Кровотеча

Зміст Сховати

Людина стикається з кровотечами протягом всієї історії. Вид крові часто лякає непідготовлених людей, викликає тривожні емоції. Іноді кровотечі відбуваються без видимих клінічних ознак. Як відрізнити один вид кровотечі від іншого? Що робити в разі виникнення кровотеч? Які кровотечі проходять самостійно, а які потребують медичного втручання? Відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете в даній статті.

Кровотечі у дорослих

Кровотеча (від латинського «haemorrhagia») – вилив крові з кровоносних судин внаслідок пошкодження або порушення властивостей їх стінки.

Крововтрата при кровотечі може становити загрозу для здоров’я і навіть життя людини. Багато що залежить від характеру, виду кровотечі, часу кровотечі, обсягу крововтрати, властивостей організму і, звичайно ж, швидкості зупинки кровотечі.

У нормі в організмі людини циркулює приблизно 4-5 літра крові (в залежності від індивідуальних особливостей), з яких 60% циркулює безпосередньо по судинах, а 40% знаходиться в депо (печінка, селезінка). Загрозливою для життя є втрата 30% крові.

Кровотечі у жінок

В силу особливостей фізіології жіночого організму, кровотеча у жінок дещо відрізняється від такого у чоловіків. Жінки більш стійкі до крововтрат і клінічні симптоми незначної крововтрати переносяться ними більш гладко, ніж чоловіками.

Кровотечі у вагітних

У вагітних можливий розвиток маткової кровотечі від незначної, до досить інтенсивної. Слід пам’ятати, що під час вагітності будь-яка кровотеча може становити небезпеку і в разі її появи необхідно звернутися до лікаря.

Кровотечі у чоловіків

Чоловіки переносять крововтрату важче, ніж жінки в силу того, що фізіологія чоловічого організму не має на увазі наявності циклічних фізіологічних кровотеч.

Кровотечі у дітей

Хто з нас в дитинстві не стикався з кровотечею? Таких, мабуть, немає. Надмірна дитяча активність в пізнанні світу, іграх з однолітками і повсякденному житті нерідко призводить до появи саден, синців, гематом і ін. Найбільш небезпечне і очевидне з яким стикаються діти – це носова кровотеча.

Носова кровотеча у дітей

Так чому ж носова кровотеча у дітей викликає стільки питань і суперечок? Справа в тому, що шия, голова, обличчя і, безпосередньо, область носа рясно кровопостачається. Тут розташовується безліч дрібних судин, об’єднаних в судинну мережу. Стінка у цих судин тонка і крихка, тиск досить великий. Ось і виходить, що діти, особливо ті, хто часто засовує палець в ніс, можуть травмувати ці тендітні судини. Що тоді говорити про випадки тупої травми даної області. Адже зовсім поруч проходять слізні протоки, в області носа добре розвинені нервові сплетення. Травма носа дійсно справляє незабутнє враження на саму дитину і її батьків.

Як зупинити носову кровотечу у дитини?

Так що ж робити і як зупинити кровотечу, якщо у дитини пішла носом кров? Перше (і головне) – не панікувати! Перша допомога при кровотечах такого роду полягає в наступному. Необхідно заспокоїти дитину, пояснити, що нічого страшного не сталося. Посадіть її на стілець, злегка нахиливши голову вперед. Чому вперед, а не закинувши назад: дитина не повинна ковтати кров під час кровотечі, також в цьому випадку неможливо оцінити обсяг крововтрати. До області носа прикласти холод. У нормі зупинка кровотечі відбувається самостійно і досить швидко. Обсяг крововтрати рідко перевищує клінічно значущий. У разі якщо сильна кровотеча, самостійно зупинити не вдається, настійно рекомендується звернутися до лікаря. Також до лікаря слід звернутися в разі, якщо кровотечі з носа стали регулярними, оскільки без об’єктивної причини в нормі їх бути не повинно.

Ознаки кровотечі

Головна ознака кровотечі – це наявність крові там, де її бути не повинно. Кров повинна розташовуватися в судинному руслі і тільки там. Наявність крові в слині, блювоті, стільці, мокротинні – це все ознаки кровотечі. Менструації не береться до уваги – це нормальний фізіологічний процес.

Однак в ряді випадків при кровотечі кров побачити не вдається. Тоді мова йде про внутрішню кровотечу. Ознаками внутрішньої кровотечі є: слабкість, запаморочення, втрата свідомості, жага, задишка, блідість шкіри, зниження тиску і почастішання серцебиття. Це все непрямі ознаки, при виникненні яких слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Види кровотеч

Внутрішня кровотеча

Під внутрішньою кровотечею мається на увазі крововилив в порожнину або орган, не пов’язаний із зовнішнім середовищем: в черевну, плевральну порожнини, суглоб і ін.

Зовнішня кровотеча

Під зовнішньою кровотечею мається на увазі крововилив в зовнішнє середовище: всі ті випадки, коли кров можна побачити.

Артеріальна кровотеча

В даному випадку кров надходить з артерій. Кров червона, струмінь крові часто пульсує, оскільки в артеріях високий тиск. При пораненні великих магістральних артерій, таких як сонна артерія, стегнова, плечова – слід негайно звернутися за медичною допомогою. Кровотеча після поранення артерій може швидко привести до загрозливої для життя ситуації.

Венозна кровотеча

При венозній кровотечі кров темна, не пульсує, витікає рівномірно. Зупинка кровотечі з вени здійснюється накладанням тугої пов’язки

Час кровотечі

Час кровотечі залежить від багатьох факторів: тип судини, її діаметру, розташування, характер травми, властивості іантизсідальної систем крові та багато іншого. Для того щоб оцінити час кровотечі проводяться спеціальні проби, наприклад проба по Дуке, коли проколюється мочка вуха і засікається час від початку до зупинки кровотечі. У нормі цей інтервал від однієї до трьох хвилин.

Існує ряд захворювань, при яких час кровотечі збільшується. До них відносять: гемофілії, лейкози, тромбоцитопенії, ДВС синдром, прийом деяких лікарських засобів (наприклад, варфарин) та ін.

Кровотеча після операції

Кровотеча після операції можлива в ряді випадків. Це буває частіше в ранньому післяопераційному періоді у пацієнтів, які перенесли великі хірургічні втручання. Слід також зазначити, що кровотеча після оперативного втручання рідкісне ускладнення і виникає не у всіх і не завжди. Однак, якщо у пацієнта виникають ознаки кровотечі, то в стаціонарі завжди є черговий хірург, до якого слід звернутися.

Які кровотечі можуть привести до проблем зі здоров’ям?

Слід пам’ятати, що існують не тільки сильні кровотечі, які реально небезпечні, але і ті, що виникають один раз. Також існують слабкі, незначні на перший погляд кровотечі, які існують протягом тривалого часу. До таких, наприклад, відносять хронічні кровотечі при геморої або дисфункціональні маткові кровотечі. Такі незначні кровотечі також призводять до проблем зі здоров’ям, а саме анемії, симптоми якої багатьом добре відомі. Це так звана хронічна залізодефіцитна анемія, що характеризується слабкістю, підвищеною втомлюваністю, блідістю, непритомністю, запамороченнями.

Сильні кровотечі

Під сильною кровотечею розуміють таку ситуацію, коли в результаті значної крововтрати відбувається порушення життєво важливих функцій організму: порушення свідомості, відчутно знижується артеріальний тиск, частішає серцебиття. Людина відчуває виражену слабкість, сонливість, спрагу. В загальному аналізі крові знижується рівень гемоглобіну. Сильна кровотеча є приводом для негайного звернення за медичною допомогою, так як необхідно не тільки зупинити кровотечу, але і адекватно компенсувати втрату крові.

Резюмуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що будь-який, будь то сильна кровотеча або хронічне слабке, кровотеча призводить до порушення здорової життєдіяльності. Займатися лікуванням таких станів повинен лікар.

Локалізація кровотеч

За локалізацією кровотечі бувають найрізноманітнішими, розберемо деякі з них.

Маткова кровотеча

Під терміном маткова кровотеча розуміють будь-який вилив крові з матки за винятком менструацій. Вона є супутником деяких гінекологічних захворювань.

Найбільш часто маткова кровотеча не пов’язана безпосередньо з органічною патологією матки і придатків. У цьому випадку вона називається дисфункціональною. Також кровотечі супроводжують позаматкову вагітність, ускладнену нормальну вагітність, всілякі пухлини матки і захворювання, пов’язані з системою згортання крові.

У будь-якому випадку маткової кровотечі необхідно звернутися до фахівця і не займатися самолікуванням. І чим раніше причина буде виявлена, тим швидше і успішніше буде лікування захворювання, яке призвело до розвитку кровотечі.

Кровотеча імплантації

Існує також такий тип, як кровотеча імплантації. Вона має незначний характер і відбувається в момент імплантації заплідненої яйцеклітини в стінку матки. Виникає вона не у всіх жінок і часом може пройти безслідно. Слід зазначити, що це – абсолютно нормальне фізіологічне явище на ранніх стадіях вагітності.

Рясні місячні

Як ми вже з’ясували, менструації є нормальною фізіологічною кровотечею, що повторюється в житті кожної жінки з певною періодичністю. Однак, якщо менструації тривають більше 7 діб і їх обсяг більше, ніж зазвичай, то тоді слід думати про рясні місячні. У медичній номенклатурі це називається «метрорагія».

Причини рясних місячних

Причини даного явища різноманітні і різні. Далі ми торкнемося найбільш поширених:

 • Порушення гормонального балансу в організмі.

У цю групу причин входять прийом гормональних препаратів. Рясні місячні спостерігаються в преклімактеричному періоді, ранньому післяпологовому періоді.

 • Поліп шийки матки або ендометрія.

Також є однією з провідною причин рясних місячних. Поліп може виникнути через хронічний запальний процес, інфекції, гормональний дисбаланс, внаслідок аборту та ін. Слід знати, що поліпи успішно лікуються хірургічно, головне вчасно їх діагностувати і не займатися самолікуванням.

Це доброякісна пухлина м’язового компонента матки зустрічається досить широко. Однак симптоми даного захворювання проявляються вкрай рідко і тільки при великих розмірах пухлини. Тому періодичне планове відвідування гінеколога та ультразвукове дослідження органів малого тазу у жінок після 40 років істотно знизить ускладнення, пов’язане з цим захворювання.

 • Рак шийки матки і ендометрію.

На жаль, дане захворювання поширене досить широко і також може супроводжуватися рясними місячними. Лише своєчасна діагностика і лікування здатні позбавити пацієнта від грізних ускладнень.

Також до рясних місячних призводять запальні захворювання матки і придатків, порушення згортання функцій крові, прийом деяких лікарських препаратів і ін. Слід пам’ятати ось що: якщо рясні місячні тривають більше тижня – це привід звернутися до гінеколога.

Кровотеча з прямої кишки

Кровотеча з прямої кишки або, як її ще називають, аноректальна, вельми поширена в сучасному суспільстві. І якщо рясні місячні і маткова кровотеча зачіпають виключно жінок, то аноректальні кровотечі стосуються і чоловіків. Кров’янисті виділення з ануса найбільш часто зустрічаються при таких поширених захворюваннях, як анальна тріщина і геморой. Обидва ці захворювання досить широко поширені і зачіпають половину дорослого населення.

Отже, 90% всіх випадків геморою проявляється кровотечею. Сам термін «геморой» дослівно перекладається з латині як «кровотеча».

Причини геморою

Причини, що викликають геморой в більшості своїй вже давно вивчені, до них відносять:

 • Запори – одна з основних причин. Лікування закрепів і захворювань з ними пов’язаними лежить в основі лікування і профілактики геморою.
 • Важкі фізичні навантаження, підняття важких вантажів, пов’язані з напруженням, вагітність, затяжні пологи – всі ці стани супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску і мають безпосереднє відношення до геморою.
 • Сидячий спосіб життя – вже давно геморой вважається професійним захворюванням таксистів і далекобійників. На жаль, в сучасному житті люди все частіше проводять час, сидячи на дивані або у комп’ютера, що, безсумнівно, підвищує ризик розвитку даного захворювання.

Клінічна картина геморою

Клінічна картина на ранніх стадіях геморою може протікати без видимих суб’єктивних симптомів, і виявляється тільки при диспансерному огляді. Однак, частина пацієнтів скаржиться на неприємні відчуття в анальній області, які можуть посилюватися при спробі дефекації. Також характерні скарги наявність свербіння анальної області. Класичні симптоми геморою наступні: відчуття стороннього тіла в області ануса, болі тупого характеру в задньому проході і повторювані аноректальні кровотечі різного ступеня вираженості.

Ступінь кровотечі при геморої

Ступінь вираженості кровотечі при геморої різна: від незначної, на яку навіть не звертає уваги пацієнт, до рясної, стікаючої струмком.

Численні дослідження відзначають такий факт: при початкових стадіях геморою відзначаються найбільш сильні кровотечі, однак вже при 2 стадії кровотечі зменшують свою інтенсивність і при 3 стадії вони дуже рідкісні. Але з ростом стадії захворювання збільшуються і гемороїдальні вузли. Вони вже не піддаються самостійного вправляння і можуть виникати ускладнення, такі як тромбоз і ерозії вузлів.

Як зупинити кровотечу при геморої

При геморої зупинка кровотечі успішно здійснюється консервативним шляхом. Досить ефективно місцеве застосування холоду у вигляді підмивання і примочок. Високоефективні ректальні свічки з використанням гемостатичних і анестезуючих препаратів. Іноді використовують склерозування розширених вен шляхом їх пункції. До оперативного посібника вдаються тільки при неефективності консервативної терапії.

Анальна тріщина як окремий випадок кровотечі з прямої кишки

Анальна тріщина також може бути причиною кровотечі з аноректальної області. Її основний клінічний прояв – це біль під час акту дефекації. Сильна кровотеча, як правило, при даному захворюванні не спостерігається і синдром анемії швидше виняток, ніж правило. Лікування, в першу чергу, спрямоване на усунення запорів і гігієну області заднього проходу. У ряді випадків показано оперативне лікування – видалення тріщини в межах здорових тканин.

Носова кровотеча

Носова кровотеча у дорослих зустрічається рідше, ніж у дітей. Однак і в зрілому віці можна зіткнутися з даним видом кровотечі. У нормі вона не повинна виникати і, якщо вона не пов’язане з травмою, то, швидше за все, обумовлена порушенням проникності судинної стінки. Зупинка її також зводиться до нахилу голови вперед, накладенню холоду місцево, пальцевому притисненні носа. Якщо дані методи не сприяють зупинці кровотечі, то слід звернутися за медичною допомогою. Ряд захворювань може супроводжуватися носовими кровотечами: гіпертонічна хвороба, хвороба Ослера, геморагічний діатез, лейкози і ін.

Шлункова кровотеча

Однією з найнебезпечніших в хірургічній практиці видів кровотеч є шлункові кровотечі або, як їх ще називають, кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. До верхніх відділів відносяться стравохід, шлунок і дванадцятипала кишка. Так чому ж вони небезпечні і як їх діагностувати? По-перше, необхідно пам’ятати про причини виникнення такого грізного ускладнення. Саме ускладнення, оскільки власне шлункова кровотеча самостійним захворюванням не є.

Причини шлункової кровотечі

Найбільш часті причини, що її викликають:

 • Варикозно розширені вени стравоходу.

Стан характеризується збільшенням і розширенням вен стравоходу, найбільш часто зустрічається при хронічному ураженні печінки. Кровотеча, що розвивається з варикозних розширених вен стравоходу, є небезпечним симптомом і може призводити навіть до загибелі пацієнта, оскільки обсяг крововтрати великий, а зупинка кровотечі скрутна.

 • Синдром Маллорі – Вейсса.

Характеризується поздовжніми надривами слизової оболонки стравоходу і кардії шлунка внаслідок багаторазової блювоти (часто на тлі хронічного прийому алкоголю). Кровотеча тут носить вторинний характер, їй завжди передує блювота.

 • Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки.

Це хронічне захворювання, пов’язане з утворенням виразок слизової оболонки цих органів. Причин розвитку безліч, але узагальнити патогенез можна наступним чином: до формування виразки призводить порушення балансу між факторами агресії (кислота, стрес, інфекція) і факторами захисту (слиз, кровопостачання, регенерація). Виразкова хвороба є найпоширенішою причиною розвитку шлункової кровотечі.

 • Доброякісні і злоякісні новоутворення. Кровотечі, як правило, в цьому випадку носять хронічний епізодичний характер. Характерний анемічний синдром, загальне виснаження.

Мелена – важливий симптом шлункової кровотечі

Одним з важливих симптомів шлунково-кишкових кровотеч є чорний рідкий стілець (мелена). Вся справа в тому, що кров, потрапивши в шлунок, вступає в реакцію з соляною кислотою і утворюється солянокислий гематин, який і зумовлює чорний колір стільця.

У разі виникнення ознак шлункової кровотечі, блювоти з домішкою крові або кров’ю, мелени, слід негайно звернутися за медичною допомогою. Всі вищевказані стани несуть безпосередню загрозу життю.

Причини кровотечі

В основі кровотечі завжди лежить порушення збереження судинної стінки. В результаті травми відбувається безпосередній розрив судин, що супроводжується вилиттям крові. При ерозіях і онкологічних захворюваннях відбувається виразка судинної стінки. В результаті ряду системних запальних захворювань порушується проникність стінки капілярів для формених елементів крові, що також супроводжується підвищеною кровоточивістю.

Кровотечі при хворобах, що супроводжуються порушенням згортання крові

Окремим блоком йдуть захворювання з порушенням згортання крові. Судини залишаються непорушними, але підвищена кровоточивість і кровотечі є наслідком того, що кров не може згорнутися тривалий час. До таких захворювань і станів відносять гемофілію, тромбофілією, ДВС-синдром і ін.

Кровотечі внаслідок прийому особливих препаратів

Також є стани, що безпосередньо до хвороб не відносяться. Це прийом лікарських препаратів, що порушують згортання крові (гепарин, клексан, аспірин, варфарин та ін.). Кровотеча після прийому антикоагулянтів відрізняється тривалістю і труднощами при зупинці.

Діагностика кровотечі

Діагностика кровотечі не становить труднощів, якщо видно кров і те місце, звідки вона закінчується. Важливо оцінити обсяг крововтрати, характер витікаючої крові, локалізацію, час кровотечі та ін. Однак суттєві труднощі може скласти внутрішня кровотеча. В такому випадку кров оком не видно і про локалізацію, обсяги втрати крові і її характер доводиться тільки гадати.

Часом діагностика може ускладнюватися станом самого пацієнта, в разі поєднаної травми і порушення свідомості. У таких випадках спираються на непрямі ознаки кровотечі: блідість, слабкість, зниження напруженості або відсутність пульсу, спрага, зниження артеріального тиску, збільшення частоти пульсу, зниження гемоглобіну в загальному аналізі крові. У таких випадках доцільно використовувати інструментальні та інвазивні методи обстеження.

Ультразвукове дослідження при внутрішніх кровотечах

Так, наприклад, в хірургічній практиці грунтовно зарекомендував себе ультразвуковий метод дослідження, що дозволяє виявити скупчення рідини в черевній і плевральній порожнинах, суглобах.

Діагностична лапароскопія при внутрішніх кровотечах

Діагностична лапароскопія також є методом вибору в складних ситуаціях. Незаперечною перевагою даного методу є візуальний контроль області кровотечі і можливість її усунення тим же, лапароскопічним, шляхом.

Магнітно-резонансна томографія і комп’ютерна томографія

Для візуалізації внутрішньомозкових гематом найбільш доцільне використання магнітно-резонансної томографії або комп’ютерної томографії. Дані методики дозволяють досить точно локалізувати скупчення крові і порахувати її обсяг.

Лікування кровотечі

Перша допомога при кровотечах

Перша допомога при кровотечах надається самостійно за допомогою найпростіших підручних засобів. Медичної освіти вона не вимагає. Є високоефективні в разі незначного побутового травматизму. Завжди корисно мати вдома аптечку з витратними матеріалами першої медичної допомоги і антисептичними засобами.

Перш ніж зупиняти кровотечу слід визначити її характер. При неглибокому розрізі шкіри виникає капілярна кровотеча внаслідок травми дрібних судин. Зупиняється воно часто самостійно, або накладанням стерильної пов’язки, що давить на область поранення.

При травмі вен виникає венозна кровотеча темною кров’ю. Зупиняється воно накладанням стерильної пов’язки, що давить. Місцево накладається холод. Якщо травмована кінцівка, то її піднімають догори. У разі неможливості зупинки кровотечі слід звернутися до фахівця.

При травмі артерій виникає артеріальна кровотеча яскраво-червоною кров’ю, часто пульсуючим струменем. Зупинка такого виду кровотечі вимагає медичної допомоги. Самостійно можливо перетиснути артерію пальцевим способом або пов’язкою.

Як зупинити кровотечу за допомогою джгута

Кілька слів про накладення джгута. У разі великої травми кінцівок з пошкодженням магістральних артерій показано накласти джгут вище місця пошкодження. Під джгут обов’язково слід підкласти будь-яку матерію, тканину. Накладати джгут на незахищену шкіру заборонено. Стягувати джгут необхідно до зупинки кровотечі з артерії. На джгуті необхідно вказати точний час його накладення. Пацієнта з накладеним джгутом слід негайно доставити в стаціонар.

Зупинка кровотечі за допомогою лікарських препаратів

Слід пам’ятати, що застосування лікарських засобів для зупинки кровотечі не є першою допомогою і без узгодження з лікарем неприпустимо.

Препарати, які надають загальну кровоспинну дію

У медичній практиці застосовують такі препарати:

 • Вікасол – синтетичний препарат, схожий по будові з вітаміном K. Сприяє синтезу протромбіну, отже, ефективний при кровотечах, викликаних дефіцитом протромбіну і вітаміну K.
 • Амінокапронова кислота – досить ефективний гемостатичний засіб. Широко застосовується в медичній практиці. Пригнічує фібринолітічну здатність крові.
 • Контрикал – загальний гемостатик. Пригнічує внутрішньосудинне згортання.
 • Протамін (сульфат) – утворює нерозчинні сполуки з гепарином. Застосовується для зупинки кровотечі, спричиненої передозуванням гепарину.
 • Дицинон – знижує проникність судинної стінки, активує тромбоцити.
 • Плазма – свіжозаморожена плазма крові ефективно зупиняє кровотечі в разі дефіциту факторів згортання і тромбоцитів.

Вищеописані препарати відносять до загальних гемостатик (препаратів, що зупиняють кров).

Препарати та засоби для локальної зупинки кровотечі

Існують спеціальні гемостатичні губки, які добре зарекомендували себе в разі витікання крові з слизової оболонки (наприклад, носова кровотеча). Також місцево застосовують фібрину плівку і тромбін.

Якщо розвинулася кровотеча на тлі прийому антикоагулянтів

Окремо зупинимося на випадках, коли пацієнту необхідно приймати препарати з групи антикоагулянтів (варфарин, клексан). Як зупинити кровотечу, якщо кров самостійно практично не згортається? Відповідь одна – тимчасове скасування даного препарату. Однак здійснювати це слід тільки за погодженням з лікуючим лікарем і тільки під наглядом. Ні про яке самолікування і самостійне скасування мови бути не може.

Ускладнення кровотеч

Кровотеча сама по собі є ускладненням основного захворювання або травми.

Гостра крововтрата призводить до розвитку запаморочення, задишки, втрати свідомості, слабкості, прискорення серцебиття, зниження тиску, блідості, жадобі.

Хронічна крововтрата призводить до залізодефіцитної анемії, яка характеризується хронічною втомою, зниженням працездатності, блідістю, ламкістю нігтів і волосся, частими запамороченнями.

Профілактика кровотеч

Профілактика кровотеч полягає в ранній діагностиці та лікуванні основного захворювання, яке може привести до кровотечі. Не слід нехтувати рекомендацією відвідувати лікаря або проходити диспансерний огляд раз на рік. Слід пам’ятати, що побутовий травматизм також може послужити причиною розвитку кровотечі. Не допускайте, щоб діти грали з гострими і ріжучими предметами. Постарайтеся дотримуватися правил дорожнього руху. Займаючись спортом, одягайте захисне обладнання. Працюючи на виробництві, одягайте спецодяг. Кровотечу завжди легше попередити, ніж займатися її лікуванням.

Соцмережі

Exit mobile version