Що таке орнітоз (пситтакоз)?

Орнітоз – це інфекція, викликана внутрішньоклітинними бактеріями Chlamydia psittaci. Термін «орнітоз» походить від грецького слова «папуга» і вперше був використаний в 1892 році. Бактерія вражає організми звичайних папуг, довгохвостих папуг, канарок та інших видів птахів (наприклад, індичок, голубів, качок). Інший термін для цієї інфекції – пситтакоз. Друга назва захворювання походить від назви бактерії.

Найбільша епідемія орнітозу сталася в 1930 році, під час цієї епідемії постраждало близько 800 осіб. У той час в США і Європі було закрито кілька лабораторій через епідемії.

Папуговаа хвороба, або папугова лихоманка, зустрічається досить рідко. За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань, з 1996 року в США було зареєстровано менше 50 підтверджених випадків орнітозу щорічно, проте не виключена ймовірність появи незареєстрованих випадків орнітозу.

Назва пояснює основне джерело захворювання, проте не тільки папуги є переносниками інфекції. Інші домашні птахи також можуть поширювати захворювання.

Деякі штами C. psittaci вражають овець, кіз і корів, і можуть спровокувати розвиток у тварин хронічних інфекцій або викиднів.

Як передається орнітоз?

У більшості випадків заражаються папуговою лихоманкою при контакті з птахами. Крім папуг, носіями інфекції є також голуби, індички, кури, корели і качки.

Орнітоз є професійним захворюванням співробітників зоопарків, зоомагазинів, птахівників і фермерів. Захворювання рідко передається від людини до людини, проте передача все ж можлива. Ці випадки захворювання можуть бути більш серйозними за ступенем впливу на організм людини, ніж придбані безпосередньо від тварин.

Зараження орнітозом відбувається кількома способами. Найбільш часто бактерії потрапляють в організм при вдиханні дрібних частинок калу або сечі птахів. Заразитися можна і при поцілунку птиці, а також при укусі (наприклад, якщо клюне півень). Передача орнітозу від людини до людини відбувається таким же чином – якщо хворий чхає або кашляє, в повітря потрапляє невелика кількість слини. Вдихаючи заражену слину, здорова людина заражається.

Дикі птахи, наприклад, соколи або орли, заражаються орнітозом через вдихання частинок фекалій хворих птахів або їх носових виділень. Ще один істотний фактор ризику зараження орнітозом для людини – це стрижка газонів без захисної маски. Частинки випорожнень хворих птахів можуть зберігатися в траві довгий час, як і безпосередньо бактерії C. Psittaci.

Серед хворих орнітозом нерідкі випадки гіподіагностики, оскільки при перебігу захворювання в легкій формі хворі рідко звертаються до лікаря за допомогою або не розуміють, чим саме хворі.

Діагностика орнітозу досить проблематична, перш за все тому, що захворювання в наші дні зустрічається вкрай рідко. При підозрі на орнітоз необхідно звернутися до лікаря, повідомивши про контактах з тваринами і птахами, що відбувалися до захворювання. Місце роботи так само важливо для встановлення правильного діагнозу. Якщо пацієнт працює в зоомагазині, на фермі, у ветеринарній клініці або птахокомбінаті, ймовірність такого захворювання, як орнітоз, підвищена.

Для діагностики папугової лихоманки призначають кілька видів аналізів. Перш за все, це аналіз харкотиння і крові на наявність бактерій Chlamydia psittaci.

Іноді потрібен рентген грудної клітки або комп’ютерна томографія. Ці види діагностики допомагають встановити наявність пневмонії, яка може бути наслідком орнітозу. Тест на антитіла допомагає виявити наявність антитіл до папугової лихоманки. При наявності антигенів в крові, тест допоможе визначити, що людина хвора.

У деяких випадках у хворих з’являється висип, розвивається жовтяниця і з’являються сильні головні болі.

Орнітоз може протікати як в легкій формі, так і у формі важкої пневмонії, що вимагає здійснення вентиляції легенів. Іноді у хворих розвивається легенева емболія або інфаркт легені.

Серед супутніх орнітозу ускладнень можна виділити такі:

 • спленомегалія;
 • ендокардит, міокардит;
 • судоми, енцефаліт, синдром Гієна-Барре;
 • висипання на обличчі, схожі з тими, які з’являються на тілі при черевному тифі;
 • анемія;
 • ДВС-синдром (дисеміноване внутрішньосудинне згортання);
 • гломерулонефрит, тубулоінтерстіціальний нефрит;
 • артрит, сепсис, септичний шок;
 • некроз скелетних м’язів (вкрай рідко).

Симптоми орнітозу у людини

Початок орнітозу проявляється симптомами, характерними для грипу або пневмонії. Симптоми з’являються через 10 днів після зараження, але можливі перші ознаки через чотири дні після попадання інфекції в організм. Іноді між зараженням і початком прояви симптомів може пройти близько 20 днів. Папугова хвороба схожа з грипом через такі симптоми:

 • лихоманка і озноб;
 • нудота і блювота;
 • м’язові і суглобові болі;
 • пронос, слабкість, втома;
 • кашель, як правило, сухий;
 • кровотеча з носу;
 • легка ступінь фарингіту.

Інші можливі симптоми, які не мають відношення до грипу:

 • біль у грудях;
 • задишка, непереносимість світла.

У рідкісних випадках орнітоз може викликати запалення різних внутрішніх органів, наприклад, мозку, печінки або серця. Також може спостерігатися пригнічення функції легенів і пневмонія.

Лікування орнітоз

Орнітоз лікується антибіотиками. Найбільш ефективними препаратами для лікування вважаються тетрациклін і доксициклін. Однак за рекомендацією лікаря можна використовувати інші типи антибіотиків. При належному лікуванні хворий повністю відновлюється і одужує.

Як визначити наявність орнітозу у птахів?

Птахи, які є носіями бактерій Chlamydia psittaci, не завжди виявляють ознаки орнітозу. Вони можуть бути носіями бактерій протягом багатьох місяців, перш ніж проявляться якісь зовнішні ознаки захворювання. Якщо птах не виглядає хворим, це не означає, що він здоровий.

Інфіковані птахи тремтять і відчувають труднощі з диханням.

Інші симптоми орнітоз у птахів:

 • виділення з очей або дзьоба;
 • пронос, безбарвний кал з відтінками зеленого;
 • втрата у вазі;
 • млявість і сонливість.

Хворі птахи можуть почати їсти менше або навіть повністю відмовитися від їжі.

Профілактика орнітозу у птахів і людини

Якщо в будинку утримується птиця, необхідно прийняти деякі заходи щодо профілактики орнітозу у вихованця і власників. Клітки птахів необхідно чистити від посліду кожен день, вода і їжа повинні бути свіжими і хорошої якості. Птахам повинно вистачати місця в клітках. Кілька птахів можуть перебувати в одній клітці, однак якщо клітка переповнена, частина птахів краще відокремити і помістити в іншу клітку. Важливо вчасно відокремлювати птахів з підозрілими симптомами від здорових птахів. При покупці екзотичного папугу необхідно провести ветеринарний огляд, а потім ізолювати птицю від інших на місяць. Якщо папуга буде відчувати себе добре і не проявить ніяких ознак захворювання, можна помістити його в клітку до інших птахів.

Хворі орнітозом птиці відразу відокремлюються від групи інших на виробництвах. Здорові птиці поміщаються на карантин до з’ясування їх стану.

Співробітники птахофабрики повинні дотримуватися правил поводження з птахами. Працювати з тваринами необхідно в спеціальному одязі, рукавичках і при необхідності – в захисній масці. Після завершення роботи необхідно приймати душ, мити волосся і руки. До особи під час роботи з птахами краще не торкатися, так збільшується ризик передачі інфекції.

Робочий одяг має бути окремим, його необхідно регулярно прати при температурі не менше 90 градусів або здавати в хімчистку.

При будь-яких підозрах на орнітоз необхідно звертатися до лікаря.

Дотримання правил гігієни при роботі з птицею – гарантія безпеки і здоров’я.

Соцмережі