Сім цілющих властивостей тирозину

Тирозин, який також називають L-тирозину, – це замінна амінокислота. Попри свою важливість, вона вважається «замінної», тому що організм в змозі виробляти її самостійно, перетворюючи фенілаланін в тирозин.

Що таке тирозин?

Тирозин, який також називають L-тирозину, – це замінна амінокислота. Попри свою важливість, вона вважається «замінної», тому що організм в змозі виробляти її самостійно, перетворюючи фенілаланін в тирозин. Однак існують досить рідкісне захворювання, яке називається фенілкетонурія (хворобою Фелінга), при якому в організмі відсутній фермент, необхідний для даного процесу.

Корисна і збалансована дієта грає важливу роль в забезпеченні належної кількості вітамінів, мінералів і амінокислот, включаючи тирозин, в організмі. Управління з контролю за продуктами та лікарськими препаратами США (FDA), яке, крім іншого, контролює безпеку харчових добавок, поміщає тирозин в категорію «Вважається безпечним» при прийманні у формі харчових добавок.

Значення тирозину

Тирозин необхідний для вироблення таких гормонів, як адреналін, гормони щитоподібної залози та інших з перерахованих нижче.

У періоди емоційного і фізичного напруження організму потрібно більше тирозину, у порівнянні з більш спокійними періодами. Це пояснює той факт, що тирозин часто присутній в складі добавок що вмкористовують перед тренуванням і тренувальних комплексів для спортсменів.

 • Адреналін допомагає організму справлятися зі стресом і небезпеками. Під його впливом серце починає битися частіше, підвищується кров’яний тиск, в результаті чого посилюється приплив крові до м’язів і мозку. Також цей гормон допомагає концентруватися.
 • Дофамін підвищує настрій, рівень мотивації, покращує роботу різних функцій організму, а також є «гормоном нагороди». Багатьма він вважається «хімічним передавачем» і «хімічною речовиною гарного самопочуття». Коли ви домагаєтеся поставленої мети та відчуваєте радість, мозок наповнюється дофаміном.
 • Норепінефрин допомагає м’язам відновлюватися, покращує циркуляцію крові, а також дозволяє справлятися зі стресом. У парі з адреналіном він викликає посилення припливу крові до мозку і м’язів.
 • Гормони щитоподібної залози – важливі гормони, які допомагають контролювати обмін речовин і безліч різних функцій організму. Їх недолік може викликати сухість шкіри, набір ваги, проблеми з пам’яттю, запори, депресію, стомлюваність і т.д.
 • Меланін – речовина, яка присутня в волоссі, очах і шкірі та забезпечує їх пігментацію.
 • Мелатонін – гормон, що виробляється мозком і грає важливу роль в контролі нічного сну. Також він є ефективним антиоксидантом і має протипухлинні властивості.

Харчові джерела тирозину

 • Соєві продукти
 • Курка
 • Індичка
 • Риба
 • Арахіс
 • Мигдаль
 • Авокадо
 • Банани
 • Молоко
 • Сир
 • Йогурт
 • Сир
 • Лімська квасоля
 • Гарбузове насіння
 • Насіння кунжуту

Цілющі властивості тирозину

Пам’ять і когнітивні функції

Забезпечення оптимальної роботи мозку дуже важливо в будь-якому віці. Однак у міру старіння уникнути зниження когнітивних здібностей неможливо. На щастя, існують способи, за допомогою яких ви можете підтримувати роботу мозку на максимальному рівні. Це може бути корисна і збалансована дієта, регулярна участь в різних фізичних активностях, а також хороший сон. За даними досліджень, добавки з тирозином також можуть бути корисні в цьому плані.

Наприклад, в невеликому дослідженні, проведеному в 1994 році, взяли участь 16 осіб з міцним здоров’ям. Половині з них давали тирозин, а інші отримували плацебо. Після цього учасників просили виконати пов’язані з високим рівнем стресу завдання. Дослідники прийшли до висновку, що приймання харчових добавок з тирозином поліпшував результати протягом однієї години після прийому в порівнянні з плацебо.

Дослідження від 1995 року був присвячений оцінці впливу тирозину на роботу мозку в умовах недосипу. В ході дослідження учасникам, які працювали в нічну зміну, була запропонована серія тестів. В цілому вони не спали понад 24 годин. Половина учасників отримувала тирозин, а іншим давали плацебо. Люди, які брали тирозин, демонстрували більш слабке погіршення результатів, на відміну від тих, хто приймав плацебо. Дослідники зробили висновок, що тирозин може бути корисний для запобігання погіршенню роботи мозку у тих, хто стикається з недосипом.

Пізніше дослідження від 2015 року показало, що тирозин покращує когнітивні здібності, особливо в період стресу. Дослідники пішли далі і зробили висновок, що тирозин «є ефективним засобом для поліпшення когнітивних здібностей, але тільки за умови, що робота нейромедіаторів виявляється незайманою», а також при тимчасовому виснаженні запасів дофаміну і / або норадреналіну.

Нарешті, автори проведеного в 2015 році подвійного сліпого рандомізованого контрольованого дослідження залучили 22 здорових дорослих учасників. Половині з них давали тирозин, а інші отримували плацебо. Дослідники прийшли до висновку, що тирозин покращує когнітивну гнучкість, одночасно підтримуючи роботу мозку на оптимальному рівні.

Багатозадачність

У сьогоднішньому світі, де багато хто з нас змушені розпорошувати свою увагу на самі різні речі, здатність працювати в режимі багатозадачності стає дуже важливою. Однак для деяких це може виявитися простіше, ніж для інших.

Дослідження 1999 року виявило, що тирозин може допомагати працювати в режимі багатозадачності. Автори дослідження зробили висновок, що «… тирозин може підтримувати робочу пам’ять, коли необхідність одночасного виконання інших завдань викликає зниження продуктивності, а приймання харчових добавок з тирозином може сприяти збереженню продуктивності ….»

Депресія

Депресія – це поширене захворювання, від якого страждають сотні мільйонів людей по всьому світу. Існує безліч причин депресії, і вони можуть бути досить складними. Багато людей звертаються за допомогою до медичних фахівців або приймають медикаменти для боротьби з симптомами та ознаками депресії.

Невелике дослідження, проведене в 1988 році, показало, що тирозин має ефективність при лікуванні викликаної дефіцитом дофаміну депресії. Люди, які брали тирозин, демонстрували зниження тяжкості симптомів депресії і поліпшення якості сну.

Однак автори дослідження від 1990 року виявили, що тирозин виявився непотрібний при лікуванні інших форм депресії.

Фізичні вправи

Всім відомо, наскільки важливою є регулярна фізична активність. Фізичні вправи дають негайний результат і приносять користь у довгостроковій перспективі. Вони дозволяють зберегти здорову вагу, покращують психічний стан, зміцнюють кістки і м’язи, а також підтримують роботу мозку і серця.

Багато людей приймають харчові добавки з сироватковим протеїном і креатином для забезпечення оптимальних результатів тренувань. Тирозин також є одним з інгредієнтів подібних харчових добавок, які можуть бути корисні деяким людям.

Дослідження 1992 року була присвячена оцінці ефективності прийому харчових добавок з тирозином в стресових ситуаціях, наприклад, під час бойових дій, які зазвичай супроводжуються недосипом і втомою. Автори зробили висновок, що приймання харчових добавок з тирозином може грати роль в поліпшенні як настрою, так і фізичного стану.

За даними дослідження, проведеного в 2011 році, дофамін в мозку (тирозин є його прекурсором) покращує здатність до інтенсивних тренувань. У цьому дослідженні взяли участь 11 здорових чоловіків-добровольців. Вони повинні були пройти два тести фізичних здібностей з інтервалом в один тиждень. Учасники отримували напій з тирозином або плацебо за одну годину до тренування на велосипеді на оцінку витривалості. Результати показали, що «… активний прийом добавок з тирозином пов’язаний з підвищенням витривалості при виснажливих тренуваннях в учасників із середнім рівнем фізичної підготовки».

Однак не всі дослідження показують користь тирозину для фізичної активності. Дослідження 2014 року показало, що тирозин не чинив ніякого впливу на ефективність вправ в довільному темпі. Крім того, дослідження від 2016 року також ще не знайшло будь-якого позитивного впливу на фізичну активність під час тренувань, а також поліпшення когнітивних функцій. Будь-які негативні ефекти в цих дослідженнях також не згадані.

Попри ці результати, дуже багато хто використовує цю амінокислоту і включають її прийом в щоденний план тренувань.

Здоров’я щитоподібної залози

При наявності селену наш організм поєднує йод і тирозин для отримання гормонів щитоподібної залози. Недолік цих гормонів може стати причиною проблем зі здоров’ям. Йод і тирозин – це дві критично важливі для вироблення гормонів щитоподібної залози молекули.

У рандомізованому плацебо-контрольованому дослідженні 2007 року брали участь люди, які проживають в Антарктиці. Досліджували виявили, що «тирозин викликає помітне зниження рівня тиреотропного гормону і поліпшення настрою в зимовий період в порівнянні з контрольною групою, що одержувала плацебо, а прийом добавки з T4-T3 викликає погіршення настрою влітку і не супроводжується якими-небудь реакціями в зимові місяці». Іншими словами, в рамках даного дослідження тирозин показав кращі результати, у порівнянні з медикаментами для лікування щитоподібної залози.

Однак на поточний момент опубліковано не так багато досліджень впливу тирозину на роботу щитоподібної залози, тому дуже важливо не припиняти прийом медикаментів для лікування проблем з щитоподібною залозою, якщо тільки це не рекомендовано вашим лікарем.

Меланін

Меланін – це натуральний пігмент, присутній в шкірі, волоссі і очах. Існує два основних типи меланіну. Коричнево-чорний меланін називають еумеланін, а жовто-червоний і переходить в коричневий меланін називається феомеланін.

У людей, які не страждають альбінізмом, виробляється певна кількість меланіну. Якщо у вашому організмі багато цього пігменту, волосся і шкіра будуть темними, а при невеликому його кількості вони будуть світліше.

Для вироблення меланіну потрібна наявність тирозину. Без нього отримати цей пігмент неможливо.

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона – це неврологічний розлад, яке зачіпає центральну нервову систему. На ранніх стадіях список симптомів включає тремор, труднощі при ходінні і повільне пересування. У міру прогресування захворювання може виникати зниження кров’яного тиску, депресія, неспокій і навіть деменція.

Тирозин є прекурсором леводопи, яка, своєю чергою, є прекурсором дофаміну. Леводопа також є речовиною, дефіцит якого спостерігається в мозку у людей, які страждають на хворобу Паркінсона. В результаті, деяким з них прописують прийом харчових добавок з L-тирозину три рази в день з дозуванням 500 мг. Однак, згідно з моїми даними, не існує якісних досліджень, які підтверджують ефективність тирозину в цій області.

Єдине дослідження, яке мені вдалося виявити, датується 2014 роком. Його автори виявили помітний позитивний ефект від прийому тирозину у людей з хворобою Паркінсона.

Примітка: якщо ви приймаєте харчові добавки з тирозином і медикаменти для лікування хвороби Паркінсона, дуже важливо приймати їх окремо, оскільки вони перешкоджають засвоєнню один одного в кишківнику. Проконсультуйтеся з лікарем.

Стандартне дозування

Тирозин, як правило, приймають від одного до двох разів на день з дозуванням 500 -1000 мг для дорослих. При прийманні на порожній шлунок або з їжею з низьким вмістом протеїну можна очікувати кращого засвоєння.

 

Соцмережі