Вітрянка

Зміст Сховати

Протягом свого життя кожна людина багато разів зустрічається з різними мікроорганізмами, які викликають у неї інфекційні хвороби. Деякими інфекціями людина хворіє неодноразово, інші ж переносить всього один раз, так як до них виробляється стійкий імунітет. Хворіє людина подібними інфекціями частіше в дитинстві. До однієї з таких хвороб відноситься вітрянка. Зважаючи на дитячу хворобу, вітрянка може вражати і доросле населення, яке до неї вразливе.

Що таке вітрянка

Вітрянка – інфекційна хвороба, яка вражає дітей і дорослих, викликається одним з вірусів герпесу. Проявляється захворювання ознаками інтоксикаційного синдрому і характерним висипом на шкірних покривах і слизових оболонках. Інша назва хвороби – «вітряна віспа».

Зустрічається вітрянка переважно серед дитячого населення. Більшість дітей переносять вітрянку, відвідуючи організовані дитячі установи (дитячий сад, школа).

Збудник вітрянки у людини

Збудником вітрянки є один з вірусів герпесу, а саме 3 типу. Він носить назву «варицелла зостер». Цей вірус містить дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК). За своїми властивостями він схожий на вірус простого герпесу, який дуже поширений серед населення.

При першій зустрічі організму з вірусом герпесу 3 типу розвивається типова картина вітрянки. Після хвороби виробляється стійкий імунітет. Менше 3% людей хворіють на вітрянку повторно.

У ряді випадків при дуже сильному зниженні імунітету може трапитися реактивація інфекції. В такому випадку хвороба у людини проявиться у вигляді оперізуючого герпесу (оперізувального лишаю).

В навколишньому середовищі збудник мало стійкий, вражає тільки людину. Збудник швидко втрачає життєздатність при нагріванні, під впливом сонячних променів і ультрафіолетового опромінення. При попаданні в навколишнє середовище зі слиною чи крапельками слизу він гине через 10-15 хвилин. Вірус дуже летючий.

Як відбувається зараження вітрянкою

Заразитися на вітрянку дуже просто. Достатньо лише просто поспілкуватися з хворим вітрянкою або побути з ним в одному приміщенні. При розмові, чханні і кашлі збудник виділяється з організму. Завдяки своїй летючості, він швидко поширюється серед сприйнятливих до нього людей. Вірус швидко поширюється по сходових клітках, коридорах, по системам вентиляції.

Контактним шляхом заразитися теж можна, але набагато рідше. Вітрянка в період вагітності може викликати зараження малюка.

Можна заразитися і від хворого оперізувальним лишаєм. При цьому вірус у хворих лишаєм виявляється у вмісті висипань, які мають форму пухирців.

Патологічні процеси при вітрянці

Вірус проникає в тіло людини через слизові оболонки дихального тракту. У цьому місці відбувається його початкове розмноження. Потім збудник проникає в кровотік по лімфатичних шляхах. Разом з потоком крові вірус впроваджується в клітини шкірних покривів і слизових оболонок, де відбувається його закріплення.

При ураженні шкіри утворюються бульбашкові висипання. У них міститься дуже велика кількість вірусів. Вірус вітрянки має спорідненість до нервової тканини, тому він може викликати ураження нервових гангліїв (уздовж хребта), кору головного мозку, ядра в підкірковій області та кору мозочка. Дуже рідко при зараженні вірусом вітрянки уражаються внутрішні органи, але таке все одно трапляється.

При важких формах хвороби елементи висипань можуть бути не тільки на шкірних покривах і видимих ​​слизових, але і на слизових дихального і травного трактів, сечовивідних шляхів, кон’юнктиви і ін. Іноді у внутрішніх органах виявляються осередки некрозу і крововиливів.

Навіть після того, як хворий одужав, вірус залишається назавжди в людському організмі. Він «дрімає» в спінальних нервових гангліях. У більшості людей він більше ніколи не дасть знати про себе, у деяких проявляється у вигляді оперізуючого лишаю.

Класифікація вітрянки

Вітрянка має кілька класифікацій.

 • За типом хвороби зустрічається типова вітрянка і атипова. Атипова вітрянка буває різних типів (пустулезна, рудиментарна, геморагічна, бульозна, гангренозна, генералізована).
 • По тяжкості симптомів вітрянка може протікати в різних формах: легкій, середній і важкій.
 • За перебігом хвороби виділяють гладкий і ускладнений перебіг.

Заходи в осередку при вітрянці

Як і при більшості інфекційних хвороб, при вітрянці існують певні правила, яких слід дотримуватися в осередку хвороби.

 1. Медичний працівник, який виявив хворого, направляє екстрене повідомлення про факт захворювання в Центр гігієни і епідеміології.
 2. Щодня контактним особам проводять вимірювання температури і проводять огляд шкіри і слизових.
 3. Необхідно часте вологе прибирання і провітрювання. Дезінфекцію проводити не потрібно.
 4. На контактних осіб, які не хворіли на вітрянку, накладається карантин.

Коли хворому поставлений діагноз «вітрянка», на скільки днів накладається карантин на контактних осіб? Карантин встановлюється на 10 днів, починаючи з 11 дня з моменту їх останнього спілкування з хворим. Тобто, через 21 день від дня останнього контакту з хворим, карантин з контактних осіб знімається.

У тому випадку, якщо під час карантину були виявлені знову хворі на вітряну, карантин продовжується ще на 21 день, починаючи від дня виявлення кожного зараженого.

Деяким дітям з групи ризику, які були в контакті з хворим на вітрянку, показано введення імуноглобуліну

Щеплення від вітрянки

Щеплення від вітрянки є надійним способом захисту від цієї хвороби. В деяких країнах щеплення від вітрянки входить в календар щеплень. У нашій країні вона робиться за епідемічними показаннями або за бажанням пацієнта. Більшість лікарів сходяться на думці, що масово щепити дітей від вітрянки не потрібно.

Щеплення від вітрянки можна робити, починаючи з однорічного віку. До того моменту, поки дитині не виповнилося 13 років, вакцинацію проводять одноразово. У разі імунізації осіб більш старшого віку щеплення роблять двічі. Інтервал між введенням вакцин становить 10 тижнів. Використовується жива вакцина для імунізації.

З огляду на той факт, що у підлітків і дорослих людей хвороба протікає важко і загрожує ускладненнями, цієї категорії осіб краще зробити щеплення від вітрянки, якщо вони не перехворіли нею раніше.

Вітрянка у дітей

Найчастіше зустрічається вітрянка саме у дітей. Більшість людей переносить вітрянку до підліткового віку. Найбільше дітей переносять вітрянку в осінньо-зимовий сезон, найчастіше вони заражаються в організованих дитячих установах.

Грудні діти у віці до 3 місяців на вітрянку хворіють рідко, так як вони захищені материнськими антитілами. Однак в тому випадку, якщо мама дитини від вітрянки імунітету не має, то навіть такий малюк може нею заразитися. У тих немовлят, у яких є захисні материнські антитіла, вітрянка може протікати в стертій формі.

Новонароджені і немовлята хворіють на вітрянку важко в тому випадку, коли у них немає захисних антитіл від хвороби, отриманих від матері. У малюків дуже виражені ознаки інтоксикації, можливе виникнення судом на тлі лихоманки, порушення свідомості. Для них типові ускладнення вітрянки, швидке прогресування процесу.

Вітрянка у дорослих зустрічається набагато рідше, так як більша частина населення переносить інфекцію в дитинстві. Однак будучи дорослим складно уникнути зустрічі з вірусом вітряної віспи. Так, у багатьох дорослих зараження вітрянкою походить від власних дітей.

Періоди вітрянки у дітей

При вітрянці виділяються наступні періоди хвороби:

 • Інкубаційний період вітрянки.
 • Період клінічних проявів.
 • Період одужання.

По-іншому, ці періоди можна назвати стадіями вітрянки у дітей. Як такий продромальний період, характерний для багатьох інфекцій, при вітрянці зазвичай відсутній.

Інкубаційний період вітрянки

Інкубаційний період вітрянки (прихований період) триває від 11 днів до 3 тижнів. В середньому цей час триває близько двох тижнів. У ряді випадків інкубаційний період подовжується до 4 тижнів. Це трапляється у тих хворих, яким був введений імуноглобулін.

В останній день інкубаційного періоду при вітрянці хворий стає заразним, хоча у нього ще немає видимих ​​висипань. Хоча в ряді випадків (рідко) на початковій стадії вітрянки у дітей з’являється продромальний висип, що нагадує висип при скарлатині або кору. Він швидко зникає і не має ніякого відношення до типового висипу вітрянки.

Таким чином, в цьому періоді хворий на вітрянку може відвідувати навчальні заклади, контактувати з більшою кількістю осіб, не підозрюючи про свою хворобу. Цей період ще називається початковою стадією вітрянки.

Період клінічних проявів вітрянки

Наступною стадією вітрянки у дітей є період клінічних проявів. Він характеризується виникненням ознак інтоксикації і місцевими симптомами. Ця стадія вітрянки у дітей триває приблизно 10-13 днів. Протягом цієї стадії вітрянки дитина вважається небезпечною для оточуючих, так як вона їх може заразити. Тому вона повинна бути ізольованою.

Період одужання від вітрянки у дітей

Після виникнення останніх елементів висипу дитина залишається небезпечною для оточуючих ще 4-5 доби. Потім ці елементи поступово змінюються, підсихають, і настає остання стадія вітрянки у дітей – одужання.

В цьому періоді вітрянки дитина вже себе значно краще відчуває, у неї нормалізується температурна реакція, хоча може деякий час ще залишатися слабкість, знижений апетит.

Перші ознаки вітрянки у дітей

Перші ознаки вітрянки у дітей включають в себе симптоми інтоксикації і поява висипу. При перших ознаках хвороби слід якомога швидше звернутися до лікаря або фельдшера. Як такі продромальні симптоми, які часто зустрічаються при різних респіраторних вірусних інфекціях, при вітрянці зазвичай відсутні.

Висип при вітрянці

Типовий висип вітрянки є одним з головних і перших ознак вітрянки. Висип має свої особливості і характеризується стадійністю процесу. Приблизно протягом тижня відбувається підсипання нових елементів. Це є одним з основних симптомів вітрянки. Тобто, у хворого в один день на тілі можна виявити елементи на різних стадіях їх перетворень. Всього за період хвороби у хворого можна нарахувати різну кількість елементів. У деяких вони поодинокі, але частіше їх налічується кілька десятків або навіть сотень.

Нерідко у дитини із захворюванням в перший день висипань підозрюються інші стани або хвороби, не пов’язані із зараженням вітряною віспою. Так, висипку, що з’явилася часто розцінюють, як укуси комарів, особливо при захворюванні в літній сезон. Нерідко елементи висипань помилково приймають за алергічну реакцію на будь-які продукти. Обидва ці стани (і укуси комах, і алергія) не заразні. Тому в перший день висипань при вітрянці багато дітей продовжують контактувати з іншими людьми, піддаючи їх ризику зараження.

Висип на слизових оболонках хворого є ще однією ознакою вітрянки. Уражаються слизові оболонки рота і глотки, а також великих статевих губ у дівчаток. На слизових оболонках елементи висипки за розміром трохи менші, ніж на шкірі. Вони швидко лопаються, так як піддаються частому подразненню. Заживають вони через 1-2 дні.

Стадії висипань при вітрянці у дітей

У дитини із захворюванням «вітрянка» початкова стадія висипань (розеольозна) має такі особливості:

 • Виглядають висипання, як невеликі плями або папули.
 • Вони швидко поширюються по тілу (протягом декількох годин).
 • Перші елементи можуть виникнути на будь-якій ділянці тіла. Не характерна поява висипу на долонях і ступнях.
 • Можлива поява висипань на волосистій частині голови, де вони нерідко залишаються непоміченими вчасно.

Наступна стадія висипань при вітрянці – везикульозна. Її особливості наступні:

 • Везикули (пухирці) утворюються на місці плям і папул.
 • Вони невеликі за розміром. Деякі порівнюють їх з крапельками роси.
 • Навколо везикул є віночок гіперемії (почервоніння).
 • Самі по собі везикули прозорі, вміст в них теж прозорий.
 • На дотик бульбашки м’які, підстава у них нещільне.
 • У деяких бульбашок визначається вдавлення по центру.
 • Всі бульбашки однокамерні, тому вони спадают при проколюванні.
 • Величина елементів може варіювати навіть у одного хворого, від 1 до 6 мм в діаметрі.
 • Немає ніякої закономірності поширення висипки по тілу.
 • Тримаються везикули до двох днів, іноді всього кілька годин.
 • Деякі бульбашки гноються і перетворюються в пустули. Від таких елементів на шкірі залишаються рубці у вигляді вдавлень.

Заключна стадія висипань при вітрянці у дітей характеризується тим, що везикули поступово підсихають, і на їх місці утворюється скориночка. На цій стадії висипань при вітрянці дітей турбує сильний свербіж шкіри. Сверблячка шкіри знаходиться в прямій залежності від пітливості людини, температури в приміщенні. Скоринки самостійно відпадають приблизно через тиждень після їх появи, іноді через 10 днів.

Температура при вітрянці у дітей

Температура тіла при вітрянці практично завжди підвищується. У деяких дітей вона підвищується незначно, у інших досягає високих значень. Температура при вітрянці має таку особливість: вона має хвилеподібний перебіг, піднімається з появою нових висипань. Висип з’являється або ж одночасно з підйомом температури, або ж через кілька годин після її підвищення.

При вітрянці температура тримається зазвичай не більше п’яти днів, при дуже сильних висипаннях не більше 8 днів. Є ще й така особливість лихоманки при вітрянці: чим більше висипань, тим вище піднімається температура.

Інші ознаки вітрянки у дітей

Крім підвищеної температури при вітрянці часто бувають інші ознаки інтоксикації. До них відноситься млявість, дратівливість, поганий апетит, сонливість. Іноді буває блювота на тлі високої температури.

У тому випадку, якщо висипання розташовуються на слизових дихальних шляхів (гортань, трахея), то відбувається набряк тканин цих органів. У зв’язку з цим можуть з’явитися такі симптоми, як хрипкий голос, грубий кашель, іноді ознаки стенозу гортані.

Елементи висипу, які розташовуються на слизовій статевих губ, можуть стати передумовою для розвитку вульвовагініту. Можуть збільшуватися регіонарні лімфатичні вузли.

На якій стадії вітрянки заразний хворий

Заразитися вірусом вітряної віспи можна не в будь-який період хвороби. На якій стадії вітрянки заразний хворий? Він заразний протягом доби до виникнення перших висипань, весь період висипань при вітрянці і ще 4-5 днів від того моменту, як у хворого з’явилися останні елементи висипу. На початковій стадії висипань при вітрянці хворий найбільш заразний.

Скільки днів при вітрянці заразний хворий?

Якщо хворому поставлений діагноз «вітрянка», то скільки днів всього він заразний? Хворий на вітрянку заразний приблизно 10-13 днів на протязі хвороби.

Діагностика вітрянки у хворого

Ознаки вітрянки досить-таки специфічні, тому в типових випадках діагностика не складає труднощів. Характерний висип на тлі ознак помірної інтоксикації – це головні її критерії.

В загальному аналізі крові відзначається зниження лейкоцитів, підвищене число еозинофілів, іноді зустрічаються плазматичні клітини. Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) при неускладненій вітрянці, як правило, залишається нормальною.

Специфічним методом діагностики хвороби служить вірусологічний метод. Для цього при вітрянці в перші три дні висипань зі свіжих бульбашок необхідно взяти вміст на аналіз. В цьому періоді вітрянки кількість вірусів в них найбільше. Зібраний матеріал необхідно транспортувати в лабораторію в спеціальних умовах. Виявлення вірусу герпесу 3 типу служить достовірним критерієм на користь вітрянки. У деяких випадках для діагностики використовують кров, ліквор і інші матеріали.

Крім вірусологічного методу діагностики вітряної віспи, існує ще цитологічний метод і серологічна діагностика. Всі специфічні методи діагностики вітрянки масово не використовуються серед захворілих.

Лікування вітрянки у дітей

Діти з діагнозом лікування, як правило, отримують в домашніх умовах. Хворим призначається загальний режим. Ті, хто хворі важкими або ускладненими формами повинні бути госпіталізовані в стаціонар.

Важливо збалансовано харчуватися при вітрянці, отримувати продукти, багаті вітамінами, мікроелементами і білком. У тому випадку, коли на слизовій оболонці рота є елементи ранок, їжу слід вживати в рідкому вигляді, не гарячою, яка не містить дратівливих речовин і приправ.

Дотримання особистої гігієни відіграє серйозну роль при вітрянці. Дітям слід коротко обстригти нігті, щоб вони не розчісували висипання. Малюкам рекомендується надягати рукавички на час сну для цієї ж мети.

Багатьох батьків хвилює питання, коли можна мити дитини при вітрянці. До недавнього часу вважалося, що миття сприяє поширенню інфекції. Однак це не так. Купати дитину можна навіть в період висипань, віддавши перевагу трохи теплому душу. Не можна користуватися мочалкою.

При купанні дитини у ванні або тазику, можна додати у воду відвари лікарських трав, які мають антисептичні властивості (наприклад, ромашка). Дозволено додати в воду для купання слабкий розчин марганцівки або трохи соди. Після купання витирати рушником дитину не можна. Слід обережно промокнути шкіру м’якою пелюшкою.

Чи можна гуляти при захворюванні на вітрянку і коли? При нормалізації температури дитині дозволені прогулянки на свіжому повітрі. У період лихоманки у дитини можна обмежитися регулярними провітрюваннями кімнати і вологим прибиранням будинку.

Важливо не перегрівати дитину вдома, не кутати, не вдягати тепло. У разі пітливості дитину буде турбувати сильний свербіж.

Куди звертатися в перший день вітрянки

Як тільки хто-небудь з членів сім’ї помітив у дитини перші ознаки вітрянки, необхідно викликати дільничного педіатра додому або фельдшера (у сільській місцевості). При високій температурі, яка не піддається терапії, або при важкому стані дитини потрібний виклик бригади швидкої медичної допомоги.

У тому випадку, якщо є підозри, що у дитини присутні ознаки вітрянки, то не варто допускати контакти з особами, що не хворіли на вітрянку, водити дитину в дитячі установи, відвідувати з нею лікарню або поліклініку.

Госпіталізація при вітрянці у дітей

Лікування вітрянки в умовах стаціонару показано в наступних випадках:

 • Хвороба, що протікає у важкій формі.
 • Генералізований процес при захворюванні.
 • Ускладнені форми вітрянки.
 • Неможливість ізолювати хворого, щоб захистити інші особи при необхідності.
 • У разі знаходження дитини в закритому дитячому закладі.

Як правило, госпіталізують усіх дітей до 1 року та підлітків, так як у цій категорії осіб вітрянка протікає особливо важко.

Застосування зеленки при вітрянці

У хворого зеленка є основним методом обробки свіжих везикул. Правильна назва зеленки – спиртовий розчин брильянтового зеленого 1%. Зеленка при вітрянці не лікує висип, а є методом профілактики інфікування шкіри, а також допомагає зменшити свербіж і прискорити підсихання елементів. Крім зеленки при вітрянці можна використовувати для обробки висипів 1-2% розчин перманганату калію (марганцівка) або фукорцин.

Останнім часом великою популярністю серед пацієнтів користується лосьйон каламін з оксидом цинку. Його використовують для обробки висипів замість зеленки. Каламін надає потужну протисвербіжну дію і заспокійливий. Володіє охолоджуючим ефектом.

Жарознижуючі при вітрянці

Вітрянка в період висипань характеризується підйомом температури тіла. При підйомі температурних показників вище 38,5 градусів показано застосування жарознижуючих медикаментів. У деяких дітей температуру збивають і при більш низьких значеннях.

Препарати, які можна використовувати в якості жарознижуючих в дитячому віці, містять в своїй основі парацетамол або ібупрофен. Використання аспірину у дітей при вітрянці смертельно небезпечно.

Противірусні засоби при вітрянці

Лікування вітрянки противірусними засобами показано в важких випадках хвороби, при генералізованих формах, у людей з імунодефіцитами, а також у осіб з групи ризику, до яких відносяться новонароджені, підлітки і вагітні жінки. Препаратом вибору є ацикловір. Варто пам’ятати, що при лікуванні дитини протигерпетичними препаратами, необхідно дотримуватися нормального балансу рідини в тілі людини. У більшості випадків цього можна домогтися, якщо пити багато рідини.

Деякі лікарі призначають дітям при вітрянці індуктори інтерферонів. Ефективність їх не доведена.

Інші препарати при вітрянці у дітей

Висипання на слизових можна промивати 2% розчином соди або водним розчином фурациліну в концентрації 1:5000.

Так як вітрянка у дітей супроводжується свербінням шкіри, то застосування антигістамінних препаратів допомагає впоратися з цією проблемою.

У разі нашарування вторинної бактеріальної інфекції показано призначення антибіотиків широкого спектру дії.

При залученні в патологічний процес внутрішніх органів і при ускладненнях лікар призначає певні симптоматичні ліки, щоб полегшити стан.

Поява вітрянкового енцефаліту служить показанням для додавання в лікування кортикостероїдних гормонів.

Ускладнення вітрянки у дітей

Ускладнення вітрянки у дітей бувають специфічні і неспецифічні. До першої групи ускладнень відносяться ларингіт із стенозом гортані, енцефаліт і менінгоенцефаліт, пневмонія.

Особливу роль відіграють ускладнення з боку нервової системи. Поразка нервової системи може статися вже в перші дні вітрянки (на стадії клінічних проявів). Характерно важкий стан дитини, дуже висока температура, швидке приєднання і розвиток мозкової симптоматики. Нерідкі судоми, порушення свідомості. Можуть відзначатися симптоми осередкового пошкодження нервової системи, іноді спостерігається геміпарез (обмеження рухів з одного боку тіла). Незважаючи на важкий стан хворого і поява ознак ураження нервової системи, практично завжди діти повністю видужують після такого ускладнення.

Можливо виникнення невротичних розладів не тільки в гострий період вітрянки, але і на стадії появи кірочок. Це буває навіть в тому випадку, якщо сам період висипань не відрізнявся особливою тяжкістю. Проявляється це наступним чином: виникають неврологічні симптоми вже при нормальній температурі і хорошому самопочутті хворого. Знову з’являються ознаки інтоксикації, виникають головні болі, блювота, гіпертермія. Неврологічні порушення здебільшого відображають ураження мозочка. У дитини з’являється ністагм, хитка хода, тремор кінцівок. Іноді дитина не може стояти і ходити, скаржиться на запаморочення. Можуть з’явитися розлади мови, порушення м’язового тонусу. Перебіг хвороби навіть при таких порушеннях, як правило, сприятливий, хоча деякі неврологічні симптоми можуть зберігатися після перенесеної вітрянки кілька місяців.

Неспецифічними ускладненнями хвороби є: нашарування вторинної інфекції (бактеріального походження), лімфаденіт, флегмона, абсцес, загострення хронічних хвороб.

Атипові форми вітрянки у дітей

У переважної частини дітей вітрянка протікає в типовій формі, головними симптомами якої є типовий висип і ознаки інтоксикації. Але зустрічаються і атипові форми, про які потрібно обов’язково знати, щоб правильно поставити діагноз.

Рудиментарна форма.

У такій формі переносять інфекцію діти, які отримали в якості профілактики імуноглобулін. Висип у них не рясний, частіше у вигляді папул і розеол. Везикули відзначаються поодинокістю. Інтоксикація у хворих рудиментарною формою вітрянки відсутня або виражена дуже слабо. Іноді рудиментарна форма взагалі залишається поза увагою батьків дитини і лікарів. Не типовий висип, що з’явився може бути розцінений як алергічна реакція або прояв іншого захворювання.

Геморагічна форма.

Характерна для хворих з ослабленим здоров’ям і тих, у кого є хвороби крові. Також може виникнути дана форма хвороби на тлі прийому деяких гормональних препаратів, цитостатиків, тобто тих ліків, які пригнічують імунітет. Висипання мають геморагічний вміст. Можуть бути крововиливи в шкіру і слизові, кровотечі з носа. Деякі хворі гинуть при такій формі вітрянки.

Гангренозна форма.

Це дуже важка форма, яка виникає у виснажених хворих або ж при поганому догляді за хворим, коли нашаровується вторинна бактеріальна інфекція. Висип при даній формі спочатку набуває геморагічного характеру, після цього навколо елементів розвивається запалення. Потім відбувається утворення геморагічного струпа. Струп через кілька днів відпадає, а під ним оголюються виразки з глибоким дном. Виразки можуть зливатися, збільшуватися в розмірах і приймати великі площі шкіри. Хвороба може ускладнитися сепсисом. Протікає така форма вітрянки дуже важко і довго, може закінчитися летальним результатом.

Генералізована форма.

Її ще називають вісцеральною. Цією формою найчастіше страждають новонароджені і дорослі, у яких є імунодефіцит. Хвороба характеризується сильною інтоксикацією, ураженням внутрішніх органів, в яких утворюються осередки некрозу. Дана форма часто закінчується несприятливим результатом.

Пустульозна форма.

При цій формі вітрянки вміст везикул стає гнійним. Після відпадання кірочок від таких елементів на шкірі залишаються рубці. Протікає пустульозна форма важче і довше, ніж типова форма вітрянки.

Бульозна форма.

Висипання при цій формі мають великі розміри у вигляді бульбашок з чіткими контурами, щільну поверхню. Вміст цих бульбашок гнійний. Після загоєння шкіри від елементів висипу залишаються глибокі рубці.

Вітрянка у дорослих

Вітрянка у дорослих зустрічається рідко, але характеризується більш тяжким перебігом в порівнянні з дітьми. За статистичними даними лише в 7% випадків вітрянку дорослі переносять в легкій формі, 85% випадків протікають в середньо-тяжкій формі, близько 8% випадків протікають важко.

З огляду на той факт, що багато дорослих навіть не припускають можливість зараження вітрянкою, то діагноз ставиться їм нерідко із запізненням .Вважаючи, що у них банальна застуда, багато дорослих продовжують ходити на роботу, відвідувати навчальні заклади, сприяючи поширенню інфекції серед здорового, чи тих хто не хворів раніше вітрянкою населення. Найчастіше дорослим ставиться діагноз, коли симптоми хвороби вже дуже яскраві і очевидні.

Зазвичай все доросла людина заражається вірусом герпесу 3 типу після контакту з хворою дитиною. Крім того, можливе зараження від хворого оперізувальним лишаєм, який переважно зустрічається у дорослих людей.

Симптоми вітрянки у дорослих

У тому випадку, якщо у дорослої людини протікає вітрянка, симптоми захворювання, як правило, точно такі ж, як і у дітей. Провідне значення в постановці діагнозу належить висипу і інтоксикаційним ознаками. Інкубаційний період вітрянки у дорослих становить 11-21 день.

Початкова стадія вітрянки у дорослих

У дорослої людини, в перший день клінічних проявів з’являються висипання. Вони характеризується виникненням папул, які через кілька годин перетворюються в пухирці (везикули), заповнені прозорим вмістом. Як і у дітей, у дорослих бульбашки складаються з однієї камери.

Іншою ранньою ознакою вітрянки є поява симптомів інтоксикації, зокрема, підвищення температури тіла, озноб. Крім високої температури пацієнт відчуває слабкість, млявість. Може знижуватися або бути відсутнім апетит, з’являтися блювота.

Період розпалу вітрянки у дорослих

У періоді розпалу вітрянки у дорослих клінічна картина відповідає такою як і у дітей, але симптоми можуть бути більш яскраві. Висипань буває дуже багато, вони сверблять, приносячи дискомфорт хворому. Кожна хвиля висипань супроводжується новим підйомом температури. Інтоксикація у дорослих виражена значно.

На відміну від дітей у дорослих при вітрянці багато везикул гноються, залишаючи після себе рубці на шкірі.

При легкій формі хвороби нові елементи висипки з’являються протягом 2-3 днів, при важкій формі захворювання період висипань може затягнутися на 7-10 днів.

Період одужання від вітрянки у дорослих

Через 5 днів після появи останніх елементів висипу хворий стає заразним для оточуючих. З цього часу можна вважати, що настає період одужання. Висипання підсихають, кірочки відпадають, шкіра поступово відновлюється. Деякий час шкіра на місці відпавших везикул виглядає трохи світліше, ніж основний тон шкіри. Поступово колір шкірних покривів вирівнюється.

Діагностика вітрянки у дорослих

При перших ознаках вітрянки у дорослого слід якомога швидше звернутися до лікаря або фельдшера. При зборі анамнезу лікар уточнює, чи був пацієнт в контакті з хворим на вітрянку. Навіть негативну відповідь на це питання не виключає можливість інфікування хворого вірусом герпесу 3 типу.

Вирішальне значення має огляд хворого. Виявлення типової висипки зазвичай не заважає правильно поставити діагноз дорослій людині. У разі виникнення атипових форм вітрянки, хворий госпіталізується в інфекційне відділення, де можливе проведення додаткових методів лабораторної діагностики, відповідних тим, що в дитячому віці.

Лікування вітрянки у дорослих

Лікування вітрянки у дорослих відповідає такому у дітей. При лікуванні в домашніх умовах варто більше часу проводити в ліжку, не займатися домашніми справами, не захоплюватися переглядом телевізора і роботою на комп’ютері. У стаціонарі теж призначається постільний режим. При відсутності апетиту не потрібно змушувати себе є, найголовніше багато пити.

При неускладненому процесі і при не важких формах не потрібно призначення противірусних препаратів. Хоча дорослим протигерпетичні препарати призначаються частіше, ніж дітям при вітрянці. Як правило, хворі на вітрянку приймають ацикловір в таблетках. Деякі лікарі рекомендують обробляти елементи висипу на шкірі маззю, яка містить ацикловір.

Вживають жарознижуючі засоби при підвищенні температури вище 38.5-39 градусів. Як і в дитячому віці, при вітрянці у дорослих варто віддавати перевагу лікам на основі ібупрофену або парацетамолу.

Місцеве лікування полягає в дотриманні особистої гігієни. У дорослих із захворюванням зеленка як антисептичний засіб застосовується також широко, як і у дітей. Крім зеленки можна використовувати розчин перманганату калію, фукорцин або обробляти шкіру лосьйоном каламін. При вираженому шкірному свербінні призначаються антигістамінні препарати.

Митися при неускладнених і типових формах вітрянки можна, приймаючи теплий душ. Шкіру витирати рушником не можна, користуватися мочалкою теж не варто. Рекомендується частіше провітрювати приміщення, одягатися в легкий одяг, не допускаючи пітливості.

Призначення антибіотиків показано при бактеріальних ускладненнях вітрянки.

Ускладнення вітрянки у дорослих

Ускладнений перебіг захворювання у дорослих зустрічається нерідко. Особливо важко страждають особи з ослабленим імунітетом, з хронічними хворобами, пацієнти, які приймають гормональні препарати і цитостатики.

Серед ускладнень хвороби у дорослого населення найчастіше зустрічаються: запалення легенів, енцефаліт, приєднання вторинної бактеріальної інфекції, запалення суглобів (артрит), кон’юнктивіт, розвиток порушень з боку системи згортання крові, гепатити.

Особливості вітрянки у літніх

Вітрянка у літніх людей зустрічається рідко. Це обумовлено тим, що більшість дорослих людей, які не хворіли в дитинстві, заражаються цією хворобою, інфікуючи від власних дітей, які відвідують дитячі установи. Однак деякі люди все-таки зустрічаються з вірусом вітрянки вперше вже в похилому віці.

Протікає вітрянка у літніх частіше в середньо- і навіть важких формах. Часто зустрічаються ускладнення, атипові форми. Нерідкі летальні випадки. Це обумовлено не тільки тим, що з віком більшість дитячих інфекцій важче переноситься, але і загальним станом здоров’я людини. У літніх, як правило, є супутні хронічні хвороби, багато постійно приймають ті чи інші лікарські препарати. Тому дані стани можуть погіршити перебіг вітрянки, і навпаки, вітрянка може спровокувати загострення хронічних хвороб і виникненню їх ускладнень.

Таким чином, більшість літніх людей з вітрянкою отримують лікування в стаціонарі. Їм показано призначення протигерпетичних препаратів.

Особливості вітрянки у вагітних

Деякі жінки зустрічаються з вірусом вітряної віспи вперше під час вагітності. Результат цієї хвороби для плода буде залежати від того, на якому терміні перехворіла мама.

При інфікуванні в першому триместрі можливо спонтанне переривання вагітності, формування важких пороків розвитку, але на практиці таке відбувається рідко. У більшості випадків вітрянка не надає особливого впливу на виношування малюка і перебіг вагітності.

При захворюванні жінки незадовго до пологів можливе народження дитини, вже зараженої вітрянкою. Їй ставиться діагноз «вроджена вітряна віспа». За скільки днів до пологів вітрянка особливо небезпечна? Найнебезпечнішим вважається період зараження майбутньої матері безпосередньо перед пологами, так як у неї не встигають виробитися захисні антитіла. В такому випадку хворий малюк може загинути від вітрянки і її ускладнень.

Інфікування плода за 5-10 днів до пологів або ще раніше найбільш сприятливо для малюка в плані прогнозу для життя і здоров’я. Це обумовлено тим, що встигають виробитися антитіла проти вітрянки у матері і передатися дитині. Такі діти легше переносять хворобу і практично ніколи не гинуть.

Особливості вродженої вітрянки

Через скільки днів постнатально вітрянка у дитини вважається вродженою? У тому випадку, якщо дитина народилася без висипань, але вони з’явилися у неї до 11 дня після народження, то вітрянка вважається вродженою. При появі висипань через 11 днів і пізніше, однозначно складно відповісти, коли відбулося інфікування дитини, і від кого вона заразилася.

Інкубаційний період вродженої вітрянки зазвичай становить від 6 до 16 днів. Як правило, немовлята переносять її в середній і важкій формі. Стадії вродженої вітрянки у дітей, які нещодавно з’явилися на світ такі ж, як і у дітей старшого віку.

Можливе залучення в процес внутрішніх органів. Це називається генералізацією процесу.

Малюк з діагнозом «вроджена вітрянка» лікування отримує лише в стаціонарі. Він перекладається з пологового будинку в інфекційну лікарню до повного одужання. Мама, яка хворіє на вітрянку, з малюком не розлучається. Годування груддю не протипоказано.

Соцмережі