Фізичне навантаження при діабеті: користь вправ

Для людей з діабетом, на додаток до корекції повсякденного харчування, вкрай важливе регулярне фізичне навантаження для контролю рівня цукру в крові і зниження ризику розвитку ускладнень, пов’язаних з хронічною патологією. Існує велика кількість наукових доказів користі як фізичної активності в цілому, так і більш структурованих програм вправ при лікуванні діабету 1-го і 2-го типу. Але перед початком занять потрібна консультація лікаря і корекція питного режиму, щоб не допустити зневоднення. Не менш важливо регулярне вимірювання цукру глюкометром, контроль загального стану і прийом препаратів (якщо вони необхідні).

Чим корисно фізичне навантаження?

На сьогоднішній день дозоване фізичне навантаження – це частина лікування. Крім допомоги в контролі рівня глюкози в крові і зниженні ваги, дослідження показують, що регулярні фізичні вправи можуть знизити ризик серцево-судинних захворювань. У людей з діабетом ризик уражень серця і судин набагато вище.

Крім цього, фізичне навантаження допомагає знизити потребу в інсуліні, особливо у людей з діабетом 1-го типу. Для діабетиків стандартною рекомендацією по фізичному навантаженні є щоденне тренування приблизно по 20-30 хвилин, або 150, або більше хвилин занять помірної інтенсивності в тиждень. Вид вправ може варіювати від швидкої ходьби і їзди на велосипеді до плавання або бігу, в залежності від рівня фізичної підготовки людини. Фізичне навантаження рівномірно розподіляється на весь тиждень.

Варіанти вправ

Крім аеробних вправ і тренувань з обтяженнями, таких як підняття важких предметів або використання тренажерів під контролем тренера, фахівці також рекомендують вправи на гнучкість і тренування на рівновагу. Йога та гімнастика можуть бути включені в програму тренувань з урахуванням індивідуальних переваг. Ці вправи корисні для підвищення гнучкості, м’язової сили і рівноваги. Діти, що мають діабет, повинні отримувати приблизно 60 хвилин фізичної активності щодня. Це включає в себе заходи по зміцненню м’язів і кісток, рухливі ігри, плавання, катання на велосипеді, гімнастику.

Цукровий діабет: консультація лікаря

Якщо пацієнт страждає на діабет і був неактивний протягом тривалого періоду, особливо, якщо мова йде про кілька років життя, необхідно проконсультуватися з лікарем. Фізичне навантаження підбирається індивідуально, виходячи з того, який це діабет – першого або другого типу, віку пацієнта і всіх наявних супутніх ускладнень і діагнозів.

В ідеалі потрібно поговорити з лікарем під час чергового візиту про будь-які обмеження, яких варто дотримуватися. Важливо переконатися, що діабет контролюється, і фізичні вправи допомагають контролювати ще й фактори ризику серцевих захворювань, такі як кров’яний тиск і холестерин.

Часті перевірки цукру глюкометром

Рівень цукру в крові під час тренування може знижуватися або підніматися, він може змінюватися навіть через кілька годин після занять. Якщо при вимірюванні цукру глюкометром він занадто низький або високий, це може означати проблеми. Гіпоглікемія, або низький рівень цукру в крові, наприклад, може викликати сонливість, слабкість і запаморочення,сплутаність свідомості і, якщо його не скорегувати, можливі ще більш серйозні проблеми: втрати свідомості або судоми. Важливо вимірювати цукор глюкометром до тренування і після. Проблеми, пов’язані з контролем рівня глюкози в крові, варіюють в залежності від типу діабету, виду діяльності та наявності ускладнень, пов’язаних з хворобою. Тому краще всього обговорити зі своїм лікарем, який оптимальний рівень глюкози в крові потрібно підтримувати. Також слід запитати про стратегії підтримки рівня цукру в крові в цьому діапазоні: що потрібно їсти перед тренуванням,чи варто приймати швидкодіючі джерела цукру, такі як таблетки глюкози або закуски, під час тренувань, якщо виміряний цукор глюкометром різко знижується.

Корекція питного режиму

Для людей з діабетом зневоднення може бути серйозною проблемою, почасти тому, що організм втрачає рідину з сечею при високому рівні цукру крові. Тому важливо коригувати питний режим під час занять і між ними. Вода, як правило, є найкращим вибором для поповнення запасів рідини до, під час і після тренування. Для спортсменів з діабетом 1-го типу, які займаються більш 45 хвилин, питний режим допускає спортивні напої з вуглеводами і електролітами. Вони можуть запобігати зниженню рівня цукру в крові. Це зазначено в огляді досліджень фізичного навантаження і діабету 1 типу, опублікованому в The Lancet Diabetes & Endocrinology за 2017 рік. Однак автори попереджають, що вживання занадто великої кількості спортивних напоїв може призвести до підвищення рівня цукру в крові або гіперглікемії. Тому питний режим коригує лікар або сам пацієнт на основі вимірів. В огляді також відзначається, що молоко, напої на основі вуглеводів і білка можуть допомогти у відновленні після тренувань. Прийом незбираного молока може допомогти уникнути гіпоглікемії, не викликаючи надмірного збільшення глюкози після тренування.

Вправи при ускладненнях діабету

У деяких випадках ускладнення діабету роблять активну діяльність більш складною. Наприклад, діабетична невропатія, або пошкодження нервів може викликати оніміння в ногах, тому людина може не помітити мозоль або травму на стопі. Це означає, що потрібно зручне взуття і ретельно підібрані вправи. Клініцисти підкреслюють, що користь від діяльності, як правило, набагато перевищує ризики навіть для людей з ускладненнями діабету. Але вони повинні діяти більш обережно, перевіряючи стан ніг після тренування.

Точно так же, якщо діабет ускладнений ретинопатією – захворюванням сітківки, яке чутливо до підвищення артеріального тиску, потрібна консультація лікаря. Це ускладнення може бути причиною відмови від таких вправ, як підйом важкої ваги.

Соцмережі

Exit mobile version