Коли і як вчити дитину плавати?

Неймовірно, але факт: ми всі народжуємося з умінням триматися на воді. І те, що хтось так і не навчиться потім плавати або буде вважати, що в озері він «йде каменем на дно», питання не вроджених особливостей, а порушень техніки навчання. Важливо знати, як і коли вчити дитину плавати та де це варто робити.

З самого народження: що можна робити?

Почати привчати (а вірніше, допомогти пригадати) до води можна майже відразу, як тільки дитина з’явилася на світ – потрібно лише дочекатися загоєння пупкової ранки. У воді немовлята почувають себе як вдома – адже до народження вони весь час були в цьому водному середовищі.

Малюк, який потрапляє в теплу спокійну воду – якщо, звичайно, навколо ніхто не охає, не метушиться, немає відволікаючих шумів і яскравого світла – видовище незвичайне. Дихання автоматично затримується, а ручки починають рухатися. Це – вроджений плавальний рефлекс, який зникає до напівроку.

Чи потрібно малюкам в перший рік плавати?

Звичайно, без плавання ніхто не загине, але робити це корисно: активність у водному середовищі допомагає опорно-руховому апарату краще розвиватися, гартує, попереджає багато інфекційних, шкірні, алергічні патології, покращує апетит і сон, та й просто подобається малюкам.

Чи треба немовлятам пірнати?

Плавання для немовляти – це не початок спорту, а спосіб краще розвиватися та отримувати задоволення. Навіть якщо це група в басейні для малюків від трьох місяців, мета – не навчити плавати, а допомогти освоїтися в водному середовищі. Плюси таких груп – кваліфіковані педагоги, а якщо група в поліклініці, то ще й корисні вправи. Але все це можна робити й вдома.

«Плавання» немовлят – питання спірне. Не всі експерти згодні з тим, що вроджений рефлекс треба закріплювати та розвивати – не дарма він пропадає до шести місяців також, як і частина інших рефлексів. Ряд досліджень показує користь плавання для дітей – але ось в огляді Кокрейн вказують, що відбір дітей в подібних наукових роботах, природно і контрольні групи не відповідають вимогам. Так що прискіпливо ставтесь до плавання: лікарі вважають, що це може викликати непотрібний стрес і перезбудження нервової системи у дітей в ніжному віці.

Як почати плавати в будинку?

  • Плавати можна починати й в домашній ванні – особливо з огляду на необхідність щеплень і в цілому побоювань відвідування публічних місць і клінік з малюком. Як це краще зробити?
  • Якщо дитина зовсім маленька, ванну треба помити. Оптимальний варіант – натуральний засіб для чищення без різкого запаху. Підійде, наприклад, звичайна харчова сода.
  • Не додавайте в воду піну, масла та ароматизатори. Якщо лікар рекомендував – можна застосовувати екстракт ромашки або череди, але для здорової дитини це необов’язкова опція.
  • Завжди перевіряйте температуру води: для перших купань вона повинна бути приблизно 33 ° С. Найкраще брати термометр: зараз безліч варіантів у вигляді тих же качечок для купання. Якщо термометра в будинку поки немає, робіть перевірку «по-старому», ліктем. Чи не пальцем, не пензлем руки – а саме ліктем – там самий «правильний» температурний датчик. Йому повинно бути не гаряче і не холодно. Дивіться також по малюкові: якщо він плаче, здригається при зануренні у воду, покривається мурашками – вода не тієї температури.
  • Будь-які заняття починати потрібно з підготовчої розминки. Немовля можна після роздягти розтирати і погладити руками, дітки старше можуть повторювати прості вправи з зарядки. Ну а після розминки – у воду.
  • У воді починаємо гри-заняття – підтримуйте малюка під головку і попу або животик, «катайте» його туди-сюди на спині та животі, підводите ніжками до бортика, щоб відштовхувався. Потім починайте підтримувати тільки головку – в цьому можуть допомогти шапочки та спеціальні кола для плавання немовлят.

Безпека

Бувають діти, які лякаються купання в великій ванні або відразу ж починають кричати при зануренні. Причин, як правило, дві – температурна різниця з повітрям, особливо якщо малюк до цього був закутаний, потім роздягнений і охолов, а потім потрапив в дуже теплу (або прохолодну) воду, і незвичні відчуття. У таких випадках рекомендують купати дитину в перші рази в невеликій ванні легко загорнутим в пелюшку. Потім її можна буде спустити з плічок, а потім і зовсім прибрати.

Ще варіанти – використовувати «гірку» або «гамачок» для плавання або залазити в ванну разом з малюком. Приблизно до місяця така боязнь проходить, а до 2-3 із задоволенням купаються всі здорові дітки (якщо немає – проконсультуйтеся з педіатром).

Важливо! Не залишайте дитину без нагляду одного навіть в шапочці або колі, не відволікайтеся на гаджети, дзвінки й т.д. Плавальний рефлекс – спосіб вижити перші секунди, але він не врятує, якщо дитина почне тонути. І стежте, щоб вона не ковтала воду при купанні: маса тіла у немовлят невелика, і це загрожує не тільки відмовою від молока, а й водною інтоксикацією.

Скільки можна купатись?

Залежить від того, наскільки дитині подобається бути у воді. В середньому 15-20-ти хвилин цілком вистачає, але якщо на вулиці спека, а малюк насолоджується купанням, то можна і довше.

Коли і як вчити дитину плавати в басейні та в водоймах?

Приблизно з 1,5-2 років діти можуть починати освоювати самостійне плавання в басейнах, на морі, в озері. У перший час обов’язково треба використовувати тримальні засоби – надувний круг, нарукавники, жилетку і т. Д. Пізніше від них фахівці радять позбавлятися: як і додаткові колеса на велосипеді, підтримують плавальні засоби уповільнюють освоєння досвіду плавання.

Серйозно освоювати техніку експерти радять не раніше чотирьох років. Діти повинні не просто навчитися триматися на воді й бовтатися, але «дозріти» емоційно і психічно, щоб виходило слухатися тренера, виконувати його команди.

Факт!

Дивно, але вчені довели, що плавання допомагає дитині дорослішати. В Університеті Гріффіна провели дослідження, в якому порівнювали дітей, що вчилися плавати з «ясельного» віку, і тих, хто не відвідував заняття до школи. «Плаваючі» дітки виявилися більш успішними в мовному розвитку, моториці (в тому числі дрібної) і навіть математики!

Малюкам до чотирьох років важливо не стільки вчитися плавати, скільки відчувати воду й отримувати задоволення. Ну а пізніше можна вже не тільки освоювати різні техніки, але і починати вчитися пірнання на глибину.

Соцмережі