Бруцельоз

Бруцельоз – це інфекційне захворювання, яке викликається типом бактерій під назвою Brucella. Бактерії можуть передаватися від тварин до людини. Існує кілька різних штамів бактерій Brucella. Деякі типи штамів виявляються у корів. Інші – у собак, свиней, овець, кіз і верблюдів. Нещодавно вчені виявили, нові штами Brucella у рудої лисиці і деяких морських тварин, у тому числі тюленів. Бруцельоз у тварин не піддається лікуванню.

Випадки бруцельозу рідкісні в країнах, де діють ефективні програми боротьби з хворобами у тварин, наприклад в США. Щорічно в штатах бруцельозом хворіє до 200 чоловік. У США захворювання найчастіше виникає в весняні та літні місяці в таких штатах як Техас, Каліфорнія, Вірджинія і Флорида.

В інших частинах світу бруцельоз становить серйозну загрозу для здоров’я населення. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад півмільйона людей хворіють на бруцельоз щорічно в 100 країнах світу.

Причини появи і розвитку бруцельозу у людини

Бруцельоз у людини настає після контакту з твариною, зараженою бактеріями Brucella. У дуже рідкісних випадках бактерії можуть передаватися від людини до людини. Як, наприклад, у разі годування грудьми, коли інфекція передається дитині з молоком матері. Бруцельозом також можна заразитися під час незахищеного статевого акту. Бактерії бруцельозу можуть потрапити в організм кількома шляхами:

 • через поріз або подряпину на поверхні шкіри або пошкодження слизової;
 • в процесі вдихання зараженого повітря (вкрай рідко);
 • при вживанні їжі або пиття забрудненої води, наприклад, при вживанні непастеризованого молока або погано приготованого м’яса.

Існує чотири типи бактерій бруцельозу, що викликають більшість бруцельознох інфекцій в організмі людини:

 • melitensis. Цей тип бактерій викликає більшість випадків захворювання людей на бруцельоз і в основному зустрічається у овець і кіз. Бруцельоз такого типу найчастіше зустрічається в Іспанії, Греції, Латинській Америці, Індії і на Близькому Сході;
 • Suis. Цей вид інфекції характерний для диких свиней і є найбільш поширеним типом бруцельозної інфекції в США. Спалахи захворювання, викликані цим штамом, виникали в США в Каліфорнії і південно-східній частині Америки. Крім того, B. Suis був зафіксований в Європі, Південній Америці та Південно-Східної Азії;
 • Canis. Даний штам характерний для собак. Найчастіше зустрічається в Північній, Центральній і Південній Америці, Японії і центральній частині Європи;
 • Abortus. Переносником даного виду інфекції є велика рогата худоба. Штам зустрічається практично у всьому світі. У ряді європейських країн, а також в Японії, Ізраїлі, Канаді, Новій Зеландії та Австралії B. Abortus був знищений повністю.

Чи можна заразитися бруцельозом від домашнього собаки?

Собаки є переносниками інфекції типу В. Canis. Хвороба у людини, як правило, протікає в м’якій формі. Надзвичайно рідко зустрічаються випадки передачі бруцельозу собакою власнику при укусі. Більшість собак, заражених бруцельозом, нездатні передати інфекцію своєму власникові. Зараження бруцельозом від домашнього собаки може статися лише в тому випадку, коли власник тварини контактує з кров’ю або іншими фізіологічними рідинами тварини. Саме тому ветеринари схильні до підвищеного ризику зараження бруцельозом. Людині з ослабленим імунітетом рекомендується уникати контакту з собаками, хворими на бруцельоз.

Фактори ризику при бруцельозі

У США бруцельоз частіше зустрічається у чоловіків. Чоловіки, які хворіють на цю хворобу, найчастіше працюють безпосередньо з тваринами або в близькості від них (наприклад, бойні, ферми, тваринницькі угіддя). Діти хворіють на бруцельоз досить рідко.

Можна заразитися бруцельозом, якщо:

 • вживати в їжу молочні непастеризовані продукти з козячого або коров’ячого молока;
 • їсти сири, куплені на ринках у приватних продавців і приготовані в домашніх умовах. Особливому ризику при цьому піддаються жителі Середземноморських районів;
 • подорожувати в районах, ендемічних по бруцельозу;
 • працювати на фермі або м’ясокомбінаті.

Бруцельозом також можуть хворіти мисливці і ветеринари.

Симптоми бруцельозу

Загальні симптоми бруцельозу досить розпливчасті і схожі на грип. До них відносяться:

 • температура, лихоманка, яка настає в другій половині дня;
 • біль в спині, больові відчуття у всьому тулубі;
 • втрата апетиту, втрата ваги;
 • головний біль, слабкість, нічна пітливість.

Симптоми зазвичай з’являються протягом 5-30 днів після контакту з бактеріями бруцельозу. Залежно від типу бруцельозу, у людини можуть виявлятися різні симптоми.

 • Abortus зазвичай викликає легкі або помірні симптоми захворювання, проте може викликати хронічну форму захворювання;
 • Canis призводить до періодичної появи і зникненню симптомів, схожих з інфекцією типу B. Abortus, що супроводжуються блювотою і діареєю;
 • Suis супроводжується локалізацією інфекцій в різних внутрішніх органах, виражається в появі абсцесів;
 • melitensis призводить до появи затяжних і важких симптомів, що призводять до інвалідності після одужання.

Лікар може запідозрити бруцельоз, якщо при огляді пацієнта виявить опухлу печінку, збільшені лімфатичні вузли, збільшену селезінку і безпричинне підвищення температури, що супроводжується лихоманкою. При підозрі на бруцельоз лікарі призначають аналізи крові, за підсумками яких можна визначити, який саме тип бактерій присутній в організмі.

Лікування бруцельозу

Бруцельоз важко піддається лікуванню. Зазвичай для лікування цього захворювання призначають такі антибіотики як тетрациклін, стрептоміцин, доксициклін та рифампіцин. Призначають комплексне лікування з вживанням більше одного виду антибіотиків. Тривалість лікування може бути досить великою і займати від декількох тижнів до декількох місяців. При ранньому виявленні і своєчасному лікуванні від захворювання можна успішно вилікуватися.

Важка форма бруцельозу може привести до зараження центральної нервової системи, ендокардиту (запалення внутрішньої оболонки серця або серцевих клапанів), абсцесу печінки. Крім того, бруцельоз може викликати затяжні симптоми, схожі на симптоми хронічної втоми: періодичну лихоманку, слабкість, втома, біль в суглобах. У вагітної жінки бруцельоз може викликати викидень або привести до появи у дитини вроджених дефектів. Смерть людини безпосередньо від бруцельозу зустрічається вкрай рідко. Більшість летальних випадків викликано наслідками захворювання, а саме – ендокардитом.

Профілактика бруцельозу

Уникнути захворювання можна, виконуючи прості запобіжні заходи. Зокрема, слід відмовитися від вживання непастеризованих молочних продуктів, м’яса сумнівної якості і домашніх продуктів з молока і сиру. При контакті з тваринами слід надягати захисні рукавички і спеціальний робочий одяг. Ця рекомендація є обов’язковою для тих, хто працює в сфері тваринництва або ветеринарії. Ветеринарам слід з особливою ретельністю використовувати засоби захисту і уникати контакту з кров’ю зараженої тварини. У разі контакту з твариною, у якого є підозра на бруцельоз, слід здати аналіз крові. Також слід контролювати стан здоров’я протягом шести місяців, а при перших ознаках бруцельозу звертатися до лікаря. В даний час не існує вакцини, що ефективно попереджає бруцельоз у людей і тварин.

Соцмережі