Корисні властивості та шкода куркуми: дослідження вчених

Багато досліджень підтверджують, що куркума корисна для зміцнення імунітету, роботи мозку і стану шкіри. Розбираємося в цінні властивості й особливості спеції разом.

Куркума на всі випадки життя

Користь куркуми підтверджена багатьма дослідженнями. Рослина має протизапальні та антиоксидантні властивості, покращує роботу мозку, знижує ризик серцево-судинних захворювань і розвитку раку. Куркума може використовуватися в профілактиці хвороби Альцгеймера, допомагає при артриті та боротьбі з депресією, а також уповільнює процеси старіння в організмі.

Куркума – рослина сімейства імбирних, кореневища і стебла якого містять жовтий барвник – куркумін. В Індії з 600-х років до н.е. з куркуми робили порошок для приправи каррі. Інша назва куркуми – турмерік. Спецію люблять за багатий гіркуватий смак, колір, який вона надає стравам, і цілющі властивості. За останні відповідають активні сполуки куркуміноїди – їх обсяг складає 3% від загальної ваги кореня або стебел.

Корисні властивості куркуми

Куркуму використовують для полегшення болю і запалень, наприклад, при остеоартриті. Варто мати на увазі, що куркумін погано всмоктується в кров, його краще їсти з жирною їжею. Ефект посилюється при правильному поєднанні спецій. Наприклад, речовина пиперин, що міститься в чорному перці, значно покращує засвоєння куркумина – в середньому на 2000%.

Спецію рекомендують при сінній лихоманці, захворюванні печінки та свербінні. Деякі використовують куркуму при печії іта для поліпшення пам’яті, але немає переконливих наукових доказів, що підтверджують ефективність приправи в цих випадках. Куркума містить ефірні олії та багато корисних речовин: вітаміни С, К і вітаміни групи В, залізо, фосфор, долин, йод і кальцій. У 100 г спеції входить 2-7% харчових мінералів, 3-7% ефірних масел, 6-8% білка, 60-70% вуглеводів і 3-7% жиру [4].

Зняття запалень

Вчені вважають, що хронічні запалення – головна причина багатьох поширених захворювань. Сюди входять хвороби серця, метаболічний синдром, хвороба Альцгеймера і різні дегенеративні стани. Куркумін має сильну протизапальну дію.

Його порівнюють з деякими фармацевтичними препаратами, але, на відміну від них, у речовини немає серйозних побічних ефектів. Куркумін блокує NF-kB молекулу, яка проникає в ядра клітин і ініціює запалення.

Антиоксидантні властивості

Окислення організму вважається одним з механізмів, що прискорюють старіння і провокують хвороби. У ньому беруть участь вільні радикали, які вступають в реакцію з органічними речовинами – білками, жирними кислотами та ДНК. Антиоксиданти, такі як куркума, захищають тіло від вільних радикалів. Крім цього, вони підвищують активність власних антиоксидантних ферментів.

Поліпшення роботи мозку

Раніше вважалося, що нейрони з часом втрачають здатність ділитися і розмножуватися. Однак тепер відомо, що вони здатні утворювати нові зв’язки й збільшуватися в кількості. Одна з основних причин цього процесу – нейротрофічний фактор головного мозку (BDNF) – тип гормону росту. Багато відомих захворювань, включаючи депресію і хвороба Альцгеймера, пов’язані зі зниженням рівня цього гормону. Куркумін можна додавати в їжу для профілактики. Він підвищує рівень гормону мозку BDNF, який збільшує зростання нових нейронів і бореться з різними дегенеративними процесами.

Зниження ризику серцевих захворювань

Хвороби серця виникають з багатьох причин: від генетичної схильності до способу життя. Але вчені впевнені, що куркумін може запобігти проблемам зі здоров’ям. Він покращує функцію ендотелію, що вистилає стінки кровоносних судин. Їх руйнування провокує розвиток серцевих захворювань, збої з тиском і погіршення згортання крові.

Дослідження підтверджують, що куркумін працює як препарат аторвастатин – знижує рівень холестерину. Інший експеримент проводився за участю 121 пацієнта, кожен з яких переніс операцію коронарного шунтування. Людей розбили на дві групи, першої давали плацебо, другий – 4 г куркумина в день за кілька днів до і після операції. У контрольній групі, за розрахунками вчених, ризик серцевого нападу знизився на 65%.

Зниження ризику розвитку раку

Куркума може запобігати раковим захворюванням. Вчені довели, що спеція впливає на зростання, розвиток і поширення пухлини на молекулярному рівні. Вона зменшує онтогенез – метастазування і поява нових кровоносних судин в пухлинах. Вплив високих доз на лікування раку поки не вивчено, проте лікарі стверджують, що антиоксиданти куркуми можуть використовуватися як превентивна терапія для запобігання виникненню ракових захворювань.

Профілактика хвороби Альцгеймера

Найбільш поширене нейродегенеративне захворювання у світі – провідна причина деменції. Від хвороби Альцгеймера немає лікування, тому лікарі радять робити упор на її попередження. Запальні та окисні процеси відіграють роль у розвитку захворювання, а куркумін зменшує обидва ці процеси. Крім того, ключова особливість хвороби Альцгеймера – накопичення білкових клубків, званих амілоїдними бляшками. Дослідження показали, що куркумін допомагає очистити ці бляшки.

Допомога при артриті

Добавки куркумина рекомендують пацієнтам із запаленнями суглобів. В одному з досліджень взяли участь пацієнти з ревматоїдним артритом. Вони відзначили, що куркума в багатьох випадках була не менше ефективна для зняття больових відчуттів в порівнянні з хімічним протизапальним препаратом.

Боротьба з депресією

Дослідження підтвердили, що куркумін має переваги проти депресії. Вчені розділили 60 осіб з цим діагнозом на три групи . Одні пацієнти брали прозак, інші – 1 г куркумина щодня, а треті – і те, і інше.

Через шість тижнів лікарі відзначили, що речовина зі спеції призвела до тих же поліпшень, що й антидепресант. Найкращі результати були зафіксовані в третій групі пацієнтів . Депресія пов’язана зі зниженням рівня нейротрофічних факторів мозку (BDNF) і скороченням гіпокампу – області мозку, що грає роль в навчанні та пам’яті. Куркумін підвищує рівень BDNF, потенційно обертаючи назад ці процеси.

Уповільнення старіння

Куркума допомагає боротися з віковими змінами та хронічними захворюваннями. Її часто використовують як добавку в вітамінні комплекси для підтримки молодості та краси. Куркумін діє як антиоксидант, покращує кровообіг і, відповідно, процеси регенерації шкіри. Спеція підсилює синтез колагену, сприяє загоєнню дрібних ран і позбавлення від акне шляхом протизапальних якостей. Завдяки потужним антиоксидантам турмерік вирівнює колір обличчя.

Протипоказання в застосуванні куркуми

Як будь-який натуральний продукт, куркума може викликати алергію. Якщо організм реагує на відому спецію, то слід з особливою обережністю вживати цю приправу. Перед постійним застосуванням потрібно зробити тест на руці: нанести щіпку куркуми з водою або молоком і подивитися на реакцію шкіри протягом двох діб. Вагітним не варто часто їсти куркуму через властивість розріджувати кров. До того ж є припущення, що вживання в їжу гострих спецій в останньому триместрі може спровокувати потуги.

Куркуму потрібно виключити з раціону людям, які приймають препарати для розрідження крові (аспірин, варфарин) та антидіабетичні ліки; спеція знижує рівень цукру в крові. Додавання невеликої кількості куркуми в їжу як приправа не викликає проблем зі здоров’ям.

Застосування куркуми в домашніх умовах

Приправа відтіняє смак м’яса (особливо курки), омлетів і супів-пюре, поєднується з рисом, сочевицею та іншими крупами. Кондитери додають її в випічку замість штучних барвників для отримання красивого жовто-оранжевого кольору. Обов’язково звертайте увагу на термін придатності. Попри те що спеції можуть зберігатися роками, залежала куркума втрачає велику частину корисних властивостей і гірчить через згірклість ефірних масел в складі. Спецію вживають в складі напоїв: чайну ложку куркуми можна додати в молоко з медом, фруктові смузі, чай або кава. Турмерік змішують з іншими спеціями, кладуть в заправки, маринади та овочеві салати.

У крамницях зі спеціями продається свіжа куркума, схожа на невеликий імбир. Коріння можна натирати на тертці й додавати в їжу. Вони дають більш насичений смак і аромат в порівнянні з порошком. Такий варіант – найкорисніший, адже так ви напевно будете знати, що куркума свіжа і без домішок.

Куркума активно застосовується в косметології. Для приготування домашньої маски можна змішати спецію з молоком і медом. Вважається, що за допомогою куркуми можна вибілювати зуби. Але немає перевірених джерел, що підтверджують цю інформацію. Більш того, ефект може бути прямо протилежним, оскільки куркумін – сильний натуральний барвник. Настільки ж міфічні припущення, що спеція допомагає збільшити розмір грудей і позбутися целюліту. При прийманні всередину куркума дійсно знижує запалення і покращує мікрофлору кишківника, але навряд чи це значно відіб’ється на зовнішності.

Висновки

Трав’яниста багаторічна рослина куркума з сімейства імбирних, дійсно, потенційно володіє плейотропною дією, протизапальною та антиоксидантною дією шляхом куркуміноїдів (один з них, власне, куркумін). Є наукові роботи, що демонструють здатність куркуміноїди нормалізувати захисну / макрофагальну систему нашого організму, зокрема впливати на активність нейтрофілів (білі кров’яні тільця, лейкоцити), лімфоцитів і натуральних кілерів (тип лімфоцитів, що бере участь у функціонуванні вродженого імунітету. – «РБКСтиль»).

Тепер можливість підвищення рівня сироваткових імуноглобулінів показана тільки на тваринній клітині. Варто відзначити, що таке явище позитивно позначається на імунітеті тварин, проте його дія ще не доведено на людині. Антиоксидантна, протизапальна здатність куркуміноїди відома досить давно – стверджувальних даних існує безліч.

Дослідження лікарів

Сьогодні ми маємо у своєму розпорядженні результати систематичного огляду по підтримці ремісії у пацієнтів із запальним захворюванням кишківника – виразковим колітом, де дисфункція імунної системи відіграє важливу роль. Ці дані дозволяють зробити висновок про те, що додавання куркуми до базисної терапії допомагає пролонгувати цей стан, в цілому знизити активність запалення.

Цікавий вплив куркумина на організм в контексті лікування захворювань печінки. Наприклад, при запаленні спостерігається гепатопротекторна дія, сприяє відновленню шляхом придушення протизапальних цитокінів, продуктів вільнорадикального окислення і нормалізації роботи зірчастих клітин печінки.

Варто зазначити, що більша частина цих даних отримана в ході експериментальних досліджень на тваринах, не можна зі стовідсотковою впевненістю екстраполювати результати на організм людини. Думка про те, що куркума не може бути використана при гепатитах через потенційно негативний вплив і здатна спровокувати аутоімунний гепатит, найімовірніше, пов’язане з тим, що:

  • куркума, в силу своєї низької природної біодоступності, часто комбінується з різними добавками, які можуть завдавати шкоди;
  • куркума – це БАД, ступінь очищення якого контролюється не так жорстко, як лікарських засобів, і може бути досить низькою;
  • можлива взаємодія куркуми з іншими БАДами. Найчастіше саме одночасне застосування різних речовин сприяє виникненню ускладнень.

На цей момент дослідження не дають однозначної відповіді на питання про зв’язок куркуми з гепатитом.

У США куркумін визнаний безпечним як харчова добавка і як лікарський засіб. Рекомендоване дозування активного компонента – куркумина (НЕ куркуми в порошку) – починається від 3 мг / кг маси тіла, максимально – до 10 г на добу. Ці дані наводяться в доклінічних і клінічних дослідженнях, але період спостереження у всіх дуже малою й обмежується 16 тижнями. При прийманні великих доз куркуми можливі негативні реакції з боку шлунково-кишкового тракту, діарея і нудота, алергічні прояви та підвищена кровоточивість при спільному прийманні з деякими антиагрегантами та антикоагулянтами.

Вживання куркуми в великих кількостях протягом декількох днів для «очищення організму» спільно з кисломолочними продуктами може викликати алергічну реакцію, діарею, нудоту, загострення шлунково-кишкової патології, наприклад, по типу гострого гастриту і навіть спровокувати жовчну кольку. Експерименти можуть негативно відбитися на організмі. Рекомендую проконсультуватися з фахівцем.

Соцмережі