Імунологічне дослідження крові

Прийнято вважати, що функція імунної системи – захист організму від збудників захворювань, чужорідних і потенційно небезпечних мікроорганізмів, які проникли в тіло людини ззовні. Однак вона також захищає нас зсередини, перешкоджаючи росту пухлин і допомагаючи видаляти загиблі клітини. Таким чином, імунна система постійно знаходиться в активному режимі. Збої в її роботі не завжди помітні, але досвідчений лікар зверне увагу на важко розрізняючі симптоми і призначить імунологічне дослідження крові, про яке і піде мова в нашому огляді.

Як ми вже говорили, імунна система захищає людину від небезпечних мікроорганізмів і підтримує робочий стан організму завдяки злагодженій роботі безлічі клітин різних типів. На жаль, в імунній системі трапляються збої. Вони бувають короткочасними, оборотними, пов’язаними з ослабленням організму, або більш серйозними, що становлять загрозу здоров’ю і вимагають лікування.

Так, при деяких захворюваннях імунна система проявляє небажану активність. Наприклад, у алергіків розвивається імунна реакція на молекулярні сполуки, що входять до складу нешкідливих предметів і організмів – на зерна пилку або ефірні масла рослин, харчові білки, спори грибів. У пацієнтів з аутоімунними захворюваннями імунна система звертається проти власних тканин, починаючи їх «атакувати» як чужорідні і небезпечні. При імунодефіцитних станах та чи інша ланка імунітету перестає функціонувати. А пухлинні патології крові, такі як лейкози, гемобластози, лімфоми, а також ураження кісткового мозку, призводять до накопичення не функціональних клітин імунної системи, які здатні знищити власний організм.

На підставі результатів оцінки змін в клітинному складі і в складі синтезованих імунною системою молекул можна виявити захворювання і оперативно почати його лікування.

Що таке імунологічне дослідження і коли воно призначається?

Імунологічне дослідження – комплекс лабораторних аналізів, які дозволяють зрозуміти, які порушення виникли в роботі імунної системи пацієнта. Воно дозволяє оцінити сотні показників. Об’єктом для вивчення зазвичай є венозна кров.

Оцінка стану імунної системи може знадобитися при діагностиці та лікуванні широкого кола захворювань. А значить – імунологічне дослідження крові можуть призначити лікарі загальної практики, ревматологи, алергологи, імунологи, онкологи, гастроентерологи.

Причинами призначення аналізу можуть стати:

  • погане самопочуття;
  • стомлюваність;
  • часті простудні захворювання;
  • часті загострення хронічних захворювань і ін.

Зазвичай при неясній клінічній картині і неспецифічних симптомах (до них відносяться і перераховані вище) призначається комплексне дослідження імунітету, що включає оцінку:

  • вмісту в крові клітин імунної системи з різними функціями;
  • активності імунних клітин;
  • здатності клітин поглинати бактерії і синтезувати антитіла.

При підозрі на алергічні захворювання призначається комплекс імунологічних досліджень на чутливість до алергенів. Набір оцінюваних показників визначається на підставі докладного опитування пацієнта. Якщо хворий зауважує, що неприємні симптоми з’являються, коли він гуляє за містом в червні, доцільно провести дослідження на чутливість до пилку рослин. При відсутності підозр на причину алергічних реакцій, швидше за все, буде призначено дослідження на наявність антитіл до наборів алергенів (алергопанелі):

  • харчових алергенів;
  • алергенів, які вдихають з повітрям (пилок);
  • алергенів, які оточують людину в будинку (пил, перо, шерсть тварин) і т. ін.

Запідозривши у пацієнта аутоімунне захворювання, наприклад вовчак, лікар негайно направляє його на імунологічне дослідження на антитіла до ядер власних клітин в крові.

Як здавати біоматеріал на дослідження імунологічного статусу?

Як і до будь-якого аналізу крові, до імунологічного дослідження потрібна відповідна підготовка. Деякі показники, наприклад, наявність відповіді на алергени, можна оцінювати протягом всього дня. Це означає, що прийти в лабораторію і здати аналізи допустимо відразу після візиту до лікаря. Однак до здачі крові на опис клітин імунної системи, оцінку її активності і ряд інших показників потрібно підготуватися заздалегідь. За день до здачі крові уникайте фізичних навантажень. Кров здається натщесерце, так що лабораторію доведеться відвідати вранці. Щоб уникнути помилок при підготовці до імунологічного дослідження, в кожному конкретному випадку краще заздалегідь проконсультуватися у лікаря, який призначив аналіз.

Для імунологічного дослідження відбирається кров з вени. При комплексних дослідженнях може знадобитися кілька пробірок.

Термін очікування бланка з результатами коливається. Якщо мова йде про оцінку змісту клітин імунної системи або присутності антитіл, результат як правило буде готовий через 2-3 дні. Бланк за підсумками комплексного дослідження на велику кількість алергенів зазвичай видається на 10-11 день. При дослідженні активності клітин імунної системи термін очікування також буде досить тривалим – приблизно 9 днів.

Які показники досліджуються і про що говорить відхилення від норми

Найочевиднішим показником стану імунної системи є загальний рівень лімфоцитів в крові. Його підвищення щодо норми практично говорить про запалення. Для конкретизації аналізу потрібно оцінити концентрацію окремих категорій клітин імунної системи.

Так, при зниженні кількості Т-лімфоцитів, що викликають загибель заражених вірусом клітин (норма 210-1200 клітин на мл крові), і підвищення числа B-лімфоцитів (норма 100-480 клітин на мл), які продукують антитіла, лікар запідозрить аутоімунне або алергічне захворювання.

Зниження вмісту в крові клітин-регуляторів імунної відповіді – T-хелперів (в нормі концентрація 540-1460 на мл) – вірна ознака імунодефіциту.

Важливе діагностичне значення має показник активності імунних клітин. Якщо більше 20% клітин, що відповідають за знищення патогена і регуляцію імунної відповіді, знаходяться в активованому стані, необхідно терміново вживати заходів боротьби з заповненням.

В ході імунологічного дослідження також може бути оцінена здатність клітин до поглинання бактерій. Якщо 25% клітин втрачають її, мова йде про розвиток у дорослого пацієнта імунодефіциту на тлі важких інфекцій, а у дитини дозволяє запідозрити вроджені дефекти.

На замітку

Так як кількість досліджуваних показників обчислюється сотнями, логічно, що і методів їх визначення багато. Наприклад, клітини імунної системи вивчають за допомогою проточної цитометрії, а число молекул, що забезпечують імунний захист, оцінюють за допомогою кольорових реакцій методом ІФА.

На підставі аналізу окремих показників достовірний діагноз поставити практично неможливо. Лікар бере до уваги безліч чинників. Крім того, деякі відхилення від норми не можна розглядати як ознаку патології імунної системи. Наприклад, після важкої операції або перенесеної нещодавно інфекції відхилення від нормальних показників імунної системи свідчать про активну роботу організму по відновленню. Все це говорить про те, що самодіагностика на підставі результатів в бланках аналізу небезпечна.

Соцмережі