Як позбутися від кашлю і коли треба бігти до лікаря

Кашель може доставляти занепокоєння в будь-який час року. Розбираємося в можливих причинах і розглядаємо варіанти лікування

Дихальні шляхи нашого організму покриті тонким шаром клітин з віями. Вони постійно рухаються і виводять всю слиз і потрапила бруд з легенів і бронхів назовні. Але якщо кількість подразників або слизу занадто велике, а також при попаданні чужорідного тіла, на допомогу першому захисному механізму приходить другий – кашель.

Кашель – це захисний рефлекс наших дихальних шляхів. Він потрібен, щоб струсити все зайве, що туди потрапляє. Кашель ефективно позбавляє організм практично від будь-яких подразників, які можуть потрапити в дихальні шляхи.

Чому з’являється кашель

Кашель може початися через будь-який об’єкт або речовину, яка потрапила в дихальні шляхи: фрагментів їжі, парів парфуму або аерозолю. Іноді його викликає алергія, а іноді – стрес.

Найчастіше кашель провокується вірусами або бактеріями та продуктами їх життєдіяльності. В цьому випадку кашель називається інфекційним, і його прояви будуть відрізнятися в залежності від збудника:

Прояви інфекційного кашлю:

 • Коронавірусна інфекція. Кашель найчастіше сухий, виснажливий, крім цього є інші симптоми: задишка, слабкість, температура, головний біль.
 • Пневмонія. Симптоми залежать від виду інфекції, але часто хвороба починається з покашлювання, яке наростає і переходить в постійний вологий кашель. Кількість мокротиння збільшується, може з’явитися біль у грудях, температура, слабкість. Відчувається загальне погіршення стану.
 • Бронхіт. Кашель вологий, після відкашлювання легшає. При глибокому диханні в грудях іноді чутні звуки – вони викликані тим, що мокрота накопичується в бронхах.
 • Коклюш. Кашель при цьому захворюванні виснажливий, нападоподібний, тривалий, він заважає спати. Складно підібрати положення, щоб полегшити стан. Від постійного кашлю болять міжреберні м’язи, може статися крововилив в око. Згодом частота нападів зменшується, але такий стан часом триває кілька місяців.

Кашель може бути ознакою не тільки інфекційного захворювання, а й інших станів і хвороб. Частіше за інших зустрічаються:

 • Алергія та астма. У більшості випадків напади кашлю виникають після контакту з подразником, що знаходяться в повітрі.
 • Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) – це хвороба легенів, що характеризується хронічним обмеженням потоку повітря в дихальних шляхах. Основні симптоми ХОЗЛ – кашель з мокротою і задишка.
 • Печія або гастроезофагального рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Переміщення кислого вмісту шлунка вгору по стравоходу викликає подразнення слизової оболонки горла і голосових зв’язок, що сприяє появі кашлю і пирхоти.
 • Нервовий розлад. При стресовій ситуації, особливо у дітей, можливо нервове покашлювання як варіант нервового розладу начебто тика.
 • Чужорідне тіло або пухлина.
 • Куріння.
 • Туберкульоз.

Як зрозуміти причину кашлю

Щоб зрозуміти причину кашлю, потрібно відповісти на кілька запитань:

 • Коли виникає кашель? Вночі уві сні, після фізичних навантажень або після їди?
 • Чи був контакт з хворими на ГРВІ в останні кілька днів?
 • Чи є захворювання шлунково-кишкового тракту або симптоми шлункового розладу?
 • Чи є мокрота, як вона виглядає?
 • Чи з’явився кашель під час цвітіння берези або після контакту з іншими алергенами?
 • Супроводжується кашель іншими симптомами? Чи є температура, озноб, слабкість, чи спостерігається схуднення?
 • Чи був недавно сильний стрес?
 • Чи добре провітрюється офіс або квартира, чи є зволожувач?
 • Скільки триває кашель? Зменшується він або посилюється?

Якщо скласти характеристику кашлю, то буде приблизно зрозуміло, де шукати причину і як терміново потрібно звертатися до лікаря. Будь-який вид кашлю, який триває більше декількох днів, заважає спати, супроводжується високою температурою або видає виражене кольорове виділення, – це привід зустрітися з доктором. Особливо швидко потрібно йти на зустріч, якщо через кашель важко зробити вдих і видих, коли не вистачає дихання.

Як позбутися від кашлю

Потрібно йти до лікаря і не займатися самолікуванням, але це не завжди вдається зробити відразу. Якщо потрапити на зустріч відразу не виходить, є способи полегшити стан за допомогою перевірених методів.

Чисте повітря

Якщо фантазувати, найкращий варіант – жити на березі теплого Середземного моря, щоб не стресувати, добре і смачно харчуватися і не хворіти. Але це не завжди можливо, тому потрібно подбати про гігієну дихання. Перше і найголовніше – це зволожити слизові. Ми забуваємо зволожувати повітря там, де постійно перебуваємо. В офісах часто стоїть центральна система фільтрації повітря, яка недостатньо ефективна. У цьому випадку допомагають прогулянки по лісі або скверу.

Сухе запорошене повітря подразнює слизову і посилює кашель. Тому вдома можна поставити зволожувач повітря або покласти на батарею вологий рушник, крім того, варто частіше влаштовувати вологе прибирання і не забувати відкривати вікна для провітрювання.

Натуральні засоби

До трав’яних настоїв медицина ставиться з обережністю. Трави можуть викликати алергію, а концентрація корисної речовини в них невідома, її складно відміряти для нормального дозування ліків.

Льодяники

Найпростіший спосіб зволожити слизові – використовувати будь-які пастилки для розсмоктування. Необов’язково купувати медичні з аптеки, можна взяти будь-які смачні в магазині. Це стимулює відходження слини та трохи зволожує рото глотку.

Рясне питво

Воно зволожує слизові й розріджує мокротиння, і організму стає легше позбавлятися від неї. Якщо рідини в організмі не вистачає, то мокрота густіє, гірше відкашлюється, може стати живильним середовищем для бактерій і викликати ускладнення.

Сольовий розчин

Розчин солі слід закопувати в ніс при кашлі, який з’явився через роздратування задньої стінки глотки виділеннями з носа. Можна купити фізрозчин в аптеці або зробити його будинку: в склянці води (250 мл) розчинити чверть чайної ложки соди і половину чайної ложки солі.

Інгаляції з фізіологічним розчином

Добре зволожують дихальні шляхи та допомагають виводити мокроту, але в останні десятиліття світова медицина все частіше застерігає від інгаляцій без попереднього огляду лікаря.

Лікарські засоби

Для лікування кашлю є безліч препаратів, які вільно продаються в аптеці. Але приймати їх можна тільки після консультації з лікарем. При звичайній ГРВІ зволоження слизових і рясне пиття працюють не гірше ліків, а покупка невідповідних препаратів може погіршити стан.

Наприклад, якщо приймати протикашльові засоби, щоб позбутися від обридлого кашлю, то мокрота може накопичуватися в бронхах і викликати бактеріальні ускладнення.

Лікар може призначити ліки, якщо бачить в цьому необхідність. Найчастіше це:

 • Протикашльові засоби. Вони призначаються при сухому виснажливому кашлі, коли кашель заважає спати, наприклад при кашлюку.
 • Відхаркувальні засоби. Вони призначаються при мокроті, що не відкашлюється самостійно. Дітям до чотирьох років не варто приймати такі ліки без дозволу лікаря.
 • Назальні краплі. Якщо причиною кашель став нежить і затік слизу в ротоглотку, то вони можуть допомогти. Але краплі від нежиті не можна застосовувати більше ніж 3-5 днів через небезпеку звикання.
 • Лікарські інгаляції. В цьому випадку до фізрозчину додаються бронхоросширюючі або гормональні препарати для зменшення запалення і зняття спазму.

Напади дихальної недостатності (бронхообструкции) у дітей знімаються інгаляційними препаратами, але це обговорюється на очному прийомі з батьками. Не потрібно формувати домашню аптечку на основі статей з інтернету. Адже не буває однакової течії навіть звичайного нежитю, а зрозуміти, як зменшити бронхообструкцію у конкретного пацієнта, не завжди виходить відразу навіть на зустрічі.

Як розпізнати хронічний кашель

Якщо кашель триває більше ніж три тижні, потрібно насторожитися. Допомогти визначити причину появи кашлю, його вигляд і підібрати грамотне лікування зможе тільки лікар.

Діагноз «Хронічний кашель» ставиться за результатами дискусії з лікарем, самостійно визначити це неможливо. Іноді буває так, що людина приходить на зустріч і каже, що у нього хронічний кашель. З’ясовується, що перші три тижні він відновлювався після перенесеного ГРВІ, потім два тижні було загострення ГЕРБ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба), яке спровокувало кашель. І ще цілий місяць припав на ранню весну і напилення який-небудь берези або вільхи. У такому випадку мова не про хронічний кашель. А буває, що у пацієнта хронічна обструктивна хвороба легень, і він кашляє саме через неї.

Що робити, якщо кашель заважає

В першу чергу, потрібно сісти або встати й спробувати зробити вдих через ніс. Якщо вдих і видих за допомогою носа успішний, значить поки все нормально. Якщо зробити вдих не виходить, то потрібно розбудити когось із близьких, спробувати закричати або щось сказати. Якщо виходить, значить дихання зберігається – вже непогано. Якщо закричати й дихати не виходить, то потрібно терміново викликати швидку.

Якщо вночі кашель заважає так, що неможливо спати, потрібно з’ясувати, чи потрібне швидка допомога і госпіталізація.

Поки швидка допомога їде, потрібно:

 • відкрити вікно для доступу свіжого прохолодного повітря;
 • включити у ванній гарячу воду і подихати над парою;
 • заспокоїтися.

Як пов’язані серцеві захворювання і кашель

Якщо серце перестає справлятися зі своєю роботою і повільно відкачує кров, то в легенях підвищується тиск, накопичується рідина, а це викликає рефлекторне покашлювання. Такий стан характеризується нападами сухого кашлю. У важких випадках може з’явитися мокрота з прожилками крові. Тобто кашель пов’язаний з тим, що формується серцева недостатність, виникає надлишковий тиск в малому колі кровообігу. На щастя, зустрічається це не часто.

Як лікувати кашель під час вагітності

У вагітних кашель може бути пов’язаний з підвищеним тиском на легкі або печією на пізньому терміні, але можуть бути й більш серйозні причини.

Будь кашель у вагітних, навіть незначний – це привід завітати до лікаря. Причин кашлю може бути багато, а вагітність – це період посиленої уваги до здоров’я.

Особливості кашлю у дітей

Не варто самостійно купувати відкашлювальні та відхаркувальні препарати дітям, вони можуть погіршити стан і викликати ускладнення.

У більшості випадків у маленьких дітей кашель нерегулярний, що виникає на тлі набряклості носа. Якщо у дитини немає високої температури та задишки, то, швидше за все, причина кашлю – назофарингеальний затік. В цьому випадку слиз стікає по задній стінці з носа і дратує голосові зв’язки. Але в домашніх умовах це неможливо визначити точно.

Кашель – це не захворювання, а одна з ознак, що в організмі щось не так. Найчастіше кашель проходить самостійно і без наслідків, але кожна ситуація індивідуальна, і важливо вчасно звернутися до лікаря в пошуках причин. Особливо якщо крім кашлю є інші симптоми, що насторожують.

Соцмережі