Ларингіт

Ларингіт – запалення гортані. Основними симптомами є “першіння горла”, сухий “гавкаючий” кашель, захриплість.

Ларінгіт

У житті кожна людина стикалася коли-небудь з ларингітом. Він може виникнути гостро, хоча зустрічається і хронічний перебіг хвороби. Як протікає ларингіт у дорослих і дітей? Що саме про симптоми ларингіту і його лікуванні важливо знати? Як діяти при зустрічі з цим захворюванням? Чи можна застосовувати народні засоби при лікуванні ларингіту або краще звернутися до традиційної медицини? Як лікувати ларингіт в домашніх умовах?

Що таке ларингіт?

Ларингітом називається запалення, що протікає в тканинах гортані. Щоб було зрозуміліше, з якими особливостями протікає ларингіт, потрібно представляти будову гортані. Розуміння будови гортані та її функцій дають більш чітке уявлення про те, чим зумовлені симптоми ларингіту у дітей і дорослих.

Сама гортань – не що інше, як частина верхніх дихальних шляхів. Її будова представлена трубкою, яка з’єднує глотку і трахею. По відношенню до шиї гортань займає місце протяжністю від 4 до 7 шийних хребців. Будова гортані представлено декількома хрящами, які з’єднані між собою зв’язками, мембранами, м’язами і навіть своєрідними суглобами. Зверху гортані знаходиться надгортанник. Однією з найважливіших складових гортані є голосові зв’язки, які кріпляться до хрящів гортані.

Усередині гортань вистелена епітеліальною тканиною, на якій є вії, які беруть участь в очищенні повітря. Слизова оболонка гортані містить багато рецепторів, які дуже чутливі до попадання на неї шкідливих і небезпечних речовин.

Важливими функціями гортані є наступні:

 • Звукотворення;
 • Забезпечення проходження повітря при диханні;
 • Захист організму від небезпечних домішок у вдихуваному повітрі;
 • Участь в акті ковтання.

Таким чином, ларингіт у дітей і дорослих буде протікати з порушенням цих функцій. Ці порушення бувають різного ступеня вираженості, що впливає на тактику лікування хвороби.

Причини ларингіту

У людини зустрічається гострий ларингіт і хронічний. Причини цих станів, як правило, різні.

Причини гострого ларингіту:

 • Переохолодження;
 • Перенапруження голосу;
 • Вживання їжі занадто високої або занадто низької температури;
 • Бактеріальна інфекція (коклюш, різні стрептококи, активізація умовно-патогенної флори гортані);
 • Вірусна інфекція (віруси грипу, парагрипу, кору, коронавірусна інфекція, риновірусна інфекція);
 • Грибкове ураження слизової оболонки;
 • Вплив змішаної флори (наприклад, вірусно-бактеріальна інфекція).

Причини хронічного ларингіту:

 • Постійне подразнення слизової оболонки гортані (куріння, постійне або часте вдихання пилу, небезпечних парів і дратівливих газів);
 • Занадто часте перенапруження голосових зв’язок (вокалісти, лектори, педагоги та ін.);
 • Хвороби, які супроводжуються завзятим кашлем (деякі хронічні хвороби легенів і серцево-судинної системи).

Крім основних причин захворювання зустрічаються ще сприятливі фактори до хвороби: знижений імунітет, хвороби травного тракту, алергічні хвороби, вікові зміни слизової оболонки у дорослих, статеве дозрівання (коли відбувається перебудова голосу).

Відмінності ларингіт від фарингіту

Деякі пацієнти не бачать різниці між такими хворобами як ларингіт і фарингіт . Тим часом, це різні хвороби. Запалення слизової оболонки гортані – це ларингіт, а фарингіт – це запальний процес, що протікає на слизовій задньої стінки глотки (в зіві).

Анатомічно задня стінка глотки вище гортані. Людина може сама у себе побачити в дзеркало прояви фарингіту, а явища ларингіту може відзначити тільки фахівець, проводячи огляд за допомогою особливого інструментарію (якщо такий буде потрібно). Оскільки найчастіше діагноз ставиться лише на підставі анамнезу, збору скарг і загального огляду без застосування додаткових методів діагностики.

Незважаючи на те, що ларингіт і фарингіт – різні хвороби, причини їх можуть бути однаковими. Крім того, можливий одночасний перебіг запалення і в глотці, і в гортані.

Ларингіт у дорослих

Ларингіт у дорослих найчастіше виникає або ж на тлі інфекційного захворювання (частіше вірусного генезу), або через вплив на дихальні шляхи патологічного фактору (пил, алерген, токсини і ін.), Або через перенапруження голосу. У багатьох дорослих часте виникнення ларингіту обумовлено його професійними шкідливостями.

Хворіють особи будь-якого віку. Чоловіки хворіють так само часто, як і жінки. Нерідко відзначається протягом хронічного ларингіту, з яким не так-то просто впоратися, не усунувши його провідну причину.

Ларингіт у дітей

У дитячому віці може зустрічатися будь-який тип запалення гортані. Їх симптоми трохи варіюють в залежності від того, яку саме ділянку слизової гортані вражено. Не можна забувати і про анатомічні особливості гортані у дітей.

У дітей є особливості будови підголосового простору, які сприяють виникненню в ньому запального процесу. Інша назва цього процесу – помилковий круп. У дітей в підголосовому просторі є добре розвинена рихла клітковина, яка дуже чутлива до впливу на неї патологічних факторів.

Частіше хворіють хлопчики. Вік, при якому розвиток крупа зустрічається часто і дуже небезпечно, становить від півроку до двох років. Діти старшого віку теж хворіють ларингітом, що супроводжується стенозом гортані. Причиною такого стану частіше стають віруси.

Класифікація і симптоми ларингіту у дітей і дорослих

За основною класифікацією буває хронічний ларингіт і гострий. Гострий ларингіт в свою чергу ділиться ще на три типи, в залежності від локалізації патологічного процесу (підскладковий, катаральний і інфільтративний). Від того, як саме протікає ларингіт, залежать симптоми і лікування хвороби.

Гострий катаральний ларингіт

Гострий катаральний ларингіт є найпоширенішим. При цьому типі хвороби запалюється тільки слизова оболонка гортані. Якщо у людини протікає гострий катаральний ларингіт, то симптоми його, як правило, такі:

 • Гострий початок хвороби, перед яким був вплив патологічного чинника (переохолодження, застуда, голосове навантаження і ін.)
 • Захриплість, людина не може голосно і дзвінко розмовляти;
 • Відчуття дискомфорту і першіння в горлі;
 • Буває відчуття чужорідного тіла в горлі.
 • Підйом температури тіла до високих цифр не характерний;
 • Кашель при катаральному ларингіті сухий, але в міру перебігу хвороби починає відкашлюватися мокрота.

Як правило, діагностика даного типу запалення гортані не складає труднощів. Варто пам’ятати, що можливе поширення процесу нижче, на підскладковій області, що буде супроводжуватися відповідними симптомами. Прогноз при катаральному запаленні сприятливий, якщо вчасно почати лікуватися.

Гострий інфільтративний ларингіт

Рідше зустрічається. При цьому типі запальний процес зачіпає не тільки слизову оболонку органу, а проникає глибше, зачіпаючи м’язи, зв’язки, надхрящницю.

Винуватцем такого серйозного запалення зазвичай буває бактеріальна флора. Вона проникає в глибші шари завдяки пошкодженням і невеликим травмам слизової гортані. Іноді таке буває після перенесеної вірусної інфекції. Має значення загальне зниження імунітету хворого. Запалення при інфільтративному ларингіті буває обмеженим або розлитим.

Якщо у хворого підозрюється інфільтративний ларингіт, то симптоми, на які варто звернути увагу, такі:

 • Болі в проекції гортані, які стають сильнішими при ковтанні;
 • Значне порушення голосу;
 • Підвищення температури тіла до високих цифр та інтоксикація;
 • Кашель при інфільтративному ларингіті супроводжується відділенням густого мокротиння слизисто-гнійного характеру;
 • Можливі дихальні порушення;
 • Збільшення підщелепних і шийних лімфатичних вузлів.

Інфільтративне запалення гортані може ускладнитися важким гнійним процесом, який називається «флегмонозний ларингіт», симптоми і лікування його наступні:

 • Різке погіршення самопочуття, наростання болю в проекції гортані;
 • Новий підйом температури тіла;
 • Наростання дихальних порушень.
 • Хворому потрібна термінова госпіталізація, медикаментозна терапія. У ряді випадків потрібне хірургічне втручання.

Гострий підскладковий ларингіт (помилковий круп)

Найчастіше гострий підскладковий ларингіт виникає у дітей, симптоми його дуже яскраві. При цьому типі захворювання запальний процес локалізується переважно в підголосовому просторі. Ще одна назва цього процесу – помилковий круп.

Підскладковий ларингіт у дітей має симптоми стенозу (звуження) гортані. Цьому сприяють анатомічні особливості гортані у дітей – вона відносно вузька, її рецептори швидко реагують на вплив подразника. У положенні лежачи набряклість тканин гортані збільшується, саме цим обумовлений той факт, що діти частіше хворіють вночі.

Підскладковий ларингіт у дітей має симптоми наступного характеру:

 • Гострий початок з появи симптомів респіраторної інфекції (може бути нежить, слабкість, невелике підвищення температури);
 • Кашель при підскладковому ларингіті гавкаючий, який з’являється одночасно з нападом задухи;
 • Ціанотичний колір шкіри;
 • Утруднення вдиху (інспіраторна задишка), що супроводжується втягненням поступливих місць грудної клітини.
 • Тривалість нападу може бути всього кілька хвилин, але може розтягнутися і на півгодини.

За тяжкістю перебігу процесу, підскладковий ларингіт поділяється на 4 стадії. 3 і 4 стадії дуже небезпечні і можуть стати причиною летального результату малюка при невикористанні невідкладних засобів для лікування ларингіту. 1 і 2 стадії легко можуть перейти в більш важкі стадії, якщо не вживати ніяких заходів лікування малюка.

Хронічний ларингіт

Хронічний ларингіт в переважній більшості випадків зустрічається у дорослих. Для його розвитку необхідно тривалий вплив якого-небудь патологічного фактора, наприклад, вдихання тютюнового диму (в тому числі пасивне куріння), загазованість і запиленість повітря, вплив респіраторних алергенів і т. д. Велике значення мають професійні шкідливості при розвитку хронічної форми хвороби.

Чи відрізняються симптоми і лікування хронічного ларингіту від таких при гострому перебігу хвороби? Симптоми обох форм хвороби схожі, однак при хронічному перебігу вони менш виражені, хоча часом досить-таки сильно виснажують хворого.

Основними симптомами хронічного запалення гортані є кашель сухого характеру, садніння і першіння в горлі , захриплість. Як правило, загальний стан хворого залишається нормальним, іноді турбує слабкість.

Симптоми ларингіту

У хвороби «ларингіт» яскраві симптоми, і лікування необхідно починати якомога швидше, щоб не було серйозних ускладнень. Самостійно деколи складно розібратися, має місце ларингіт або симптоми викликані іншим захворюванням. Тому дуже важливо якомога швидше звернутися до лікаря, який огляне хворого і скаже, чи можна проводити лікування ларингіту в домашніх умовах або потрібна госпіталізація.

Кашель при ларингіті

Кашель при ларингіті є головним симптомом. Його характер буває різним, що залежить від того, де саме локалізується запалення.

 • Сухий кашель – симптом катарального ларингіту у дорослих і дітей.
 • Вологий кашель з густою мокротою в’язкої консистенції – ознака інфільтративного запалення гортані.
 • Гавкаючий кашель, часто на тлі нападу задухи – симптом підскладкового ларингіту.
 • Затяжний сухий кашель в поєднанні з постійною охриплістю говорять на користь хронічного запалення.

Інші симптоми при ларингіті

При хворобі «ларингіт» симптоми у дорослих і дітей, крім кашлю, найбільш часто зустрічаються:

 • Підвищена температура тіла. Найменше підвищується температура при катаральному запаленні, вище за все при інфільтративному. Може бути друга хвиля лихоманки в разі приєднання вторинної інфекції.
 • Осиплість голосу при залученні в запалення голосових зв’язок.
 • Збільшення регіонарних лімфатичних вузлів (шийні, підщелепні).
 • Хворобливість в горлі (знизу), особливо при ковтанні, відчуття першіння, садніння.
 • При розвитку вираженої набряклості можливо швидке наростання ознак дихальної недостатності.

Діагностика ларингіту

В діагностиці ларингіту особлива роль належить збору анамнезу, скарг та огляду хворого. З інструментальних методів діагностики хвороби головна роль належить ларингоскопії.

Ларингоскопія (проводить ЛОР-лікар) – безпосередній огляд гортані за допомогою спеціальних інструментів. Як виглядає ларингіт у дорослих у дітей при проведенні цього дослідження?

 • Гостре катаральне запалення супроводжується такими ознаками: значне почервоніння слизової всього органу або виключно голосових зв’язок; потовщення і набряклість в області голосових складок і їх неповне змикання.

У дітей такий ларингіт необхідно відрізняти від поширеної форми дифтерійної інфекції, при якій в підскладочному просторі утворюються брудно-сірі нальоти, щільно пов’язані з підлеглою тканиною.

У дорослих ларингіт важливо ще диференціювати з бешиховим запалення гортані. У дітей це буває дуже рідко. При бешиховому запаленні почервоніння на гортані має чіткі межі, крім того, є супутня бешиха на обличчі.

 • При інфільтративному ларингіті можна побачити абсцес гортані. Він зазвичай локалізується на язиковій поверхні надгортанника, але може бути біля хрящів (одного з них).
 • При підскладочному ларингіті візуалізується почервоніння слизової і набряклість у вигляді валиків, які виступають з-під голосових зв’язок.

Підскладковий ларингіт потрібно диференціювати від ураження гортані при дифтерійній інфекції (істинний круп), при якому під голосовими складками виявляються фібринозні біло-жовті нальоти. Клінічно важливо те, що дифтерія не супроводжується гавкаючим кашлем, для неї характерна захриплість.

Лікування ларингіту

Лікування ларингіту у дорослих і дітей призначається лікарем загальної спеціальності (терапевт, педіатр) або вузьким фахівцем – оториноларингологом (ЛОР-лікарем). При неускладненому перебігу хвороби лікування проводиться в домашніх умовах.

Гостре запалення гортані зазвичай проходить за 10-14 днів. Якщо хвороба затягнеться більш, ніж на три тижні, то можна вважати, що настала її хронізації. При цьому найважливішим буде спочатку знайти і усунути провокуючий фактор. Інакше лікування тривалого ларингіту може не дати належного ефекту. Як правильно лікувати ларингіт?

Основні правила при лікуванні ларингіту у дорослих і дітей:

 • Усунення причини хвороби, якщо це можливо.
 • Дуже важливо дотримуватися голосового спокою (при необхідності щось сказати – робити це пошепки).
 • Особливості дієти при лікуванні ларингіту: виключити дратівливу, гостру, солону їжу. Не слід вживати занадто холодну або дуже гарячу їжу.
 • Рясне тепле пиття.
 • Лікарська терапія повинна проводитися тільки за призначенням лікаря, особливо в дитячому віці.

Особливості лікування ларингіту у дітей

Лікування ларингіту у дітей – завдання дільничного педіатра або ЛОР-лікаря. Батькам варто знати, чим молодша дитина, тим швидше можуть наступити небезпечні для життя ускладнення ларингіту (стеноз гортані). Тому при появі перших ознак хвороби потрібно звернутися до лікаря.

Від госпіталізації відмовлятися не можна, якщо вона показана. Це загрожує тим, що дитину можна втратити, якщо розвинеться декомпенсований стеноз гортані. Погіршення стану наростає дуже швидко, а бригада швидкої медичної допомоги може просто не встигнути доїхати до маленького пацієнта.

У тому випадку, якщо лікар призначив амбулаторне лікування, потрібно уточнити, за яких симптомах потрібно викликати невідкладну допомогу. При лікуванні дитини в домашніх умовах особливих обмежень по режиму немає. Варто орієнтуватися на її стан, виразність ознак інтоксикації.

Якщо немає підвищеної температури можна і навіть потрібно гуляти. Повітря в приміщенні повинно бути зволоженим, не потрібно боятися провітрювати регулярно кімнати в квартирі. Можна скористатися зволожувачем повітря.

При розвитку помилкового крупу дуже важливо не панікувати і заспокоїти дитину. Якщо малюк лежав, то його потрібно посадити, забезпечити приплив свіжого повітря. Можна посадити малюка в ванну кімнату і відкрити кран з гарячою водою. Після проведення цих заходів слід викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

Особливості лікування ларингіту у дорослих

Якщо дорослій людині поставлений діагноз «ларингіт», то як лікувати це захворювання, щоб вона швидше видужала? Лікування ларингіту у дорослих буде тим ефективніше, ніж ретельніше хворий стане дотримуватися встановленого йому режиму. Так, дуже важливо повністю відмовитися від куріння і вживання спиртних напоїв.

Багато хто вважає запалення гортані простим захворюванням, плутають його з іншими формами респіраторної інфекції, не приділяють його симптомам достатньо уваги. Не рекомендується самостійно лікуватися при ларингіті, так як лікування підбирає лікар, спираючись на анамнез, симптоми і індивідуальні особливості пацієнта. Неправильно підібране лікування хвороби не усуне симптоми захворювання у дорослих, а, навпаки, сприятиме ускладненням і хронізації процесу.

Особливу увагу потрібно приділити лікуванню хронічного ларингіту, який досить-таки болісний для хворого. У ряді випадків хороший ефект надає фізіотерапевтичне лікування.

Чи можна займатися лікуванням ларингіту в домашніх умовах?

При ларингіті лікування в домашніх умовах проводити можна, якщо процес протікає без ускладнень і немає загрози життю хворого. Питання про те, де має лікуватися хворий, вирішує лікар. При поганому самопочутті варто викликати лікаря додому. Якщо самопочуття задовільне, то можна звернутися на прийом до поліклініки.

В яких випадках при захворюванні лікування в домашніх умовах не проводиться?

 • У разі розвитку абсцесу гортані (флегмонозний ларингіт).
 • При розвитку помилкового крупу, який не вийшло купувати вдома.
 • У деяких випадках при захворюванні ослаблених осіб, які мають серйозні супутні патології.

Противірусні препарати при ларингіті

При підозрі на вірусну природу хвороби можливий прийом противірусних препаратів з групи індукторів інтерферонів. Ларингіт зазвичай буває лише однієї складової з декількох проявів вірусної інфекції. Як правило, противірусні препарати призначають при лікуванні ларингіту у дітей. У дорослих такі препарати теж застосовуються за призначенням лікаря, але рідше.

Антибіотики при ларингіті

Чи призначають антибіотики при ларингіті? Антибіотики при ларингіті показані тільки в тих випадках, якщо висока ймовірність перебігу саме бактеріальної інфекції. Бактеріальна інфекція протікає з вираженою інтоксикацією, високою температурою, поганим самопочуттям хворого. Нерідко бактеріальна інфекція нашаровується на поточну вірусну.

Зазвичай при ларингіті призначаються антибіотики з групи пеніцилінів. При їх непереносимості можливий підбір препарату з іншої групи, наприклад, макролідів. Нерідко після початку прийому антибіотиків, симптоми ларингіту починають швидко вщухати. Однак це не привід припиняти лікування раніше покладеного терміну. Курс антибіотиків повинен бути закінченим.

Інгаляції при ларингіті і невідкладні засоби лікування

При лікуванні ларингіту ефективні засоби, які володіють протизапальними і антисептичними властивостями. Деякі використовують місцеве зрошення зіву спреями, що містять такі речовини. Однак вони будуть впливати здебільшого на задню стінку глотки, і лише в малій кількості дійдуть до гортані. Тому найбільш ефективні при ларингіті інгаляції.

 • В якості невідкладної допомоги при ларингіті роблять інгаляції з кортикостероїдними гормонами. Вони допомагають швидко зняти набряк тканин і відновити порушене дихання.
 • Певний ефект надає прийом всередину антигістамінних (протиалергічних) препаратів. Вони зменшують ступінь вираженості запального процесу.
 • При розвитку абсцесу гортані показано екстрене хірургічне втручання. Потрібно розкрити і спорожнити гнійник. Після цього призначаються антибіотики, антигістамінні ліки, іноді гормональні препарати і анальгетики.
 • При появі ознак наростаючого стенозу гортані потрібне екстрене проведення трахеостомії.
 • У випадках, коли є небезпека асфіксії, проводиться коникотомія. Це розсічення тканин гортані між двома хрящами для того, щоб відновити проходження повітря в нижні дихальні шляхи.

При установці діагнозу «підскладковий ларингіт» як лікувати хворого так, щоб ефект від терапії був максимально швидкий?

Інгаляції при ларингіті з ліками, що містять кортикостероїдні гормон (будесонід) є невідкладним засобом для допомоги хворому з розвитком помилкового крупа. Серед населення найбільш відомо ліки Пульмикорт, воно містить будесонід. Щоб зробити інгаляції при підскладковому ларингіті, необхідно мати під рукою небулайзер або будь-який інший інгалятор , за допомогою якого можна використовувати гормональні препарати.

При відсутності або недостатньому ефекті від інгаляцій з гормонами при хворобі «ларингіт» інші засоби невідкладного лікування включають в себе наступне: внутрішньовенне (внутрішньокісткове) введення гормону преднізолону або дексаметазону, інгаляції з епінефріном (адреналіном).

Є засоби лікування, які допомагають екстрено відновити прохідність дихальних шляхів, якщо інгаляції з гормонами не дали потрібного ефекту, або хворий знаходиться в термінальній стадії болезні. До них відносяться інтубація трахеї, коникотомія і трахеостомія.

Народні засоби для лікування ларингіту

При хвороби «ларингіт» як можна лікувати хворого народними засобами? Людина завжди стикалася з таким захворюванням як ларингіт, тому народне лікування існує давно. Не завжди ж була можливість звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

При катаральному типі захворювання «ларингіт» народне лікування включає в себе рясне пиття, полоскання горла відварами трав (шавлія, ромашка), питво теплого молока з медом, голосовий режим, сухе тепло на область шиї. Не варто використовувати теплові інгаляції, так як вони можуть посилити набряк слизової оболонки гортані.

При інфільтративному ларингіті народні методи лікування можуть не надати бажаного ефекту. Навпаки, може бути втрачено час, так як часто потрібен підбір правильного антибіотика або інших ліків.

При помилковому крупі ефективні відволікаючі процедури: гарячі ванни для ніг, застосування гірчичників на литкові м’язи. Дуже важливо відвернути хворого, заспокоїти, зволожити повітря. Для цього можна відкрити кватирки, посадити хворого в ванну кімнату і відкрити гарячу воду.

Не варто забувати, що часто хвороба «ларингіт» вимагає засобів невідкладного лікування, яких немає під рукою в кожній родині. Призначати їх повинен тільки фахівець (лікар або фельдшер швидкої невідкладної допомоги, інфекціоніст, педіатр, терапевт, ЛОР-лікар). При виникненні нападу задухи у людини будь-якого віку варто викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

Соцмережі

Exit mobile version