Що таке жовта лихоманка?

Жовта лихоманка – вірусна інфекція, що переноситься комарами. Переносником інфекції є комар, що укусив заражену тварину або народжений від зараженої самки комара. Це захворювання особливо поширене в Південній Америці і в Африці на південь від Сахари. Заразитися на жовту лихоманку може будь-яка людина, проте в групу ризику потрапляють в основному люди похилого віку.

Після укусу зараженого комара симптоми проявляються через 3-6 днів.

Жовта лихоманка характеризується трьома стадіями:

 • стадія 1 (зараження) – головний біль, м’язові і суглобові болі, лихоманка, припливи, втрата апетиту, блювота і жовтяниця. Симптоми часто проходять приблизно через 3 – 4 дні;
 • стадія 2 (ремісія) – лихоманка та інші симптоми зникають. Більшість людей відновлюються на даному етапі, але у деяких пацієнтів настає погіршення протягом 24 годин;
 • етап 3 (інтоксикація) – можуть виникнути проблеми з внутрішніми органами, в тому числі з серцем, печінкою, нирками. Спостерігається порушення згортання крові, судоми, маячний стан. Хворий навіть може впасти в кому.

Хвороба передається від комахи тварині і не передається від інфікованої людини до здорової. Виняток становить випадок передачі через голки під час вакцинації або при переливанні крові. Однак слід дотримуватися запобіжних заходів, доглядаючи за таким хворим або перебуваючи поруч з ним. Як правило, з діагнозом жовта лихоманка госпіталізують і проводять стаціонарне лікування. Переносити захворювання такого рівня небезпеки у будинку категорично не можна!

Жовту лихоманку поширюють відразу кілька видів комарів. Деякі породи живуть в міських районах, а інші в джунглях. Комарі, які розмножуються в джунглях, передають жовту лихоманку мавпам, які, в свою чергу, кусаючи людей, можуть заражати їх.

Симптоми жовтої лихоманки

 • Нерегулярне серцебиття (аритмія);
 • кровотеча (може прогресувати до крововиливу);
 • стан коми (відноситься до ускладнень, виникає нечасто);
 • рідкісні сечовипускання;
 • марення;
 • висока температура;
 • головний біль;
 • пожовтіння шкіри і білків очей (симптоми жовтяниці, гепатиту);
 • м’язові болі;
 • червоні очі, обличчя, язик;
 • судоми;
 • блювота, можливо, блювота кров’ю.

Для діагностики жовтої лихоманки в першу чергу необхідне проведення аналізів, зокрема, аналізу крові.

Жовта лихоманка отримала свою назву від двох своїх найбільш очевидних симптомів: температури і пожовтіння шкіри. Пожовтіння відбувається тому, що хвороба викликає ураження печінки, гепатит. У деяких людей жовта лихоманка не проявляє початкові симптоми, в той час як у інших ознаки захворювання проявляються вже через три дні після укусу.

Перша стадія (зараження) може тривати протягом трьох-чотирьох днів, а потім у більшості людей зникає. На першому етапі, як правило, симптоми неспецифічні і не можуть бути відокремлені від інших вірусних інфекцій. На першому етапі жовта лихоманка схожа на грип, що супроводжується блювотою і болем у м’язах.

На другій стадії (ремісія), тривалість якої дорівнює 48 годинам, пацієнтам стає краще.

Однак, на жаль, у 15% пацієнтів настає третя стадія (інтоксикація). Ця форма лихоманки традиційно називається геморагічної. Основними її симптомами є такі: висока температура, поява синців, що сигналізує про початок внутрішньої кровотечі, пошкодження печінки, нирок, серцево-судинної системи. Характерно шоковий стан, блювота з кров’ю.

За інформацією ВООЗ, до 50% людей у ​​всьому світі, які досягають цієї важкої стадії інфекції при жовтій лихоманці, гинуть, в той час як половина одужує.

Лікування жовтої лихоманки, вакцинація

Ніякого особливого лікування для безпосередньо вірусної інфекції не існує, в основному лікування жовтої лихоманки фокусується на ослабленні або зняття таких симптомів, як висока температура, біль у м’язах (міалгія), зневоднення (внаслідок блювання). Через ризик початку внутрішньої кровотечі слід уникати вживання аспірину та інших нестероїдних протизапальних препаратів, тому лікарі зазвичай не призначають лікарські засоби до отримання результатів аналізів. При жовтій лихоманці хворий часто госпіталізується.

Вакцина проти жовтої лихоманки рекомендується для дорослих і дітей у віці старше 9 місяців, які подорожують або живуть в країнах з високим ризиком даної інфекції. Деякі країни Африки і Латинської Америки з найвищим ризиком зараження жовтою лихоманкою в даний час вимагають довідки про вакцинацію проти жовтої лихоманки, перш ніж впустити туриста на свою територію.

Туристичні, державні та місцеві медичні клініки, а також департаменти охорони здоров’я пропонують всім, хто бажає відвідати ендемічну по жовтій лихоманці державу, вакцину, прийом якої повинен повторюватися кожні 10 років. Особливо це актуально для людей, які подорожують до країн з високим ризиком зараження, військових кореспондентів, журналістів, лікарів гуманітарних організацій.

Всі центри, в яких проводиться вакцинація, надають відповідні сертифікати якості вакцини та проходження людиною вакцинації. Без цього документа в’їзд на територію «небезпечних» країн буде заборонений.

Перспективи (прогноз) при жовтій лихоманці

Захворювання загрожує серйозними проблемами на геморагічній стадії, зокрема, внутрішніми кровотечами, коматозним станом, печінковою недостатністю, паротитом. На тлі жовтої лихоманки можуть розвиватися вторинні бактеріальні інфекції, шоковий стан і ДВС-синдром (дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові). Печінкова і ниркова недостатність також можливі.

При появі підозрілих симптомів, через 10-14 днів після поїздки в ендемічну зону, необхідно зв’язатися з лікарем і здати аналізи на наявність антитіл до інфекції. Так можна буде визначити, акліматизація це або інфекція.

Для профілактики жовтої лихоманки рекомендується слідувати таким захисним заходам:

 • сон в захищеному від комарів житлі (сітки найбільш ефективні);
 • палатка також повинна бути оснащена антимоскітної сіткою;
 • одяг краще носити повністю закритий, з щільної тканини;
 • брюки заправляти в черевики або шкарпетки.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно реєструється близько 200 тисяч випадків захворювання на жовту лихоманку, з них 30 тисяч закінчуються летальним результатом. Жовта лихоманка, на думку експертів, в даний час знаходиться на підйомі, причому в міжнародних масштабах, в зв’язку зі зменшенням імунітету до інфекції серед місцевого населення, вирубкою лісів, змінами клімату і урбанізацією високого ступеня. Розширюється популяція комарів в результаті техногенного забруднення навколишнього середовища, місць, в яких комарі можуть вільно розмножуватися і відкладати яйця, стає більше.

Через високий ступінь токсичності вакцини для організму (особливо для населення, що входить в групу ризику), вакцина від жовтої лихоманки не рекомендується всім на регулярній основі. Її повинні приймати тільки ті, хто дійсно наражається на небезпеку зараження. У деяких випадках вакцина викликає алергічну реакцію, а також збої роботи нервової системи. Перш ніж вводити вакцину, варто проконсультуватися з лікарем, особливо якщо є будь-яке з перерахованих нижче захворювань або станів:

 • ВІЛ інфекція;
 • ракові захворювання або порушення функції вилочкової залози;
 • прийом стероїдних препаратів;
 • небезпечні алергічні реакції на курячі яйця, желатин;
 • вагітність, годування грудьми;
 • вік старше 65 років;
 • вік дитини віком до 9 місяців.

Слід пам’ятати, що вакцинація ставить перед собою два завдання: захист здоров’я осіб, які перебувають в небезпечних районах, і захист населення країни, в яку повернеться турист після поїздки. Відмовлятися від вакцинації в даному випадку неетично і нерозсудливо.

Якщо існують медичні протипоказання для вакцинації, необхідно взяти з собою документ, що підтверджує це.

Профілактика жовтої лихоманки, методи захисту

Основні рекомендації:

 • правильне використання репелентів, дотримання інструкції;
 • репеленти необхідно наносити тільки на голу шкіру, якщо зворотне не вказано в інструкції;
 • руки, голова і ноги повинні по максимуму захищатися від укусів;
 • москітні сітки і фумігатори гарантують практично 100% захист від укусів комарів;
 • від заходу аж до перших променів сонця комарі найбільш активні, в цей період на вулиці необхідно перебувати по мінімуму;
 • з метою полегшення діагностики при можливому зараженні рекомендується вести облік поїздок аж до одного дня, те ж стосується і появи, і розвитку симптомів.

Соцмережі