Епідемічна міалгія. Вірус Коксакі

Епідемічна міалгія є рідкісним ускладненням інфекції Коксакі. Випадки виникнення епідемічної міалгії вторинні по відношенню до інших ентеровірусів (наприклад, цитопатогенного еховірусу). Епідемічна міалгія характеризується виникненням раптових стріляючих болів у грудях або животі. Больові напади зазвичай пов’язані із загальним нездужанням, головним болем, підвищенням температури.

Вірус Коксакі належить до РНК-вірусів (ентеровірусів) і зазвичай протікає безсимптомно або з короткостроковими інфекціями верхніх дихальних шляхів або шлунково-кишкового тракту. У рідкісних випадках можуть розвиватися такі ускладнення, як менінгіт і кардит.

Вірус Коксакі становить близько 24% від загального числа ентеровірусів, виділених і зареєстрованих в США і Європі з 70-х років минулого століття. За оцінками експертів, кількість випадків інфекції в рік становить близько 10 мільйонів.

У регіонах з помірним кліматом інфекція носить сезонний характер, при цьому близько 90% заражень, що відбуваються влітку і на початку осені, мають епідемічний характер.

Антитіла до Коксакі типу B присутні в крові 75% населення розвинених країн. У тропічних і субтропічних кліматичних зонах ентеровірусні інфекції процвітають круглий рік. Чоловіки хворіють на це захворювання частіше, ніж жінки.

Вірус Коксакі належить до сімейства вірусів в роду ентеровірусів. Ентеровіруси є одними з найпоширеніших людських патогенів. Коксакі має багато спільних характеристик з поліовірусом. З розвитком контролю і управлінням над поліовірусною інфекцією, в більшості країн світу більше уваги було зосереджено на вивченні ентеровірусів, що не відносяться до поліовірусу, наприклад, вірусу Коксакі.

Епідемічна міалгія у дітей і дорослих

З огляду на анатомічні особливості людини, основною мішенню вірусу Коксакі є поперечно-смугасті м’язи. Таким чином, термін «епідемічна міалгія» може бути невірно застосований до деяких пацієнтів, оскільки насправді у них розвивається плеврит – запалення оболонки легенів. У пацієнтів з епідемічною міалгією розвивається некроз поперечно-смугастих міжреберних м’язів, що обумовлює підвищення в сироватці крові рівня креатинкінази.

Інкубаційний період вірусу становить близько одного тижня. У цей час вірус знаходиться в шлунково-кишковому тракті, а потім шляхом гематогенної дисемінації вражає органи-мішені, наприклад (найбільш часто), скелетні м’язи, центральну нервову систему (менінгіт, енцефаліт) і міокард (кардит, перикардит). Вірус Коксакі типу В може бути виділений в аналізах стільця або мазках носоглотки, через 2 тижні після появи симптомів.

Захворюваність вірусом Коксакі типу В у новонароджених складає 1:2000. Летальність Коксакі типу B є найвищою у новонароджених і дітей молодшого віку. Близько 10% новонароджених, уражених цим вірусом, вмирають протягом перших чотирьох тижнів життя, найчастіше через захворювання серця. Миттєва печінкова недостатність, септичний синдром, важкі ураження ЦНС з судомами і апное – також є можливими ускладненнями в цій віковій групі.

Зараження вірусом відбувається найчастіше у дітей молодше 15 років; половина з цих пацієнтів молодше 5 років, і 30% з них молодше 1 року.

Захворювання рідко виникає у пацієнтів старше 60 років. Проте, епідемічна міалгія найбільш часто вражає дорослих хворих, інфікованих вірусом Коксакі. Менше 10% випадків фіксується у пацієнтів молодше 20 років. З 372 дітей у віці від 4 до 18 років, які брали участь в проспективному дослідженні, тільки у 3% розвинулася епідемічна міалгія.

У дорослих пацієнтів відсоток захворюваності був вищим і складав близько 30-78%. Епідемічна міалгія розвивалася у них на тлі захворювань серця.

Як передається вірус Коксакі

Інфекція передається в першу чергу фекально-оральним шляхом і повітряно-крапельним, однак можлива і механічна передача вірусу (наприклад, при рукостисканні, використанні одного і того ж предмета одягу, рушники).

Вірус реплікується в верхніх дихальних шляхах і в дистальному відділі тонкого кишечника. Через 3 тижні після зараження, вірус може бути виявлений в дихальних шляхах, і зберігається в калі до 8 тижнів після первинного інфікування. Резервуар вірусу – підслизова тканина лімфатичних вузлів і ретикулоендотеліальна система. Поширення в органи-мішені відбувається після вторинної виремії. Імунітет, як вважають лікарі, головним чином гуморальний.

Коксакі-інфекції поширені в усьому світі. Вони можуть виникати цілий рік в тропічному кліматі, з сезонним зменшенням захворюваності в більш помірних широтах.

Смертність від коксакі-інфекції є рідкістю. Новонароджені і особи з ослабленим імунітетом наражаються на найбільшу небезпеку розвитку ускладнень, характерних для всіх ентеровірусних інфекцій.

Протягом перших десяти років життя ентеровірусні інфекції частіше вражають чоловіків, ніж жінок (приблизно в два рази). Причини такого рівня захворюваності невідомі.

Симптоми епідемічної міалгії

Епідемічна міалгія характерна не тільки для вірусів Коксакі, однак переважно її появу пов’язують саме з цим вірусом. Основні симптоми захворювання:

  • біль у грудях, нижньої частини живота;
  • гострий геморагічний кон’юнктивіт;
  • температура, лихоманка;
  • світлобоязнь;
  • відчуття в оці стороннього тіла.

Рідкісні ускладнення супроводжуються кератитом і моторним паралічем.

Симптоми зазвичай зберігаються близько одного тижня.

Більше 90% коксакі-вірусів протікають безсимптомно або викликають неспецифічні гарячкові захворювання. У новонароджених вони є найбільш поширеною причиною гарячкових захворювань протягом літа і в осінні місяці.

Численні коксакі-віруси групи А відповідальні за хвороби центральної нервової системи, схожі за своїми симптомами на поліомієліт. Віруси цієї групи інфікують, як правило, шкіру і слизові оболонки, викликаючи герпетичну ангіну, гострий геморагічний кон’юнктивіт і хвороби носоглотки.

Група B, як правило, вражає серце, плевру, підшлункову залозу і печінку, в результаті чого у хворого розвивається не тільки епідемічна міалгія, але і міокардит, перикардит, гепатит. B вірус може викликати неспецифічні гарячкові захворювання, висип, захворювання верхніх дихальних шляхів і асептичний менінгіт.

Найбільш поширені ускладнення при інфікуванні коксакі-вірусами

Асептичний менінгіт

Характеризується швидким або поступовим початком, супроводжується температурою, ознобом, нудотою, блювотою і загальною слабкістю, головним болем, болями в шиї, чутливістю до світла, симптомами респіраторних захворювань верхніх дихальних шляхів. На ранніх стадіях захворювання можуть спостерігатися судоми, сонливість, рухові порушення. Дорослі можуть відчувати лихоманку і головний біль довше в порівнянні з дітьми.

Енцефаліт

Енцефаліт є незвичайним проявом інфекції центральної нервової системи, хоча іноді спостерігається в зв’язку з асептичним менінгітом. На частку ентеровірусів припадає близько 5% всіх випадків енцефаліту. Вірус Коксакі типу A9, B2 і B5 так само пов’язаний з енцефалітом. У рідкісних випадках викликає вірус простого герпесу.

Неврологічні захворювання

Наприклад, спорадичні випадки периферичного паралічу кінцівок, близькі до проявів поліовірусної інфекції.

Міоперікардит

Міоперікардит може виникнути в будь-якому віці, хоча в більшій мірі від нього страждають підлітки і молоді люди. На ентеровіруси припадає половина всіх випадків гострого вірусного міоперикардиту. До цього захворювання можуть передувати інфекції верхніх дихальних шляхів протягом 7-14 днів. Симптомами захворювання є: прискорене серцебиття, кардіомегалія, перикардит, хрипи в грудях при прослуховуванні.

Діабет

Одним з останніх відкриттів епідеміологів стало те, що інсулінозалежний цукровий діабет має тісний зв’язок з ентеровірусами, зокрема, з Коксакі.

Через 1-3 місяці після зараження Коксакі вірусом у хворого з’являються ознаки інсулінозалежного діабету 1 типу. Передумовами для такого захворювання може служити схильність хворого до розвитку діабету або спадкові чинники.

Соцмережі