Інгаляції при різних видах кашлю

Рідко коли хворий при застуді не кашляє. Сезонне нездужання або грип з подальшими ускладненнями завжди проявляється у вигляді безлічі симптомів, і кашель – один з них.

Кашель і способи боротьби з ним

Ефективним і безпечним методом вважається інгаляція. Процедура дозволяє доставляти лікарські препарати в органи дихання, і допомагає в цьому нагрітий пар або аерозолі, які працюють на вдих. Діючи на конкретну область слизової, інгаляція дозволяє прискорити процес засвоєння того чи іншого засобу. Існує кілька видів інгаляцій, і найпоширенішими вважають тепловологі.

Протягом 10 хвилин проводять процедуру, при цьому в якості розчину використовуються різні склади. Це можуть бути сіль, сода, спеціальні збори трав. За свідченнями призначають і антибактеріальні препарати, і такі, до складу яких входять гормони. Використовують цей метод не тільки під час гострого періоду, а й в якості профілактичних заходів, коли недуга вперше заявляє про себе слабкими симптомами.

Інгаляції використовують не тільки для лікування кашлю, а й при серйозному спазмі, бронхіальній астмі. Їх різновиди застосовуються при конкретних видах хвороби, так як є відмінності в принципі розпилення часток. Якщо про парові все зрозуміло, назва говорить сама за себе, то, наприклад, небулайзери діють на слизову без нагріву.

Інгаляції при сухому кашлі

Добре зарекомендували себе інгаляції паром з використанням різних олій. Покриваючи тонкою плівкою всю поверхню слизової, вони дозволяють пом’якшити кашель, мокрота відходить набагато краще. Не менш популярні і сухі інгаляції, при яких вдихаються леткі сполуки лікарських трав і інших рослин. Це можуть бути присутні в кожному будинку часник, цибуля, хрін. Володіючи антибактеріальною дією, вони допомагають локалізувати інфекцію і запобігають її поширенню. Їх подрібнюють і вдихають в міру необхідності. Найбільш зручним вважається олівець для інгаляцій, до складу якого входять кілька видів лікарських трав, які мають протизапальну дію.

Головна мета при лікуванні кашлю – домогтися того, щоб мокрота безперешкодно покидала бронхи. Саме сухий кашель вважають найстійкішим і небезпечним, який важко піддається лікуванню. Найкраще приступати до процедури після консультації лікарем, так як треба визначитися, який тип мокротиння присутній в бронхах. Муколітичні препарати її розріджують, коли є відтік – показані відхаркувальні засоби. Якщо приймати рішення самостійно, призначати собі ліки, то ефективність може бути низькою, і це дозволить хворобі перейти в хронічну форму або призведе до більш серйозних проблем. Ускладнення у вигляді пневмонії досить часто діагностують при неправильному лікуванні.

Види інгаляцій для лікування хвороби

Варто розібратися: коли доцільно застосування інгалятора?

Лікувати слизову можна різними способами. Закопують спеціальні засоби, розпилюють їх за допомогою спрею, промивають ніс розчинами, закладають тампони з препаратом. Якщо хвороба зачіпає гортань і горло, то найчастіше досить використовувати ліки місцевої дії, льодяники з травами, проводити обробку спеціальними засобами.

Але є випадки, при яких без небулайзера не обійтися. Йдеться про захворювання гортані і нижніх дихальних шляхів. Застосування препаратів за місцем неможливо через те, що доступ утруднений, тому тільки мілкодисперсійні небулайзери справляються з цим завданням. Перевага полягає в тому, що концентрація лікарського препарату на слизовій в цьому випадку досягає максимального рівня. Це істотно скорочує час одужання і не завдає шкоди організму. Ліки не всмоктуються в кров, а це дуже важливий фактор. Немає сенсу використовувати інгалятор для лікування захворювань носа, так як звичайним спреєм можна домогтися кращих результатів. Звідси висновок: не будь-які хвороби варто лікувати за допомогою інгаляцій.

Деякі рекомендують в якості розчину для небулайзера використовувати мінеральну воду. Але це не зовсім безпечно. Чому? Дихальні шляхи нижнього відділу в нормі стерильні, а апарат розпорошує дуже дрібні частинки, які проникаючи глибоко, можуть стати причиною додаткового інфікування. Невідомо наскільки чиста така вода. Хоча це не означає, що неодмінно станеться саме так, але, якщо є навіть мінімальний ризик, варто відмовитися від цього способу. Краще використовувати препарати, спеціально розроблені для цих цілей.

Ще один зі спірних питань: інгаляції при температурі. Якщо говорити про парові, то так, їх робити не можна. Але небулайзери мають інший, на відміну від парового, принцип роботи: розпорошується аерозоль кімнатної температури і ніяк не впливає на лихоманку. Так як не завжди потрібні такі кардинальні заходи, і перелік захворювань, вилікувати які допомагає небулайзер, досить обмежений, призначати процедуру може тільки лікар.

Самостійно можна робити інгаляції паром, використовуючи підручні засоби: воронку, чайник, каструльку з окропом. Але ці способи небезпечні, і краще застосовувати сучасний прилад, який не тільки зручний, але і не дозволить пацієнту обпектися.

Найбільш затребуваним вважають паровий інгалятор, так як він не тільки простий у використанні, але і більшість моделей доступні за ціною. Часто вони виконані у формі іграшок, що дозволяє відвернути дітей від процедури і провести її у вигляді гри.

Сухий кашель з’являється через те, що бронхи і трахеї звужуються. Виникає утруднене дихання і больові відчуття, коли хворий робить глибокий вдих. Видаються звуки схожі на свист, і подібну ситуацію необхідно терміново виправляти. Спровокувати кашель може не тільки застуда, але і подразнюючі слизову речовини. Вплив алергенів і потрапляння в дихальні шляхи холодного повітря, сигаретного диму, можуть стати причиною спазму і виникнення даного симптому. Модні сьогодні електронні сигарети також провокують сухий кашель.

Основне завдання – створити умови, при яких буде відходити харкотиння, і для цього застосовують суміщені інгаляції. Спочатку проводять тепловологу процедуру, а коли почне виходити слиз – масляну. Парові інгаляції добре застосовувати, якщо турбує сильний біль в області горла, вони полегшують його, і кашель почне стихати. Порятунком вважають процедуру для астматиків. Якщо захворювання носить хронічний характер, то краще купити небулайзер, так як він і безпечніше, і ефективніше.

Протипоказання

Існує ряд протипоказань, при яких інгаляції можуть серйозно нашкодити хворому.

Не проводять процедуру в наступних випадках:

  • при високій температурі тіла;
  • якщо стан хворого погіршився;
  • відбувається відтік мокроти гнійного характеру;
  • запальний процес в легенях (тільки якщо призначить лікар);
  • при гнійній ангіні;
  • коли регулярно турбують кровотечі з носа.

Залежно від типу кашлю, визначають яким препаратом робити інгаляції. При сухому застосовують лідокаїн і фізрозчин. Коли турбують больові відчуття, використовують фітопрепарати: настоянку календули, ромашки або деревію. Для того щоб мокрота відходила краще, проводять інгаляції з Лазолваном і Бронхосаном в суміші з фізіологічним розчином. Не менш ефективним вважають евкаліпт, його властивості не тільки дозволяють зняти спазм, але і добре очищають бронхи.

За дітьми слід спостерігати особливо, так як після процедури мокрота відходить сильніше звичайного, а малюки не можуть її відхаркувати, саме тому їм інгаляції призначають рідше, ніж дорослим.

Соцмережі