ЖИТТЯ БЕЗ М’ЯСА: 6 ПРИЧИН ДЛЯ ВІДМОВИ ВІД М’ЯСНОЇ ЇЖІ

Суперечки про те, хто є більш талановитими кухарями – чоловіки чи жінки, навіть наполовину не так поширені та злободенні, як розбіжності вегетаріанців і їх опонентів про те, чи є людина від природи м’ясоїдна чи ні. Корисно все-таки чи шкідливо їсти, або не їсти м’ясо, і, найголовніше – якими наслідками може обернутися відмова від цього продукту для таких категорій споживачів як діти, вагітні жінки, люди похилого віку, спортсмени.

І ті, хто без соковитої котлетки життя не уявляє, і ті, хто відмовилися від приймання в їжу продуктів тваринного походження, призводять на користь своїх переконань різні факти й докази. Проте останнім часом прихильників відмови від м’яса стає все більше, будь то данина моді чи результат ґрунтовного перевороту у свідомості.

ТРОХИ ПРО ІСТОРІЮ

Перші згадки про людей, які будували свій раціон на відмовах від м’яса, відносяться до 4-5 тисячоліття до нашої ери. Жерцям давньоєгипетських храмів потрібно  було виключити м’ясну їжу зі свого харчування, щоб більш успішно здійснювати магічні обряди та спілкуватися з божествами.

Можливо, це було пов’язано з тим, що багато богів єгипетської міфології мали звіриний або напівзвіриний вигляд. А ті, хто був провідниками між світом божественного і людського, побоювалися накликати на себе гнів магічного світу. А, можливо, духи з’їдених тварин заважали встановленню контакту з вищими силами.

У Стародавній Греції також була відома рослинна дієта. Немає нічого дивного в тому, що народ, який прагне до гармонії тілесного і духовного розвитку, зацікавився цим питанням. Деякі відомі особистості, наприклад, Діоген, Плутарх, Сократ і Платон, дотримувалися рослинної дієти, і у своїх працях аналізували та вивчали її переваги, ґрунтуючись і на особистому досвіді.

В Індії часів 5-4 століття до нашої ери принципів рослинної дієти дотримувалися представники джайнізму, ведичної релігії та деякі буддисти.

Після занепаду держави еллінів в Європі культура вегетаріанства поступово пішла в небуття, через те, що особливо перебирати харчами більшості людей не доводилося через зубожіння і хвороби.

Приблизно до 19 століття вегетаріанство практикувалося досить рідко і особливою масовістю в цьому питанні не спостерігалося.  У 1842 році вперше термін “вегетаріанство” офіційно з’явився завдяки “Британській вегетаріанській спільноті”. Уже з Англії принцип відмови від м’ясної їжі поступово поширився на Європу та Америку, однак нині все ж більша кількість вегетаріанців проживає в азійських країнах – в Китаї, Індії.

 ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ПЕРЕХОДУ ДО РОСЛИННОЇ ЇЖІ

Якщо проаналізувати найпопулярніші та поширені аргументи вегетаріанців, якими вони пояснюють свій вибір системи харчування, серед них можна виділити такі причини відмови від м’яса:

  • релігійні;
  • морально-етичні;
  • фізіологічні;
  • медичні;
  • екологічні;
  • гігієнічні.

РЕЛІГІЯ І КУЛЬТУРА НЕНАСИЛЬСТВА ЯК ОСНОВА

Основні релігійні напрямки у світі в тому чи іншому вигляді пропагують відмову від насильства і вбивств всіх живих істот. Наприклад, у віруючих православних в році набирається приблизно 240 пісних днів – в цей час їсти їжу тваринного походження заборонено. Правда, це не єдині обмеження. В сукупності всі вони спрямовані на поліпшення духовного і фізичного самопочуття, відчуженість від мирського і гріховного.

Саме добре ставлення до братів наших менших, стає причиною переходу деякої частини людей в вегетаріанство, особливо якщо людина схильна до дотримання релігійних норм.

МОРАЛЬ І ЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ ПРОТИ М’ЯСА

Один з основних моментів, які глибоко обурюють не тільки вегетаріанців, але і в цілому будь-яких небайдужих до тварин людей – жахливі, жорстокі умови утримання.

Свинина є самим споживаним у світі видом м’яса. Відповідно, кількість ферм і господарств, що займаються розведенням та утриманням свиней, росте з кожним днем. Природно, що їх власники прагнуть до того, щоб зробити зміст тварин,  найбільш економічним. Також таким, яке буде сприяти максимальному приросту цінної сировини, тобто м’яса. Тому більшість свиней містять у тісних клітках, в яких практично неможливо  активно рухатися – так тварина буде швидше набирати вагу.

Самки, виділені для збільшення чисельності голів. Вони постійно знаходяться в циклі “спарювання – вагітність – пологи”, через що їх організм сильно виснажується, а тварина мучиться. Часто вони знаходяться в так званих “сухих” стійлах – клітинах без соломи та підстилки.

Маленькі поросята містяться в ізоляції від матері. Природне годування у них відбувається через решітку, і триває, як правило, не довше 3-4 тижнів. Далі їх відправляють в маленькі й тісні “житла” – металеві клітки, де вони не можуть нормально активно рухатися і грати, а від нудьги починають відкушувати один одному хвости, наносити рани.

На свіжому повітрі, з належним рівнем догляду живе дуже маленький відсоток свиней. В основному, на фермах, де їх вирощують для особистого користування. Тварини, чия доля – стати частиною партії оптової закупівлі м’ясних продуктів, проживають своє коротке життя в тортурних умовах.

Це лише невелика частина жахливих подробиць, і тільки щодо свинини, а й цього буває достатньо, щоб переконати людину відмовитися від вживання м’ясної їжі.

ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ – ПРИВІД ДЛЯ ВІДМОВИ ВІД М’ЯСА

Прихильники вегетаріанства часто акцентують на тому, що людина, з огляду на деякі нюанси будови та розвитку його тіла, не відноситься до хижаків і м’ясоїдів: у нас немає гострих кігтів і іклів, зуби не дуже відповідні для пережовування грубої жорсткої їжі, а кишківник має занадто велику довжину.

Також наводиться як аргумент твердження, що людська слина складається з лугу, і не може утворювати кислоту для повноцінного розщеплення м’яса. Однак ці висновки розбиваються об один важливий факт – подібності з організмами травоїдних тварин у людини ще менше.

Зуби травоїдних тварин спеціально пристосовані під таку їжу: по-перше, вони мають гострі різці та корінні зуби з плоскою поверхнею без емалі, по-друге, за час життя зуби постійно зростають (адже від грубої рослинної “жуйки” зуби мають властивість стиратися), а цим людина похвалитися точно не може. Шлунок травоїдних має досить великі розміри, навіть в співвідношенні до тіла, часто поділений на кілька камер, і рівень кислотності в ньому значно нижче, ніж у людини.

На підставі цих фактів біологи віднесли людину до всеїдних істот, що однаково добре адаптовані до поїдання як рослинної, так і тваринної їжі. Існують також випадки, коли людина здатна просто перестати вживати в їжу м’ясо, через те, що не хочеться, вона не відчуває потреби в цьому. Науково такий феномен вивчається, однак чіткої відповіді, чому так відбувається, біологи поки не змогли дати.

ЩО ГОВОРИТЬ МЕДИЦИНА ПРО ШКОДУ І КОРИСТЬ М’ЯСА ДЛЯ ЛЮДИНИ

На сьогодні ще жоден фахівець не зміг винести однозначний, науково обґрунтований вердикт про те, що їсти м’ясо абсолютно точно шкідливо, або, навпаки, необхідно. До кінця 20 століття вчені змогли довести лише той факт, що без м’яса прожити можна. Тобто, по суті, мова йшла більше про шкоду надмірного вживання м’яса, точніше, тваринних жирів, ніж про повну відсутність тваринного білка в раціоні.

Одне з найпопулярніших припущень з приводу того, що м’ясоїди хворіють на рак частіше, ніж вегетаріанці, також не є істиною в останній інстанції. Дійсно, люди, які дотримуються рослинного раціону, приблизно на 18% менше схильні до онкологічних захворювань кишківника. Однак це не відноситься до інших видів раку. Так, наприклад, вегетаріанці більше ризикують дістати собі проблеми зі шлунком: гастрит, виразку, злоякісні пухлини, ніж ті, хто вживає м’ясо. Тваринні білки в такому випадку виступають в якості буфера, додаткового захисту між кислотами та слизової.

Ще один аргумент на користь вегетаріанства – мовляв, відмовившись від м’яса, можна значно знизити вагу. Така ймовірність є, але вона не є абсолютною. Деякі люди, навпаки, починають набирати вагу. Відмовляючись від м’яса, вони починають налягати на рослинні олії, горіхи, гриби, бобові, тобто продукти з високою калорійністю. Тому тут, імовірніше за все, можна простежити зв’язок між схудненням або набором ваги та принципами побудови раціону в цілому.

Дітям не рекомендується дотримуватися вегетаріанської дієти, особливо в період активного росту. Вагітним жінкам, які хочуть відмовитися від м’яса, лікарі радять спочатку дочекатися радісної події, і тільки після цього вводити табу на м’ясні продукти.

ЯК М’ЯСНА ГАЛУЗЬ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ВПЛИВАЄ НА ЕКОЛОГІЮ ПЛАНЕТИ

Докладний аналіз і вивчення цієї сфери виробництва представляють жахливі факти: вона безпосередньо пов’язана із забрудненням навколишнього середовища, вирубкою лісів, викидами відходів, стоків і сміття.

Для того, щоб обладнати пасовища і ферми для худоби, знищується значна кількість лісу. Грунт, що відведений для потреб вигулу і випасу худоби, схильний до ерозії через постійне витоптування копитами. Кількість гною, виробленого тваринами, призначеними на забій, настільки значний, що планета не в змозі його поглинути та переробити. В результаті гній потрапляє в ґрунти, підземні води, в річки й моря, забруднюючи їх нарівні з рештою сміття, яким, людина наповнила планету. Таке забруднення несе велику небезпеку, ніж міська каналізація.

ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ: НАСКІЛЬКИ ЧИСТЕ І КОРИСНЕ М’ЯСО ПРОПОНУЮТЬ ЛЮДИНІ ДО ВЖИВАННЯ

На жаль, якість більшості м’яса, яке зустрічається в магазинах і на ринках, залишає бажати кращого. Все починається з корму. Ще до забою тварин годують різними хімікатами та сумішами, в результаті чого ті виростають у 2-3 рази швидше, ніж в нормальних природних умовах. Також нормальною практикою вважається давати тваринам антибіотики та гормони, щоб запобігти захворюванням, мор, втрату продукції.

Уже перероблене і розділене м’ясо також піддається різним обробкам і хитрощам, щоб воно довше зберігалося. Крім того, м’ясні продукти, особливо при неправильній обробці, можуть містити різні віруси, бактерії, паразитів або їх личинки. Все перераховане, потрапляючи в людський організм, цілком може заподіяти йому значної шкоди.

Життя без м’яса настільки ж реальна, як і з ним. Комусь шкода звіряток, комусь хочеться оздоровитися і схуднути, хтось дійсно просто більше не хоче їсти м’ясну їжу. Причин для переходу до вегетаріанства існує чимало, деякі з них піддаються суворій критиці, інші близькі. У будь-якому випадку, вибір відмови від м’яса може стати усвідомленим кроком до порятунку власного тіла, душі або планети. Все залежить від того, під яким кутом на це дивиться сам вегетаріанець.

Соцмережі