Засмага без шкоди для шкіри: вибір сонцезахисного засобу

Про красиву засмагу мріє практично кожен, хто їде на море відпочити, але, на жаль, не завжди вдається цього досягти. Червона обгоріла шкіра і, як наслідок, зіпсований настрій – з цим часто стикаються люди в перші дні довгоочікуваної відпустки. Щоб не обгоріти на сонці під час відпочинку потрібно правильно підібрати сонцезахисний крем.

SPF і фототип шкіри

Багато хто вважає, що абревіатура SPF (Sun Protection Factor) на упаковці сонцезахисного крему означає не час, а ступінь захисту. У зв’язку з цим люди часто купують засоби з маркуванням SPF 100, вважаючи, що шкіра буде на сто відсотків захищена від сонячного впливу. Хоча насправді не існує стовідсоткового захисту від ультрафіолетових променів. Навіть найсильніші сонцезахисні засоби все одно пропускають певну частину ультрафіолету.

  • Людям з першим фототипом шкіри не рекомендується перебувати на сонці більше п’яти хвилин без нанесення сонцезахисного крему. Для такої світлої шкіри бажано використовувати засіб з SPF п’ятдесят плюс, що забезпечить її захист приблизно на п’ятдесят хвилин.
  • Представникам другого фототипу не варто перебувати під сонячними променями без захисту більше п’яти-десяти хвилин. В цьому випадку потрібно використовувати засоби з маркуванням SPF 40. Приймати сонячні ванни при цьому можна не більше півтори години.
  • Володарі третього фототипу можуть ніжитися на сонечку без використання захисного крему не довше десяти-п’ятнадцяти хвилин. Застосування засобу з SPF30 буде забезпечувати захист шкіри протягом трьох годин.
  • Час безпечного перебування на сонці для четвертого фототипу становить близько тридцяти хвилин. Використання засобу з SPF20 дозволить без наслідків засмагати близько трьох годин.

При цьому лікарі-дерматологи рекомендують наносити на шкіру сонцезахисний крем кожні дві години.

Для дітей бажано використовувати сонцезахисні креми виключно з фізичними фільтрами і SPF не менше п’ятдесяти. Якщо раніше через дефіцит знайти їх було проблематично, то зараз вони представлені на ринку в широкому асортименті. При цьому використовувати для шкіри немовлят будь-які (навіть з фізичними фільтрами) сонцезахисні засоби заборонено.

Крім сонцезахисних засобів від впливу радіації нашу шкіру також захищає одяг, але не весь. Ті чи інші види тканин, в тому числі синтетичні, пропускають від двадцяти до п’ятдесяти відсотків ультрафіолетового випромінювання. Так, пропускна здатність ультрафіолету у нейлонової трикотажної тканини білого кольору становить близько двадцяти п’яти відсотків. У той же час одяг з натуральних тканин, таких як бавовна, пропускає не більше одного відсотка ультрафіолетових променів.

Маленьких дітей, які особливо чутливі до ультрафіолету, на пляжі краще одягати в одяг з натуральних тканин: льону або бавовни. Це можуть бути футболки, в яких вони будуть, як грати на пляжі, так і купатися в морі. При цьому наносити під одяг захисні засоби, як це роблять багато батьків, не варто. Головне не забувати про час, коли можна приймати сонячні ванни: до десятої години ранку і після шістнадцяти годин дня.

Яка кількість крему потрібно

Згідно з науковими дослідженнями, на кожен квадратний сантиметр ділянки шкіри має припадати близько двох міліграмів сонцезахисного засобу. Так, для обробки тіла дорослого чоловіка ростом один метр вісімдесят сантиметрів потрібно близько тридцяти грамів сонцезахисного засобу. Для захисту шкіри жінки зростом один метр шістдесят п’ять сантиметрів потрібно приблизно дві третини цієї кількості. А для дитини ростом один метр – одна третина. Поширеною помилкою при використанні сонцезахисних засобів є недостатня кількість нанесення крему. Тому краще нанести все-таки більше, ніж менше. Але варто пам’ятати, що товщина шару не впливає на ступінь захисту.

Крім того, існують і водостійкі сонцезахисні засоби. Однак який би засіб не використовувався, після кожного прийняття водних процедур рекомендується заново наносити його на шкіру.

Якщо говорити про засоби після засмаги, то вони часто містять в складі пантенол і допомагають заспокоїти роздратовану на сонці шкіру, усунути роздратування, почервоніння, зняти зайвий жар, а також забезпечують зволоження та живлення шкіри.

Харчування для гарної засмаги

Вироблення меланіну – пігменту, що відповідає за появу засмаги, здійснюється у верхньому шкірному шарі. За цей процес відповідальні клітини, які називаються меланоцитами. При вживанні певних продуктів харчування в меланоцити надходять речовини, з яких в подальшому синтезується меланін.

Щоб попередити лущення шкіри і отримати стійку рівномірну засмагу, яка швидко проявиться, можна включити в харчування такі продукти.

  • Виноград проти сухості шкіри і лущення. У темному винограді є багато антиокислювачів, що захищають шкіру. Досить вживати сто-сто п’ятдесят грамів винограду перед прийняттям сонячних ванн для підтримки в шкірі вологості і забезпечення захисту від негативного впливу ультрафіолету. Наявність в шкірі вологи дозволить розподілятися засмазі більш рівномірно.
  • Кавун сприяє більш швидкому прояву засмаги на шкірі. Ця ягода є також і джерелом різних вітамінів, мікроелементів, корисних речовин, в тому числі, вітаміну C, магнію, бета-каротину, калію. При цьому в кавуні міститься лікопін – захисна речовина, яка попереджає клітини шкіри від появи різних захворювань, в тому числі, ракових.
  • Отримати рівномірну засмагу допоможе персик. У персиках присутня добова доза аскорбінової кислоти, яка допоможе зберегти засмагу на тривалий час, а також зміцнити стінки судин шкіри, поліпшити кровообіг, дозволяючи краще розподілитися пігменту, який виробляють меланоцити.

Але не варто вживати перед прийняттям сонячних ванн всі солодкі продукти відразу. Краще з’їсти щось одне.

  • Банан подарує красиву бронзову засмагу і вбереже шкіру від пошкоджень сонячними променями. У ньому міститься одна з незамінних амінокислот, з якої синтезується меланін, а також калій, що дозволяє підтримувати вологу в шкірі.
  • Шпинат підвищить стійкість засмаги до змивання. Це джерело заліза і бета-каротину, який допомагає отримати рівномірну засмагу і зберегти її на довгий час.

Соцмережі