Дев’ять корисних властивостей морської капусти

Морські водорості (морська капуста) здавна збираються і вживаються в їжу населенням прибережних морських районів по всьому світу. Лідером по вживанню морських водоростей є Японія – тут воно складає більш як п’ять грамів на день на душу населення. За останні кілька років спостерігається різке зростання популярності морських водоростей у багатьох країнах. Сушені хрусткі морські водорості стали поширеною закускою. Крім того, їх стали часто використовувати в продуктах для догляду за тілом.

Морські водорості отримують енергію шляхом фотосинтезу, коли глюкоза виробляється під впливом сонячного світла. Неможливо переоцінити внесок водоростей і фітопланктону в атмосферу. Вважається, що 90% всього атмосферного кисню надходить з моря.1 Водорості можуть бути корисні та для нашого організму.

Три види морських водоростей

В цілому, морські водорості (макроводорості) можна розділити на три групи:

  1. Червоні водорості (Rhodophyta) – зазвичай мешкають на глибині 30 метрів. У чистій воді можуть рости й глибше. До них відносяться норі та темно-червона водорість.
  2. Зелені водорості (Chlorophyta) – зазвичай ростуть на мілководді. До них відносяться хлорелла і спіруліна ( «синьо-зелені водорості»).
  3. Бурі водорості (Phaeophyceae) – ростуть на глибині від 5 від 30 метрів. Ця група включає ламінарій, вакаме і морську капусту.

Відмінне джерело вітамінів і мінералів

Морські водорості багаті вітамінами B1, B2, B12 і C. Більшість їх видів також містять багато бета-каротину, вітаміну A і вітаміну E. Крім того, вони містять до 10 разів більше мінералів, ніж наземні рослини однакового розміру. Морські водорості найбільш багаті йодом, кальцієм, магнієм, залізом, калієм і натрієм.

Це низькокалорійний продукт, багатий поживними речовинами. Морські водорості містять лектини, пептиди, амінокислоти, поліфеноли (антиоксиданти) і полісахариди. У їх складі є і цукрові спирти. Так, червоні водорості містять сорбіт, а бурі – маніт.

Дослідження показують, що містяться в морських водоростях білки мають антиоксидантні властивості та можуть допомагати в зниженні артеріального тиску, профілактиці діабету і зміцненні здоров’я кишківника.

Впливають на артеріальний тиск

Високий артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія або гіпертонія) – часте захворювання, при якому серце відчуває підвищене навантаження через зростання тиску і звуження судин. Ця хвороба зачіпає сотні мільйонів людей в усьому світі: на неї хворіє кожен четвертий дорослий. Гіпертонія часто протікає безсимптомно, тому багато людей з підвищеним артеріальним тиском не знають про свій діагноз. І тому її часто називають «тихим вбивцею». Ця хвороба пов’язана з підвищеним ризиком інфаркту, інсульту, серцевої недостатності та хвороби нирок, особливо якщо її не лікувати.

Для зниження тиску часто використовуються ліки. Хтось же шукає інші, альтернативні способи.

У дослідженні 2002 року оцінювався вплив хлорели (зелених водоростей) на артеріальний тиск. Автори зазначили, що у деяких учасників з гіпертонією малої або середньої тяжкості хлорела в порівнянні з плацебо допомогла знизити артеріальний тиск або як мінімум зберегти його на стабільному рівні.

У дослідженні 2009 року також вивчалося загальний вплив морської капусти на метаболічний синдром, зокрема, на артеріальний тиск. Автори прийшли до наступного висновку: «Вживання 4-6 грам морських водоростей в день, характерне для більшості населення Японії, може бути пов’язано з меншою поширеністю метаболічного синдрому».

Нарешті, в дослідження 2011 року  зазначено, що японські діти, які вживають більше морської капусти, мають більш низький діастолічний тиск. Крім того, в опублікованому у 2020 році дослідженні морських водоростей норі в Японії сказано, що «вживання норі веде до зниження рівня діастолічного артеріального тиску у хлопчиків. Вживання морської капусти може мати профілактичний ефект проти підвищення артеріального тиску в дитинстві ».

Можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові

Понад 422 мільйонів осіб у всьому світі страждають від діабету. Переважна їх більшість (90-95%) мають діабет 2-го типу – захворювання, в першу чергу обумовлене способом життя, зокрема, вживанням великої кількості цукру і малою рухливістю. Діабет 1-го типу неможливо запобігти – він розвивається, коли імунна система атакує підшлункову залозу, пригнічуючи вироблення інсуліну. Харчування і спосіб життя значно впливають на ймовірність розвитку діабету 2-го типу. За даними досліджень, морські водорості можуть бути тут корисні.

Опубліковане у 2014 році дослідження  бурих водоростей вакаме показало, що вони можуть знизити рівень цукру в крові при вживанні разом з білим рисом.

У дослідженні 2015 року відмічено, що хлорела може бути корисна при діабеті. Автори виявили, що вживання зелених водоростей може бути корисно для профілактики розвитку діабету.

Позитивний ефект був відзначений у дослідженні 2019 року на мишах з діабетом. Вчені виявили, що всі види морських водоростей послабили діабет і поліпшили рівень холестерину в порівнянні з контрольною групою.

У дослідженні 2019 року  показано, що при вживанні вакаме спостерігалося зниження рівня глюкози в крові. В іншому дослідженні того ж року вивчалося вживання хлорели хворими на діабет щурами. В результаті було відзначено, що хлорела і фізична активність можуть поліпшити рівень цукру в крові.

Можуть послаблювати симптоми артриту

Артрит – хвороба, з давніх-давен має на людей. Не слід думати, що до розвитку сучасної фармацевтики хворі артритом упокорювалися перед постійними стражданнями. Навпаки, вони використовували рослини і органічні продукти для ослаблення пов’язаної з артритом болю.

Слово «артрит» утворено від грецького «ἄρθρον» (суглоб) і латинського «itis» (запалення). Є два основних типи артриту. Перший – остеоартрит. На нього припадає близько 95% випадків захворювань, і він викликаний віковим руйнуванням суглобів, найчастіше колінних і стегнових. Другий – ревматоїдний артрит (~ 5%). Він пов’язаний з аутоімунним захворюванням і може статися в будь-якому віці.

У дослідженні 2008 роки вивчався вплив мінерального комплексу з червоних морських водоростей (Aquamin) на хворих артритом колін. В результаті були відзначені зменшення болю і підвищення рухливості при прийманні протягом 12 тижнів. Дослідження 2009 року показало схожі результати. Автори вивчали отримане з морських водоростей речовина і його ефект при артриті колінного суглоба. Вони прийшли до висновку, що Aquamin збільшує амплітуду рухів і дистанцію ходьби у хворих на остеоартрит колінних суглобів. Далі вони відзначили, що через 12 місяців його приймання можливо частково відмовитися від НПЗП (певних протизапальних препаратів).

Багаті поживними речовинами, корисними для кишківника

Пробіотики та пребіотики допомагають зміцнити здоров’я кишківника. Морські водорості багаті клітковиною, яка сприяє формуванню здорового мікробіома кишківника. Дослідження 2019 року показало, що морська капуста має пребиотические властивості. Згідно з дослідженням 2016 року, ці властивості в першу чергу обумовлені вмістом полісахаридів.

Можуть допомогти в профілактиці катаракти

Помутніння кришталика ока з часом може призвести до розвитку катаракти. Якщо її не лікувати, все може закінчитися втратою зору. Вчені вважають, що основною причиною помутніння кришталика є його окислення. До факторів ризику розвитку катаракти відносяться сильний вплив ультрафіолетового випромінювання, куріння, діабет, високий артеріальний тиск, приймання певних ліків (наприклад, пероральних кортикостероїдів).

У дослідженні хлорели, опублікованому у 2003 році зазначається, що «… хлорела має антиоксидантні властивості та може бути корисна в профілактиці ускладнень діабету, наприклад, катаракти». Дослідження 201316 і 2014 років показують, що активний інгредієнт спіруліни фикоцианин може запобігати утворенню катаракт.

Допомагають зміцнювати імунітет

Здоровий імунітет важливий в захисті від інфекційних захворювань. Морська капуста може бути для нього корисні. Імуноглобулін IgA – антитіло, яка бере участь в захисті слизових оболонок (наприклад, в роті й кишківника) від інфекцій.

У дослідженні 2011 року зазначено, що вживання добавок на основі хлорели протягом чотирьох тижнів допомагає зміцнити імунітет у людей. Робота 2018 року описує імуномодулювальні властивості хлорели, які можуть підтримувати шлунково-кишковий тракт у боротьбі з мікробами.

Можуть допомагати послаблювати симптоми фіброміалгії

Фіброміалгія – захворювання, що характеризується розвитком хронічного больового синдрому, що виражається в м’язових болях, загальних болях і втоми. М’язові болі (міалгії) зазвичай є дифузними, тобто виявляються по всьому тілу. Від цієї хвороби страждають приблизно 10 мільйонів осіб в США і понад 100 мільйонів у всьому світі. 90% хворих – жінки. За даними досліджень, 68% страждають фіброміалгію пробували харчові добавки для полегшення симптомів.

Дослідження 2000 року  показало, що хлорела може допомогти при симптомах фибромиалгии. Однак, при цьому автор відзначає, що необхідні подальші дослідження.

Соцмережі