Запаморочення при шийному остеохондрозі

З запамороченням і головним болем стикався кожен, але мало хто знає, що є справжньою причиною їх виникнення. Одна з них – остеохондроз шийного відділу. Це захворювання, яке сьогодні є одним з найпоширеніших у світі. Як правило, на нього страждають люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, представники «стоячих» і «сидячих» професій, учні та спортсмени.

Напади запаморочення при остеохондрозі шийного відділу хребта – частий супутник патології. Це один з яскравих ознак розвитку захворювання, і, на жаль, стан хворого поступово погіршується, знижуючи працездатність і якість життя. В силу того, що прогресування хвороби відбувається повільно, багато просто звикають до дискомфорту, а коли головні болі і запаморочення при шийному остеохондрозі стають нестерпними – значно поліпшити ситуацію, не кажучи ж про лікування, практично неможливо.

Зверніть увагу! Нерідко ці ознаки захворювання хребта списують на погоду, фізичні навантаження та інші фактори, через що похід до лікаря постійно відкладають. А чим більше відстрочка лікування, тим складніше стає ситуація, і підвищується ризик розвитку ускладнень.

Причини виникнення

Одним з проявів остеохондрозу є спазм м’язів і запалення тканин. Це призводить до затискання нервів і кровоносних судин. В області шиї великі артерії і вени прилягають близько до хребта, і вони виявляються затиснуті.

ДОВІДКА! Основна причина запаморочення – нестача кисню і поганий кровообіг. Саме до цього призводять затиснуті кровоносні канали.

При своєчасному наданні медичної допомоги, вдається серйозно поліпшити стан хворого і запобігти подальшому посилення симптомів. І навпаки – відмова від лікування призводить до того, що в головному мозку, тканинах шиї і структурі кровоносних судин відбуваються незворотні зміни. Традиційно вважається, що остеохондроз шийного відділу найбільш небезпечний наслідками.

Постійний спазм м’язів, поганий кровообіг, запальний процес в тканинах, защемлення нервів – все це в сукупності призводить до розвитку дегенеративних процесів. М’язовий корсет слабшає, хрящова тканина твердне, а хребці стають менш міцними. Чи варто говорити, що це призводить до погіршення якості життя? В кінцевому підсумку все закінчитися інвалідністю, розвитком серйозних патологій серцево-судинної і нервової системи, не згадуючи вже про зниження функціональності головного мозку, погіршення зору і іншого.

Як і коли проявляється запаморочення? (симптоми)

Прояви захворювання в кожному випадку виражаються по-різному. Причина криється в силі передавлення артерії і нервових корінців. Наприклад, відомі випадки, коли остеохондроз приводив до всихання кінцівки і практично повної втрати зору.

Симптоми шийного остеохондрозу:

 • запаморочення;
 • нудота і блювота;
 • підвищення артеріального тиску;
 • погіршення зору;
 • поява болю при русі руками, шиєю або головою;
 • хрускіт у хребті;
 • поява темних кіл перед очима;
 • локальне підвищення температури;
 • спазм м’язів;
 • в рідкісних випадках – втрата свідомості.

Список симптомів легко продовжити – патологія не має характерних ознак, особливо на ранніх етапах. Для виявлення та точної постановки діагнозу необхідно провести комплексне обстеження і виключити багато інших захворювань.

Зверніть увагу! Одним з головних проявів патологічного стану є поява запаморочення і головного болю після сну на високій подушці або в незручному становищі. Стабілізація стану займає кілька годин або пару хвилин – повністю залежить від ситуації.

Як вилікуватися від запаморочення при шийному остеохондрозі?

На жаль, лікування запаморочення при остеохондрозі шийного відділу хребта – завдання не з легких. Причина в тому, що лише іноді вдається домогтися повного одужання. В інших – є можливість купірувати або хоча б уповільнити розвиток патології і послабити симптоми.

Пам’ятайте! Тільки комплексний підхід і щоденна турбота про своє здоров’я дасть результат.

Комплексне лікування дозволяє значно поліпшити якість життя, знизити ймовірність ускладнень і прогресування. Чим і як лікують запаморочення при шийному остеохондрозі?

Медикаменти

Ліки від запаморочення при шийному остеохондрозі підбираються в кожному випадку окремо. Призначення того чи іншого засобу носить індивідуальний характер. Нерідко доводиться підбирати оптимальні комбінації в процесі, тому що не відомо, яка група медикаментів надасть найбільш відчутний ефект.

Увага! Прийом і призначення лікарських засобів здійснюється лише після повного збору анамнезу та якісної діагностики.

Основні групи препаратів, які призначають пацієнтам при шийному остеохондрозі і запамороченнях:

 • знеболюючі;
 • гліцерин;
 • спазмолітики;
 • НПЗЗ;
 • хондропротектори;
 • антигіпоксанти та інші види судинних препаратів, які вирішують питання нестачі кровопостачання головного мозку.

Зверніть увагу, що медикаменти мало того, що підбираються індивідуально, так ще й змінюються в процесі лікування, щоб уникнути звикання організму, що переростає в залежність або зниження ефективності.

Вітаміни

Не варто випускати з уваги брак вітамінів, мінералів та інших, необхідних для нормального функціонування речовин. У лікуванні остеохондрозу важливу роль є відмова від шкідливих звичок, дотримання особливої дієти. Щоб організм мав можливість відновитися і чинити опір розвитку патології, йому необхідна величезна кількість ресурсів, отримати які можливо завдяки поєднанню дієти і вітамінів.

Прийом вітамінних комплексів покращує роботу головного мозку, зміцнює судини і покращує обмінні процеси. Інакше кажучи, налаштовують організм на правильну роботу і боротьбу із захворюванням.

ЛФК

Один з основних пунктів лікування. Спеціальна зарядка для шиї, дозволить позбутися від запаморочення і вивільнити кровоносні канали. Виконуючи нескладну гімнастику, можливо поліпшити циркуляцію крові, позбувшись причини запаморочення.

Зверніть увагу! ЛФК перешкоджає розвитку дегенеративних процесів, зміцнюючи м’язовий корсет, болю і напруженість.

У комплекс вправ ЛФК при запамороченнях від шийного остеохондрозу входять наступні рухи.

 1. Ходьба на місці з розслабленої спиною і плечима;
 2. Лежачи на животі піднімати голову і утримувати її в такому положенні 10-15 секунд. Повторити 8-10 разів. Поступово час збільшується;
 3. Ту ж вправу, але додається поворот голови по черзі вліво, а потім вправо;
 4. Сидячи на стільці повертати голову в сторони, нахиляти вперед і назад, утримуючи голову в такому стані;
 5. У тому ж положенні піднімати плечі вгору, не відхиляючи їх в сторони або вперед. Повторити 8-10 разів;
 6. Початкове положення не змінюємо. Покласти підборіддя на груди при прямій спині. 8-10 разів;
 7. Відвести плечі назад, повернути в початкове положення, а потім переводимо плечі вперед;
 8. Підняти руки вгору на вдиху, розслабивши кисті, а потім розслабити плечі і руки. Щоб вони вільно впали.

Зверніть увагу, що при виконанні комплексу або певного руху не повинні з’являтися біль і дискомфорт. Ніяких різких рухів!

Складанням програми ЛФК повинен займатися фахівець-реабілітолог. Він же повинен стежити за правильністю виконання вправ хоча б в перші рази.

Масаж

Головні завдання масажу – розслабити скуті м’язів і привести їх в тонус, зняти спазм і болю, поліпшити обмін речовин і кровообіг. Для цих задач використовуються різні техніки і методики, які коригуються в залежності від стану хворого.

Важливо! Масаж або самомасаж необхідно виконувати 3-5 разів на день. Комплексний сеанс займає 45-60 хвилин, але для поліпшення стану досить хоча б 15 хвилин.

В основі масажу від запаморочення при шийному остеохондрозі лежить легке неглибоке масування. Рухи здійснюють зверху вниз, і від центру до периферії. Акцент в рухах потрібно робити на спіралеподібні і кругові рухи.

Фізіотерапія

Фізіотерапевтичний вплив при шийному остеохондрозі виявляється локально, тобто безпосередньо на область шиї і комірцеву зону. Процедури з комплексним впливом на весь організм в цьому випадку рідко бувають виправданими, але все залежить від стану та індивідуальних особливостей організму.

Для лікування, реабілітації та профілактики використовують такі засоби:

 • електрофорез;
 • магнітотерапію і ультразвуковий вплив;
 • вібраційний масаж;
 • витяжки;
 • бальнеотерапію;
 • плавання.

Важливо! Крім індивідуальних особливостей організму і перебігу патології, необхідно враховувати, що практично всі фізіотерапевтичні процедури мають протипоказання.

Народні засоби або як лікувати в домашніх умовах

Народних рецептів існує велика кількість, але для ефективного лікування необхідно використовувати ті методи і трави, які дійсно будуть корисними в ситуації.

Що роблять?

 1. Зігріваючі компреси. Листя хрону обдають окропом, дають їм охолонути, а потім прикладають до шиї і обмотують шарфом. Його прикладають на ніч протягом 8-10 днів, однак в перший раз зробити це в денний час і носити такий «компрес» близько 6-8 годин.
 2. Настої селери. На 1 л води 3 грами дрібно натертого кореня, залити, відставити на 8 годин, зцідити і приймати по десертній ложці перед їжею.
 3. Лікування холодцем. Складність доставки хондропротекторов до осередка патології робить їх ефективність вкрай незначною. Куди більш ефективним засобом вважається холодець або круті бульйони. Як і в попередніх випадках, необхідно виключити алергію, запалення і інші побічні ефекти.

Профілактика

Кращою профілактикою запаморочення при шийному остеохондрозі є зміцнення м’язового корсету і відмова від шкідливих звичок. Серед профілактичних, реабілітаційних та лікувальних засобів результативність показує плавання.

Не можна забувати, що причиною виникнення шийного остеохондрозу є:

 • сидяча і стояча робота (тривалі статичні навантаження);
 • порушення постави і сидіння в неправильній позі;
 • висока незручна подушка.

Важливо виключити все це або хоча б знизити вплив факторів. Виключення причин – найкраща профілактика будь-якого захворювання.

Висновок

Шийний остеохондроз – підступне і небезпечне захворювання. Слабка вираженість симптомів, відсутність специфічних проявів і інше ускладнюють діагностику та сприяють тому, що хворий звертається до лікаря вже у важкому стані, коли сила запаморочення стає нестерпною.

Соцмережі