Що таке вініри та чи варто їх встановлювати

Як в Голлівуді домагаються таких рівних і білих, але при цьому природних зубів? За допомогою вінірів – тонких пластинок, які встановлюють на передні зуби. Сьогодні вони доступні багатьом, проте підійдуть далеко не кожному. Розбираємося в плюсах і мінусах

Вініри – це тонкі і легкі пластинки, які встановлюються на видиму поверхню зуба, щоб приховати його недоліки. Їх виготовляють з кераміки або спеціальних композитних матеріалів. Зуб з встановленим вініром виглядає як здоровий – стоматолог підбирає колір і форму пластинки, орієнтуючись на інші зуби та побажання пацієнта.

Що таке вініри

Вініри служать естетичним цілям, тому майже завжди їх ставлять тільки на передні зуби. Пластина може закривати видиму частину зуба цілком або окремий її ділянку. Деякі встановлюють один винир, щоб надати більш привабливий вигляд єдиному проблемному зубу, інші – відразу шість пластин на верхні зуби та ще шість на нижні.

Вініри – це порівняно нешкідливий і безпечний спосіб зробити зовнішній вигляд зубів ідеальним. Тому їх часто встановлюють актори. Втім, сьогодні суспільство все частіше виступає за різноманітну красу. Це допомагає приймати свої неідеальні риси як важливі індивідуальні особливості.

Для чого потрібні вініри

Вініри використовують, щоб приховати естетичні недоліки та невеликі пошкодження зубів. Їх застосовують для виправлення таких стоматологічних проблем, як:

 • плями на зубах, які не вдається виправити відбілюванням;
 • відколи;
 • кривина і нерівності;
 • великі проміжки між передніми зубами;
 • занадто маленькі зуби.

Вініри встановлюють тільки на цілі зуби – сильно пошкоджені або зруйновані така платівка не врятує. Також не ставлять вініри на зуби з великими пломбами або з сильними дефектами прикусу.

Які бувають вініри

Існує два типи вінірів: керамічні та композитні. Вони відрізняються за складом і процесу установки, але майже не відрізняються за зовнішнім виглядом. Опитування, в яких брали участь пацієнти одного і того ж лікаря, які встановили вініри різних видів, показали, що рівень задоволення і від керамічних, і від композитних пластин приблизно однаковий .

Керамічні вініри

Такі вініри виготовляється за індивідуальним замовленням під певний зуб. Їх виробляють з кераміки (фарфору), дісілікат літію або склокерамічних сумішей.

Переваги керамічних вінірів:

 • добре прилягають до зуба;
 • більш довговічні.

Недоліки керамічних вінірів:

 • складніше ремонтувати;
 • встановлюються за два-три відвідування;
 • вимагають сточування емалі;
 • стоматологу легше зробити помилку;
 • досить дорогі.

Композитні вініри

Їх виготовляють з композитних смол, схожих на ті, що застосовуються для виробництва зубних пломб. Існує два різновиди:

 • прямі композитні вініри, які виготовляються прямо в роті пацієнта. Їх вважають менш міцними;
 • непрямі композитні вініри, які, як і керамічні, робляться заздалегідь.

Переваги композитних вінірів:

 • дешевше;
 • найчастіше вимагають сточування емалі, як і керамічні вініри, але в меншому обсязі;
 • установка займає менше часу, можна зробити за одну процедуру;
 • легше відновити.

Недоліки композитних вінірів:

 • помітно менш міцні;
 • термін служби менше мінімум у два рази, максимум – в чотири;
 • можуть вимагати регулярного оновлення.

Термін служби вінірів залежить від якості матеріалу та установки, а також від того, як пацієнт доглядає за порожниною рота. У минулому вініри були досить тендітними, але сьогодні по міцності майже не відрізняються від здорової емалі людини. Однак вони не роблять зуб міцніше і не захищають його від карієсу. В середньому керамічні вініри не вимагають ремонту або заміни кожні 10-15 років, а композитні – 5-10 років.

Як ставлять вініри

Технологія установки вінірів відрізняється в залежності від їх виду.

Керамічні та непрямі композитні вініри

Спочатку стоматолог знімає шар емалі з зуба і робить з нього гіпсовий або оптичний (цифровий) зліпок, по якому в лабораторії виготовляють вінір. Це може зайняти понад тиждень. На цей період пацієнтові можуть встановити на опудало зуб тимчасовий вінір. Коли постійний вінір готовий, стоматолог приклеює його на зуб за допомогою спеціального складу, який не просто фіксує пластину, але призводить до її зрощення з зубом.

Прямі композитні вініри

Процедура установки такого типу нагадує створення пломби. Лікар наносить композитний розчин на поверхню зуба, рівняє лопаткою, а потім твердне його за допомогою світла. Потім поверхню пластини обточують і шліфують.

Якість установки багато в чому залежить від майстерності стоматолога. Тому перед вибором лікаря варто подивитися портфоліо його попередніх робіт.

Чи варто ставити вініри

Вініри підходять насамперед людям зі здоровими зубами, яким хочеться поліпшити зовнішній вигляд посмішки. Красиві зуби можуть підняти самооцінку людини, зробити його більш впевненим у собі та відкритим.

При цьому потрібно розуміти, що установка вінірів – це незворотний процес. Сьогодні стоматологи розробляють зовнішній вигляд виходячи з побажань пацієнта, а також із загальних уявлень про пропорції й гармонії зубів. Однак якщо людині не сподобається колір або форма пластинки після її установки, нічого змінити вже не вийде. Щоби цього уникнути, краще заздалегідь змоделювати на комп’ютері або за допомогою зубного техніка зовнішній вигляд зубів і посмішки після лікування. І навіть якщо володар винира буде дуже ретельно стежити за гігієною порожнини рота, через одне або два десятиліття йому неминуче доведеться ставити новий.

Соцмережі