Лактостаз

Лактостаз – це затримка молока в грудях в період лактації (грудного вигодовування), що спостерігається у молодих мам. Лактостаз також відомий як «застій молока».

Лактостаз спостерігається найчастіше в найперші дні після пологів, тобто на початку лактації, коли молочні залози починають посилено виробляти грудне молоко, також він може спостерігатися і в період відлучення дитини від грудей.

Причиною лактостазу є дисбаланс між виробництвом молока в залозах і його відтоком. Виникає цей дисбаланс тоді, коли молока в молочних залозах жінки виробляється більше, ніж його з грудей виводиться, або тоді, коли є фізіологічні труднощі, пов’язані з відтоком молока. Наприклад, лактостаз можуть викликати:

 • закупорка або звуження проток молочної залози внаслідок вродженої аномалії або перенесених захворювань;
 • рідкісне годування дитини, а також нерегулярне годування;
 • неправильна техніка прикладання дитини до грудей;
 • відмова дитини від грудей;
 • надмірне вироблення молока;
 • раннє припинення лактації (не пов’язане з недостатністю молока в молочних залозах);
 • тісна, незручна білизна (бюстгальтер маленького розміру або неправильно відрегульований);
 • травми молочної залози;
 • стрес, перевтома, переохолодження, недостатнє або неправильне харчування;
 • наявна або перенесена мастопатія.

Симптоми лактостазу і діагностика

Лактостаз викликає болі, відчуття «розпирання», тяжкості в молочній залозі. При промацуванні помітні ущільнення (грудочки). Може спостерігатися почервоніння шкіри в області грудей. Грудне годування і зціджування молока викликають біль і неприємні відчуття. Може також підвищуватися температура тіла. Все це неприємно як для самої мами, що годує, так і для самої дитини, яка не отримує достатньо материнського молока.

При виникненні цих симптомів жінці слід терміново звернутися до лікаря. Якщо цього не зробити, то лактостаз, залишившись невиявленим і невилікуваним, може викликати ускладнення. Спочатку розвинеться неінфікований мастит, який потім, в разі приєднання інфекції, може перейти в гнійний мастит.

Діагностика лактостазу починається з опитування жінки, аналізу скарг, візуального огляду молочних залоз і пальпації молочних залоз для виявлення ущільнень. Також вимірюється температура тіла жінки (слід мати на увазі, що в період годування грудьми температуру жінці слід замірювати не в пахвовій западині, як раніше, а в ліктьовому згині).

Лікування та заходи профілактики лактостазу

Щоб вилікувати лактостаз, жінці рекомендується регулярно годувати дитину грудьми, часто прикладати її до грудей. Поза годування (або до годування) з грудей з лактостазом слід зціджувати молоко. Для того щоб перешкоджати застою молока і поліпшити відтік молока з молочної залози, рекомендується застосовувати масаж молочної залози, допускається використання сухого тепла. Іноді для лікування лактостазу використовуються фізіотерапія (наприклад, лікування ультразвуком).

Якщо було з’ясовано, що причиною лактостазу стали помилки в годуванні (нерегулярне, недостатнє годування, неправильне прикладання малюка до грудей), жінці слід змінити техніку прикладання і годування – в цьому їй допоможе лікар, який пояснить і покаже, як необхідно давати груди і годувати дитину .

Важливу роль відіграє профілактика лактостазу. Вона включає наступні заходи, яких необхідно дотримуватися з перших же днів після пологів:

 • регулярне годування грудьми на вимогу дитини;
 • часте прикладання малюка до грудей;
 • навчання правильній техніці прикладання дитини до грудей і самого годування – включає освоєння правильних положень дитини і поз самої мами;
 • навчання жінки техніці зціджування молока.

Соцмережі