Як зрозуміти, що вам потрібно перевірити серце?

Коли мова заходить про здоров’я серця і судин, люди зазвичай діляться на тих, хто вимірює тиск при будь-якому легкому запамороченні, і тих, хто про нього не замислюється взагалі. Обидва підходи по-своєму неправильні.

Багато людей думають, що медичні обстеження потрібні тільки для того, щоб поставити діагноз і вирішити якусь проявилася проблему зі здоров’ям. Це не так.

Серцево-судинні захворювання в більшості випадків розвиваються безсимптомно, і перший прояв може виявитися згубним. Тому майбутнє – за профілактичною медициною. Якщо ми будемо регулярно відстежувати певні показники, то ті чи інші порушення можна буде виявити задовго до появи перших симптомів.

Часто досить просто скорегувати спосіб життя, щоб уникнути серйозних проблем і хірургічного або терапевтичного втручання в майбутньому.

Як спосіб життя впливає на серце

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, серцево-судинні захворювання залишаються основною причиною смерті в усьому світі. Уже цього факту має бути достатньо, щоб задуматися про здоров’я своєї кровоносної системи.

Але це не так страшно: усвідомлення можливих ризиків – це перший крок до превентивного лікування серйозних захворювань. Є набір факторів, які найсильніше впливають на розвиток серцево-судинних захворювань, – за ними й потрібно стежити уважніше.

Куріння

Систематичне викурювання однієї пачки сигарет в день скорочує очікувану тривалість життя курця в середньому на 10 років . При цьому доведено, що повна відмова від куріння значно знижує ризики розвитку судинних проблем.

Всупереч поширеній помилці, найдієвіший і ефективний спосіб знизити цей фактор ризику – це рішуче … кинути палити. Чим раніше вдасться це зробити, тим нижче буде ризик для здоров’я курця і його близьких. Пасивне куріння теж згубно для судин – воно збільшує ризики розвитку ускладнень на 20-30%.

Тому, до речі, індивідуального героїзму може бути недостатньо – потрібно ще й вплинути на своє оточення.

Малорухливий спосіб життя

Ми проводимо на дивані або в кріслі дуже багато часу: в цих предметах інтер’єру ми працюємо і відпочиваємо. Однак мова не про меблі: найлютіший ворог судин – відсутність фізичної активності.

Нерухомий спосіб життя може скоротити її тривалість на 3,9-7,2 року (в залежності від ваги).

Дорослій людині потрібно проходити той самий мінімум з 10 000 кроків на день, щоб компенсувати сидячий спосіб життя. В ідеалі потрібно щодня займатися різноманітними фізичними вправами.

Але важливо розуміти, що забіг на марафонську дистанцію не компенсує шкоду тривалого перебування в нерухомому стані. Для тих, хто більшу частину дня проводить в одному і тому ж положенні, ризики судинних проблем значно зростають.

Неправильне харчування

Є поширений міф, що для серця небезпечні зайву вагу і кофеїн. Але це не зовсім так.

Надмірна вага – це наслідок відсутності регулярного фізичного навантаження, яка, як ми з’ясували, потрібна для активного довголіття. Але, згідно з дослідженнями, люди з індексом маси тіла трохи вище середнього показують навіть більшу тривалість життя, ніж з «ідеальним», якщо вони регулярно займаються фізкультурою.

Це не означає, що потрібно терміново набирати вагу. Метою повинна бути не втрата ваги, а здоровий спосіб життя: збалансоване харчування і регулярна фізична активність.

Переїдання і зловживання деякими продуктами дійсно має серйозні наслідки. Щоб знизити судинні ризики, потрібні свідомі обмеження в харчуванні: не переїдайте, уникайте великої кількості цукру, віддавайте перевагу олії, їжте більше овочів.

А ось кава не так небезпечний для тих, у кого немає серйозних проблем з серцем. Головне – як і в усьому – знати міру. Однак споживання кави понад 3 чашок в день все-таки збільшує ризик інфарктів – правда, тільки у чоловіків.

Які проблеми зі здоров’ям вказують на неполадки з серцем

Підвищений тиск

Всупереч поширеній думці, при підвищеному тиску голова не болить. І відсутність головного болю не означає, що гіпертонічної хвороби немає. Єдиний спосіб діагностики гіпертонії – вимірювання артеріального тиску.

Підвищений тиск травмує судинну стінку і призводить до того, що судини швидше зношуються. З листопада 2017 року американські лікарі змінили класифікацію артеріальної гіпертонії й тепер підвищеним вважається тиск вище ніж 120/80, а тиск вище 130/80 – вже гіпертонія.

І якщо за старою класифікацією підвищений тиск було у 32% дорослого населення, то тепер гіпертоніками є 46% населення – т. Е. Майже кожен другий. Високий тиск скорочує тривалість життя на 5-7 років.

Високий холестерин

Як і тиск, високий холестерин не “болить». При цьому його рівень підвищений у 54% людей в Європі. Зниження холестерину в сироватці крові на 10% у чоловіків у віці 40 років призводить до 50% го скорочення серцевих захворювань протягом 5 років.

Нам здається, що інфаркти та інсульти відбуваються з нашими рідними раптово, як грім серед ясного неба, але це не так. Фактори ризику можна виявити за 10-30 років, і їх раннє виявлення і своєчасний початок превентивної терапії можуть знизити ризик інфаркту на 90%.

При цьому якісь проблеми з самопочуттям або їх відсутність ніяк не впливають на ризик інфаркту. Наприклад, люди зі зниженим тиском часто скаржаться на запаморочення або навіть можуть втратити свідомість, але гіпотоніки живуть довше гіпертоніків. А гіпертоніки навіть з тиском 240 можуть прекрасно себе почувати, працювати та вести активне життя – до тих пір, поки не трапиться інсульт.

Непереборні фактори ризику виникнення проблем з серцем

Однак навіть перехід до здорового способу життя без шкідливих звичок, з регулярними заняттями спортом і правильним харчуванням не може повністю позбавити від ризиків серцево-судинних захворювань. Існують і непереборні фактори ризику.

Вік

Чим старше ми стаємо, тим вище ризик появи проблем зі здоров’ям. Здоровий спосіб життя допомагає значно відстрочити старість, але з 30-40 років ризики починають збільшуватися природним шляхом. Особливо різке зростання відбувається у жінок після менопаузи (через зниження вироблення естрогену). Але для мінімізації цих ризиків досить регулярно відстежувати певні показники.

Вроджені захворювання і спадковість

Деякі люди народжуються з порушеннями й довгий час про них навіть не підозрюють. До таких вроджених проблем відносяться і деякі вади серця і судин. Крім того, впливає і сімейна історія: якщо у родичів були випадки серцево-судинних захворювань, це теж збільшує ризики.

Як виглядає процедура перевірки серця

Необхідні аналізи:

  • Біохімія крові
  • Клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
  • Ліпідний профіль
  • Гемостаз
  • Гормони крові
  • Загальноклінічні дослідження сечі

Інструментальні дослідження:

  • ЕКГ
  • УЗД серця
  • УЗД брахіоцефальних артерій (вимірювання товщини комплексу інтима-медіа).

Численні дослідження різних пацієнтів показали, що товщина комплексу інтима-медіа (ТКІМ) в стінці сонних артерій – якісний показник ризику виникнення серйозних ускладнень. ТКІМ збільшується з віком і зростанням впливу негативних факторів на систему кровообігу. Підвищення ТКІМ на 0,5 мм збільшує ризик виникнення інфаркту та інсульту в кілька разів.

Регулярне ультразвукове дослідження ТКІМ сонних артерій допомагає виключити або вчасно встановити перевищення нормальних значень, призначити відповідну терапію і запобігти розвитку можливих негативних наслідків для організму.

Профілактична медицина

Профілактична медицина – це усвідомлений підхід до власного здоров’я, вчасно скоригований спосіб життя і, як наслідок, більш довге і продуктивне активне життя. Обстеження вже знижує ризики проблем з серцем і судинами.

Висока поширеність підвищеного артеріального тиску (46%) і високих показників холестерину (54%)  говорить про те, що як мінімум кожному другому людині може знадобитися корекція способу життя або навіть медикаментозне втручання. Інструментальна діагностика, візуалізація атеросклеротичних бляшок і структурних змін в серці допомагає визначити тактику терапії та підвищує прихильність до неї. Останнє – основний показник ефективності лікувально-профілактичної роботи кардіолога і терапевта.

Соцмережі