Новий коронавірус: чи є привід для паніки?

Рік почався бурхливо. 31 грудня біля представників WHO China Country Office з’явилася інформація про випадки атипової пневмонії невідомого походження в місті Ухань. За три дні нового року число постраждалих зросло до 44 осіб, а 7 січня вдалося виділити збудника хвороби – і стало зрозуміло, що мова йде про новий вірус.

За наступні три тижні січня ця тема вийшла на перші плани ЗМІ всього світу. Лікарі, вчені, журналісти і політики обговорюють, стоїмо ми на порозі нової пандемії або і в цей раз «все обійдеться»? HealthApple з’ясовував, що нам сьогодні відомо про новий вірус, що вже вибрався за межі Китаю.

Що ми знаємо про коронавіруси?

Сама назва вірусів даного сімейства пов’язана з їх формою: коронавірус в розрізі оточує «сонячна корона» з відростків в формі булави, що відходять від його зовнішньої мембрани.

Коронавіруси поширюються повітряно-крапельним шляхом і потрапляють в організм ссавців і птахів через верхні дихальні шляхи і травний тракт. У людини розвиваються при цьому відповідні респіраторні симптоми: кашель і нежить. Це досить поширені ГРВІ – на них припадає від 10 до 30% всіх вірусних простудних захворювань.

Вперше представника цього сімейства вдалося виділити в 1965 році у пацієнта, який страждав саме від нежиті. Геном вірусу являє собою РНК. На сьогоднішній день відомо про існування майже 40 видів коронавірусів, значна частина з яких вражає тварин і птахів і безпечна для людини. Тільки 6 коронавірусів здатні заражати людей, причому 4 з них викликають лише легке нездужання і лише одиниці по-справжньому небезпечні для нашого виду.

Китайський вірус 2019 року

Перші повідомлення в ЗМІ про випадки атипової пневмонії, викликаної невідомим раніше збудником, з’явилися в січні. Всі перші пацієнти так чи інакше були пов’язані з ринком морепродуктів.

В ході досліджень виявилося, що патогеном є вірус з того ж сімейства, що і сумнозвісні коронавіруси SARS-CoV – збудник важкого гострого респіраторного синдрому (severe acute respiratory syndrome), і MERS-CoV, що приводить до розвитку близькосхідного респіраторного синдрому (Middle East respiratory syndrome). ВООЗ вже назвала знахідку 2019 nCoV, що означає «новий коронавірус 2019 року» (novel coronavirus 2019).

Хроніка епідемій найвідоміших коронавірусів

 • SARS: в 2002-2003 рр. цей вірус став причиною захворювання 8437 осіб, 813 з яких померли. Рівень смертності склав близько 10%.
 • MERS: в 2012-2015 рр. було зареєстровано тисяча сто п’ятьдесят чотири випадки захворювання, 431 людина померла. Рівень смертності склав, за різними оцінками, від 27% до 40%.
 • 2019 nCoV: на 24 січня 2020 року виявлено 830 пацієнтів в 10 країнах і відомо про 25 смертей (поки тільки Китай). Ще 1072 потенційних хворих перебувають під підозрою.

Поки за наявними даними смертність від 2019 nCoV становить «всього» 2-3%, що можна порівняти з показниками смертності під час пандемії сумнозвісної «іспанки» ( «іспанського грипу») 1918 року. Це набагато вище, ніж для звичайного сезонного грипу (для більшості штамів цей показник становить 0,1%), але набагато нижче, ніж для двох інших коронавірусів, що стали причинами великих епідемій 2002 та 2012 років.

На ранніх стадіях захворювання симптоми у вигляді кашлю і нежиті можуть практично не проявлятися. Але потім стан людини починає швидко погіршуватися: кашель з інфільтратом в легенях і нежить, що супроводжуються підвищеною температурою.

У важких випадках спостерігаються задишка, гіпоксемія (нестача кисню в крові), частота серцевих скорочень падає до 30 уд / хв, стрімко розвивається ураження легень. У критичному стані розвивається дихальна недостатність, септичний шок, поліорганна недостатність.

Лікарі нагадують, що ми ще багато чого не знаємо про новий вірус. Напевно є і безсимптомні випадки захворювання. Тому передбачається, що дійсна кількість заражених людей в 10, а то й більше, разів перевищує цифри госпіталізації. У цьому випадку ризики поширення вірусу ростуть, але показники смертності будуть нижче. Тому зараз не можна з упевненістю говорити про 2-3% -ної смертності.

Миші, змії, люди і інші тварини

Взагалі Коронавірусні інфекції – це зоонозне захворювання, тому що у всіх відомих випадках перші пацієнти отримували вірус від тварин. Як таке стало можливим?

Як відомо, основна проблема створення антивірусних ліків і вакцин – їх приголомшлива мінливість. Віруси постійно мутують – з різною швидкістю в залежності від виду та умов. Так що цілком реально, що поки вірус курсував в тварин і між окремими видами, він змінився, що дало йому можливість включити в перелік об’єктів і людину.

Нові патогенні інфекції виявляються постійно – приблизно раз на рік.

Так, найпершими джерелами коронавірусів SARS і MERS були кажани. При цьому проміжними господарями між мишами і людьми стали пальмові цивети (симпатичні котячоподібні) і верблюди.

Коронавірус 2019 року – не виняток. Розслідування показало, що більшість госпіталізованих пацієнтів першої хвилі епідемії були продавцями з місцевого ринку морепродуктів або їх покупцями. Крім дарів моря, на цьому ринку продавалося м’ясо самих різних тварин. Експерти згадують ослів, овець, свиней, верблюдів, лисиць, борсуків, бамбукових щурів, їжаків, а також птахів і рептилій.

Вірусологи порівняли геном 2019 nCoV з генетичними послідовностями інших відомих коронавірусів. Максимальна схожість виявилася з парою зразків коронавірусу, що викликає SARS у кажанів з Китаю. Однак було зрозуміло, що перед зараженням людини вірус пройшов ще ряд мутацій. Більш ретельний аналіз показав, що по генам, що кодує білки, 2019 nCoV ближче до коронавірусу змії. Ці рептилії полюють на кажанів, так що між ними цілком можливий обмін вірусами. І змії теж продавалися на тому ринку, що став епіцентром епідемії.

Таким чином, вчені припускають, що 2019 nCoV – результат рекомбінації між коронавірусами кажанів і змій, і саме змії стали первинним джерелом інфекції для людини в нинішній епідемії. Загадкою поки залишається, яким чином вірус холоднокровних господарів примудрився адаптуватися до теплокровних організмів.

Від людини до людини

Найважливіше питання, яким задавалися лікарі і вчені з моменту появи перших випадків зараження 2019 nCoV, – чи передається вірус від людини до людини. Тому що одна справа, коли зараження відбувається шляхом контакту з твариною (її шерстю, м’ясом і т. ін.) – ринок можна закрити, а потенційно заражених тварин знищити.

Інша справа, якщо вірус може поширюватися в межах нашого виду. А що стосується людей, простими заходами тут не відбудешся. Люди не звітують про свій стан і вільні переміщатися куди завгодно. Тому вірус, здатний поширюватися між людьми без участі проміжних господарів, стає вкрай небезпечним – особливо для городян, що живуть скупчено.

У січні експерти дали остаточну відповідь: 2019 nCoV здатний поширюватися між людьми. Це стало зрозумілим після того, як один за одним почали виявлятися пацієнти другого порядку – лікарі, які спілкувалися з пацієнтами першого порядку (що заразилися від тварин), інші люди, які перетиналися з ними. Зараз вже йде мова про пацієнтів третього порядку – тих, хто заразився від людей, які підхопили, в свою чергу, вірус від хворих, які контактували з тваринами.

Поки лікарі вказують, що вірус грипу в середньому більш заразний, ніж 2019 nCoV. При цьому в порівнянні з SARS і не настільки близьким йому MERS новий коронавірус легше поширюється серед людей.

Чому лікарі бояться нового коронавірусу?

Здавалося б, навіть сезонний грип та інші поширені ГРВІ вражають більше людей і регулярно забирають більше життів, ніж цей новий коронавірус, а показники летальності, наприклад, для вірусу Ебола вище. Чому весь світ напружено чекає новин з Китаю, Північна Корея в паніці перекрила кордони, а кожен новий випадок зараження і смерті підвищує загострення пристрастей навколо нового вірусу?

Тому що він легко поширюється між людьми – занадто легко. У нас немає імунітету проти нового вірусу, і проти нього на даний момент не існує ні вакцин, ні ліків, крім симптоматичних. А головне – він не настільки вивчений, як інші віруси, тому прогнозувати подальші події досить складно.

На днях експерти Johns Hopkins Center for Health Security змоделювали в комп’ютерному варіанті спалах коронавірусу і показали, що він може призвести до глобальної пандемії, яка охопить весь світ, а результатом її стануть масштабні соціальні та економічні потрясіння. А за розрахунками фахівців ВООЗ, при пандемії вірус може заразити до 80 млн осіб по всьому світу за 60 годин.

Але, як було сказано вище, це не перший коронавірус в історії людства. Спалахи SARS і MERS теж представлялися потенційною загрозою для всього світу, проте сьогодні це всього лише частина історії.

Проте ми ще мало знаємо про 2019 nCoV, і можливе продовження знайомства з ним загрожує новими неприємними «сюрпризами». Тому дуже важливо встигнути зреагувати на появу нового вірусу на ранніх етапах епідемії, поки вона не переросла в пандемію.

Лікарі та вчені всього світу попереджають про підвищену небезпеку поширення вірусу: 25 cічня весь Китай святкуватиме Новий рік за місячним календарем, або Чунь цзе – Свято Весни. Для китайців це час активних поїздок по країні і інтенсивного спілкування.

Влада Китаю вже скасувала святкові заходи в Пекіні і ввели карантин у великих поселеннях Китаю, де реєструвалися випадки зараження 2019 nCoV, в тому числі обмеження на в’їзд і виїзд для мешканців Ухань і деяких інших міст.

Проте традиції можуть виявитися сильніше заборон. Тому лікарі настійно радять тим, хто відчуває себе не дуже добре, літнім людям і дітям залишатися вдома, а якщо нездужання наздогнало в процесі поїздки – негайно звертатися до лікаря.

Ми всі помремо?

Як було сказано вище, поки смертність серед пацієнтів, госпіталізованих з атиповою пневмонією, викликаним 2019 nCoV, становить не більше 2-3%. Більшість пацієнтів (97%) одужує без будь-якої спеціальної медичної допомоги. Хоча проти цього коронавірусу немає специфічних ліків, хворим при необхідності досить симптоматичної терапії.

Тільки у важких випадках лікарям доводиться використовувати апарати штучної вентиляції легенів і антибіотики (якщо приєднується бактеріальна інфекція). Зазвичай це люди похилого віку або пацієнти з різними хронічними захворюваннями.

Однак це поки погано відомий нам вірус, з досить високими показниками смертності для ГРВІ, та ще й легко поширюється між людьми, тому ні про яке домашнє лікування і мови бути не може.

Ентоні Фаучі (Anthony Fauci), глава National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Ми вже почали розробляти вакцину проти 2019 nCoV на основі матричної РНК у співпраці з біотехнологічною компанією Moderna Inc. Приблизно через 3 місяці ми плануємо запустити першу фазу клінічних досліджень нового препарату для оцінки її безпеки за участю людей. Але це не означає, що через 3 місяці у нас вже буде вакцина. Навіть у надзвичайній ситуації її створення займе рік і може бути навіть більше. Але ми вже займаємося цим.

Так значить все під контролем?

Ми легко переміщаємося по планеті, але ця легкість – фактор ризику пандемії, тому що вона сприяє поширенню вірусу по всьому світу. Лікарі вказують, що на ранніх етапах зараження 2019 nCoV симптоми слабо виражені. Може пройти кілька днів, поки хворій людині стане настільки погано, що вона звернеться до лікарів. За цей час вона може встигнути виявитися на іншому кінці земної кулі.

У самому Китаї введено карантин в 9 містах і селищах. Ухань закритий на в’їзд і виїзд, на вулицях встановлені карантинні намети для екстреної ізоляції хворих, йде обробка територій дезактивуючим газом, обов’язковим є носіння масок. Влада міста повідомляє про брак ліжок і зростанні числа людей з лихоманкою. По всій країні в тій чи іншій мірі обмежені залізничне сполучення, громадський транспорт.

Чи варто боятися товарів з АліЕкспресса?

Товари з АліЕкспресс не становлять небезпеки перш за все тому, що коронавіруси не живуть так довго, як йдуть в Україну китайські посилки. Вірус SARS, на який так схожий 2019 nCoV, виживає на пластиковій поверхні не довше 2 днів, а в каналізації – не більше 4 діб. Так що пересилання відправлень в такий довгий час – ефективна профілактика зараження коронавірусів.

Поширення вірусу в країнах світу

В першу чергу на загрозу поширення нового вірусу зреагували найближчі сусіди Китаю по Південно-Східній Азії. Самі кардинальні заходи зробила Північна Корея – влада повністю закрила країну на в’їзд, повідомивши, що чекатимуть, поки вірус не буде повністю взятий під контроль. Південна Корея (2 хворих), Японія, Таїланд і Тайвань (по 1 хворому) ввели в аеропортах поголовне сканування за допомогою інфрачервоних променів для виявлення людей з підвищеною температурою. Екстрені заходи по виявленню можливих хворих з 2019-nCoV роблять Макао, В’єтнам і Сінгапур, де теж відзначені випадки захворювання на атипову пневмонію, викликану новим вірусом.

У Європі поки невідомі результати обстеження потенційних хворих в Ірландії і Шотландії. Великобританія вже спростувала повідомлення про пацієнта з 2019-nCoV – у хворого чоловіка виявився грип. Проходять перевірку, але поки не підтверджені випадки захворювання в Колумбії, Бразилії, Мексиці і Канаді.

США після того, як і до них прилетів хворий чоловік з міста Ухань, тепер приймають літаки з Китаю тільки в 5 великих аеропортах країни, де також проводиться сканування прибуваючих громадян. Виявлено 16 осіб, з якими встиг тісно поспілкуватися пацієнт, – всі вони знаходяться під наглядом лікарів.

Слід підкреслити: поки у всіх без винятку випадках виявлення пацієнтів, інфікованих 2019 nCoV, за межами Китаю йшлося про людей, які відвідували Ухань.

Щоб вберегтися від вірусу експерти радять:

 • не їздити до Китаю;
 • якщо поїздка відбулася, то не ходити на ринки морепродуктів і тварин, а також в зоопарки;
 • пити тільки воду з пляшок;
 • їжу вживати тільки після повноцінної термічної обробки;
 • носити маски;
 • обов’язково мити руки;
 • тримати на контролі зміни епідситуації;
 • при появі підозрілих симптомів негайно звернутися до лікаря і попередити його про відвідини Китаю.

Нагадаємо: симптоми зараження новим коронавірусів дуже схожі на прояви звичайної ГРВІ та розвиваються протягом 2-14 днів після зараження. Якщо людина не була в місті Ухань, взагалі в Китаї і не контактувала з приїжджими звідти – у неї сезонний грип чи якесь інше поширене ГРВІ. Але якщо вона відвідувала Ухань – з високою часткою ймовірності це «воно». Здогадки лікарів перевіряються методом ПЛР в реальному часі.

Висновки

 • Вірус набирає силу, щодня з’являються нові жертви, число загиблих повільно, але продовжує збільшуватися. Летальність вірусу нижче, ніж для SARS і MERS, проте вона вище, ніж для багатьох інших вірусів з цього сімейства. І епідемія ще не вийшла на максимум, а прогнози лікарів не особливо обнадіюють: вірус продовжить поширюватися, а список країн, де виявлено хворі – буде рости.
 • Черговий спалах коронавірусу – це зайве нагадування про те, що дикі тварини – не найкраща їжа для цивілізованої людини, і обмеження споживання їхнього м’яса – один із способів знизити ризики поширення зоонозних інфекцій.
 • Світ тісний. А вірус вміє передаватися від людини до людини. Тому мийте руки після відвідування туалету і будь-яких громадських місць, а також перед їжею. Підвищена температура, кашель і нежить – привід звернутися до лікаря, адже навіть банальний грип може вийти з-під контролю і привести до серйозних ускладнень, аж до смерті. І звичайно не слід відправлятися в такому стані на роботу, щоб не заражати оточуючих – навіть якщо у вас звичайна ГРВІ, а не новий коронавірус.

Соцмережі