Коли для вагітності вже занадто пізно?

У минулі часи головним, а часто і єдиним призначенням жінки було народження і виховання дітей. Рано виходили заміж, і відразу приступали до справи: вагітніли, народжували, годували, вагітніли, народжували, годували, і так поки організм не виснажував свої ресурси. Перенаселення не загрожує: рівень дитячої та материнської смертності був жахливим. Виснажені постійними вагітностями жінки рано старіли: «Бабин вік короткий» – так говорили. У тридцять п’ять – баба.

Жах, правда? Чи то справа зараз: в розвинених країнах багато жінок після тридцяти тільки починають подумувати про сім’ю та дітей. Народжувати вирішуються і того пізніше. Чи нормально це? Чи немає ризику зовсім втратити час, найбільш відповідний для зачаття, виношування плоду і нормальних пологів?

Вже не рано, ще не пізно: найкращий час для вагітності

Всього два покоління тому вважалося правильним встигнути народити як мінімум одну дитину до 25 років. А краще двох. «Старонароджуючою» могли назвати вже у 28 років, а після тридцяти п’яти на вагітну дивилися з подивом: з глузду з’їхала, онуків няньчити скоро, а вона сама народжувати надумала. А вже ті, хто народжував після сорока, взагалі могли почути на свою адресу багато цікавого.

Сьогодні змінилося дуже багато чого.

Сім’я більше не є єдиною і головною цінністю для жінки. Після отримання освіти, побудови кар’єри, досягнення певного рівня достатку і комфорту жінка ще не один раз подумає про те, чи потрібно їй вступати в шлюб, народжувати дітей і відмовлятися від багатьох речей, до чого вона звикла. Заміжжя в колишньому сенсі – бути «За-Чоловіком», – спокушає далеко не всіх. Дівчата не те щоб не хочуть ставати матерями. Просто відсувають це з першого плану на другий-третій. На потім. Коли-небудь. Можливо, коли дозріє наполегливе бажання і прийде відчуття – «Все, я готова». Так, це може статися після 30, 35 і навіть після 40 років.

 Чи варто довго «дозрівати» до відповідального та усвідомленого материнства, упускаючи молоді роки?

Півстоліття тому двадцятип’ятилітня породілля вважалася старородящою. Сьогодні перші пологи після 35 стали майже нормою. Напевно, кордони будуть зрушуватися і далі, в міру розвитку медицини та науки.

Але забувати про те, що з віком організм жінки як і раніше старіє, все-таки не слід. Можна виглядати як завгодно молодо і свіжо, але природа бере своє, і після 32 років фертильність знижується. Після 37 швидкість цього зниження зростає, ймовірність виникнення ускладнень теж збільшується.

А ще у зрілих жінок вища ймовірність багатоплідної вагітності.Само по собі це не патологія, звичайно, але виношувати двійню або трійню важче. При багатоплідній вагітності частіше трапляються передчасні пологи, вище ризик еклампсії та інших небезпечних станів.

Проведені дослідження виявили кілька факторів, що підвищують ймовірність появи у дитини синдрому Дауна. У віці до 25 років ймовірність народження дитини із зайвою хромосомою становить 1 1400. До 30 років – вже 1: 1000, ще через п’ять років ризик ще більше збільшується, до співвідношення 1: 350. Після сорока років – 1:60, а до п’ятдесяти років ймовірність появи на світ хворої дитини стає дуже високою, 1:12. Правда, в цьому віці жінки все-таки вирішуються народити рідко.

Роль батька: чоловічі годинники теж цокають

Чоловіки старіють повільніше, особливо якщо ведуть здоровий спосіб життя. Але вік впливає і на сильну половину людства. Правда, у потенційних батьків є незаперечна перевага перед жінками.

Дівчатка народжуються з повним набором яйцеклітин. Все, що в житті з дівчиною відбувається, може відбитися на цьому наборі. Яйцеклітини можуть пошкоджуватися, а ймовірність «ремонту» природою не передбачена.

Чоловікам простіше: їх статеві клітини виробляються протягом усього життя. Навіть після будь-яких шкідливих впливів на організм, після не правильного способу життя, чоловік може за кілька місяців підготуватися до батьківства в кращому вигляді, якщо займеться своїм здоров’ям.

Але й у чоловіків є свої вікові віхи.

Після тридцяти п’яти у чоловіків починає знижуватися рівень тестостерону, накопичуються захворювання, зменшується кількість активних сперматозоїдів, що знижує ймовірність зачаття. Якщо 30 років тому нормою вважалося 60 млн активних сперматозоїдів, 16 років тому ця норма знизилася в 4 рази, до 15 млн, а сьогодні нормальними вважаються 5 млн. Того й гляди, через кілька років і 3 млн будуть вважатися хорошим показником.

Це означає, що чоловіки стають менш плідними. Позначається і спосіб життя, зрозуміло.

Але все одно, навіть в похилому віці чоловік здатний стати батьком здорової дитини. Хоча ймовірність цієї щасливої події знижується з кожним роком.

Ускладнення пізньої вагітності

Цей фактор теж не можна скидати з рахунків. З віком жінки рідко стають здоровішими та витривалішими, хоча винятки, звичайно, зустрічаються. Але статистика вперта: до 30 років ризик викидня у жінки становить приблизно 10%, ризик передчасних пологів – близько 6%. Після 45 років – 33% і 12% відповідно. Ризик розвитку гестаційного діабету до 30 років втричі нижче, ніж після 45. Чим старша жінка, тим імовірніше, що розродження відбудеться не природним чином, а за допомогою кесаревого розтину.

Так, ризики з віком збільшуються. Але це зовсім не означає, що вагітність зрілого віку неодмінно виявиться патологічної, а дитина народиться хворою і слабкою. Зовсім ні. І чим більше розвивається наука і медицина, тим імовірніше стає позитивний результат.

Сьогодні лікарі допомагають завагітніти, виносити та народити дитину навіть тим жінкам, які перш залишилися б бездітними через проблеми зі здоров’ям, як репродуктивним, так і загальним.

З усім тим, не варто зволікати з дітонародженням до останнього, тому що медицина все ще не всесильна. Оптимальний вік виносити та народити дітей – до 30 років. І не тільки тому, що з кожним роком буде збільшуватися ризик невдалої вагітності або народження хворої дитини.

Слід брати до уваги й інші фактори. З віком, наприклад, багато дається важче. Недосипання, фізична втома, стресостійкість після 35 зовсім не ті, що за часів енергійної, безжурний молодості з її невичерпною енергією.

Варто подумати ще, що з кожним роком зменшується той термін, протягом якого батьки зможуть підтримувати свою пізню дитину. Занадто пізніше батьківство обернеться для дитини занадто рано сирітством. Про це нікому не хочеться думати, але таке життя.

Висновок

Правильно підготуватися до вагітності важливо в будь-якому віці. Але з кожним роком доведеться підходити до планування все ретельніше і відповідальніше

Рекомендується обов’язково отримати консультацію ендокринолога, здати аналіз на онкопатологію шийки матки, перевірити рівень глюкози в крові та тиск. Це – необхідний мінімум. Якщо є які-небудь хронічні захворювання, варто відвідати й профільних фахівців. І, по можливості, пройти медико-генетичне обстеження.

Про необхідність відмови від алкоголю і куріння, забезпечення повноцінного, але не надмірного харчування, напевно, зайве говорити, це і так розуміє кожна жінка.

Вдумливий підхід допоможе знизити ризики пізньої вагітності, але повністю виключити їх не зможе. Не чекайте, поки у вашого організму підійдуть до кінця ресурси.

Соцмережі