13 фактів про зубну щітку, від яких залежить здоров’я порожнини рота

Зубній щітці в різних варіаціях більше 5000 років. Стародавні цивілізації знали її в вигляді «жувальної палички», потім з’явилися конструкції з кісток і щетинок тварин, і, нарешті, той варіант, яким сьогодні користуємося ми.

Які дивовижні таємниці зберігає зубна щітка і як потрібно застосовувати її, щоб зберегти своє здоров’я?

Тюремні байки

Перші зубні щітки для масового виробництва були придумані в місцях не таких віддалених в 1770 році. Англієць Вільям Аддіс сидів у в’язниці за підбурювання до заколоту. Він бачив, як інші ув’язнені чистили зуби тканиною з сажею і сіллю. І одного разу, залишивши після вечері кістку тварини, і попросивши у охоронця щетинки кабана, він просвердлив в кістці крихітні отвори, вставив туди щетинки і залив все клеєм.

Після звільнення він удосконалив свій аксесуар і незабаром заснував компанію з виробництва зубних щіток. Цікаво, що вона існує і сьогодні.

До речі!

На стандартній зубній щітці в середньому 2,5 тисячі щетинок.

Незабутня класика

Сучасна зубна щітка з нейлоновою щетиною, до якої ми всі звикли, була винайдена в 1938 році. З тих пір вона є «незабутньою класикою»: її деталі незначно змінюються, але в загальному все залишається як раніше.

Цікаво, що електрична зубна щітка була сконструйована роком пізніше – в 1939 році. Але суспільство до неї було не готове, тому вона не отримала широкого розповсюдження. Своє «друге народження» вона знайшла в 1960 році в США і дуже швидко завоювала весь світ.

А ви знали?

Найбільш дорога зубна щітка в світі оцінюється виробником в 4 тисячі доларів. Її корпус виготовлений з титану.

Ручна і електрична

До сих пір ведуться дебати, яка зубна щітка краще – класична або електрична. І єдиної думки немає. Фахівці прийшли до висновку, що при правильному чищенню зубів вибір щітки не має значення і ґрунтується лише на особистих уподобаннях.

Але якщо ви хочете знати, що краще саме для вас, порадьтеся зі своїм стоматологом.

До речі!

Якщо людина перенесла ГРВІ або ГРЗ, їй обов’язково потрібно змінити щітку.

Все за правилами

Всупереч поширеній думці, не існує єдино правильної методики чищення зубів. Головне – прибрати залишки їжі, очистити ясна і язик, відполірувати поверхню зубів. А ось що стосується додаткових інструментів догляду за порожниною рота – нитки, йоржиків, ополіскувача – ними користуватися потрібно обов’язково.

Факт!

Своєчасне застосування щітки – гарантія видалення зубного нальоту і профілактика хвороб пародонту. Відомо, що останні дуже підступні і можуть призвести до розвитку пневмонії, артриту, серцево-судинних захворювань і багатьох інших проблем. Таким чином, зубна щітка може врятувати ваше життя!

М’яка і жорстка

Фахівці American Dental Association (ADA) рекомендують вибирати щітки з м’якою щетиною, а все тому, що тверді або навіть середньої жорсткості можуть викликати пошкодження емалі і ясен. Під час чищення зубів не можна орудувати щіткою занадто енергійно, досить просто зняти зубний наліт. Решту роботи виконає зубна паста з фтором.

До речі!

Натуральна щетина тварин використовувалася при виготовленні щіток до 28 лютого 1935 року, поки американський хімік Уоллес Карозерс в лабораторії фірми «Дюпон де Немур» не придумав нейлон.

Менше означає краще

Останні моделі зубних щіток мають прямі і вигнуті, великі і маленькі головки; рівні і фігурні, цільні або зі вставками з гуми ручки. Все зроблено для того, щоб людині було комфортно ними користуватися. Але яка щітка краще?

Експерти American Dental Association (ADA) заявляють, що це справа смаку. Але з точки зору обробки поверхні ясен і зубів, вигідніше щітка з маленькою голівкою, вона може обробити навіть важкодоступні місця.

Весела компанія

Щітка і паста – найкращі друзі. Сучасні зубні пасти – це не просто очищуючий засіб. Вони розроблені для профілактики і лікування хворобливих станів і захворювань порожнини рота.

Щоб попередити пошкодження зубної емалі і зміцнити її, в 1914 році була створена зубна паста з фтором. Тоді ж випустили пасти з низькою абразивністю, так як стоматологи помітили, що великі тверді компоненти пасти можуть зношувати і пошкоджувати емаль.

До речі!

Сучасна паста складається з таких інгредієнтів, як фтор, ксиліт, діоксид кремнію, діоксид титану, аеросил, алюмосилікат, дикальцій фосфат, ароматизатор, барвник, підсолоджувач, і речовини, що відповідають за її пластичну текстуру і утворення пінки.

4 хвилини в день

Виявляється, 4 хвилини в день дуже багато значать для здоров’я зубів. На думку експертів, чистити зуби потрібно двічі на добу по 2 хвилини. Дана тактика не тільки збереже білизну посмішки, але і зміцнить здоров’я зубів.

На замітку!

Протягом усього життя людина витрачає на чистку зубів 38,5 днів. Але якби всі люди дотримувалися правила – чистити зуби двічі на добу, цей показник склав би 122 дня.

Рівно три місяці

Це максимальний термін служби зубної щітки. Після цього вона вже не може в повній мірі виконувати покладені на неї зобов’язання. А часом розлучатися з щіткою доводиться ще раніше. Якщо щетинки на її корпусі стерлися або розтріпалися, викинути її потрібно без жалю.

Факт!

Дитячі зубні щітки потрібно міняти частіше дорослих.

Місця проживання

За даними дослідників з University of Manchester in England, зубна щітка є домом більше ніж для 100 мільйонів бактерій, включаючи кишкову паличку і стафілококи. А експерти з University of Alabama at Birmingham виявили, що фекальні ентерококи теж можуть на ній жити.

З’являються вони тоді, коли щітку зберігають в суміщеному санвузлі неправильно. Якщо туалет і ванна знаходяться в одному приміщенні, щітку потрібно тримати в закритій аптечці.

А ви знали?

Бактерії E. coli можуть вільно переміщатися в повітрі на відстані близько 2 метрів від унітазу!

Мимовільне зараження

«Чищення зубів, особливо електричною зубною щіткою, може сприяти попаданню мікробів під ясна», – попереджає доктор медичних наук, професор стоматології Томас Гласс. Більшість з них і так присутні в організмі людини, тому навряд чи вони викличуть захворювання. Однак якщо хтось інший використовує вашу зубну щітку або ви користуєтеся іноді чужою, зараження ймовірно.

Факт!

Соціологічні опитування показують, що 24% людей діляться своїми зубними щітками зі своєю другою половинкою, а 18% – з дітьми. А недавнє дослідження показало, що 6% респондентів готове поділитися своєю щіткою зі знаменитістю.

Чисто-чисто

Щоразу, коли ви використовуєте зубну щітку, її потрібно ретельно промивати водою з-під крана, після чого давати висохнути при кімнатній температурі. Одягати на щітку захисний ковпачок не можна: він створить сприятливе середовище для розмноження бактерій.

Якщо ви зберігаєте щітки в спеціальному тримачі, вони не повинні торкатися один до одного. При цьому сам тримач потрібно мити якомога частіше.

Факт!

Дослідження, проведене National Sanitation Foundation (NSF), показало, що тримачі для зубних щіток займають третє місце в списку найбрудніших речей в будинку, поступаючись тільки губкам для миття посуду і кухонним раковинам.

Виклик бактеріям

Виробники випускають спеціальні дезінфікуючі спреї і розчини для знезараження зубних щіток. Хоча деякі з них дійсно ефективні, немає наукових доказів, що їх застосування зменшує ризик захворювань порожнини рота.

Проте, фахівці American Dental Association (ADA) стверджують, що замочування зубної щітки в антибактеріальному розчині зменшує кількість бактерій на ній. А ось стерилізувати щітки в мікрохвильовій печі або мити в посудомийній машині експерти не радять, оскільки це зашкодить щітці і знизить її ефективність.

Соцмережі