Новий погляд на середземноморську дієту

Говорячи про Середземномор’я, відразу згадуються чудові, зачаровуючі види, блакитні береги, а також багата історія, давні традиції і абсолютно унікальні принципи харчування. Саме ці звички і принципи харчування тривалий час уберігали жителів регіону від небезпечних хвороб. Згідно з даними експертів, жителі Середземномор’я на 30% рідше піддаються розвитку хвороб серця і судин, а нові дослідження стоматологів дозволили говорити про профілактику раку порожнини рота. Чим середземноморська дієта корисна і в чому її унікальність.

Дієта і здоров’я серця

У 1950-1960-х роках дієтологи Ансельмі і Маргарет Кейс докладно вивчали особливості харчування жителів середземноморського басейну: італійців, іспанців, греків і кіпріотів. Після аналізу даних і особливостей харчування був запропонований термін – середземноморська дієта.

Було доведено, що дана дієта – це потужна профілактика хвороб серця, зайвої ваги, що сприяє зниженню холестерину. До слова, всі перераховані вище причини – значущі фактори, що привертають до розвитку патологій серця, судин і інших небезпечних хвороб. До того ж принципи харчування впливають на стан шкіри за рахунок правильної роботи кишечника. Жінки, які дотримуються цих принципів харчування – володарки гладкої, сяючої і бархатистої шкіри.

Позитивний вплив такої дієти на організм дозволило зробити її таким собі «золотим стандартом» правильного харчування.

У розумінні багатьох дієта – обмеження харчування з різними цілями: зберегти здоров’я, прибрати дратівливі чинники, схуднути. Найчастіше суворі обмеження і заборони несуть в собі ряд небажаних ефектів. Але середземноморська дієта – це не обмеження, а, навпаки, збагачення меню, що відбувається за рахунок дуже цінних омега-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК).

Як стверджують дієтологи, саме омега-3 ПНЖК – «родзинка» середземноморської дієти, яка береже серце і судини середземноморських жителів і робить місцевих жінок настільки «гарячими» і прекрасними.

Профілактика хвороб

Організм не може виробляти омега-3 ПНЖК. Ці кислоти можуть надходити тільки з продуктами харчування або ж при прийомі харчових добавок і лікарських препаратів.

Проникаючи в організм, омега-3 жирні кислоти впроваджуються в клітини, активуючи і прискорюючи їх діяльність. У підсумку, при правильному харчуванні в рамках обраної дієти, можна значно поліпшити роботу серця, істотно зменшити ризики ускладнень і небезпечних хвороб: інфарктів, гіпертонії та ін. Також доведено позитивний вплив на стан суглобів і розумову роботу.

Омега-3 ПНЖК часто призначаються при різних хворобах шкіри: екзема і алергічні прояви. Для жінок приємним доповненням виявиться здатність омега-3 жирних кислот сприяти зниженню і контролю ваги за рахунок нормалізації жирового обміну. Особливо яскраво процес схуднення проходить в області талії і боків. Саме ці жири піддаються швидкому метаболізму.

Відомо, що омега-3 ПНЖК – сильні антиокіданти, що уповільнюють процеси старіння. З цих причин представниці прекрасної статі середземноморського басейну так добре виглядають, відмінно себе почувають і настільки прекрасні в будь-якому віці.

Середземноморська дієта: що головне?

Досягти всіх перерахованих вище результатів вдається завдяки унікальному поєднанню продуктів. Раціональне поєднання продуктів – і є головна особливість і принцип дієти.

Щодня в раціон рекомендовано включати якомога більше овочів. Це можуть бути свіжі або термічно оброблені продукти: тушковані, відварні або приготовані на пару. Особливі позиції в раціоні займають томати, огірки, часник, різні види трав і спецій. Ці продукти мало того, що відмінно поєднуються між собою, так ще і сприяють зниженню рівня холестерину, зберігаючи серце в безпеці.

Фрукти не менш важливі, ніж овочі. Деякі фахівці рекомендують закінчувати ними кожен прийом їжі або ж, щоб вони були у вільному доступі. Особливо цінними є: яблука, виноград, груші, персики. В рамках середземноморської дієти велика різноманітність молочних і кисломолочних продуктів, які можуть виступати окремим блюдом або ж в якості заправок до салатів і бути включеними до складу більш складних.

Щедро забезпечена середземноморська дієта морепродуктами: численні дари моря – невід’ємна частина харчування.

У раціоні достатньо зернових і вуглеводів, але в післяобідній час – вуглеводи заборонені. В меню включають картопля, макаронні вироби з твердих сортів пшениці, рис і мюслі. Ще один корисний компонент середземноморської дієти – спеції, які щедро використовують при приготуванні страв. Спеції – природні антиоксиданти, що захищають клітини від негативного впливу.

Профілактика стоматологічних хвороб

Дослідження вчених Міланського університету показали, що в осіб, які дотримуються принципів середземноморської дієти, набагато нижчі ризики розвитку таких небезпечних патологій, як: хвороби серця і судин, колоректальний і рак молочної залози. Проведені дослідження в 2012 році показали, що такі принципи харчування виступають профілактикою раку порожнини рота.

Вчені аналізували дані наукових досліджень вчених Італії і Швейцарії, проведених в період з 1997 по 2009 роки. У дослідженні взяли участь більше 700 пацієнтів з раком порожнини рота і понад 2000 осіб, що входять в контрольну групу.

Аналіз даних і власні дослідження дозволили достовірно судити про сприятливий вплив середземноморської дієти на зниження ймовірності розвитку раку. Знизити ці ризики вдалося навіть в групі курців. А, як відомо, куріння – основний і потужний чинник для розвитку раку порожнини рота.

Настільки широкий інтерес до хвороби був продиктований її поширеністю. Відомо, що у жителів Євросоюзу поширеність раку порожнини рота, серед усіх видів онкологічних хвороб, займає 12-е місце. В Європі за 2008 рік діагностовано 132 тисячі випадків захворювання і більше половини з них закінчилися загибеллю пацієнта. На жаль, відзначається тенденція зростання цих цифр. Все більше і більше пацієнтів страждають від раку ротової порожнини з наступним летальним результатом.

Незважаючи на численні причини розвитку новоутворень, існує універсальний засіб профілактики, що надає сприятливу дію на весь організм – середземноморська дієта.

Соцмережі