Соєвий лецитин : що це таке ?

Соєвий лецитин – одна з самих популярних харчових добавок в харчовій промисловості. Особливого поширення цей рослинний емульгатор придбав на американському континенті, витіснивши з ужитку яєчний лецитин, процес отримання якого є більш трудомістким і витратним.

Але, що нам відомо про користь і шкоду соєвого лецитину? Чи є дана харчова добавка безпечної для людського організму?

Що таке соєвий лецитин?

У харчовій промисловості соєвий лецитин відомий, як емульгатор з кодуванням Е322. Він широко використовується в кондитерській справі, в процесі виготовлення шоколаду, при виробництві маргарину або дитячого харчування. Лецитин соєвий Е322 істотно збільшує термін придатності готових харчових продуктів, спрощує процес випічки та дозволяє жирам довше перебувати в рідкому стані.

Також харчової промисловості відомий соєвий лецитин Е476, який використовується в якості стабілізатора і часом порівнюється зі своїм більш відомим родичем. Тільки ці дві харчові добавки далеко не одне й те саме.

До слова, Е476 заборонений в ряді цивілізованих країн світу, тоді як у нас на батьківщині це генномодифікована речовина часто присутня в складі шоколаду і цукерок, паштетів, майонезів і соусів.

Про користь і шкоду соєвого лецитину Е476 постійно ведуться суперечки, через те, що даний стабілізатор у великих кількостях може провокувати розвиток у людини онкологічних захворювань, складних недуг печінки з порушенням основних функцій залози, а також збільшення нирок і скорочення їх фільтрації. Саме тому при виборі готової продукції дуже важливо вивчати її складу і віддавати перевагу продуктам, що містять емульгатор Е322, а не Е476.

З чого складається соєвий лецитин?

Що це таке соєвий лецитин? Дана добавка-емульгатор дуже цінується виробниками харчової продукції, оскільки є потужним природним антиокислювачем рослинного походження.

До складу соєвого лецитину входять:

 • вітаміни групи В;
 • фосфати;
 • фосфодіетіохолін;
 • холін;
 • инозитол;
 • ліноленова кислота.

Всі ці компоненти беруть активну участь в харчуванні клітин центральної нервової системи, процесах передачі імпульсів між нейронами, підтримці рівноваги між гальмуванням і порушенням.

Користь емульгатора

Емульгатор лецитин соєвий ГОСТ 32052-2013 корисний тільки в тих випадках, коли він виготовлений з натуральних і вирощених природним шляхом соєвих бобів.

Соєвий лецитин з ГМО, який нерідко можна зустріти в складі готових харчових продуктів, краще не вживати, оскільки великі його кількості здатні провокувати розвиток ракових недуг і істотно погіршувати загальний стан здоров’я людини.

Корисний вплив соєвого лецитину на організм людини виражається в наступному:

 • попередження утворення на стінках судин атеросклеротичних бляшок і зниження в крові концентрації шкідливого холестерину;
 • поліпшення скорочувальної функції серцевого м’яза;
 • прискорення обмінних процесів в організмі;
 • окислення та розщеплення жирів, а також допомога в позбавленні від зайвих кілограмів;
 • поліпшення відтоку і реологічних властивостей жовчі;
 • профілактика жовчнокам’яної хвороби;
 • позитивний вплив на баланс мікроелементів в організмі;
 • відновлення клітин;
 • допомога в роботі головного мозку;
 • поліпшення процесів запам’ятовування і прискорення трансформації інформації;
 • захист від стресу, усунення почуття тривоги, невиправданих страхів, нервозності;
 • ослаблення тяги до нікотину.

Такими ж властивостями володіє інший лецитин, отриманий з соняшникової олії. Отже, який лецитин краще: соєвий або з соняшнику? Подібним питанням цікавляться багато людей, яким цікавий склад вживаних ними продуктів.

Природно, більш безпечним для здоров’я людини є соняшниковий емульгатор, оскільки він не схильний викликати алергічних реакцій, чого не можна сказати про лецитин, виготовленому з соєвих бобів.

Соя не завжди добре переноситься людським організмом і це слід враховувати при виборі харчових продуктів.

Особливості застосування

Соєвий лецитин, завдяки своїм позитивним ефектам і хімічними властивостями, в цей час успішно використовується і в харчовій, і у фармацевтичній промисловості.

У харчовій промисловості

Корисний соєвий лецитин сьогодні можна знайти в самій різній випічці, шоколадної продукції, цукерках, маргарині, майонезі, паштети тощо.

При додаванні в харчові продукти лецитин із сої надає кілька варіантів дії:

 • при замішуванні тіста, посилюючи дію глютену, соєвий лецитин підвищує пластичність хлібобулочних виробів, продовжує їх термін зберігання і сприяє кращому пропікання випічки;
 • прискорює розчинення гранулятов, наприклад, порошкового молока;
 • підсилює дію антиоксидантів, пов’язуючи солі важких металів;
 • продовжує придатність продуктів харчування.

Що таке соєвий лецитин в шоколаді? Соєвий лецитин в шоколаді є тим компонентом, який зраджує кондитерському виробу його звичний вигляд.

Шоколад без соєвого лецитину не триматиме форму і набуде вигляду звичайного напою. Добрими вважаються виробники шоколаду без соєвого лецитину Е476, через те, що дана харчова добавка відноситься до числа небезпечних складових. Тоді як емульгатор Е322 не тільки дозволений до додавання в якісний шоколад, але навіть і рекомендований до вживання, як речовина з величезною кількістю корисних властивостей.

У фармакології

На жаль, для того, щоб заповнити дефіцит лецитину в організмі людини доведеться з’їсти дуже багато харчових продуктів, що містять даний соєвий емульгатор, що не завжди корисно і фізично можливо.

Тому фармакологи вирішили, що ефективніше буде приймати БАД соєвий лецитин в капсулах, кожна з яких вже містить необхідну кількість речовини.

Згідно з інструкцією із застосування, лецитин соєвий гранульований показаний до застосування в таких випадках, як:

 • залежність від куріння;
 • захворювання печінки, включаючи недуги вірусної етіології, що супроводжуються підвищенням щільності жовчі і поганим її відтоком;
 • погіршення пам’яті, неуважність, погана концентрація уваги;
 • схильність до ожиріння, недостатність обміну речовин;
 • розсіяний склероз;
 • серцево-судинні патологічні стани, що супроводжуються гіперліпідемією і атеросклерозом вінцевих артерій;
 • відставання дитини в розвитку;
 • соєвий лецитин при вагітності показаний як майбутньої матері, так і її малюкові (сприяє нормальному розвитку центральної нервової системи плода, захищає організм матері від стресів, попереджує можливі порушення з боку опорно-рухового апарату або жирового обміну).

Одним з найвідоміших БАД, що містять соєвий лецитин, є Солгар Лецитин соєвий натуральний в капсулах по 100 штук.

Солгар Лецитин соєвий – популярна добавка до харчування

Ця ефективна добавка до харчування дозволяє швидко заповнити відсутнього організму кількість лецитину і попередити виникнення складних патологічних процесів, пов’язаних з його дефіцитом. На жаль, даний препарат протипоказаний жінкам, які перебувають в положенні або годують свого малюка грудним молоком. Дорослим засіб слід приймати по 1 капсулі двічі на день разом з їжею. Щодо тривалості курсу прийому БАД необхідно проконсультуватися у фахівця.

Протипоказання і можлива шкода

Шкідливий соєвий лецитин? Цим цікавляться багато прихильників здорового харчування, які не довіряють продуктам, що містять харчові добавки з позначкою «Е». В цей час існує безліч наукових праць, присвячених користі і шкоді емульгатора Е322.

На щастя, жоден з них не підтверджує негативний вплив соєвого лецитину, виготовленого з натуральної, вирощеної без втручання генних інженерів сої, на організм людини. Тому Е322 заведено вважати абсолютно безпечною харчовою добавкою.

Єдине протипоказання до застосування соєвого лецитину – індивідуальна непереносність компонентів речовини. З обережністю слід приймати лецитин також людям, у яких є схильність до розвитку алергічних реакцій.

Інша справа – лецитин, який проводиться з геномодифікованої сої. Такий продукт здатний провокувати розвиток ожиріння, захворювань органів ендокринної сфери, ракових недуг тощо.

Соцмережі