Втомилися? Можливо, вам не вистачає йоду

Щитоподібна залоза відповідає за безліч найважливіших процесів в організмі. Одна з її найбільш значущих функцій – підтримка вироблення енергії та метаболізму. Йод необхідний для синтезу гормонів щитоподібної залози та є одним з ключових елементів їх молекулярної структури. При частій втомі варто задуматися про дефіцит йоду, оскільки його постійно низький рівень може привести до аутоімунних захворювань.

Симптоми дефіциту йоду

Для низького рівня йоду характерні різні симптоми, які можуть проявлятися у випадковому порядку. До деяких симптомів дефіциту йоду і порушення роботи щитоподібної залози відносяться:

 • поганий настрій;
 • посилюється втома і бажання поспати;
 • порушення менструальних циклів;
 • головні болі;
 • висока чутливість до холоду;
 • випадання волосся;
 • швидко з’являється задишка;
 • сплутаність свідомості;
 • порушення рухливості суглобів;
 • нерухомість суглобів і болю в м’язах.

Як рівень йоду впливає на здоров’я щитоподібної залози

Щитоподібна залоза має форму метелика, вона оточує трахею в області шиї. Її завдання полягає у виробленні гормонів щитоподібної залози (тіроїдних гормонів). Виділяють два основних гормонів щитоподібної залози: левотироксин (T4) і L-трііодотіронін (T3). T4 і T3 впливають на роботу буквально всіх систем організму.

T4 є неактивною формою тіроїдного гормону, він виробляється виключно щитоподібною залозою, за межами якої перетворюється в T3 (активна форма гормону щитоподібної залози). Обидва гормону містять йод. Цифри 3 і 4 означають кількість його молекул в кожному з гормонів. Активний гормон щитоподібної залози оптимізує вироблення енергії (регулює метаболізм), стимулюючи клітини використовувати вітаміни, білки, вуглеводи, жири, воду та електроліти.

Йод необхідний для вироблення тіроїдних гормонів, тому його дефіцит веде до порушень в роботі щитоподібної залози. При постійному браку йоду для синтезу необхідної кількості тироїдних гормонів зростає ризик розвитку аутоімунних захворювань щитоподібної залози.

Хто перебуває в групі ризику дефіциту йоду?

Дефіцит йоду зустрічається досить рідко, проте його недостатній рівень – досить поширене явище. Ті, хто віддає перевагу більш корисну морську сіль звичайної харчової солі, схильні до вищого ризику низького рівня йоду, оскільки вся їдальня сіль є йодованою (в неї спеціально додають йод).

Інші фактори ризику:

 • дієта, багата необробленими продуктами, особливо хрестоцвітими овочами (наприклад, броколі);
 • вживання води з високим рівнем хлору або фтору;
 • контакт з бромідами та бромін;
 • дієта, в основному складається з оброблених продуктів;
 • епізоди захворювань щитоподібної залози серед родичів.

Хрестоцвіті овочі

Хрестоцвіті овочі містять сірку і при готуванні виділяють характерний запах. До них відносяться кочення, кольорова і брюссельська капуста. Ці овочі вважаються особливо корисними, оскільки вони багаті найрізноманітнішими поживними речовинами, наприклад, вітамінами групи В, клітковиною і антиоксидантами. Але вони мають і недолік – при їх засвоєнні травною системою виділяється з’єднання гоітрін, яке може порушувати синтез гормонів щитоподібної залози. Це може стати серйозною проблемою тільки якщо регулярно є велика кількість сирих хрестоцвітних овочів.

Питна вода

Хлор і фтор безпосередньо впливають на засвоєння йоду. Зазвичай вони містяться у воді з-під крана і деяких марках бутильованої води. Стандартний вугільний фільтр-глечик не видаляти дані з’єднання, проте з цим впорається фільтр на зворотному осмосу. Фтор часто додають в зубну пасту для боротьби з карієсом. Якщо ви користуєтеся зубною пастою з фтором, обов’язково добре прополощіть рот, перш чого що-небудь ковтати.

Броміди

бромін і броміди – сполуки, що містяться в багатьох товарах для дому. Броміди входять до складу вогнетривких просочень, що використовуються в диванах, автомобільних кріслах, килимах, матрацах і оббивці. Бромін зустрічаються в безрецептурних ліків, їжі та продуктах для догляду за собою (наприклад, фарбі для волосся). Обов’язково перевіряйте етикету товарів для будинку на наявність бромідів. Відомо, що вони можуть порушити роботу ендокринної системи, що відповідає за вироблення гормонів.

Багаті йодом продукти

Звичайний раціон не містить багато йоду.Лише деякі продукти відрізняються досить високим вмістом йоду, щоб це могло справити позитивний вплив на здоров’я. До харчових джерел йоду відносяться:

 1. Морська рослинність, наприклад, морські водорості і бурі водорості.
 2. Нещодавно зібрані органічні місцеві овочі, вирощені на багатій мінералами ґрунті.
 3. Молюски і тріску.
 4. Корінь маки.

Морські водорості

Морська рослинність є одним з найбільш недооцінених Суперфуд. Вона не просто містить всі необхідні для здоров’я мінерали, але містить їх в 10- або навіть 20-кратному кількості в порівнянні з наземними рослинами. Крім того, морська флора містить деякі додаткові вітаміни. У неї входять самі різні види: від мікроскопічного планктону до величезних бурих водоростей довжиною понад 450 метрів. Хоча це один з найбільш поширених видів рослин у світі, більшість людей рідко їдять їх.

Бурі водорості – це великі листові морські водорості, які ростуть в більш холодних водах світового океану. Вони століттями використовувалися як поживний інгредієнт в традиційній китайській, японській і корейській кухні. У багатьох магазинах здорової їжі продаються різні смачні продукти з морських водоростей.Вони часто використовуються в приготуванні суші і ролів.

Риба

Нежирна риба містить більше йоду, ніж жирна (наприклад, лосось). За даними Ісландської бази даних поживної цінності продуктів, найбільш багата йодом риба з низьким вмістом жиру – наприклад, тріска, палтус, пікша і сайда.

Місцеві овочі

Органічні овочі, вирощені на місцевих фермах, мають багато корисних якостей. Коли грунт не обробляється пестицидами, в ній зберігається більше мінералів, які надходять в рослини. Крім того, мінерали та інші поживні речовини досягають максимального рівня відразу після збору овочів, після чого їх зміст поступово знижується. Купуючи овочі на місцевих органічних фермах відразу після збору, ви з набагато більшою ймовірністю купите продукти з високим вмістом йоду. Навпаки, продукти, завезені з інших регіонів або країн, часто зібрані більше двох-трьох тижнів тому і, відповідно, містять значно менше поживних речовин.

Мака

Мака – рослина, спочатку виростає в Перу, яке століттями використовувалося для зміцнення імунітету. Його корінь схожий на корінь редису. Його подрібнюють в порошок і додають в напої і смузі. І він містить багато йоду.

Розгляньте приймання добавок з йодом

Досить непросто постійно отримувати достатньо йоду тільки з їжею, тому при його дефіциті варто розглянути приймання добавок з йодом. В основному вони продаються у двох формах: для місцевого і перорального застосування. Обидві форми підвищують рівень йоду в організмі.

Концентрація йоду, що надходить в організм при нанесенні засобу на шкіру, може значно відрізнятися, тому досить складно визначити необхідне дозування в такому випадку. Якщо користуватися засобами місцевого застосування при дефіциті йоду, тоді йод швидше і краще засвоїться організмом.

Пероральна форма приймання безпечніше і зручніше в плані контролю дозування. Зазвичай йод вживається в рідкому вигляді з питвом або їжею. Замісна доза для дорослих при дефіциті йоду починається з 12,5 мг і може досягати значно більших значень. Йод в цілому безпечний, однак не варто приймати його без необхідності.

Завжди попередньо консультуйтеся з лікарем

Якщо ви часто втомлюєтеся і підозрюєте дефіцит або брак йоду, насамперед зверніться до лікаря для перевірки щитоподібної залози і рівня йоду. Всього кілька крапель добавок з йодом можуть допомогти відновити здоровий рівень енергії.

Соцмережі