Блефарит

Блефарит – це велика група захворювань очей, які, як правило, супроводжуються сильним запаленням країв повік.

Блефарит – одне з найчастіших і довгих захворювань очей, що протікають із запальними змінами на краях повік. Блефарит дуже часто схильний до рецидивів. Недуга дуже сильно виснажує людину, суттєво знижує її працездатність, а найчастіше,навіть призводить до втрати зору.

Причини

Називають різні причини блефариту. Повіки,а саме їх краї можуть бути пошкоджені кліщами. У багатьох людей кліщі мешкають в шкірних покривах, на голові, в волоссі і в сальному шарі. При ослабленні організму викликаного сильним фізичним навантаженням, перевтомою або хворобою, кліщі активізуються і починають дуже активно розмножуватися на поверхні повік, що і викликає блефарит.

У людей, які відрізняються підвищеною чутливістю до різних алергічних подразників, таких як пилок, пил або косметика, може розвинутися алергічний блефарит. Такий тип хвороби ускладнюється кон’юнктивітом.

Також блефарит може супроводжувати захворювання, при яких серйозно порушений обмін речовин в організмі, що веде до перенасичення його алергенами. Також нерідкі випадки виникнення блефариту у далекозорих людей за умови, що вони не носять окуляри. При постійній напрузі м’язів очі втомлюються, людина відчуваючи це, тре їх і вносить в область повік інфекцію. Також не виключається вторинна природа блефариту, коли інфекція може проникнути в око з хворого зуба або з мигдалин людей, що страждають тонзилітом або карієсом.

Симптоми

За анатомічним ознаками лікарі розрізняють три види блефариту:

  • Ангулярний, з переважанням запалення в куточках очей;
  • Передній крайовий, з ураженням тільки війчастої області вовік;
  • Задній крайовий, з переважанням ураження краї повік і запаленням залоз в товщині повік, що повільно призводить до ураження коньюктивитом всього ока.

Як правило, захворювання починається почервонінням і припуханням повік, їх потовщенням. Так само починають випадати вії. Особливо небезпечні ті випадки, коли вії починають рости у напрямку до рогівки і дряпають її. Якщо в подібну подряпину потрапляє банальний бруд і мікроби, то неодмінно починається виразка рогівки, що може привести до повної втрати зору. Якщо хвороба протікає легко – це супроводжується утворенням сіруватих лусочок, які легко відділяються і після видалення оголюють червону повіку. Стан супроводжується свербінням, сильної важкістю повік і втомою, підвищеною чутливістю до подразників. При більш тяжкому перебігу хвороби на повіках утворюються гнійні кірки, після відділення яких проявлятися виразки. При захворюванні вії ростуть в неправильному напрямку, подразнюють очі, що і призводить до їх сильної втоми. Хвороба може протікати і без наростів на повіках, тоді вони сильно припухають і червоніють, здається, що вони промаслені. Якщо натиснути на них, то почне виділятися масляниста рідина.

Діагностика

Певного для всіх видів блефарити методу діагностики немає, тому проводитися вона виходячи з клінічної картини.

Лікування

Тактика терапії вибудовується в залежності від виду і форми даного захворювання. Будь-які ліки для лікування цього стану має призначатися тільки профільним лікарем.

Блефарит виразковий.Необхідна ретельна гігієна повік і нанесення на них різних мазей, що містять гідрокортизон і антибіотики. Серед них: максітрол, декса-гентаміцин, тимідин, цитрин. Показано застосування різних очних гелів і крапель.

Блефарит себорейний. Дуже важливе місце в лікуванні займає гігієна повік, також краї повік і очей змазують гідрокортизоном і застосовують препарат “Штучна сльоза”.

Блефарит демодекозний. Показаний ретельний гігієнічний догляд за повіками і часте протирання очей фізіологічним розчином, розведеним дитячим шампунем або розчином 70% етилового спирту і ефіру, застосовується мазь гідрокортизон і краплі дексапос.

Блефарит алергічний. Показано тривале застосування протиалергічних крапель, гідрокортизону, протирання очей. Використовується також максітрол і багато інших засобів для очей з вираженою протизапальною дією. Важливо припинити контакт пацієнта з можливими джерелами алергічних реакцій.

Соцмережі