. При неадекватному лікуванні хронічного процесу це може привести до розвитку запалення легенів.

Позалікарняна пневмонія досить легко піддається лікуванню антибіотиками. Так як бактерії, що викликають захворювання, є чутливими до більшості медикаментів. При своєчасній діагностиці та лікуванні, прогноз захворювання цілком позитивний.

Госпітальна пневмонія

Госпітальна пневмонія – запалення легень, яке виникло через 48 і більше годин після госпіталізації хворого. Будь-який медичний заклад є, свого роду, розсадником бактерій. І незважаючи на проведення санітарно-епідеміологічних заходів, повністю знищити в них хвороботворну мікрофлору неможливо. Внутрішньолікарняна інфекція має виражену стійкістю до більшості антибіотиків. Нерідко госпітальна пневмонія призводить до летального результату через складність в підборі ефективної антибактеріальної терапії. Можна виділити наступні фактори ризику розвитку внутрішньолікарняної пневмонії:

 • несвідомий стан
 • похилий вік
 • зондове харчування (це харчування хворого через спеціальну трубку, проведену через ніс в шлунок, коли сам пацієнт ковтати не може, наприклад при інсульті)
 • горизонтальне положення хворого
 • проведення операцій і анестезії
 • хронічна обструктивна хвороба легень (хронічне захворювання з обструкцією бронхів)
 • тривала (більше 48 годин) ШВЛ (штучна вентиляція легенів)

Аспіраційна пневмонія

Попадання в нижні дихальні шляхи вмісту порожнини рота, носоглотки або шлунку, в рідкісних випадках твердих частинок (чужорідне тіло) може привести до розвитку запалення легенів і важких ускладнень. В першу чергу це пов’язано з тим, що сторонній предмет (їжа, вода, вміст шлунку та ін.) містять в собі бактерії, які можуть викликати запальний процес.

Симптоматична картина при аспіраційній пневмонії часто змазана, так як в основному виникає у пацієнтів на тлі порушення свідомості (в результаті сильного алкогольного сп’яніння або черепно-мозкової травми), важких захворювань нервової системи (наприклад, інсульт, порушення акту ковтання). І розвивається поступово протягом одного-двох тижнів.

Хворий на пневмонію відчуває слабкість і болісний кашель. Більш виражені симптоми з’являються пізніше у вигляді виділення гнійного мокротиння з характерним запахом, можливо з домішкою крові, підйому температури тіла.

При аспіраційній пневмонії уражається досить велика частина легеневої тканини. Чужорідне тіло може перешкоджати виділенню мокроти, бактеріальна флора розвивається, викликаючи гнійний запальний процес.

Хворий на пневмонію вимагає особливого нагляду, своєчасної діагностики та лікування. Крім антибактеріальної терапії, лікарі стикаються з необхідністю отримати сторонній предмет, провести спеціальні процедури по очищенню трахеї і бронхів.

Класифікація пневмонії за обсягом ураження легень

Одностороння пневмонія

Цей вид захворювання характеризується поширенням запального процесу в правій або лівій легені, при цьому може уражатися лише маленький сегмент, ціла частка або все легеневе поле. Симптоматика виражена або змащена в залежності від протікання захворювання. Своєчасна діагностика і лікування пневмонії дозволяє уникнути серйозних ускладнень.

Двостороння пневмонія

В цьому випадку вогнище запалення локалізується в правій і лівій легені, але не обов’язково вражає всю легеневу тканину. При двосторонній пневмонії можливо більш важкий і тривалий перебіг запального процесу і більш виражені ознаки загальної інтоксикації організму, але принципи діагностики та лікування в цілому не відрізняються.

Крупозна пневмонія

Особлива форма запалення легенів. При крупозній пневмонії симптоми виражені яскраво:

 • сильне підвищення температури тіла до 40 градусів,
 • задишка
 • слабкість
 • мокрота має рудий відтінок
 • больовий синдром яскраво виражений

Запалення частіше протікає в цілій частці однієї легені. Чим більше вогнище запального процесу, тим сильніше виражена симптоматика.

Пневмонія у дітей, як і у дорослих, може призвести до обструкції дихальних шляхів і гострої дихальної недостатності, розвитку перикардиту, абсцесу легенів, сепсису і навіть летального результату.

Крупозна пневмонія частіше викликається пневмококом і досить легко піддається лікуванню антибіотиками пеніцилінового ряду. Своєчасне звернення за допомогою і адекватне лікування дозволить уникнути ускладнень.

Часткова пневмонія

Якщо локалізація запального вогнища відбувається в одній частці легенів, то це – часткова пневмонія, в двох частинах – бідолева пневмонія. Може бути одностороння або двостороння часткова пневмонія. Симптоматика та лікування ідентичні з іншими видами пневмоній.

Також виділяють такі форми пневмонії, як

 • сегментарна (коли вражений сегмент частки легені),
 • тотальна (коли уражено все легеневе поле)
 • субтотальна (коли уражається дві частки правої легені, так як зліва їх всього дві – це вже буде тотальна пневмонія).

Всі ці види запалення відрізняються лише поширеністю запального процесу. Симптоми посилюється в залежності від обсягу ураження органу. Чим більше легеневої тканини запалене, тим сильніше вони проявляються.

Класифікація пневмонії з причини виникнення

Залежно від того, чим викликане запалення легенів, будуватися подальше лікування пацієнта.

Вірусна пневмонія

Досить часто можна зустрітися з вірусною формою запалення легенів. Початок захворювання схожий зі звичним грипом. Нерідко, вірусна пневмонія розвивається під час або після перенесеного ГРВІ або грипу. Але в даний час дуже важко діагностувати, який саме вірус викликав запалення, тому застосовуються противірусні препарати, що діють на більшість вірусів.

На віруси антибіотики не діють. Саме тому хворому пневмонією призначаються противірусні препарати. Антибактеріальна терапія можлива в тих випадках, коли у лікаря є підозра на появу вторинної бактеріальної інфекції.

Бактеріальна пневмонія

Бактерії – найпоширеніша причина запалення легенів. На сьогоднішній день така пневмонія успішно лікується антибіотиками. Але важливо діагностувати, яка саме бактерія викликала запалення, і підібрати терапію по чутливості даної бактерії до антибіотика.

Мікоплазменна пневмонія

Особливий вид запалення легенів, викликаний попаданням в дихальні шляхи своєрідної бактерії мікоплазми. Перебіг захворювання рідко буває важким. Але лікування є тривалим. Найчастіше Мікоплазмові запалення легенів зустрічається у дітей і молодих людей.

Хламідійна пневмонія

Найчастіше зустрічається у дітей і підлітків. Рідше у дорослої людини. В організм дитини хламідії потрапляють від матері, якщо та хворіла хламідіозом. Хламідійна пневмонія розвивається поступово. На початковій стадії часто плутають із застудою. Лікування підбирається індивідуально, з урахуванням віку та індивідуальних особливостей організму.

Грибкова пневмонія

Викликається різними видами грибів. Симптоматична картина може бути змазана протягом тривалого часу. Для постановки діагнозу необхідна всебічна діагностика. Грибкова пневмонія не лікується антибактеріальними засобами, якщо тільки немає вторинної інфекції.

Ступені тяжкості пневмонії

Існують критерії оцінки ступенів тяжкості пневмонії: з’ясувати наскільки висока температура, пульс, артеріальний тиск; визначити загальні ознаки інтоксикації і чи є ускладнення, а також врахувати загальний аналіз крові та поширеність запального вогнища. Залежно від цих ознак виділяють три ступеня тяжкості: легку, середню і важку.

Легка ступінь

Для легкого ступеня пневмонії характерні такі ознаки:

 • підйом температури тіла до 38 градусів,
 • при цьому рівень артеріального тиску в межах норми,
 • пульс частішає відповідно до температури, але не більше 90 ударів в хвилину,
 • ознаки інтоксикації не різко виражені (головний біль, слабкість),
 • шкірні покриви нормального фізіологічного забарвлення.
 • число подихів до 25 в хвилину.
 • ускладнення зазвичай відсутні.
 • в загальному аналізі крові відзначається невелике підвищення лейкоцитів.

Досить легко піддається лікуванню одним антибактеріальним препаратом, настає швидкий позитивний ефект, без наслідків. На рентгенограмі легенів, як правило, виявляється невелике вогнище запалення (сегментарна, вогнищева пневмонія).

Середня ступінь

При середньому ступені виділяють наступні симптоми:

 • підйом температури тіла до 38-39 градусів, при цьому рівень артеріального тиску може підвищуватися,
 • пульс частішає до 90-100 ударів в хвилину,
 • ознаки інтоксикації досить виражені (головний біль, виражена слабкість),
 • шкірні покриви – може з’явитися помірно виражений ціаноз (синюшність).
 • Число подихів 25-30 в хвилину.
 • З’являються ускладнення у вигляді плевриту (запалення плеври (оболонка навколо легенів) з невеликою кількістю рідини.
 • В загальному аналізі крові відзначається підвищення лейкоцитів і ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів).
 • При даному ступені тяжкості можливе загострення хронічних захворювань або погіршення їх перебігу (наприклад, ішемічної хвороби серця, загострення бронхіальної астми).

Під час лікування можливе використання декількох антибіотиків одночасно. Тривалість терапії, як правило, збільшується до 2 тижнів і більше. На рентгенограмі грудної клітини виявляється запальний процес декількох сегментів однієї або двох легенів, аж до цілої частки.

Важка пневмонія

При тяжкому ступені пневмонії спостерігаються такі прояви:

 • підйом температури тіла вище 39 градусів, при цьому рівень артеріального тиску може знижуватися (що свідчить про розвиток інфекційно-токсичного шоку),
 • пульс частішає і сягає 100 ударів в хвилину,
 • ознаки інтоксикації різко виражені (сильний головний біль, виражена слабкість, сплутаність свідомості або збудження, аж до розвитку коми),
 • шкірні покриви – виражений ціаноз (синюшність).
 • Число вдихів / видихів більше 30 в хвилину.
 • Можуть з’явитися ускладнення у вигляді емпієми плеври (гнійне запалення плеври), абсцесу легенів (гнійне руйнування тканини легенів), інфекційно-токсичного шоку.
 • В загальному аналізі крові відзначається виражене підвищення лейкоцитів або їх різке зниження, токсична зернистість нейтрофілів, зниження гемоглобіну (анемія).
 • При цьому часто виникають серцева недостатність, аритмії (неправильний ритм серця), різке підвищення цукру крові у хворих з цукровим діабетом (що говорить про погіршення перебігу хронічних захворювань).

Такі хворі потребують негайного лікування в умовах відділення реанімації. Крім антибіотиків різних груп, обов’язково застосовується дезінтоксикаційна терапія під цілодобовим наглядом. Рентгенологічно частіше це двостороння субтотальна або тотальна пневмонія.

Причини пневмонії

Попадання мікроорганізму в тканини легенів відбувається через верхні дихальні шляхи, при вдиху, з чужорідним тілом при аспірації або через медичне обладнання під час маніпуляцій (бронхоскопія, штучна вентиляція легенів, інгаляції та ін.). Рідше зустрічається гематогенний шлях, тобто через кров. Цей варіант зараження властивий внутрішньоутробному зараженню або при сепсисі і наркоманії. Бактерії потрапляють в легені з потоком крові і викликають запальний процес.

Причини пневмонії у дорослих

Дорослі можуть зіткнутися із захворюванням пневмонії при наявності наступних факторів ризику:

 • наявність гострої респіраторної інфекції (ГРВІ, грип) і переохолодження;
 • хронічні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів (риніт, бронхіт, тонзиліт, трахеїт);
 • знижений імунітет;
 • похилий вік;
 • тривале перебування в горизонтальному положенні;
 • важкі інфекційні захворювання, що супроводжуються септичним процесом;
 • ведення НЕ здорового способу життя: куріння, алкоголь, наркоманія;
 • хірургічні операції на грудній клітці та черевній порожнині
 • онкологічні захворювання (які призводять до виснаження організму і імунітету)
 • лікування препаратами, які знижують імунітет (імуносупресивної терапії), наприклад, глюкокортикостероїдами

Причиною запалення легенів можуть стати віруси, бактерії і гриби. Збудниками пневмонії є наступні бактерії:

 • пневмококи (найчастіше),
 • стафілококи,
 • кишкова паличка,
 • гемофільна паличка,
 • клебсієла,
 • а також атипові бактерії (це бактерії, які живуть і розмножуються всередині клітин), які викликають атипову пневмонію – мікоплазма і хламідія.

Віруси – аденовірус, вірус грипу, цитомегаловірус, вірус герпесу. Що стосується грибкової причини, то частіше вона виникає у хворих з вираженим імунодефіцитом (у хворих з ВІЛ) – пневмоцистна пневмонія, збудником якої є дріжджоподібні гриби пневмоцисти.

Збудниками внутрішньолікарняної пневмонії є мікроорганізми (найчастіше це бактерії), що живуть в стаціонарах – це кишкова паличка, клебсієла, пневмокок, золотистий стафілокок.;

Причиною аспіраційної пневмонії є мікрофлора ротоглотки, наприклад стафілокок.

Причини пневмонії у дітей

Причиною пневмонії у дітей, як і у дорослих, можуть стати віруси, бактерії і гриби. Різновид збудника залежить від віку дитини, наявності факторів ризику, а також стану імунної системи. Так, наприклад, у дітей у віці від 6 місяців до 5 років причиною пневмонії частіше є пневмокок і гемофільна паличка. У дітей шкільного віку зростає значення атипової бактерії – мікоплазми, у підлітків – хламідії. У дітей до року та зі зниженим імунітетом можливий розвиток вірусної пневмонії (вірус грипу, цитомегаловірус, вірус герпесу). Аспіраційна пневмонія може виникнути, наприклад, при відрижці дитини, частіше збудниками такого запалення легенів є кишкова паличка, золотистий стафілокок.

У дітей шкільного віку запалення легенів може виникнути при наявність наступних факторів ризику:

 • хронічні інфекційні захворювання носоглотки;
 • часті бронхіти;
 • придбані патології серця;
 • генетичні захворювання;
 • захворювання імунної системи;
 • куріння.

Причини пневмонії у новонароджених

Одним з найбільш частих гострих інфекційних захворювань у новонароджених є пневмонія. Частота народження за різними даними варіює від 10-15% у недоношених, 1% у доношених дітей. Можливі 2 шляхи виникнення пневмонії у новонароджених:

 • бронхогенний – коли інфекція потрапляє безпосередньо через верхні дихальні шляхи, через бронхи в легенях;
 • гематогенний шлях – попадання інфекції через кров від матері до дитини.

Проникнення інфекції може відбутися в такий спосіб:

 • через плаценту до плоду (гематогенний шлях) – це можуть бути як бактерії-токсоплазма, так і віруси – вірус герпесу.
 • через навколоплідні води, частіше збудниками є бактерії (стрептокок, мікоплазма, гемофільна паличка).
 • під час народження (при проходженні через родові шляхи) – в даному випадку це можуть бути стрептокок, хламідії, генітальний герпес, цитомегаловірус, гриби.
 • після народження (госпітальна пневмонія, причиною якої є клебсієла, синьогнійна паличка, стафілокок, кишкова паличка, протеї або інфікування від матері)

Також можна виділити фактори ризику, які сприяють виникненню пневмонії у новонароджених:

 • внутрішньоутробне кисневе голодування (асфіксія і гіпоксія);
 • внутрішньоутробне інфікування плода
 • травми при народженні;
 • пороки розвитку серця і легенів;
 • імунодефіцит;
 • авітамінози;
 • розлад харчування у дітей, що викликає гіпотрофію
 • недоношені діти

Діагностика пневмонії

Діагноз «пневмонія» ставитися на підставі клінічної картини, і ряду інструментальних і лабораторних досліджень. Проведені діагностичні процедури допоможуть лікарю поставити правильний діагноз і призначити адекватне лікування. В даний час золотим стандартом діагностики пневмонії є рентген легенів.

Основні методи діагностики

Рентгенологічне дослідження легенів дозволяє визначити, в якій ділянці легень йде запальний процес, наскільки широко ураження легеневої тканини та ін. Суворих протипоказань для дослідження немає. Винятком є ​​вагітність, але в крайніх випадках, коли стан загрожує життю матері і дитини, його проводять і під час вагітності.

Мікроскопічне дослідження мокротиння дозволяє виявити збудника захворювання, отримати інформацію про стадію запального процесу, допомагає в підборі лікарських препаратів.

Посів мокроти допомагає не тільки виділити збудника, але і підібрати ефективний антибактеріальний препарат для лікування.

Клінічний аналіз крові показує наявність запального процесу і допомагає визначити тяжкість перебігу захворювання. Важливим показником є ​​підвищення лейкоцитів в крові і зсув лейкоцитарної формули.

Біохімічний аналіз крові дозволяє оцінити загальну роботу внутрішніх органів і своєчасно визначити можливі ускладнення.

Дослідження газового складу крові дає загальну картину про наповнення організму киснем. При пневмонії, особливо у важкій формі, можна побачити недостатнє наповнення киснем крові.

Лабораторні методи дослідження, а також прослуховування хрипів в легенях, вимір числа дихальних рухів, пульсу і артеріального тиску допомагають оцінити загальний стан хворого на пневмонію.

Додаткові методи діагностики

У зв’язку з тим, що пневмонія буває різних видів, існують додаткові методи діагностики:

 • Комп’ютерна томографія грудної клітини дає більш чітку картину стану легень і може вказати на можливі ускладнення.
 • Біопсія плеври і легені дозволяє визначити ступінь зміни тканини під дію запального процесу.
 • Бронхоскопія дозволяє не тільки візуально подивитися на стан гортані і бронхів. За допомогою апарату можна прибрати чужорідне тіло, ввести лікарський розчин, евакуювати в’язке мокротиння і взяти біопсію (шматочок тканини) при необхідності.
 • Посів крові роблять в разі важкого перебігу захворювання, щоб ідентифікувати збудника, коли бактерія з легенів потрапляє в кров і починається сепсис. Цей аналіз дозволяє, по-перше, підтвердити таке серйозне ускладнення, як сепсис і визначити чутливість даної бактерії до антибіотиків.

Лікування пневмонії

Пневмонія лікується переважно в стаціонарі під наглядом лікаря. Це допомагає уникнути розвитку захворювання і подальших ускладнень. Неускладнена гостра пневмонія лікується протягом 10-14 днів. Процес доліковування відбувається вже на дому, при дотриманні всіх лікарських рекомендацій.

Важкі форми пневмонії вимагають більш тривалого лікування. При такому вигляді захворювання найчастіше використовуються додаткові методи діагностики. Лікування часто проводять у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії. Це дозволяє тримати під додатковим контролем стан пацієнта і в разі необхідності надати невідкладну допомогу.

Лікування пневмонії призначається лікарем, після проведення необхідних діагностичних заходів. Виходячи з різновидів збудника та особливостей перебігу захворювання, лікування підбирається індивідуально. Лікар, роблячи призначення, орієнтується на загальну картину захворювання, симптоми і фізичний стан пацієнта.

Лікування пневмонії легкого ступеня тяжкості може здійснюватися в амбулаторних умовах (тобто вдома) під спостереженням дільничного терапевта і під контролем рентгену грудної клітини. Лікування середнього ступеня і важкого, а також пневмонії у дітей і літніх людей, при наявності у пацієнта супутніх важких захворювань повинно здійснюватися тільки в стаціонарі.

З того моменту, як був поставлений діагноз, пацієнту призначають антибактеріальну терапію широкого спектру дії незалежно від збудника захворювання. Це пов’язано з тим, що лабораторна діагностика вимагає часу. І перші медикаменти підбираються методом проб. Після проведеної діагностики, лікування вибудовується за такими критеріями:

 • умова появb: позалікарняна, внутрілікарняна, аспіраційна;
 • обсяг ураження легень: одностороння, двостороння, часткова або ін .;
 • причина виникнення: вірус, бактерії або ін .;
 • форма перебігу: легка, середньої тяжкості або важка;
 • загальний стан хворого, вік, вираженість симптоматики;
 • наявність супутніх захворювань серця, легенів, нирок.

Лікування пневмонії підрозділяється на основне, спрямоване на знищення вогнища запалення, і симптоматичне – полегшення болю, відхаркувальні препарати, жарознижуючі. Нерідко використовуються інгаляції і фізіотерапевтичні заходи.

Основне лікування залежить від збудника – якщо підозрюється вірусна пневмонія, то призначаються противірусні препарати (таміфлю, інгаверін, арбідол). Якщо бактеріальна, то антибіотики широкого спектру дії (цефалоспорини, фторхінолони, макроліди).

Після того, як встановлено вид збудника (що буває не часто), антибіотик можна замінити по чутливості даної бактерії до нього. Також слід пам’ятати, що на тлі проводимо лікування, має поліпшуватися стан хворого. Якщо протягом трьох днів лікування антибіотиком температура тіла не знижується, симптоми інтоксикації не зменшаться, то антибіотик слід замінити. До симптоматичного лікування відносять препарати, що полегшують самопочуття хворого:

 • жарознижуючі (парацетамол, нурофен, ібупрофен, літична суміш – анальгін + димедрол + новокаїн). Що стосується температури тіла, то знижувати її варто тільки при 38 градусах і вище. Температуру нижче 38 градусів знижувати не потрібно, так як це ознака включення захисної реакції імунної системи.
 • болезаспокійливі (при болю в грудній клітці) – кетонал, диклофенак
 • відхаркувальні і муколітичні препарати (розріджують мокротиння і полегшують його відходження) -мукалтін, бромгексин, Халіксол, АЦЦ (ацетилцистеїн)
 • препарати, що пригнічують кашель (при болісному і сухому кашлі) – синекод, либексин.

Фізіотерапія (магнітотерапія, електрофорез на вогнище запалення, інгаляції) призначається тільки при нормалізації температури тіла.

Як при будь-якому інфекційному процесі, при пневмонії необхідно дотримуватися постільного режиму. Дуже важливо споживання великої кількості рідини (2,5-3 літра, при відсутності протипоказань). Якщо хворий лікується в стаціонарі, то зазвичай призначається інфузійна терапія (внутрішньовенне введення різних розчинів – глюкоза, сольові розчини, вітаміни). При адекватній, своєчасно призначеної терапії пневмонія ліквідується повністю.

Лікування пневмонії у дітей

Точно так, як і у дорослих, лікування пневмонії у дітей проводиться в двох напрямках – впливають на джерело запалення і на загальний стан пацієнта. Симптоматична терапія дозволить дитині відчувати себе краще, знизить температуру, полегшить дихання, зменшить кашель. Антибактеріальна терапія спрямована на знищення запального процесу.

Дітей до 3 років з пневмонією обов’язково госпіталізують. Дітей старшого віку, при легкому ступені тяжкості запалення легенів, можна лікувати вдома (під наглядом педіатра).

Так само, як і у дорослих призначаються антибіотики широкого спектру дії. Найчастіше це пеніцилінова група (ампіцилін, амоксиклав, амоксицилін), цефалоспорини різних поколінь (цефуроксим, цефтріаксон) макроліди (азитроміцин). При тяжкому перебігу поєднують кілька груп антибіотиків або антибіотики з протимікробними препаратами (наприклад, метронідазол, сульфаніламіди).

Ефективність лікування оцінюється протягом трьох діб (зниження температури тіла, зменшення симптомів інтоксикації, поява апетиту, дитина стає більш активною). При неефективності антибіотик змінюють. Важливо призначення пробіотиків (біфіформ, хілак форте, лінекс) для захисту кишечника, так як при масивній антибактеріальній терапії можливе порушення мікрофлори кишечника і виникнення діареї.

Обов’язкове дотримання постільного режиму на період високої температури, рясне пиття. Також призначаються відхаркувальні і муколітичні (розріджують мокротиння) ліки – «Доктор Мом», бронхикум, флуімуцил. При температурі більше 38 градусів – жарознижуючі (нурофен, панадол).

Антибіотики при пневмонії

При гострій формі пневмонії лікування засноване на антибактеріальної терапії. Ефективність антибіотика видно вже на 2-3 день. Зменшується інтоксикація, відбувається полегшення симптомів. Якщо на третій день стан пацієнта не покращується, лікар замінює антибіотик.

Ефективність антибіотиків при пневмонії залежить від інфекції, що викликала запальний процес. Існують препарати широкого спектра дії. Саме їх найчастіше застосовують в стаціонарах. Але є антибіотики, спрямовані на знищення певних бактерій. Саме для цього пацієнти проходять діагностику на виявлення патогенної мікрофлори, що викликала запальний процес.

Групи антибіотиків, що застосовуються для лікування пневмонії:

 • Пеніциліни.

На даний момент часу існує достатня кількість антибіотиків пеніцилінового ряду. Це можуть бути синтетичні антибіотики або комбіновані. Деякі антибіотики цієї групи можуть бути застосовані під час вагітності, але під суворим контролем гінеколога.

 • Тетрацикліни.

На даний момент в медицині використовуються не часто. Це пов’язано зі стійкістю більшості інфекцій до ліків. Також даний ряд антибіотиків не бажаний до застосування під час вагітності, грудного вигодовування. Препарати не застосовуються для лікування дітей, і людей із захворюванням нирок.

 • Цефалоспорини.

Успішно використовується при лікуванні пневмонії. Особливо це стосується препаратів четвертого покоління цефалоспоринів. Успішно використовується для лікування пневмонії у дітей.

 • Макроліди.

Не менш ефективні при лікуванні запалення легенів. Можуть бути застосовані для лікування пневмонії у дітей. Є протипоказання до застосування для людей з патологією печінки.

 • Аміноглікозиди.

Призначаються при пневмонії в тих випадках, коли потрібно комбінована антибактеріальна терапія.

 • Фторхінолони.

Дана група препаратів також успішно справляється з пневмонією. Але існують протипоказання: вагітність і діти до 18 років.

Лікування позалікарняної пневмонії

Позалікарняна пневмонія вимагає комплексного лікування. Медикаментозна терапія спрямована і на боротьбу із запальним процесом, і на полегшення симптомів. Призначають такі групи препаратів:

 • антибіотики при пневмоніі – допомагають впоратися з інфекцією, що викликала запальний процес в легенях;
 • знеболюючі та жарознижувальні препарати – застосовуються для полегшення високої температури тіла і больового синдрому. Для цих заходів застосовуються анальгетині засоби (анальгін, баралгін, но-шпа та ін.), Парацетамол, і нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). Останню групу препаратів (НПЗЗ) слід застосовувати з особливою обережністю. Є протипоказання для пацієнтів із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
 • муколітичні засоби – сприяють розрідженню і відходженню мокротиння з легенів, до них відносяться мукалтин, АЦЦ і ін .;
 • бронхолітики – знімають спазм в бронхах, полегшують відходження мокроти, допомагають при задишці. Це еуфілін, теофілін та ін .;
 • імуностимулятори – препарати, що сприяють відновленню та підтримки імунної системи;
 • полівітаміни – заповнюють в організмі дефіцит вітамінів, сприяють підтримці імунної системи і роботи внутрішніх органів.

Лікування вірусної пневмонії

Вірусна пневмонія лікується так само, як і бактеріальна, тільки основним засобом є противірусні препарати:

 • інгаверін
 • таміфлю
 • арбідол
 • ацикловір
 • валацикловир і ін.

Противірусні препарати при пневмонії призначаються в залежності від того вірусу, який викликав захворювання.

Лікування пневмонії народними засобами

Пневмонія є дуже серйозним захворюванням і вимагає комплексного лікування. Крім сучасних способів антибактеріального і симптоматичного лікування, існують народні методи, які можуть сприяти полегшенню симптомів.

Однак будь-які народні методи можуть виступати тільки як допоміжна терапія до основного лікування. Вони ні в якому разі не замінюють застосування антибіотиків або противірусних препаратів.

При пневмонії лікування народними засобами включає в себе трав’яні збори, обтирання, прогрівання (за умови, що немає високої температури), інгаляції. В даний час використовують такі збори:

 • Грудний збір, кілька видів
 • Фітопектол №2;

Мед і засоби на основі меду сприяють зниженню температури, стимулюють роботу всього організму, в тому числі і імунної системи. Також, використовують медові компреси в області між лопатками. Це створює тепло, сприяє розширенню бронхів, полегшує дихання і відходження мокроти.

Під час запального процесу відбувається інтоксикація всього організму. Для того щоб токсини швидше виводилися з організму, хворого на пневмонію необхідно забезпечити великою кількістю гарячих напоїв, до трьох літрів на добу.

Інгаляції при лікуванні пневмонії найкраще робити, коли гострий стан пройшов. Для цієї процедури можна використовувати різноманітні природні речовини і трави:

 • мед має протизапальну дію;
 • прополіс посилює роботу імунної системи;
 • лікарські рослини (перцева м’ята, шавлія, календула, ромашка, материнка, евкаліпт) – зменшують набряк слизової, покращують дихання.
 • каланхое – має протизапальні та противірусні властивості.

Лікування пневмонії в домашніх умовах

У домашніх умовах пневмонія лікується в тому випадки, коли немає небезпеки для життя людини. Гостре запальне захворювання, без ускладнень з нормальним перебігом хвороби вчасно виявлене вимагає певного догляду:

 • Рясне пиття;
 • збалансоване харчування;
 • постільний режим;
 • провітрювання приміщення 2 рази в день;
 • зміна натільної і постільної білизни при сильному потовиділенні;
 • в разі потреби допомагати хворому змінювати положення в ліжку, щоб не було застою в легенях (особливо стосується дітей та літніх людей).

В іншому при лікуванні пневмонії у домашніх умовах важливо точно дотримуватися рекомендацій лікаря, своєчасно приймати призначені препарати. При цьому важливо пам’ятати, що скасовувати призначені антибіотики або противірусні препарати або змінювати дозування самостійно категорично заборонено, навіть якщо пацієнт швидко відчув поліпшення і йому здається, що він цілком здоровий. Тимчасове зменшення симптомів не завжди означає одужання.

Не припустимо займатися самолікуванням і намагатися впоратися з хворобою тільки народними засобами. Неадекватне лікування небезпечно серйозними ускладненнями аж до летального результату.

Пневмонія без лікування

Пневмонія досить небезпечне захворювання. Зволікання в лікуванні може привести до тяжких наслідків. В першу чергу страждає легенева тканина. У ній можуть початися гнійні запалення, які призводять до ще більшого ураження легень, що може викликати кисневе голодування в організмі. При ускладненій пневмонії легені не можуть повністю виконувати свої функції. Порушення кисневого обміну позначиться на клітинах всього організму. Інфекція без належного лікування може поширитися на найближчі органи. Найчастіше страждає серце. А потрапляння бактерій в кров може призвести до сепсису. Найгіршим варіантом пневмонії, що залишилася без належного лікування, є смерть пацієнта.

Хворий на пневмонію. Особливості догляду

При будь-якому захворюванні правильний догляд – це половина лікувального процесу. Пневмонія не є винятком з цього правила. Основні особливості догляду за пацієнтом з пневмонією:

 • Постільний режим.

Він включає в себе спокій пацієнта. Але це не означає, що людина повинна нерухомо лежати в ліжку. Дуже важливо міняти положення. Це допоможе уникнути застою рідини в легенях. Положення напівсидячи полегшить дихання. Кашель допоможе виведенню мокротиння. При догляді за людьми похилого віку та дітьми важливо допомагати їм змінювати положення в ліжку.

 • Рясне пиття.

При руйнуванні бактерій в кров виділяються токсини, що призводить до інтоксикації організму. Для того щоб полегшити стан пацієнта, очистити кров і зняти інтоксикацію, необхідно постійне надходження рідини в організм. Також пацієнти втрачають багато рідини з потовиділенням, під час підвищення температури тіла. Саме для відновлення водного балансу в організмі і виведення токсинів в лікарнях вводять розчини внутрішньовенно. Під час гострих запальних процесів лікарі рекомендують рясне пиття, до 3х літрів на добу.

 • Доступ свіжого повітря і провітрювання приміщення.

У закритому приміщенні кисню менше, а вуглекислого газу більше. Хворий на пневмонію і так страждає від нестачі кисню в організмі. Також під час кашлю пацієнта виділяються бактерії. Це може негативно позначитися на здоров’ї близьких і оточуючих людей. Саме тому слід провітрювати кімнату мінімум 2 рази на день.

 • Збалансоване харчування.

Під час гострого запальне процесу організм ослаблений і не варто його навантажувати важкою їжею. Їжа повинна містити в собі білки, легкі для засвоєння – до таких продуктів належить нежирна відварна курка, індичка, яловичина. І вітамінізовані рослинні продукти – фрукти з вмістом вітаміну С і овочі. При гострій пневмонії слід уникати гострої, солоної і жирної їжі.

 • Зміна натільної і постільної білизни.

Гостра пневмонія часто протікає з рясним потовиділенням. Для комфорту самого пацієнта і слід своєчасно міняти постільну і натільну білизну.

 • Контроль за прийомом препаратів.

Такі лікарські засоби як антибіотики слід пити строго по годинах, дотримуючи тимчасову циклічність. Саме тому родичам пацієнта доводиться контролювати своєчасний прийом лікарських засобів.

Ускладнення пневмонії

Пневмонія – серйозне захворювання. Відсутність своєчасного лікування або адекватної терапії може негативно позначитися як на легенях, так і на організмі в цілому. Ускладнення при запаленні легенів різноманітні і можуть бути небезпечними для життя.

Ускладнення пневмонії у дорослих

Запалення легенів при недоброякісному або несвоєчасному лікуванні накладає певний відбиток не тільки на органи дихання і поруч розташоване серце. Воно зачіпає і інші органи:

 • Розпад легеневої тканини.

Через сильний запальний процес, уражені тканини руйнуються, створюючи в легенях порожнини. Ці порожнини мають властивість нагноюватися, виділяючи в кров не тільки токсини, але і гній. Наслідком такого розпаду є сепсис.

 • Сильний набряк бронхів.

Запалення тканини супроводжується набряком, через що бронхіальний шлях звужується. Це призводить до порушення дихання і кисневого обміну, а, отже, і до кисневого голодування всіх клітин організму. Цей процес може привести до патології всіх органів людини.

 • Плеврит.

Це запалення оболонки легенів. Пацієнт відчуває це захворювання, як біль в грудній клітці під час глибокого вдиху.

 • Набряк легенів.

В даному випадки в легеневій тканині відбувається скупчення рідини, що призводить до дихальної недостатності.

 • Серцева недостатність.

Серце є найближчим до легенів органом. І під час ускладнень страждає одним з перших. У зв’язку з тим, що кисню в організмі недостатньо, серце вимушено ганяти кров ще швидше, що б клітини тіла наповнювалися крихтами такого необхідного газу. Все це призводить до того, що серцевий м’яз не справляється з роботою і настає серцева недостатність.

 • Інфекційно-токсичний шок.

При цьому ускладненні пацієнт перебуває у вкрай важкому стані, аж до коми. Смертність при інтоксикаційному шоці вкрай висока.

 • Порушення згортання крові.

Це ускладнення може призвести до кровотечі в будь-яких органах.

 • Психози.

Психотичні розлади можуть проявитися через сильний токсичний шок і кисневе голодування клітин головного мозку.

Пневмонія, якщо це істинно гострий запальний процес, а не будь-яке інше захворювання (наприклад, рак легенів з утворенням пневмонії) при своєчасному адекватному лікуванні завжди успішно виліковується. Але іноді вона може привести до утворення вогнищ фіброзу в легеневій тканині (поява сполучної тканини на місці, де було запалення), що клінічно може проявлятися у вигляді задишки.

Ускладнення пневмонії у дітей

Картина ускладнень при пневмонії у дітей точно така ж, що і у дорослої людини. Порушення роботи внутрішніх органів під час гострого запалення може привести до серйозних ускладнень аж до летального результату.

Ускладнення пневмонії у дітей можна розділити на дві групи: легеневі (розвиваються в легенях) і позалегеневі (розвиваються поза легеневої системи).

Легеневі:

 • плеврит (запалення плеври),
 • абсцес і деструкція легенів,
 • пневмоторакс (попадання повітря в грудну клітку),
 • дихальна недостатність (поява задишки – почастішання частоти дихання,
 • блідість шкірних покривів з синюшним носогубним трикутником,
 • почастішання пульсу),
 • емпієма плеври (гнійне запалення плеври).

Позалегеневі:

 • інфекційно-токсичний шок,
 • ДВС-синдром (синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання, коли порушується баланс між іантизсідальною системою крові, починається дифузна кровотеча),
 • РДС синдром (респіраторний дистрес синдром – виникає через набряк і запалення легенів, при цьому порушується функція газообміну і насичення організму киснем),
 • сепсис (поширення інфекції через кров по всьому організму),
 • нейротоксикоз (ураження нервової системи за рахунок вираженої інтоксикації).

Профілактика пневмонії

Кращі ліки від пневмонії – це профілактика. Здоровий організм з сильною імунною системою може впоратися практично з будь-якою інфекцією.

Профілактика пневмонії у дорослих

 • Підтримка імунітету. Для цього важливо дотримуватися ряду простих правил:
 • збалансоване харчування з достатньою кількістю білків, вуглеводів, амінокислот, вітамінів, цінних для організму мікроелементів;
 • вживання води допомагає організму очищатися від зайвих токсинів, що постійно потрапляють в організм;
 • відсутність шкідливих звичок, таких як куріння, наркоманія, надмірне вживання алкоголю;
 • фізичні навантаження сприяють циркуляції крові, зменшують ймовірність застійних явищ в організмі;
 • загартовування;
 • вживання вітамінізованих препаратів, особливо в періоди авітамінозів (пізня зима і весна);
 • Уникати переохолодження організму. Дуже важливо одягатися по погоді, щоб тіло знаходилося в теплі.
 • Провітрювання приміщення. Свіже повітря дозволить очистити приміщення від надлишку вуглекислого газу.
 • Своєчасне лікування простудних захворювань.
 • Використання медичних масок під час епідемії грипу і в місцях великого скупчення хворих людей.
 • Гігієна. Систематичне миття рук перед їжею ніхто не відміняв. Особиста гігієна допомагає уникнути деяких захворювань.
 • Вакцинація від грипу в період епідемії.

Профілактика пневмонії у дітей

Профілактичні дії для дітей і для дорослих між собою схожі. Але варто додати до дитячої профілактики кілька пунктів.

 • Своєчасна вакцинація дітей за графіком. За цим стежать педіатри, і вони зобов’язані повідомити про те, коли буде проведена наступна вакцинація дитини.
 • Попередження простудних і вірусних захворювань. Маленьким дітям не варто перебувати в соціальних установах під час епідемій. Це стосується в першу чергу лікувальних установ. Внутрішньолікарняна інфекція важче піддається лікуванню. Не варто піддавати дитину подібного ризику.
 • Своєчасно лікувати застуду в домашніх умовах. Якщо дитина захворіла, то відвідування дитячих садків, шкіл, гуртків та інших навчально-спортивно-розважальних центрів варто скасувати до повного одужання. Імунна система у дитини ще недостатньо зміцніла і не варто піддавати її додатковими ризиками.
 • Вологе прибирання приміщення, провітрювання, гігієна тіла важливі складові профілактики.
 • Щоденні активні прогулянки на свіжому повітрі.

Пильне спостереження за станом дитини з боку батьків. Зміна в поведінці, апатія, неспокій можуть бути ознакою початку захворювання. Своєчасні діагностика і лікування допоможуть уникнути гострої форми пневмонії у дітей і небажаного ускладнення.

Соцмережі