Кератит

Кератит – це запалення рогової оболонки очного яблука. При захворюванні рогівка мутніє, з’являються хворобливі відчуття, виразки, почервоніння, біль. Кератит може бути викликаний різними причинами, однак незалежно від походження це захворювання вимагає якісної медичної допомоги.

Етіологія і класифікація форм

Кератити класифікуються за двома параметрами: ступеню ураження і причини запалення. Так, в залежності від етіології виділяють наступні види захворювання.

  1. Весняний кератокон’юнктивіт – запалення рогівки в результаті важкої алергічної реакції. Супроводжується серйозною виразкою рогівки, виникає, як видно з назви, переважно навесні.
  2. Вірусний кератит – запалення, викликане різними вірусами. Порядку 70% випадків вірусного кератиту провокуються вірусом герпесу.
  3. Грибковий кератит – запалення, викликане різними грибками. Цей вид кератиту дуже небезпечний, оскільки його діагностика буває утруднена. Виразки часто вражають глибокі шари рогової оболонки, аж до перфорації. Нерідко запалення зачіпає і судинну оболонку.
  4. Бактеріальний кератит – запалення, збудником якого є бактерії: золотистий стафілокок, синьогнійна паличка, акантамеб. Остання викликає захворювання, виділене в окремий підвид – амебний або акантамебний кератит. Ця хвороба вважається дуже небезпечною і може призвести до сліпоти. Найчастіше бактеріальні кератити виникають при використанні контактних лінз.
  5. Повзуча виразка рогівки – захворювання, спровоковане механічними пошкодженнями рогівки (наприклад, дрібними чужорідними тілами). Часто супроводжується запаленням і нагноєнням слізного мішка – дакріоциститу. Перебіг в більшості випадків дуже важкий.
  6. Онхоцеркозний кератит – поразка переднього або заднього відділу ока, основну роль в якому грають алергічні процеси. Захворювання важке, може закінчитися склерозом очних оболонок, істотним зниженням зору або сліпотою.
  7. Фотокератит виникає внаслідок опіків рогівки і сполучної оболонки ока, що виникають після тривалого впливу випромінювання ультрафіолетового спектра. Причиною фотокератиту може стати сильний сонячний опік або травма, отримана при неправильній експлуатації зварювального апарату (без захисної маски).
  8. Невиразковий кератит – окремий вид кератиту, який не супроводжується виразкою рогівки. При цьому спостерігається сильний набряк епітелію. Збудник невиразкового кератиту – грамнегативні бактерії.

Що стосується другої класифікації, виділяють два типи кератиту: глибокий і поверхневий. Другий, відповідно, зачіпає тільки верхній шар рогівки, протікає легше, не залишає після себе шрамів. Глибокий кератит провокує утворення шрамів і, в перспективі, зниження гостроти зору.

Симптоми кератиту

Симптоми кератиту легко переплутати з проявами алергічного кон’юнктивіту, що несе в собі небезпеку: часто хворі відкладають візит до лікаря і запускають захворювання, приймаючи його за більш легке. Крім того, важливо відрізняти кератит від іридоцикліту і глаукоми.

При будь-якому вигляді кератиту виникає підвищена сльозотеча, почервоніння, болючість. Рогівка – яка в нормі є прозорою – мутніє. Самостійно діагностувати кератит і визначити його вид (і, відповідно, підібрати лікування) неможливо.

Діагностика проводиться лікарем-офтальмологом і включає в себе огляд із застосуванням щілинної лампи, посів мазка, додатково вивчається анамнез.

Лікування кератиту

Лікування кератиту медикаментозне, проте вибір препарату слід залишити лікарю, зважаючи на складну етіології. При будь-яких підозрах на кератит важливо негайно відмовитися від використання контактних лінз і записатися на прийом до офтальмолога.

Прогноз сприятливий. На початкових стадіях і при точній діагностиці захворювання лікується досить швидко, погіршення зору і рецидивів можна уникнути. При цьому пацієнт повинен дотримуватися рекомендацій лікаря по лікуванню і профілактиці хвороби.

Соцмережі