Які аналізи потрібно здати при вагітності?

Протягом всього періоду вагітності жінка перебуває під невсипущим контролем лікарів. Повну картину того, як протікає вагітність, як розвивається дитина, і чи немає яких-небудь ускладнень в цьому природному процесі, надають лікарям не тільки УЗД і огляди майбутньої матері. Найважливішу інформацію спостерігаючому жінку гінекологу дають результати аналізів, матеріали для яких беруться регулярно, протягом усіх дев’яти місяців вагітності.

Однак, в ідеалі, за першими аналізами майбутньої матері слід звернутися на кілька місяців раніше до зачаття дитини. Така завчасна підготовка може значно знизити багато ризиків вагітності, про які будь-яка здорова жінка може не підозрювати. Що ж за аналізи необхідні майбутнім мамам на етапах планування та виношування вагітності?

Аналізи, необхідні при плануванні вагітності

Вагітність – хвилюючий й відповідальний стан. Сучасна і розвинена жінка, безумовно, розуміє, до яких наслідків може мати для майбутньої дитини стан її здоров’я під час вагітності. І починає готуватися до неї до зачаття. Тому в сучасній профілактичній гінекології з’явився окремий напрямок – підготовка до вагітності. В основі такої підготовки не тільки і не стільки спеціальні дієти, відмова від шкідливих звичок і максимальне оздоровлення організму перед зачаттям. Найголовніше завдання цього періоду – проведення комплексного медичного обстеження, яке дає уявлення про вже існуючі і потенційні загрози для майбутньої дитини. Одночасно з цим реалізуються заходи, спрямовані на ліквідацію цих загроз.

Деякі лабораторні аналізи при плануванні вагітності повинні проводитися не тільки для майбутньої матері, але і для майбутнього батька. Дослідження обох батьків допоможе лікарю передбачити і підготуватися і звести до мінімуму можливі проблеми, які сучасна медицина досить легко вирішує, наприклад – резус-конфлікт при розбіжності резус-факторів матері і плоду. Найважливішу інформацію може також дати вивчення генетичного каріотипу батьків і ймовірностей генетичних аномалій у майбутньої дитини. Нижче ми наводимо повний список аналізів, необхідних на цьому етапі очікування малюка. 

Таблиця 1. Аналізи, що необхідні при плануванні вагітності

Назва аналізу Мати Батько Що дає
Антитіла до ВІЛ + + Інформацію про зараження, захворюванні на СНІД
Сифіліс RPR + + Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на сифіліс
Антитіла до вірусів гепатитів В і С + + Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання вірусними гепатитами
Антитіла до токсоплазми +   Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання токсоплазмозом
Антитіла до вірусу краснухи +   Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на краснуху
Антитіла до цитомегаловірусу +   Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання цитомегаловірусом
Антитіла до вірусів герпесу +   Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання герпесом
Антитіла до хламідій +   Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на хламідіоз
Визначення урогенітальних інфекцій + + Дослідження показує наявність / відсутність хламідій, мікоплазми; уреаплазми; гонококка, трихомонад; мікоплазми, вірусу герпесу на слизовій сечостатевих органів.
Клінічний аналіз крові (ОАК) +   Визначення концентрації гемоглобіну, гематокриту, еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, розрахунок еритроцитарних індексів, лейкоцитарної формули, ШОЕ
Група крові + + Визначення групи крові
Резус-приналежність + + Визначення резус-належності батьків
Рівень аланінамінотрансферази +   Підвищений рівень говорить про серйозні поточні патології (інфаркт, гепатит) на ранніх стадіях
Рівень аспартатамінотрансферази +   Підвищений рівень говорить про серйозні поточні патологї на ранніх стадіях
Показник фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) +   Показник від 1,5 до 2 показує, що жінка фертильна і здатна зачати
Показник лютеїнізуючого гормону (ЛГ) +   У нормі може бути визначена згідно 1,5-2. Різке підвищення показника повідомляє про настання овуляції
Показник пролактину +   Один з основних гормонів, що регулюють репродуктивну функцію жінки. Підвищені або знижені показники гормону повинні досліджуватися і коригуватися.
Показник естрадіолу +   Головний «жіночий» гормон; відхилення показника від норми тягне за собою труднощі з зачаттям, виношуванням
Показник тиреотропного гормону (ТТГ) +   Відхилення показника ТТГ позначає проблеми щитовидної залози і загальний гормональний дисбаланс організму
Рівень тестостерону +   Підвищений показник тестостерону у жінок позначає регресію роботи яєчників і проблеми з зачаттям
Рівень гормонів наднирників +   Дисбаланс може провокувати порушення фертильного потенціалу жінки
Дослідження каріотипу подружжя + + Показує ймовірність виникнення генетичних захворювань у майбутніх дітей у конкретної пари
Генетичні дослідження факторів згортання крові і ферментів фолатного циклу + + Показує ризик виникнення вад розвитку у плода, а також ймовірність виникнення різних ускладнень під час вагітності та пологів у майбутньої матері

Первинні аналізи при плануванні вагітності

Зрозуміло, такі аналізи як визначення антитіл до ВІЛ, сифілісу, формули крові та інше, є першим етапом планування вагітності. Ці показники, звичайно ж, повинні бути негативними, а формула крові – відповідати нормі.

Аналізи на TORCH – інфекції

Результати аналізів можуть зробити явними речі, про які майбутні батьки й гадки не мали. Переважна більшість перерахованих в таблиці вище вірусних захворювань можуть протікати безсимптомно. При цьому, якщо, наприклад, визначається високий показник імуноглобулінів краснухи, ЦМВ або токсоплазмозу, це може означати, що захворювання в активній стадії і необхідно зробити проміжок в декілька місяців між завершенням хвороби і зачаттям. Якщо імунітету до вірусних хвороб немає взагалі, слід зробити щеплення, і це теж означає відстрочку зачаття. Якщо імунні показники говорять про те, що хвороби були перенесені – вагітності «дається зелене світло».

Аналізи на гормональний статус при плануванні вагітності

Аналогічно, якщо лікар виявляє відхилення в гормональних показниках майбутньої матері. Вагітність – це період неймовірної активності гормонів; крім того, вона може взагалі не настати або перебувати під серйозною загрозою, якщо спостерігається гормональний дисбаланс. Тому своєчасне визначення і корекція дисфункції ендокринних залоз може запобігти серйозним проблемам у майбутньому.

Аналізи, необхідні при вагітності

Отже, всі попередні приготування зроблені, жінка здорова і довгоочікувана вагітність наступила. Попереду період очікування і постійного контролю над здоров’ям майбутньої мами і розвитком дитини, який ділиться, як відомо, на три періоди, званих триместрами.

Аналізи, необхідні в першому триместрі вагітності

Власне, про настання вагітності найточніше просигналить аналіз крові на рівень хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) – концентрація цього гормону зростає з кожною годиною після зачаття і дає майже 100% -у гарантію. В цілому ж в цей період немає необхідності проводити будь-які спеціальні дослідження, якщо мала місце підготовка до вагітності і всі зазначені вище аналізи були вже зроблені. Якщо ж вагітність незапланована, лікар в обов’язковому порядку запропонує жінці зробити практично той же комплекс лабораторних досліджень, що необхідний при підготовці до вагітності. Крім того, вагітність має на увазі регулярний контроль над складом сечі і крові. Найбільш цікаві для лікарів показники – це наявність білка і «цукру» (глюкози) в сечі вагітної. Загальний аналіз крові необхідний лікарям для того, щоб контролювати, в першу чергу, найважливіший для вагітної показник – рівень гемоглобіну, зниження якого може свідчити про розвиток залізодефіцитної анемії, що призведе до недостатнього постачання плода киснем.

Аналізи, необхідні в другому триместрі вагітності

Отже, перший період пройдено і попереду – більш спокійний і повний нових відкриттів і відчуттів другий триместр. В цей період проводиться аналіз крові для скринінгового дослідження генетичних патологій плоду. Для цього в крові визначається рівень таких речовин:

 • ХГЧ;
 • альфа-фетопротеїн (АФП);
 • вільний естріол.

Концентрація цих показників в крові на 16-18 тижнях вагітності повинна бути в нормі. У разі відхилень лікар може запідозрити наявність патології нервової трубки, синдрому Дауна або інших генетичних патологій у плоду. Крім того, у другому періоді вагітності слід звернути увагу на вже знайомі:

 • Клінічний аналіз крові з визначенням лейкоцитарної формули;
 • аналіз сечі.

Аналізи, необхідні в третьому триместрі

Останній етап вагітності завершується пологами, які також вимагають певної підготовки. Як і раніше актуальні аналізи крові і сечі (останній лікар контролює не рідше, ніж раз на тиждень). Крім того, перед пологами необхідно повторити такі аналізи:

 • ВІЛ;
 • РВ;
 • гепатити;
 • показники згортання крові (час, рівні фібриногену, тромбоцити);
 • Клінічний аналіз крові;
 • ТТГ;
 • глюкоза;
 • визначення урогенітальних інфекцій.

Як можна бачити з цього списку, чистота родових шляхів і формула крові – в центрі уваги лікарів у цей період. Якщо інше в нормі (артеріальний тиск, кількість навколоплідних вод), то немає ніякої необхідності призначати додаткові дослідження до пологів.

Соцмережі