Сім цілющих властивостей меду мануки

Перша згадка меду мануки зустрічається в древніх вавілонських і шумерських записах віком в тисячі років. Сьогодні це найпопулярніший натуральний підсолоджувач у світі. Крім того, іноді він вживається і в медичних цілях.

Мед створюється бджолами після вживання квіткового нектару, який реагує з ферментами в їх шлунку. Повернувшись у вулик, бджола відригує речовину і зберігає його в сотах. Саме ця речовина ми називаємо медом. Основне призначення меду – служити їжею для молодих бджіл. Бджолярі вміють залишати досить меду для харчування молодих бджіл, а залишок забирають для вживання людиною.

Застосування меду в лікувальних цілях потроху переходить з альтернативної медицини в класичну.

Звідки береться мед мануки?

Зміцнення імунної системи необхідно для щастя, довголіття і поліпшення здоров’я. Мед тисячоліттями використовується по всьому світу і відзначається за свої цілющі властивості. Однак не весь мед однаковий. Деякі вчені вважають, що мед мануки може бути особливо корисний для здоров’я.

Мед мануки почав отримувати визнання серед вчених у 80-х роках XX століття після мікробіологічних досліджень професора Пітера Мола з Університету Уаїкато в Новій Зеландії. Мед мануки виробляється європейськими медоносними бджолами з нектару квітки мануки (Leptospermum scoparium), що росте в Австралії та Новій Зеландії.

Цей унікальний мед є монофлерним – отриманим з нектару тільки однієї квітки. Є і поліфлерний мед мануки – коли для його виробництва бджоли збирають нектар з різних квітів. Продукт, що має назву меду мануки, повинен пройти незалежну перевірку на відповідність складу найменуванню.

Що міститься в меді мануки?

В цілому, мед складається з фруктози, глюкози, амінокислот, ферментів, вітамінів і мінералів. Він також містить метілгліоксал – активний інгредієнт, відсутній в інших видах меду. Більшість видів меду, включаючи мед мануки, містять сполуки-поліфеноли та бджолиний дефензіни-1, що обумовлюють антибактеріальні властивості меду.

Наукові дослідження недавно допомогли зрозуміти, чому саме цей мед настільки корисний в традиційній медицині. Його антиоксидантні властивості можуть сприяти загоєнню ран, відновленню клітин і, можливо, лікування виразки шлунка.

Сім цілющих властивостей меду мануки

1. Здоров’я порожнини рота

Багато людей по всьому світу страждають від поганого стану порожнини рота. Дослідження показали, що люди з поганим прикусом і відсутніми зубами схильні до вищого ризику інфаркту та застійної серцевої недостатності. Багато переживають, що вживання солодощів та інших рафінованих цукрів може привести до розвитку карієсу. Однак мед мануки, попри свою солодкість, швидше за все надає захисний ефект шляхом своїх антибактеріальних властивостей.

Так, дослідження 2011 року показало, що мед мануки може зменшити кількість шкідливих бактерій в порожнині рота. Дослідження 2014 року, опубліковане у Swiss Dental Journal, також показало, що мед мануки може бути корисний для придушення шкідливих мікроорганізмів в порожнині рота.

За підсумками цих досліджень у продажу з’явилася натуральна зубна паста з медом мануки в якості одного з інгредієнтів.

2. Протимікробний ефект

Важливо шукати натуральні способи допомогти організму в запобіганні інфекцій та боротьби з ними. Через надмірне вживання антибіотиків дослідники шукають більш безпечні альтернативи. Однією з причин вважати, що мед має протимікробні властивості, є наявність в його складі невеликої кількості перекису водню, яка знищує шкідливі бактерії і віруси. Вважається, що мед мануки ефективний проти безлічі небезпечних патогенів.

У дослідженні 2014 року вивчалася здатність меду мануки боротися з вірусом грипу. Дослідники відзначили, що «… мед мануки справляє помітний переважно дію проти вірусу грипу і може мати потенційну медичну ефективність». Однак це дослідження проводилося на клітинних культурах – невідомо, чи буде мед настільки ж ефективний при вживанні його в їжу людиною.

У дослідженні 2018 року проводилося порівняння меду мануки з іншим популярним серед покупців медом. Вчені відзначили більш високу антибактеріальну активність меду мануки проти двох поширених штамів бактерій: streptococcus mutans і lactobacillus. В інших дослідженнях мед мануки потенційно сприяв придушенню синьогнійної палички і бактерії e.coli (кишкової палички). Ці бактерії часто є причиною інфекцій шкіри, крові і сечовивідних шляхів.

3. Загоєння ран

При нанесенні на шкіру мед може прискорювати загоєння ран. Вважається, що це пов’язано з його протимікробними властивостями та здатністю підтримувати вологе середовище. Якщо накласти на шкіру шар меду, він буде діяти як захисний бар’єр. Крім того, за даними досліджень, мед мануки допомагає прискорити загоєння ран і відновлення тканин. Це може бути корисно при хронічних пошкодженнях шкіри.

Так, хворі на діабет схильні до вищого ризику розвитку інфекції, що іноді навіть призводить до ампутації пальців ніг, стоп або ніг. Дослідження 2014 року показало ефективність меду мануки при діабетичних виразках стоп. При нанесенні меду мануки на перев’язувальний матеріал рани гоїлися на 25% швидше, ніж без використання меду. Інше дослідження 2014 року, проведене в Саудівській Аравії, показало аналогічний ефект меду мануки при лікуванні діабетичних виразок нижніх кінцівок.

Нарешті, в роботі 2008 року мед мануки продемонстрував здатність знищувати бактерії синьогнійної палички, які часто зустрічаються при сильних діабетичних виразках і інших інфекційних станах стоп.

4. Полегшення болю в горлі та кашлю

Не знаю, що робила ваша бабуся, але моя часто давала мені мед при кашлі. Хоча вона не була вченим, в її діях явно був сенс.

У дослідженні 2010 року порівнювалися мед і лікувальні сиропи від кашлю. Кашель ослаб у дітей з інфекційними захворюваннями верхніх дихальних шляхів і кашлем, яким давали 2,5 мл меду. Нарешті, дослідження 2018 року також ще показало, що мед сильніше полегшує симптоми кашлю в порівнянні з плацебо. Мед часто послаблює біль в горлі, якщо його є чайною ложкою.

5. Поліпшення травлення

Розлад шлунка може бути викликано безліччю причин, від приймання антибіотиків до поганого харчування. Вірусні та бактеріальні інфекції також можуть порушити баланс шлунково-кишкового тракту і привести до бурчання в животі, газоутворення, здуття і навіть діареї. Кишковий дисбаланс є основною причиною зростання популярності прибутків за останні десять років. Мед мануки також може допомогти в зміцненні здоров’я шлунково-кишкового тракту.

Наприклад, у всьому світі бактерія сальмонела відповідає майже за 100 мільйонів випадків шлунково-кишкових інфекцій в рік, що призводить до 150-200 тисячам смертей. 80% з цих інфекцій обумовлені харчуванням – для зниження їх числа вкрай важливо забезпечити доступ до чистої їжі та води, а також зменшити контакти з хворими тваринами. Симптоми сальмонельозу: діарея, спазми в животі та жар. При попаданні бактерії в кров також можливі болі в суглобах і м’язах. Симптоми можуть зберігатися протягом тижня або навіть довше.

Дослідження, проведені у 2011 і 2015 роках, показали, що мед мануки може допомагати знищувати сальмонелу. Однак необхідні додаткові дослідження на предмет того, чи можна використовувати мед в рамках лікування. Поки оптимальним способом лікування вважаються антибіотики.

Бактерія Clostridium difficile також може викликати кишкові інфекції. Люди, які приймають багато антибіотиків або часто лягають до лікарні, схильні до підвищеного ризику зараження цим потенційно смертельним мікроорганізмом. Клостридіальна інфекція кишківника може привести до діареї, сильного болю в животі та, найчастіше, до ректальної кровотечі.

У дослідженні 2013 року відзначається: «C. difficile явно схильна до впливу меду мануки. Таким чином, цей мед може бути ефективний при лікуванні інфекцій, викликаних даними мікроорганізмом ». Дослідження 2014 року також ще показало ефективність меду мануки проти цієї бактерії.

У дослідженні 2008 року на щурах мед мануки міг сприяти зменшенню запалення прямої кишки, що може бути корисно при виразковому коліті або хвороб Крона.

6. Виразки шлунка

Мільйони людей по всьому світу страждають від виразок шлунка, і сотні мільйонів – від гастриту і / або печії. У 80-х роках XX століття вчені виявили, що причиною виразок шлунка є бактерія helicobacter pylori, і стали використовувати антибіотики для боротьби з нею. При цьому хтось використовує для лікування мед. Наприклад, дослідження 1994 року показало, що мед мануки може сприяти придушенню бактерії helicobacter pylori. У роботі 2015 року мед мануки, можливо, сприяв запобіганню виразок шлунка, викликаних вживанням алкоголю. Дослідження проводилося на щурах. Я не зміг знайти аналогічних досліджень за участю людей. Перед самостійною діагностикою та лікуванням обов’язково слід проконсультуватися з лікарем.

7. Поліпшення кольору шкіри

Гладка і молода на вигляд шкіра – мрія багатьох. Відповідний крем для обличчя, який допоможе послабити викликані сонцем пошкодження і невеликі бактеріальні інфекції або акне, – крок до здійснення цієї мрії. Мед мануки додають в засоби для очищення шкіри обличчя і креми для поліпшення кольору шкіри.

Мед мануки продається як в чистому вигляді, так і в складі зубних паст, льодяників від болю в горлі, кремів для обличчя або спреїв для рота.

Соцмережі