Зигомікоз

Зигомікоз – це захворювання, яке викликається групою опортуністичних мікозів, що проростають в судини людського організму, викликаючи тромбоз і некроз. Збудником цього захворювання є диморфні гриби, що живуть на цвілому хлібі, фруктах і гниючих рослинах.

Зигомікоз найбільш схильний до осіб зі зниженим імунітетом, викликаним наявністю хронічних захворювань. Зигомікоз найчастіше зустрічається в розвинених країнах, де є велике скупчення людей зі зниженим імунітетом. Здорові люди практично не схильні до зигомікозу. Зареєстровані випадки недуги були викликані наявністю проникаючого поранення або укусу комах. Захворювання не передається від людини до людини.

Причини

Як правило, захворювання виникає внаслідок вдихання спор зигоміцетів, а також при їх занесенні при пораненні і попаданні з їжею або напоями в шлунково-кишковому тракті.

Симптоми

Існує кілька форм зигомікозу:

  • Дисемінований зигомікоз небезпечний тим, що відбувається ураження двох органів або більше, як правило, це легені, але можуть бути і інші органи. Діагностується у пацієнтів з важким послабленням імунітету.
  • Шкірний зигомікоз є ускладненням хірургічних ран або опіків. Основні симптоми: гіперемована виразкова папула, в центрі якої знаходиться чорна ділянка некрозу. Виразки вкрай болючі і їх прояв супроводжується лихоманкою.
  • Шлунково-кишковий зигомікоз, є ускладненням дисемінованого зигомікозу, діагностується у пацієнтів з недостатнім харчуванням або діабетом. Основні симптоми: перфорація кишки або шлунка, домішки мелени або крові в калі, кривава блювота, метеоризм, біль у животі.
  • Легеневий зигомікоз діагностується у пацієнтів з важкою формою імунодефіциту. Основні симптоми: лихоманка, задишка, біль у грудях при диханні, кашель з мокротою, ущільнення тканини легенів, осередкова тінь або затемнення частки легенів.
  • Назоцеребральний зигомікоз, діагностується у пацієнтів, хворих на цукровий діабет або гемобластозами. Основні симптоми: лихоманка, виділення з носа, головний біль. З плином деякого часу візуалізується ураження очниці, а в виділеннях з носа з’являються домішки крові. Для захворювання характерний перехід за межі порожнини носа.

Діагностика

Оскільки у захворювання високий відсоток летального результату, вкрай важливо, щоб діагноз був встановлений якомога швидше. На жаль, цьому заважає неспецифичность симптомів захворювання і їх стрімкий розвиток. На даний момент методики ПЛР діагностики знаходяться в процесі розробки.

Для визначення зигоміцети використовується мікроскопія матеріалів з осередків ураження. Хоча це дослідження в силу специфічних особливостей вимагає повторного проведення.

Крім мікологічних методів успішно зарекомендували себе МРТ і КТ, за допомогою яких можна виявити осередки ураження і уточнити їх обсяг для подальшого хірургічного втручання. Також методом діагностики є вивчення матеріалу біопсії.

Лікування

Єдиної схеми лікування цього захворювання не існує. Різні форми зигомікозу можуть протікати по-різному, в тому числі і агресивно, і при цьому проявляти стійкість до лікування, при високій летальності. Принцип терапії полягає в нейтралізації супутніх захворювань. Хороші результати показує хірургічний спосіб, при якому висікаються уражені тканини.

Найбільш ефективний результат показує поєднане лікування, яке включає в себе протигрибкову терапію, оперативне видалення уражених тканин і активне лікування супутнього захворювання.

Соцмережі

Exit mobile version