Все про корисні властивості та протипоказання кизилу

Кизил – це рослина, яка росте у вигляді чагарнику або дерева з роду Кизил сімейства Кизилові. Зустріти його можна в районах Кавказу і Закавказзя, Західної Азії, Криму.

Бувши невибагливою рослиною кизил може рости як на родючому ґрунті в жаркому кліматі, досягаючи в такому випадку 8 метрів у висоту, так і на гірських схилах.В останньому випадку кизил буде висотою до 3 метрів, тобто виросте чагарником.

Час збору кизилу

Якщо Ви проживаєте в районах, де росте кизил, то необхідно не тільки знати, коли дозріває рослина, але і в який період слід збирати конкретні частини кизилу. Період дозрівання чагарнику припадає на березень-квітень і аж до вересня.

Кору збирають на самому початку, тобто в березні, коли ще не почалося цвітіння. У цей період найбільша кількість поживних речовин зібрано саме в ній.

Листя заготовляють з квітня по травень, коли доводиться пік цвітіння рослини. Ягоди з’являються до серпня-вересня, накопичуючи в себе більшу частину вітамінів і мікроелементів.

Слід знати, що не будь-яке дерево придатне для збору ягід. Плодити кизил починає тільки з 10 років, закінчуючи років до 100-150. Молоді рослини придатні тільки для заготівлі кори. Однак в будь-якому випадку, лікувальні властивості кизилу більш виражені у зрілих рослин починаючи від 10 і закінчуючи 90 річним віком.

Де знайти кизил?

Найпростіший спосіб знайти кизил – це купити його. Придбати ягоди можна як у свіжому, так і в в’яленому варіанті. Не менш популярним вважається виготовлення з кизилу варення і компоту. Купити такі ласощі вдасться тільки у приватників і то не завжди. Знайти ж ягоди куди простіше.

Ціна кизилу за 1 кг сильно різниться в залежності від регіону і постачальника.

Найдешевший варіант – це фасований чай з плодів і листя. Його вартість не вище 100 грн, а поживних речовин в ньому не менше, ніж в сушених або свіжих ягодах чагарнику.

Кизилові компот і варення

Якщо ж Вам все-таки вдалося дістати плоди кизилу, то найкращим способом його вживання буде приготувати компот або варення. У такому вигляді він не втратить свої корисні властивості, але зате зможе зберегтися до кінця зими.

Для приготування 3 літрів компоту досить склянки ягід і склянки цукру. Ягоди з цукром засипаються в банку, додається лимонна кислота, яка не тільки додасть компоту кольору, але і врятує банки від вибуху. Вміст заливається окропом. Настоятися компоту необхідно протягом одного тижня після чого він готовий до вживання.

Для варення також використовується цукор, який необхідно розтопити в сироп. Цим сиропом заливаються ягоди, настоюють 3 години. Після чого тричі повторюється процедура кип’ятіння з наступним охолодженням. Далі банки закочуються і настоюють.

Кизил: калорійність

Кизил кислуватий на смак, через те, що містить мало цукру. Сам по собі плід не калорійний, однак у вигляді компоту і варення продукт стає більш енергетично цінний внаслідок цукру.

Також слід зазначити, що калорійність сушеного кизилу значно відрізняється від калорійності кизилу свіжого.

Приблизний зміст калорій на 100 г свіжих ягід – 40,4 ккал, сушених – 209 ккал.

Від чого допомагає кизил?

Давайте ж розберемося, чи корисний кизил і чи має сенс взагалі його вживати в їжу.

Ягода кизил має безліч корисних властивостей, серед них:

  • великий вміст вітаміну С. Це робить кизил незамінними ліками при застудах. Особливу користь в цьому плані приносить варення з кизилу, яке при правильному приготуванні може зберігатися довгий час, очікуючи свого часу;
  • наявність флавоноїдів. Ці речовини мають заспокійливу дію на нервову систему, що також сприяє нормалізації тиску у гіпертоніків;
  • високий вміст заліза. Поєднання великої кількості вітаміну С з залізом не тільки сприяє надходженню останнього в організм, але і найкращому його засвоєнню;
  • наявність ефірних масел. Масла мають обволікаючу дію на шлунок і здатні знизити кашель.

Корисні властивості кісточки кизилу безпосередньо пов’язані з лікуванням геморою. При цьому недугу кизил слід вживати в їжу прямо з кісточкою, яка легко розчиняється в шлунку. У ній містяться спеціальні речовини, які сприяють зміцненню судин, в тому числі й гемороїдальних вен.

Слід зазначити, що в’ялений кизил і кизилове варення володіють тими ж корисними властивостями, що і свіжі ягоди.

Протипоказання

Всупереч великій кількості лікувальних властивостей кизилу, він володіє не тільки корисними властивостями, але і має ряд протипоказань.

Кизил не слід вживати в наступних випадках:

  • підвищення тонусу матки. Ягоди надають зміцнюючу дію як на судини, так і на матку жінки. Приймання в їжу великої кількості кизилу може призвести до передчасних пологів. Саме тому вживання кизилу при вагітності не рекомендується;
  • хронічні запори, виразки шлунка. Ягоди кизилу володіють підвищеним вмістом кислот, що може привести до погіршення стану і прогресуванню хвороби.
  • індивідуальна непереносимість. Не можна забувати про те, що в алергіків перед початком посиленого вживання будь-якого продукту, необхідно проводити проби, щоб уникнути алергічної реакції.

Кизил – чи треба?

Ягоди кизилу володіють безліччю лікувальних властивостей. Їх вживання можливо в самому різному вигляді: від свіжих ягід і закінчуючи варенням.
Однак слід усвідомлювати, що переборщувати ні з яким корисним продуктом не можна.
Таке надмірність може спровокувати появу або прогресування різних захворювань. Крім того, перед вживанням кизилу треба зрозуміти, чи не маєте Ви якесь протипоказання до його вживання.

Соцмережі