Панарицій

Панарицій є патологію, при якій запалюються м’які тканини або фаланги пальця. Існує кілька видів панарицію, що виділяються в залежності від локалізації вогнища запалення і сили запального процесу.

Причини захворювання

Основна причина панарицію – мікротравма шкіри, через яку проникає збудник-бактерія. Саме життєдіяльність бактерій і стає кінцевою причиною розвитку гнійного запалення.

Збудники хвороби:

До факторів, які посилюють ризик зараження, належать: цукровий діабет, авітаміноз, СНІД, порушення кровотоку в кисті.

Види

  1. Шкіряний панарицій – гнійник, розташований в шарі епідермісу.
  2. Панарицій нігтя:
  • пароніхія – гнійне запалення нігтьового валика,
  • підньогтьовий панарицій – локалізація гнійника під нігтем.
  1. Підшкірна патологія – гнійний процес локалізується в підшкірній клітковині на фалангах пальців (як правило, хвороба вражає кінцеві фаланги).
  2. Панарицій сухожиль – найважча форма патології, здатна призвести до інвалідності. В цьому випадку уражаються сухожилля пальців аж до повної загибелі сухожильної тканини.
  3. Кістковий панарицій – розвивається як наслідок глибокого поранення до кістки або як важкий наслідок підшкірного панарицію.
  4. Пандактиліт – панарицій, який вразив всю товщу пальця.

Ознаки та симптоми

Симптоми панарицію розрізняються залежно від виду патології.

Найлегше перебіг хвороби демонструє внутрішньошкірний панарицій. Зовні захворювання проявляє себе появою міхура, заповненого гноєм. Як правило, міхур виникає на долонній поверхні фаланги пальця. При цьому в області міхура можуть періодично виникати болі.

Пароніхія (запалення нігтьового валика) призводить до почервоніння і хворобливості валика. Шкіра в ураженій області набуває білого кольору, під нею видно шар гною. Гній також може поширюватися під нігтьову пластину, що призводить до її відшарування.

При підшкірному панариції уражена фаланга пальця потовщується, шкіра на ній червоніє, рухи пальця обмежуються через пульсуючий біль.

Сухожильний панарицій призводить до почервоніння шкіри на пальці, потовщення всього пальця і хворобливості рухів. Набряк також може поширитися на долоню і тильну сторону кисті. Гнійний процес швидко поширюється, приводячи до поразки не тільки кисті, а й передпліччя і навіть плеча.

При кістковому панариції уражається фаланга пальця, а з плином часу – вся кисть. Виражений набряк, з’являються інтенсивні болі, можливі прориви гною через шкіру.

Діагностика

При виявленні у себе будь-якого з перерахованих симптомів слід негайно звернутися до хірурга. Панариціій, а також шкірні та підшкірна форми захворювання не вимагають спеціальної інструментальної діагностики – методами обстеження в цьому випадку є загальний аналіз крові та аналіз на рівень глюкози.

При кістковому панариції необхідно пройти рентгенологічне дослідження кисті.

Принципи лікування

Якщо панарицій вдалося діагностувати на ранньому етапі, то лікування буде консервативним – як правило, призначаються ванночки з розчином солі, фізіотерапія, прийом антибіотиків.

При розвиненій патології з вираженим утворенням гнійних бульбашок вдаються до хірургічного втручання. Операція полягає в висіченні гнійного міхура і подальшій обробці розчином перекису водню.

Профілактика

Панарицій полягає у своєчасній обробці всіх, навіть незначних, ранок на поверхні шкіри. При сильних травмах кисті варто подбати про ретельну промивку рани і її знезараженні.

Соцмережі

Exit mobile version