Чому болить голова? Два види головного болю і способи його лікування

Головний біль, особливо, що часто повторюється і сильний, погіршує життя людини, а іноді і взагалі може зробити його нестерпним. Ігнорувати такий біль не можна ні за яких обставин.

Що таке «головний біль»?

«Ну що тут пояснювати? – запитають деякі. – Просто болить голова ». Все правильно, головний біль – не дуже приємний стан, з яким, напевно, хоча б іноді доводиться стикатися практично кожній людині. Однак не всім відома природа його появи, а це дуже важливо для визначення характеру болю.

Скажемо відразу, власне в тканинах мозку немає больових рецепторів, зате вони є в його оболонках, шкірі, окісті і в масі інших тканин голови. Але сам мозок боліти в принципі не може, а, отже, причини головного болю полягають в іншому. Як виняток можна назвати мігрень і головний біль напруги.

Природа болю і хвороби, що її викликають

Головний біль підрозділяється на первинний і вторинний. Перший є самостійною недугою неврологічного характеру, а ось причиною виникнення вторинних болів стають деякі хвороби.

Поява вторинних болів можна визначити за такими ознаками:

 • систематичні болі в голові стали турбувати в зрілому віці;
 • змінилася природа болю – раніше він охоплював всю голову, а зараз тільки окрему ділянку;
 • біль має «громоподобніий» характер – виявляється різко і інтенсивно наростає;
 • сильнішає при зміні пози, а також під час кашлю або чханні.

Скаржачись на сильні болі в області голови, пацієнти часто звинувачують в цьому прояви шийного остеохондрозу, хвороби судин або високий рівень внутрішньочерепного тиску. Це не завжди так.

Шийний остеохондроз розвивається в результаті природного зносу міжхребцевих дисків. Цей стан не викликає біль в голові, в принципі, його можна назвати нормальним для людей у ​​віці. Однак є інший тип головного болю, більш рідкісний, під назвою Цервікогенний, на який припадає приблизно один відсоток всіх болів в області голови. Причини цього болю насправді пов’язані зі станом шиї, проте не з остеохондрозом, а з проблемами верхніх хребців шиї.

Не провокують сильні болі і проблеми з мозковим кровообігом. Однак і тут є виключення. Так, сильні болі з’являються в результаті розриву аневризми, що супроводжується крововиливом. При цьому відбувається подразнення нервових закінчень мозкової оболонки, внаслідок чого виникає гострий наростаючий біль. Наступною причиною небезпечного головного болю може стати розшарування однієї з великих артерій, наприклад, сонної. Це найчастіше відбувається через травму голови або шиї, в результаті виникає різкий нестерпний біль. Розрив аневризми і розшарування артерії – дуже небезпечні стани, здатні привести до летального результату. Тому при появі тривожних симптомів слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги.

І ще одна патологія, нібито викликає сильні головні болі – високий внутрішньочерепний тиск. Це насправді може стати причиною болю в голові, однак такі випадки досить рідкісні. Основними ознаками болю, причиною якого став високий внутрішньочерепний тиск, є його регулярність, а також зміна інтенсивності в залежності від положення тіла людини, тобто коли хворий лежить, він посилюється, а коли сидить – зменшується. Можливі напади нудоти, а також блювоти.

Причиною високого внутрішньочерепного тиску може бути щось, що фізично збільшує об’єм вмісту черепної коробки – різного роду пухлини, кіста, ті ж крововиливи. Єдиний правильний спосіб лікування в даному випадку – видалення новоутворення. Є ще один досить рідкісний варіант – ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія. При цьому в мозку немає ніяких новоутворень, а тиск підвищується практично без видимих ​​причин. Таке іноді спостерігається у представниць жіночої статі з великою масою тіла. До речі, після схуднення тиск нормалізується.

Мігрень і головний біль напруги

Якщо в результаті обстеження у пацієнта не були виявлені хвороби, що провокують вторинний головний біль, значить проблема в самій голові. Найбільш поширеними недугами вважаються мігрень, а також головний біль напруги.

У більшості випадків у пацієнта, який скаржиться на головний біль, лікар діагностує саме мігрень. І хоча вона зустрічається рідше, ніж біль напруги, ця хвороба приносить більше страждань, тому люди, які страждають від мігрені, частіше приходять в поліклініку.

Мігрень – це дуже поширене захворювання. Вона здатна викликати такий інтенсивний біль, що людина на деякий час буквально випадає зі звичного ритму життя. Захворювання можна визначити за такими ознаками:

 • пульсуючий, однобічний біль, який може посилюватися навіть при незначному фізичному навантаженні;
 • відчуття дискомфорту від яскравого світла або шуму;
 • в деяких випадках напади нудоти.

Початку нападу мігрені у деяких хворих передує продромальний період, тобто болю ще немає, але людина відчуває сонливість, слабкість, погіршення концентрації уваги, з’являються дивні харчові бажання.

Приступ мігрені може бути з аурою або без неї. Перший проходить важче, ніж звичайний. Під аурою мають на увазі порушення неврологічного характеру, що передували появі болю:

 • кольорові кола перед очима;
 • оніміння деяких частин тіла;
 • порушення зору;
 • іноді труднощі з промовою.

Як правило, всі ці патології зникають після появи болю, і лише в рідкісних випадках прояви аури залишаються після нападу.

Основний напрямок лікування мігрені – по можливості швидше зняти сильні болі. Якщо має місце напад мігрені з аурою, прийняти знеболююче необхідно при появі перших проявів аури, при звичайному нападі – відразу після його початку. Терпіти такий головний біль не можна. Вибір знеболюючого і визначення дозування – завдання лікаря.

Головний біль напруги приносить менше страждань і зустрічається частіше, ніж мігрень. Він може з’явитися через перенапруження спинних або шийних м’язів. Головний біль напруги, на відміну від мігрені, двосторонній, не пульсуючий, не дуже сильний і не чутливий до світла і шуму. У більшості випадків проходить навіть без прийому ліків. Досить просто відпочити або подихати свіжим повітрям.

Профілактика сильних болів

У нашій країні приблизно 10% відсотків населення страждає від головного болю п’ятнадцять днів на місяць, а іноді і більше. Це свідчить про те, що він стає хронічним. Головний біль значно погіршує якість життя, тому необхідно подбати про його профілактику. Причому постійне знеболення тут не зможе допомогти. Навіть навпаки, чим більше таблеток, тим сильніший біль, тобто голова болить вже від самих ліків.

Для скорочення кількості нападів хворому може бути призначено спеціальна терапія, заснована на прийомі антидепресивних препаратів, протиепілептичних засобів, препаратів для зниження артеріального тиску і так далі.

При частих нападах мігрені бажано подбати про режим праці та відпочинку, помірної фізичної активності та прогулянках на свіжому повітрі.

Що стосується альтернативної медицини, то тут можна виділити дві зони – чорну і сіру. Чорна зона – це остеопатія, до цих фахівців звертатися не варто. А ось голкорефлексотерапія і мануальна терапія – практики, визнані офіційною медициною, але не мають наукових доказів лікувального ефекту при мігрені. Тому їх відносять до сірої зони – не факт, що вилікує, але й не зашкодить.

Ну, а якщо після всіх вжитих заходів напади головного болю не стають рідше, потрібно йти на прийом до лікаря.

Соцмережі

Exit mobile version