Поява синців після травми: коли потрібен лікар

Синці (екхімози) на тілі утворюються, коли пошкоджуються дрібні кровоносні судини в товщі шкіри і підшкірної клітковини. Згодом синяк змінює колір, в силу того, що кров, що просочує тканини, розкладається на пігментні з’єднання, що змінюють забарвлення в ході загоєння. Поразки зазвичай виникають, коли людина отримує травму м’яких тканин, наприклад, від падіння або удару об тверді предмети. У місці утворення синця може відчуватися біль при натисканні, що пов’язана з порушенням цілісності тканин. Зазвичай поодинокі синці не вимагають специфічного лікування, але є ситуації, коли необхідно звернення до лікаря.

Синці після травми: як утворюються?

При механічній травмі (удар, падіння на тверду поверхню) кровоносні судини в товщі шкіри і підлеглих тканинах тіла розриваються. Кров просочує шкіру і тканини, викликаючи синяк і біль в пошкодженій області. Для того, щоб утворилися синці, травма повинна бути не дуже сильною, без пошкодження цілісності шкіри, або з дрібними поверхневими саднами. З плином часу синяк змінює колір на протязі всього процесу загоєння. Найчастіше синці після побутових травм виникають у дітей і жінок, у них шкіра тонша, судини більш крихкі.

Іноді виникають ситуації, коли множинні великі синці провокує найменша травма або вони виникають самі, без будь-яких зовнішніх впливів, тоді варто звернутися до лікаря, щоб як мінімум здати кров на згортання.

Колір шкіри в процесі загоєння Екхімози

За кольором синця можна приблизно оцінити час його отримання. Це пов’язано з певними процесами в тканинах, процесом руйнування гемоглобіну – з’єднання, яке надає крові червоний колір. Шкіра над синцем буде закономірно змінювати колір, це частина процесу загоєння. При цьому початковий колір шкіри впливає на зовнішній вигляд синців. Ті люди, у кого блідий відтінок шкіри, можуть відзначати більш червоний і жовтий відтінок екхімозів, тоді як у пацієнтів, чия шкіра темніша, утворюються більш темні синці.

Під час процесу загоєння синяк зазвичай проходить наступні етапи:

  • Спочатку він починає червоніти, тому що свіжа, багата киснем кров накопичується під шкірою, просочуючи її на зразок губки;
  • Приблизно через 1-2 дня кров починає втрачати кисень і міняти колір. Зона травми, яка отримана кілька днів тому, часто починає здаватися синьою, фіолетовою або навіть чорної;
  • Приблизно через 5-10 днів синяк стає жовтим або зеленим. Ці кольори утворюються від сполук, які називаються биливердина і білірубін, які організм виробляє, коли він руйнує гемоглобін.
  • Через 10-14 днів синяк придбає жовтувато-коричневий або світло-коричневий відтінок.

Нарешті, як тільки синяк перетворюється в світло-коричневу пляму, він починає зникати. Більшість синців зникають без лікування протягом приблизно 2-х тижнів.

Коли потрібно звернення до лікаря

Синці, як правило, не провокують надмірного занепокоєння і болю. Часто вони є поверхневими травмами, які не вимагають медичної допомоги, і люди можуть лікувати їх вдома. Але в деяких випадках пацієнту варто звернутися до лікаря. Однією з поширених проблем є гематома.

Терміном «гематома» називають більше, ніж при звичайному синці, скупчення крові, яка потрапляє в тканини. Це утворення порожнини, заповненої кров’ю, в обмеженому обсязі тканин. Її походження часто пов’язано з більш значною травмою. Коли утворюється гематома, організм не може вилікувати її так само легко або швидко, як банальні синці. В результаті гематома залишається того ж кольору, пружності і викликає біль навіть через кілька днів. У цих випадках лікар може пунктувати гематому і видалити кров, що скупчилася, щоб тканини активно гоїлися.

Обов’язково потрібен лікар, якщо гематома викликає пульсуючий біль, поверхня шкіри над нею гаряча. Це можуть бути ознаки її інфікування. Крім того, розташування, розмір і причина гематоми визначають, як її лікувати. Тактику лікування вибирає лікар після огляду.

Небезпечні синці і травми: посилення болю, незручні локалізації

Варто потурбуватися і показатися фахівцю, якщо місце, де розташований синяк, будь то рука або нога, німіє або виникає сильний біль. Необхідно звернутися за допомогою, якщо травма з синцями викликає втрату функції суглоба, кінцівок або біль в м’язах.

Небезпечно, якщо:

  • синяк продовжує рости в розмірах;
  • повторюється в тому ж місці або не проходить більше 2 тижнів;
  • утворюється поруч зі зламаною кісткою;
  • якщо на голові або шиї формується гематома або великі синці;
  • дрібні синці проявляються без будь-якої відомої причини на животі, голові або тулубі, оскільки це може сигналізувати про проблеми з внутрішніми органами або згортанням крові, бути ознакою небезпечних інфекцій.

Як прискорити розсмоктування крові в тканинах і загоєння синяка

Є способи прискорити зцілення або зменшити біль, пов’язану з синцями. Є деякі прості методи, які допоможуть в наданні першої допомоги. Відразу після травми прикладання пакета льоду до забитої шкірі може сприяти загоєнню. Це пов’язано зі спазмом капілярів, через що кров втрачається в меншому обсязі, швидше утворюються тромби. Підійде міхур з льодом, заморожене м’ясо, загорнуте рушником або пакет із замороженими овочами. Не можна наносити крижану упаковку безпосередньо на шкіру, так як це може привести до вторинних травм.

У міру загоєння можна застосовувати мазі і креми. Нерідко використовуються склади з екстрактом арніки, кверцетином, вітаміном В3 або вітамін К, щоб прискорити час загоєння синців.

Можна також в першу добу використовувати безрецептурні ліки, такі як парацетамол і нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), щоб зменшити біль і запалення навколо синців. Варто уникати прийому Аспірину, оскільки він може збільшити кровотечу, розріджуючи кров.

Не варто застосовувати НПЗЗ, коли синці виникають після операції або під час сильних ударів з множинними синцями і гематомами, оскільки ці препарати можуть посилити кровотечу. Варто проконсультуватися зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які НПЗЗ після травм.

Соцмережі