Небезпеки відпустки: море як джерело інфекцій

Відпустка на морі – це не тільки відпочинок, а й можливість зміцнити здоров’я, адже морська вода благотворно впливає на організм. Але все ж і вона може становити небезпеку – деякі серйозні інфекції присутні у водному середовищі. Які саме хвороби небезпечні для тих, що купаються в морі, а якими заразитися в солоному середовищі малоймовірно, розповість HealthApple.

Коли морська вода небезпечна

Коли мова йде про інфікування води, в першу чергу згадуються прісноводні водойми зі стоячою водою – саме таке середовище найбільш підходяща для цілого ряду патогенних організмів. Склад морської води, в якій міститься сіль і йод, робить її згубною для мікробів. І все ж за деяких умов і тут можуть мешкати бактерії і віруси. Факторами ризику зараження води є:

 • Температура. У холодній воді патогенні мікроорганізми практично не розмножуються, але якщо температура підвищується до 24 градусів, їх чисельність різко зростає.
 • Багатолюдні пляжі. Людина може бути джерелом інфекції і, звичайно, при великому скупченні народу в воді ризик заразитися підвищується. Найбільша кількість мікробів концентрується біля берега, в зоні прибою, і це варто враховувати батькам з маленькими дітьми.
 • Ймовірність влучення стічних вод. Як аварії, так і незаконний злив відходів в море сильно впливає на епідеміологічну ситуацію.

Найчастіше зараження відбувається аліментарним (фекально-оральним) шляхом – при ковтанні забрудненої води. Але мікроби можуть потрапити в організм через ранки, навіть невеликі, при зіткненні зі слизовими або склерами (коли людина пірнає з відритими очима) або якщо волога потрапила в вухо.

Зараження вірусами: ентеровірус, ротавірус, гепатит А

В морі найбільш поширеними вірусними інфекціями є ентеровірусна, ротавірусна і гепатит А. Всі вони потрапляють в організм аліментарним шляхом – тобто через рот з їжею. Ослабленому організму, особливо дітям або людям похилого віку іноді досить одного ковтка, щоб заразитися.

Найбільш поширена група вірусів, якими можна інфікуватися в морській воді – ентеровіруси. Збудники легко виживають у зовнішньому середовищі, тому можуть зберігатися і в солоній воді тривалий час. Ознаки хвороби проявляються на 3-7-й день після зараження, найбільш поширена форма ентеровірусної інфекції – гастроентериту. У хворого починаються блювота і діарея, підвищується температура (іноді до 40 градусів), турбують головний біль і сильна слабкість, на шкірі з’являється висип. Іноді захворювання проявляється у вигляді кон’юнктивіту або вірусної ангіни. У рідкісних випадках перебіг ентеровірусної інфекції проходить по іншому, складному і небезпечному сценарію – розвивається міокардит або перикардит (ураження серця), серозний менінгіт (інфікування оболонки мозку).

 • Ротавірусна інфекція

Ротавірус А є найбільш частою причиною діареї у дітей до 5 років, в старшому віці інфекція зустрічається не так часто. Пояснюється це, перш за все, специфічним імунітетом, оскільки до шкільного віку більшість дітей вже перехворіли на цю хворобу. Інкубаційний період складає від 1 до 5 днів. Першим симптомом стає блювота, часто одинична, яка в подальшому не турбує дитину. Інші ознаки інфекції – діарея, підвищена температура, слабкість. Ротавірусна інфекція проходить без лікування приблизно за тиждень, проте вона особливо небезпечна зневодненням. Саме дегідратація є причиною розвитку ускладнень і навіть летальних випадків.

 • Гепатит А

Ще один вірус, характерний для дитячого віку. Пік інфікування припадає саме на літо, але найчастіше інфекція потрапляє в організм через прісну воду, погано помиті овочі і фрукти, брудні руки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інкубаційний період хвороби становить 14-28 днів. Тому часто симптоми проявляються в кінці літа або навіть восени, вже після того як людина повернулася з відпочинку. Гепатит А не переходить в хронічну форму, але все ж може протікати досить важко і зажадає довгого відновлення.

Зараження бактеріями: кишкова паличка, стафілокок, холерний вібріон

У морській воді також можуть жити деякі бактерії. Найнебезпечніші з них:

 • Кишкова паличка

Цей мікроб є частиною здорової мікрофлори кишечника людини, проте деякі штами можуть провокувати захворювання – ешеріхіози. Зараження відбувається при ковтанні води, а перші симптоми іноді виявляються вже через кілька годин. Кишкова паличка провокує коліти та ентероколіти, людина відчуває біль в животі, слабкість, з’являється рідкий частий стілець, нудота або блювота.

 • Холерний вібріон

Холера – одна з найнебезпечніших інфекцій, що передаються через воду. Спочатку бактерія жила в прісноводних джерелах (поширилася по світу з басейну річки Ганг), але в солоній воді теж добре виживає і навіть може розмножуватися. Як відзначають експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я, у більшості людей, що заразилися симптоми проявляються в легкій формі або не виявляються взагалі, але при цьому носії поширюють холерний вібріон. Важкий перебіг хвороби частіше виникає у людей з ослабленим імунітетом, дітей, людей похилого віку. Холерний вібріон гине в кислому середовищі, тому одним з основних факторів ризику розвитку захворювання є знижена кислотність шлункового соку (наприклад, при гастриті зі зниженою кислотністю). Інкубаційний період складає від 12 годин до 5 діб, після чого у людини з’являються характерні ознаки – сильна блювота і діарея, схожа на рисовий відвар. Важка форма холери призводить до критичного зневоднення, і якщо хворому не надана медична допомога, він може померти буквально за кілька годин.

 • Золотистий стафілокок.

Ця бактерія – головна причина різних гнійних запалень. Причому вона може вражати будь-які тканини організму, тому інфікування відбувається не тільки при ковтанні води, але і при контакті зі шкірою та слизовими. Золотистий стафілокок легко виживає в солоній воді, тому часто присутній на морському узбережжі в сезон відпусток. Однак цей мікроб відноситься до умовно-патогенної мікрофлори, тобто живе на слизових і шкірі у багатьох людей і при цьому не провокує хворобу. Якщо симптоми інфекції все ж проявилися, це, перш за все, говорить про слабкий імунітет, погану гігієну і неналежні санітарні умови.

Які інфекції не передаються через морську воду?

Хоча море і може становити небезпеку для здоров’я, проте далеко не всі інфекції здатні вижити в такому середовищі. Так, незважаючи на поширену думку, заразитися тут не можна або малоймовірно наступними хворобами:

 • Гельмінтози. Теоретично яйця глистів можуть бути у воді, але набагато частіше вони потрапляють в організм з погано промитими фруктами і овочами, при недотриманні санітарно-гігієнічних норм або із забрудненою питною водою.
 • Мікози. Грибок часто проявляється саме влітку, а для поширення спор якраз підходить волога тепла середу. Але все ж зараження відбувається не в солоній воді, а в загальних душових, санвузлах, при використанні чужого взуття, рушників, особистих засобів гігієни.
 • Венеричні хвороби (хламідіоз, гонорея, сифіліс) і ВІЛ. Ці інфекції не передаються навіть через прісну воду.
 • Черевний тиф. Інфекція передається через воду, але більше характерна для прісноводних водойм зі стоячою водою, а ось для моря – рідкість. Хоча збудник, сальмонела, в принципі може вижити в солоному середовищі.
 • Шистосомозний дерматит (свербіж купальщика). Шкірне захворювання, викликане шистосомами. Проміжним носієм для цього паразита є прісноводний молюск, тому в морі заразитися ним неможливо.
 • Лептоспіроз. Ще одна небезпечна хвороба, пов’язана з водоймами. У важких випадках призводить до гострої печінкової недостатності та смерті. Джерелом бактерії лептоспіри служать гризуни і домашня худоба, а розмножується вона в болотистій місцевості, коли відходи тварин потрапляють у воду. Становить небезпеку в прісноводних водоймах зі стоячою водою, в морі ж мікроб не зустрічається.

Висновки

Щоб уникнути зараження на морі, найкраще купатися на офіційних пляжах, де вода систематично проходить санітарний контроль. Також бажано вибрати менш людні місця або купатися вранці, поки вода чиста. Не варто заходити в море, якщо на тілі є відкриті рани. Солона вода на пляжі не підходить для лікувальних полоскань, її не можна ковтати і навіть просто набирати в рот. Такі прості запобіжні заходи допоможуть зберегти здоров’я і провести відпустку без неприємних сюрпризів.

Соцмережі