Ендометріоз

Зміст Сховати

Ендометріоз – хвороба, частота якої зросла в останні роки. Лікарі пов’язують це з великою кількістю порушень, що стосуються гормонального фону у жінок. Висока кількість естрогену в організмі сприяє пригніченню овуляції і патологічно активному росту ендометрія всередині матки, яка згодом відторгається, та її клітини можуть мігрувати в інші органи.

Найпоширеніша форма захворювання – внутрішній генітальний ендометріоз, коли розростання ендометріоїдних клітин спостерігається в матці. Зазвичай хвороба ніяк себе не проявляє на початковій стадії, і жінки дізнаються про неї тільки в тому випадку, коли планують вагітність або шукають причину наявного безпліддя. Лікування ендометріозу може бути консервативним, при якому пацієнтці призначають гормони, і хірургічним – осередки ендометріоїдних вузлів видаляють оперативним шляхом. Хірургічний спосіб показаний при тяжкому ступені ендометріозу.

Ендометріоз у дорослихендометріоз у жінок

Ендометріоз у жінок

Ендометріоз і вагітність

Ендометріоз і вагітність – заважає одне одному? Статистика стверджує, що половина жінок з таким діагнозом безплідна. Але якщо їм все ж пощастило завагітніти, зміни гормонального фону під час виношування дитини та грудного вигодовування дозволяють домогтися того, що вогнище ендометріозу зменшаться. На жаль, такий ефект зберігається тільки до відновлення менструального циклу, яке часто збігається з закінченням годування.

Як бути, якщо хвороба заважає завагітніти? Зазвичай лікування починають з гормонотерапії. Деякі вдаються до лікування ендометріозу народними засобами: в хід йде буряковий сік, спеціальний трав’яний збір, аплікації з глини. Але важливо пам’ятати, що використання народної медицини може істотно посилити захворювання, хоча б через те, що при цьому витрачається багато часу.

Найрадикальніший спосіб лікування – хірургічний. Він дозволяє прибрати великі вогнища, але через деякий час у пацієнтки можуть з’явитися нові розростання ендометрія. Тому, якщо жінка зважилася на операцію, планувати вагітність потрібно якомога швидше, поки хвороба не повернулася.

Ендометріоз у годуючих мам

Незважаючи на те що природа ендометріозу до кінця не вивчена, лікарі навчилися з ним боротися.

Відомо, що найкращий спосіб позбутися від нього – привести в норму гормони. Цього можна досягти за допомогою народження дитини і грудного вигодовування. Зменшення кількості вироблюваного естрогену сприяє тому, що перестають утворюватися нові осередки ендометрія, а старі – зменшуються. Симптоми ендометріозу у вигляді сильного або помірного постійного болю проходять. Причому є велика ймовірність, що після закінчення грудного вигодовування і відновлення функції яєчників хвороба не повернеться знову.

Ендометріоз у жінок які ще не родили

Симптоми ендометріозу найчастіше виражені не яскраво, або їх плутають з ознаками інших гінекологічних захворювань. Тому справжній діагноз встановлюється не завжди швидко. Запідозрити наявність ендометріозу можна в основному по болю і тривалим болючим менструаціям. Якщо жінка довгий час не може завагітніти, це змушує її звернутися до лікаря і почати обстеження, оскільки іноді завагітніти не виходить саме через ендометріоз.

Статистика показує, що після вагітності і лактації багато жінок виліковуються від цього захворювання повністю. Якщо ж воно турбує, а стан здоров’я не дозволяє поки стати мамою або завагітніти не виходить, жінкам пропонують гормональне лікування. Воно дозволяє усунути ознаки ендометріозу і позбавити пацієнтку від хронічного болю.

Чи буває ендометріоз у чоловіків

Основна причина ендометріозу, з якою згодні всі медики – гормональне порушення, що пов’язане з підвищеною секрецією естрогену. В результаті ендометрій розростається сильніше, ніж належить, в порожнині матки або за її межами.

А чи буває ендометріоз у чоловіків? Адже в нормі у них немає тканин, схожих на ендометріоїдні, а значить, неможливо поява хвороби. Насправді це не зовсім так.

Вкрай рідко, але все ж захворювання може розвиватися і у чоловіків. Це відбувається через те, що в організмі чоловіка можуть залишитися зачатки ембріональної тканини сечостатевої системи, характерні для жіночої статі. Під час вагітності при формуванні плоду аж до 20-го тижня клітини сечостатевої системи продовжують розвиватися і набувають специфічність або для чоловічої, або для жіночої статевої системи.

Але іноді ембріональні зачатки, які формуються у жінок, зберігаються у чоловіків і можуть стати джерелом розвитку ендометріозу. Ще більше збільшується ймовірність захворювання, якщо чоловік отримує лікування естрогенами (наприклад, при пухлинах простати). В цьому випадку ендометріоподобна тканина може почати розростатися дуже активно.

Ендометріоз у дітей

Ознаки ендометріозу характерні насамперед для жінок фертильного віку від 20 до 45-47 років. Але іноді захворювання зустрічається навіть у дітей. Вчені пов’язують це з теорією ембріонального походження захворювання, коли ділянки ендометрію закладаються ще у внутрішньоутробному періоді. Якщо ж у дівчинки-підлітка почалися менструації, то механізм виникнення ендометріозу стає таким же, як і у жінок – патологічні клітини захоплюються потоком крові і поширюються по статевим органам, черевній порожнині та інших систем організму.

Хворі скаржаться на хворобливі рясні менструації. Болі при ендометріозі концентруються внизу живота і можуть тривати місяцями, з’являючись і затухаючи. Якщо симптоми захворювання сильно погіршують якість життя підлітків, їм призначається лікування у вигляді гормонотерапії оральними контрацептивами або хірургічні операції.

Симптоми ендометріозу

Симптоми ендометріозу часто не специфічні і можуть прийматися за ознаки іншого захворювання. З цієї причини справжній рівень захворюваності ендометріозу достовірно невідомий. Як проявляє себе хвороба?

 • Основний симптом – хронічний, часом дуже інтенсивний біль. В основному жінки скаржаться на біль внизу живота, іноді вона може посилюватися під час статевого акту і дефекації.
 • Тривалі менструації з відчутною крововтратою характерні для внутрішнього ендометріозу (в порожнині матки).
 • Через сильну і постійні крововтрати можливий розвиток анемії.
 • Первинне або вторинне безпліддя.
 • Залежно від того, де розташована ендометріоїдна тканина, може спостерігатися виділення крові з пупка, кривава сльоза (виділення крові з очей), відділення крові з мокротою, носова кровотеча.

Болі при ендометріозі

Головна ознака, що турбує пацієнток – болі при ендометріозі. Вони супроводжують життя хворої майже постійно, локалізуючись в нижній частині живота, можуть «віддавати» в пах і поперек. Такий біль називається хронічний тазовий і може бути пов’язаний як з наявністю кісти яєчника, подразненням очеревини (при запальному процесі), спазмом судин і м’язів, так і зі спайковим процесом внаслідок ендометріозу. Неприємні відчуття стають сильнішими перед менстурацією, загострюються під час статевого акту або походу в туалет.

Форми ендометріозу

Ендометріоз тіла матки

Одна з форм захворювання – аденоміоз, або внутрішній генітальний ендометріоз. В цьому випадку відбувається розростання слизового шару (ендометрія) в м’язовий шар матки, і може досягти зовнішньої серозної оболонки. Небезпека аденоміозу полягає в тому, що він сприяє великим менструальним крововтратам і стає причиною розвитку анемії. Крім цього, захворювання може супроводжуватися сильними болями і перешкоджати вагітності.

Симптоми і лікування ендометріозу матки добре відомі гінекологам, а тому за медичною допомогою слід звернутися саме до них. Спочатку пацієнткам пропонується лікування гормонами. При яскраво виражених симптомах ендометріозу матки лікування полягає в хірургічній операції, під час якої осередки видаляються за допомогою скальпеля, припікання лазером або електрострумом.

У важких випадках, коли захворювання проявляє себе частими і рясними кровотечами, пацієнтці пропонується видалення матки. Зрозуміло, для такого рішення необхідно зважити всі за і проти, адже позбавлення органу призводить до раннього клімаксу і передчасного старіння жіночого організму.

Ендометріоз шийки матки

Ендометріоз шийки матки – різновид захворювання, що полягає в патологічному розростанні ендометрія в шийці. Вважається, що збільшення кількості випадків шийного ендометріозу безпосередньо пов’язано зі збільшеною кількістю маніпуляцій на шийці, що застосовуються для лікування ерозії. Якщо вони робляться перед менструацією, існує ризик занесення ендометріоїдних клітин всередину рани, а потім подальшого їх поширення в товщу шийки матки.

Типова ознака захворювання – міжменструальні кров’янисті виділення. Під час менструації може спостерігатися посилення болю внизу живота. Лікування ендометріозу шийки матки аналогічно терапії інших форм захворювання – призначення гормонів і видалення вогнищ за допомогою видалення або припікання.

Ендометріоз яєчника

Ендометріоз яєчника – ця форма захворювання часто зустрічається, полягає в ураженні тканини жіночих яєчників. Найчастіше він проявляє себе у вигляді ендометріоїдних кіст. Кісти негативно позначаються на фертильному здоров’ї жінки, адже вони порушують функціонування яєчників і заважають нормальній овуляції. Якщо ендометріоз яєчника прогресує, це може привести до виснаження власного резерву фолікулів і безпліддя. Крім того, кісти викликають сильні болі внизу живота, особливо посилюються під час або після статевого акту.

При ендометріозі кіста яєчника легко виявляється на УЗД по виразним ознаками, які видно лікарям під час дослідження. Щоб виключити ймовірність того, що кіста є все ж функціональною, а не ендометріоїдною, дослідження краще повторити протягом декількох циклів. Коли діагноз попередньо встановлено, пацієнткам пропонують оперативне лікування у вигляді лапароскопії.

Ендометріоз очеревини

На відміну від внутрішнього генітального ендометріозу, обмеженого тілом матки, існують інші форми захворювання, які називаються екстрагенітальні. Таку назву вони отримали за локалізацію ендометріоїдних вогнищ поза статевих органів жінки. Яким чином клітини ендометрія можуть потрапити в черевну порожнину?

 • З потоком крові (ретроградний закид менструальної крові).
 • В результаті проростання.

Поразка очеревини носить назву перитонеального ендометріозу. Він проявляється тазовими болями, неприємними відчуттями при дефекації, болючою менструацією. Виявити черевний ендометріоз можна тільки при лапароскопії, яка одночасно є і способом лікування: під час операції видаляються всі доступні вогнища розростання.

Ендометріоз піхви

Ендометріоз шийки матки іноді доповнюється поширенням ендометрія в піхву. Клітини потрапляють в стінку піхви через рани, а потім проростають і поширюються далі. Виявити цю форму захворювання легко зважаючи на доступність області дослідження гінекологічного огляду. Вивчення стінок піхви за допомогою дзеркал і дослідження вмісту осередків дозволяє безпомилково встановити діагноз. Пацієнтки, що страждають ендометріозом піхви, скаржаться на болі незадовго до початку менструації, хворобливі відчуття і кров’янисті мажучі  виділення при статевому акті. Лікують таку форму захворювання хірургічно і гормональною терапією.

Ректовагінальний ендометріоз

Протилежність внутрішньому ендометріозу – екстрагенітальний, розташований за межами статевих органів. Разом з тим, існує форма захворювання, яка зачіпає і статеву сферу, і органи за її межами (змішана форма). Мова йде про ендометріоз тіла матки і піхви, який супроводжується проростанням ендометріоїдних тканини в пряму кишку. Ця форма захворювання доставляє жінкам великі фізичні страждання. Діагностувати ректовагінальний ендометріоз можна за допомогою ректального обстеження. Підозра на захворювання повинні викликати скарги пацієнтки на біль при дефекації і домішки крові в калі в дні менструації. Лікування ендометріозу ректовагінальної форми важко, так як потрібно складне хірургічне втручання.

Ендометріоз сечового міхура

Ендометріоз тіла матки та інших репродуктивних органів – явище досить поширене, а от поразка сечового міхура зустрічається рідко. Яким чином в ньому можуть виявитися клітини ендометрія?

 • Ретроградний закид менструальної крові.
 • Проростання з аденоміозного вогнища через стінку матки.
 • Попадання на поверхню міхура клітин з ендометріоїдних кіст.

Найчастіше ендометріоз сечового міхура ніяк себе не проявляє, і може виявитися лише випадково під час операцій на органах черевної порожнини і малого таза. Якщо розростання зачіпають задню стінку міхура або гирло сечоводів, хворі скаржаться на труднощі в сечовипусканні. Зазвичай пацієнтки скаржаться на відчуття тяжкості внизу і в глибині живота, особливо перед менструаціями. Може частішати і ставати хворобливим акт сечовипускання.

Найчастіше таким хворим ставиться помилковий діагноз циститу, але призначене відповідно за діагнозом лікування не приносить полегшення. З розвитком патології болі при ендометріозі посилюються, в сечі з’являється кров. Щоб встановити справжню причину появи таких симптомів, лікар повинен звернути увагу на залежність болів і менструального циклу і призначити цистоскопію, на якій можна виявити вогнища ендометріозу.

Ступені ендометріозу

У медичній практиці виділяють 4 ступеня ендометріозу:

 1. При першому ступені вогнищ мало, і вони проростають неглибоко в стінку матки (до м’язового шару). Зазвичай в цей період симптоми захворювання відсутні. Єдиною ознакою найчастіше стають рясні менструації. Якщо звернутися до лікаря на цій стадії, захворювання лікують гормонотерапією.
 2. Друга ступінь ендометріозу означає, що проростання клітин досягло більш глибоких шарів матки (до середини м’язового шару). Нові вогнища захворювання не з’являються, але старі швидко збільшуються в розмірах. Через сильне проростання ендометрію пацієнтку можуть турбувати болі. На цій стадії ендометріозу лікування проводять не тільки гормонами, але і хірургічно, якщо лікар вважатиме це за необхідне.
 3. Третьому ступеню ендометріозу відповідає збільшення площі ураження матки (уражається весь м’язовий шар до серозної оболонки). Патологічне розростання клітин триває швидкими темпами, в результаті інтенсивність болю у жінки посилюється. Крім матки, до процесу залучаються і інші статеві органи. У малому тазу утворюється безліч спайок. Лікування третього ступеня захворювання – переважно хірургічне з наступною гормонотерапією.
 4. Четверта ступінь ендометріозу – найважча. Вона захоплює всю область малого тазу, включаючи гінекологічні органи і систему виділення. Множинні спайки часто призводять до зрощення органів між собою. Ефективно лікувати ендометріоз 4-го ступеня можна лише хірургічно.

Причини ендометріозу

Менструація і ендометріоз

Причини ендометріозу остаточно не встановлені. Для дослідників очевидним є той факт, що захворювання найчастіше виникає на тлі гормональних порушень. Один із способів, яким ендометріоз поширюється в організмі, називається ретроградною менструацією. В цьому випадку частинки ендометрія з потоком менструальної крові рухаються не по звичайному шляху в сторону піхви, а потрапляють в черевну порожнину через маткові труби. Там фрагменти ендометріоїдних тканин здатні прижитися на поверхні інших органів і функціонувати, підкоряючись гормональному жіночого циклу. Ділянки, що кровоточать формують вогнища ендометріозу. Імовірність подальшого розвитку захворювання посилюється при зниженні імунітету.

Гормональні порушення

Порушення гормонального статусу – основна причина появи ендометріозу. Збільшення продукції естрогенів призводить до того, що клітини ендометрія активно ростуть і розмножуються, а частина з них з потоком крові поширюється за межі матки. Коригувати гормональний збій можна за допомогою спеціальної терапії. Основний препарат – прогестерон, що випускається під назвою «дюфастон» або «утрожестан». Дюфастон при ендометріозі поповнює нестачу власного прогестерону, в результаті чого пригнічується патологічний ріст ендометрію і відновлюється нормальний менструальний цикл з дозріванням домінантного фолікула і овуляцією.

Найчастіше одне порушення в гормональній сфері тягне за собою кілька захворювань. Наприклад, частий супутник ендометріозу – міома, при якій відбувається розростання м’язового шару матки під впливом надлишку естрогенів. Однак в цьому випадку терапія прогестероном (Дюфастоном) протипоказана, так як вважається, що він провокує розвиток міоми.

Спадковість

Причиною ендометріозу може бути спадковість – до 60% пацієнток відзначають сімейний характер захворювання. У деяких сім’ях ендометріоз передається з покоління в покоління протягом довгого часу, і зачіпає всіх жінок. Часто хвороби супроводжують ендокринні та імунні порушення, які також здатні передаватися у спадок. Спадкова схильність означає, що ризик передачі порушення від матері до дочки дуже великий, тому для запобігання ендометріозу необхідно подбати про його профілактику.

Порушення імунної системи

Причиною ендометріозу можуть виступати порушення в роботі імунної системи. Нормально діючий імунітет за допомогою макрофагів знищує клітини ендометрія, що вийшли за межі звичайного розташування. У разі збою в захисному механізмі організму відторгнуті клітини здатні виживати в нетипових для себе місцях, утворюючи осередки.

Тому захворювання поширюється на сусідні органи (з’являється ендометріоз тіла матки, шийки і піхви, ендометріоз яєчника), а потім переходить за межі репродуктивної системи. В результаті ендометріоз може торкнутися черевної порожнини, сечового міхура, проростів в кишечник. По суті, його поширення схоже з розвитком пухлини, коли патологічні клітини також не знищуються імунними силами організму.

Метаплазія

Метаплазія – це доброякісне заміщення одного типу тканини іншим, не характерним для даного місця розташування. Деякі вчені вважають метаплазію однією з причин ендометріозу. Справа в тому, що ендометрій і внутрішня поверхня черевної порожнини – ембріональні «родичі»: вони формуються з одного зачатка. В процесі внутрішньоутробного розвитку у майбутньої дитини відбувається поділ зачатка на ендометрій і епітеліальний шар очеревини. Під час поділу під впливом безлічі причин трапляється помилка, і на місці епітелію з’являються ділянки ендометрія, в яких згодом може розвинутися ендометріоз.

Діагностика ендометріозу

Для діагностики ендометріозу використовуються наступні методи:

 • Зазвичай лікар починає з опитування і вивчення анамнезу пацієнтки. Його цікавить характер болів, посилюються вони перед черговою менструацією або під час і після акту дефекації, тривалість циклу і характер виділень під час менструацій і між ними, спадковість по гінекологічним захворюванням, перенесені операції і хвороби в минулому.
 • Обов’язково проводиться ручне гінекологічне обстеження з визначенням розмірів і положення матки, шийки і яєчників. Дослідження слизової в дзеркалах дозволяє побачити ознаки ендометріозу в піхві і на шийці матки.
 • При підозрі на захворювання призначаються рентгенологічні методи діагностики (ГСГ, КТ, МРТ), за допомогою яких можна виявити осередки не тільки при ендометріозі тіла матки, але і за межами репродуктивної системи.
 • Іноді використовується аналіз крові на маркер СА-125 – підвищення його рівня говорить про можливу наявність ендометріозу (він же може говорити про наявність онкологічного захворювання).
 • Один з найбільш надійних способів діагностики – ендоскопічне дослідження, при якому трубка з відеокамерою вводиться через природні отвори або лапароскопічні розрізи, і доктор бачить на екрані зображення органів.

УЗД

Ще один спосіб дослідження – УЗД. Використовується найчастіше, так як він малоінвазивний (не вимагає проколів, розрізів) і досить недорогий, в порівнянні з ендоскопією і МРТ. Ультразвукове дослідження має свої недоліки:

 • Воно дозволяє, в основному, побачити захворювання в порожнині матки і на яєчниках, а осередки в черевній порожнині і кишечнику залишаться непоміченими.
 • Для підвищення достовірності дослідження повинне проводитися в певні дні менструального циклу (перед початком менструації, коли ендометрій насичений кров’ю і краще візуалізується).

На УЗД вогнища ендометріозу є ділянки зі зміненою ехоструктурою або ущільненнями. При локалізації в яєчниках лікар побачить ендометріоїдні кісти.

Лапароскопія

«Золотий стандарт» діагностики захворювання – лапароскопія. При цій операції ендометріоз діагностується найбільш достовірно і точно. Як і всі інвазивні методи, лапароскопія має істотний недолік – це повноцінне хірургічне втручання з наркозом, після якого потрібен час на відновлення організму.

Разом з тим, дослідження дозволяє не тільки діагностувати ендометріоз, але і одночасно лікувати його шляхом хірургічного видалення всіх доступних осередків. В ході операції хірург може діагностувати і лікувати ендометріоз матки, виявити і прибрати ендометріоїдні кісти яєчників, припекти вогнища в черевній порожнині.

Біопсія

Достовірно діагностувати ендометріоз можна, коли підозрілі клітини вивчені фахівцем-морфологом під мікроскопом. Щоб отримати ці клітини, потрібно виконати біопсію – висічення і забір ділянки тканини. Якщо захворювання локалізовано в доступній області, де забір можна провести без хірургічного втручання, його роблять амбулаторно. Коли хвороба торкнулася внутрішніх органів, може знадобитися хірургічне втручання.

Так, при ендометріозі яєчника хірург отримує зразки клітин під час операції і передає їх для дослідження. Потім він видаляє підозрілі ділянки і прибирає кісту. При ендометріозі матки можливе проведення пайпель-біопсії, коли гінеколог спеціальною трубою бере тканини з маткової порожнини. Пайпель-дослідження не вимагає наркозу, виконується швидко і практично безболісно. Його проводять і тоді, коли є підозра на міому, а лікарям необхідна інформація про стан внутрішньої поверхні матки. При ендометріозі міома зустрічається досить часто, так як обидва захворювання пов’язані з гормональними порушеннями.

Ендометріоз: лікування

Як лікувати ендометріоз?

На сьогоднішній день відомі два основних способи – операція і гормонотерапія. Деякі лікарі в якості методу лікування розглядають вагітність і лактацію, які змінюють гормональний статус жінки і сприяють зменшенню або навіть зникнення симптомів захворювання.

Але слід пам’ятати, що поліпшення в цьому випадку найчастіше тимчасове, і з відновленням менструального циклу після вагітності і годування ендометріоз може повернутися. Крім того, не всі пацієнтки мають бажання і можливість народити дитину для того, щоб вилікуватися. Тому сучасна медицина пропонує інші способи лікування ендометріозу:

 • Гормонотерапія полягає в придушенні секреції естрогенів, які впливають на зростання ендометрія. З цією метою використовують контрацептивні засоби і препарати, що заповнюють дефіцит прогестерону.
 • Хірургічна лапароскопічна операція – це радикальний метод, який дозволяє видалити більшість вогнищ ендометріозу. Недолік оперативного втручання в тому, що воно може проводитися тільки пацієнткам, які не мають протипоказань. Після лапароскопії, як правило, призначається лікування гормонами для того, щоб ендометріоз не з’явився знову.

Купування болю при ендометріозі

При вираженому ступені ендометріозу пацієнтки скаржаться на сильні болі. Залежно від того, де розташовані осередки, біль може з’явитися внизу живота, віддаватися в поперек, посилюватися при статевому акті і після туалету. Ендометріоз часто супроводжується формуванням спайок всередині черевної порожнини, які здатні скріплювати між собою органи в неприродному положенні. Через це, а також через розтягнення самих спайок жінки відчувають біль від рухів або зміни положення тіла. Лікування ендометріозу за допомогою операції не завжди можливо, але позбавити пацієнток від болю допоможуть спеціальні препарати і процедури:

 • Нестероїдні протизапальні засоби, що володіють знеболюючим ефектом.
 • Дюфастон при ендометріозі може надавати знеболюючий ефект за рахунок пригнічення вироблення простагландинів.
 • Засоби-агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону, які блокують вироблення естрогену яєчниками.
 • Масаж.
 • TENS – електростимуляція нервових закінчень поруч з місцем болю для його зменшення.

Гормональна терапія

Як лікувати ендометріоз за допомогою гормонів? Є кілька напрямків терапії:

 • Використання аналогів гормону, що виробляється гіпоталамусом (гонадоліберина) для занурення організму жінки в стан штучного клімаксу. В цьому випадку вогнища ендометріозу атрофуються за відсутності вироблення статевих гормонів.
 • Антіпрогестіни також пригнічують менструальну функцію і секрецію естрогену яєчниками.
 • Комплексні оральні контрацептиви (гестагени і естроген-гестагени) пригнічують овуляцію і вироблення естрогену. В курсі лікування препарат застосовують без щомісячних перерв.
 • Внутрішньоматкові системи (спіралі) діють тільки в порожнині матки і зменшують прояви ендометріозу за рахунок виділення малих доз прогестагену.
 • Дюфастон при ендометріозі поповнює нестачу прогестерону, знижує вироблення естрогену і впливає на рецептори ендометрію, пригнічуючи його розростання.

Усунення симптомів та лікування ендометріозу матки та інших репродуктивних органів можна проводити тільки за призначенням і під контролем лікаря. Не можна самостійно призначити собі гормональні препарати, тому що вони володіють серйозною побічною дією.

Ендометріоз: операція

У медицині існує всього два способи, як лікувати ендометріоз:

 • Гормональна терапія.
 • Хірургічне лікування.

Операція, яку проводять для лікування ендометріозу, найчастіше виконується лапароскопічним способом через невеликі отвори в тілі. Наповнення черевної порожнини спеціальним газом дозволяє чітко бачити всі органи. Введеними в розрізи інструментами хірург припікає абовисікає вогнища захворювання. Якщо у пацієнтки є ендометріоїдні кісти, їх спорожнюють і видаляють.

При екстрагенітальній формі і важкого ступеня ендометріозу операція найчастіше є єдиним способом поліпшити стан жінки. На жаль, оперативне лікування часто приносить лише тимчасовий ефект, а потім ендометріоз повертається знову. Щоб запобігти його розвитку, пацієнткам після операції призначається додаткова гормональна терапія.

Ендометріоз: лікування народними засобами

До лікування ендометріозу народними засобами жінки звертаються, коли хочуть уникнути гормональної терапії або хірургічної операції. Іноді такі методи приносять певний ефект, але все ж кращі результати дає традиційне лікування. Тому народні засоби краще використовувати як доповнення до основної терапії. Які способи лікування ендометріозу народними засобами найбільш популярні?

 • Фітотерапія.

Збори лікарських трав впливають на гормональний фон, сприяючи зниженню рівня естрогену в крові. Фітопрепарати також піднімають імунітет і сприяють зменшенню запального процесу в тазу.

 • Гірудотерапія, або лікування п’явками.

Речовина, що виділяється п’явками при укусі, сприяє зняттю спазму судин і поліпшенню якості крові.

 • Аплікації з глини мають протизапальну дію, покращують клітинне харчування і метаболізм.

Лікування глиною потрібно проводити з обережністю, так як аплікації володіють розігріваючим ефектом, а теплолікування при ендометріозі заборонено.

 • Спеціальні фізичні вправи.

Їх ефект полягає в нормалізації тазового кровообігу і зменшення спайок.

 • Прийом бурякового соку усуває гормональні порушення.

Він також є хорошим засобом для профілактики анемії, що дуже важливо при ендометріозі матки, що супроводжується великою крововтратою під час менструацій.

Ускладнення ендометріозу

Безпліддя

Ендометріоз і вагітність в свідомості більшості людей – поняття взаємовиключні. Вважається, що завагітніти при ендометріозі практично неможливо. Чим небезпечна хвороба для жінок, щ планують дитину?

 • Гормональні зміни призводять до порушення овуляції.
 • Поява осередків ендометрію в маткових трубах сприяє їх непрохідності. Спайкові і запальні процеси в органах малого таза, які супроводжують ендометріоз, також можуть привести до перекриття просвіту маткових труб або їх деформації.
 • Порушення процесу імплантації заплідненої яйцеклітини перешкоджає розвитку вагітності на малому терміні.
 • При ендометріозі кіста, яка сформувалася в яєчнику, порушує процес дозрівання домінантних фолікулів і виснажує оваріальний резерв організму.
 • Вогнища ендометріозу виділяють небезпечні для ембріона токсичні речовини.

Проблеми при вагітності

До 50% випадків ендометріозу ускладнені безпліддям, а якщо жінці все ж вдалося завагітніти, можуть виникнути ускладнення і неприємності:

 • На самих ранніх термінах вагітності плодове яйце ризикує не прикріпитися до стінки матки через патологічне розростання ендометрія. Крім того, функціонування вогнищ ендометріозу супроводжується виділенням шкідливих для розвитку ембріона токсичних речовин.
 • Порушена секреція естрогену призводить до того, що в 2-3 триместрі організму не вистачає власного прогестерону, а це підвищує ймовірність невиношування.
 • На останніх термінах вагітності при наявності маткової форми ендометріозу збільшується ризик перфорації стінки матки.
 • Перебіг вагітності може ускладнюватися міомою – це доброякісна пухлина, яка розвивається в м’язовому шарі матки і здатне досягати великих розмірів. Очевидно, що воно не корисно для розвитку малюка, адже міоматозний вузол може займати великий простір усередині матки. Вузол створює проблему і в разі прикріплення плаценти на ньому – є ризик того, що плацента може відшаруватися. Крім того, міома сприяє збільшенню скоротливої ​​здатності матки, а це здатне привести до мимовільного викидня.
 • При ендометріозі міома зустрічається дуже часто, адже причина в обох захворювань схожа – патологічне ділення і розростання клітин.

Патологічні пологи

Незважаючи на те, що ендометріоз і вагітність – поняття мало сумісні, часом жінкам вдається зачати і виносити дитину. Однак пологи при наявності захворювання можуть ускладнитися наступними обставинами:

 • Ендометріоз вдвічі збільшує ризик передчасного початку родової діяльності.
 • Прикріплення плаценти в небезпечній близькості від вогнища ендометріозу здатне привести до передчасного відшарування.
 • Ендометріоз шийки матки, особливо поєднується з вилікуваною колись ерозією, може призвести до поганого розкриття шийки під час пологів через рубці і ураження слизової оболонки.
 • Маткова форма ендометріозу з проростанням клітин в товщу стінки здатна привести до розриву матки.
 • Ендометріоз шийки матки, тіла матки або піхви може привести до рясної післяпологової кровотечі.
 • Якщо ендометріоз протікає в формі екстрагенітальної поразки, можлива перфорація і кровотеча з ураженого органу.

Ендометріоїдні кісти

Одна з форм ендометріозу – яєчникова, коли вогнища розташовуються в тканині яєчників. Для захворювань яєчників характерно формування кіст – тонкостінної порожнини з рідким вмістом. Небезпека їх у тому, що кісти створюють перешкоди іншим органам, пригнічують овуляцію, можуть гноїтися і прориватися в черевну порожнину.

При ендометріозі кіста активно зростає і приносить жінці больові відчуття. Порожнина її заповнена згорнутою кров’ю, тому утворення іноді називають «шоколадною кістою». Стінки кісти чутливі до гормонів, так як складаються з таких же клітин, що і слизова оболонка матки. З цієї причини захворювання можна лікувати гормональними препаратами. За відсутності ефекту виконують лапароскопічну операцію, при якій кіста спорожняється і витягується разом з капсулою.

Анемія

Одне з ускладнень, що супроводжують це захворювання – анемія. Воно пов’язане зі збільшеною крововтратою під час менструацій і між ними. Найчастіше анемія зустрічається при ендометріозі матки, коли менструальні кровотечі особливо рясні. Вилікувати її можна, усунувши симптоми основного захворювання.

З цією метою застосовують гормональну терапію і хірургічні методи. Ті, хто не довіряють традиційній медицині жінки практикують лікування ендометріозу народними засобами. Незважаючи на те, що іноді таким чином можна домогтися певних успіхів, пам’ятайте: усунення симптомів та лікування повинен проводити все ж лікар-гінеколог.

Перитоніт

Ендометріоз при несприятливих обставинах може ускладнитися перитонітом. Перитоніт – це запалення очеревини, що супроводжується важким станом хворих. Він виникає, коли в черевну порожнину потрапляє кров, сеча або кишковий вміст. Це може статися при перекручуванні ніжки ендометріоїдних кіст, проростанні ендометрію крізь стінки матки і руйнуванні навколишніх тканин, пошкодженні стінок сечового міхура і кишечника вогнищами захворювання. В цьому випадку типові болі при ендометріозі посилюються, стан пацієнта швидко погіршується.

Симптоми ендометріозу, ускладнені перитонітом, такі:

 • Гострий біль в животі, який з часом посилюється.
 • Інтоксикація з нудотою і блювотою.
 • Підвищення температури.
 • Хворобливі відчуття при натисканні на передню черевну стінку
 • Напруга м’язів живота при натисканні (живіт твердий, як дошка).

Неврологічні розлади

Неврологічні симптоми з’являються у хворих при ураженні нервів вогнищами ендометріозу. Цьому сприяє велика кількість нервових сплетінь в області геніталій і органів репродуктивної системи. Проростання вогнищ в нервові волокна призводить до інтенсивного болю і зниження чутливості в області таза.

Неврологічний розлад при ендометріозі також може бути пов’язаний з синдромом хронічного тазового болю, який супроводжується захворювання. Біль викликають не тільки зачеплені нервові закінчення хворобою, але і множинні спайки, які супроводжують ендометріоз.

Важко зберігати оптимізм і життєрадісність, якщо щось постійно і сильно болить. Тому хворі занурюються в сумні роздуми, їх нічого не радує і не цікавить. При довгих неприємних відчуттях поступово розвивається депресія, і це вже окреме захворювання, а не просто поганий настрій, як думають багато людей. Як його лікувати, і як зменшити хворобливі відчуття? Біохімічні процеси хронічного болю і депресії протікають однаково, і це дозволяє з успіхом застосовувати в протибольову терапію та антидепресанти.

Профілактика ендометріозу

Профілактичні огляди

Один із способів профілактики ендометріозу – щорічний огляд у гінеколога. В цьому випадку при ручному обстеженні лікар може запідозрити наявність захворювання в тілі матки і яєчниках, очеревині і кишечнику, а огляд в дзеркалах дає можливість побачити вогнища захворювання, що знаходяться в піхві і на шийці матки. Якщо доктор передбачає наявність захворювання, він спрямовує жінку на додаткові дослідження – УЗД, МРТ, аналізи крові і лапароскопічну діагностику. Щорічний огляд корисний і для виявлення інших хвороб (наприклад, міоми), адже при ендометріозі міома зустрічається дуже часто, що пов’язано з однаковою гормональною причиною цих захворювань.

Фізична активність

Відомо, що ендометріоз розвивається у жінок з порушеннями в імунній системі. Щоб зміцнити захисні сили організму і не допустити розвиток захворювання, потрібно зміцнювати імунітет:

 • Відмовитись від шкідливих звичок.
 • Правильно харчуватися.
 • Вести активний спосіб життя з посильним фізичним навантаженням.

Крім зміцнення імунітету, для профілактики ендометріозу рекомендується обмежити заняття фізкультурою під час менструації. Це пов’язано з тим, що активні рухи можуть призводити до закидання крові, а разом з нею і часток ендометрію, в черевну порожнину через маткові труби.

Вибір методів контрацепції

Причина ендометріозу, на думку більшості лікарів – гормональні порушення в поєднанні зі збоєм в імунній системі. Гормональна дисфункція полягає в тому, що організм виробляє надлишок естрогенів, які викликають зростання ендометрія. Придушити виробництво естрогенів можна за допомогою комплексних оральних контрацептивів (КОК) – це один із способів лікування захворювання. Якщо у жінки є спадкова схильність до ендометріозу, призначення КОК є способом профілактики захворювання. Не варто забувати і про те, що клітини ендометрія можуть потрапляти в навколишні тканини в результаті хірургічного втручання в порожнині матки (наприклад, при аборті). Прийом КОК дозволяє надійно захиститися від небажаної вагітності і шкідливою для здоров’я процедури аборту.

Запобігання внутрішньоматкового втручання

Один із способів поширення ендометріозу – операція або будь-яка маніпуляція на репродуктивних органах. В ході такого втручання клітини ендометрія потрапляють в сусідні тканини, а потім можуть почати рости в них. З огляду на той факт, що хвороба розвивається при наявності імунних порушень, які широко поширені у жінок, ризик захворювання в результаті операції високий. Адже клітини ендометрія, що потрапили за межі матки, які в нормі знищуються макрофагами, у жінок з порушенням імунітету здатні активно розвиватися.

Щоб уникнути поширення ендометріоїдних тканини в навколишні, потрібно з акуратністю ставитися до всіх внутрішньоматкових втручань. Особливо це стосується абортів. Аборт травмує стінки матки, поверхня піхви і шийку матки, і такі мікротравми – легкий шлях для потрапляння клітин ендометрія в навколишні тканини.

Ендометріоз – захворювання, якому піддається велика кількість жінок. Точна цифра які страждають на хворобу невідома, але очевидним є той факт, що вона є основною причиною хронічного тазового болю. Ендометріоз протікає в декількох формах. До екстрагенітальної відноситься локалізація за межами репродуктивної системи, генітальна форма зачіпає матку з шийкою, піхву і яєчники. Неприємне ускладнення хвороби при залученні в процес яєчників – кіста.

При ендометріозі кіста швидко зростає, викликає сильні болі і може ускладнитися розривом. Крім неї, на хірургічний стіл жінку може привести проростання ендометрію в очеревину і стінки кишечника, сечового міхура. Пошкодження поверхні органів здатне викликати перфорацію органів і розвиток перитоніту.

Як не допустити розвитку таких серйозних ускладнень? В першу чергу, пацієнткам призначають гормональне лікування контрацептивами або іншими засобами, що пригнічують продукцію естрогенів. Дюфастон при ендометріозі – один з варіантів гормонального лікування, спрямованого на поповнення дефіциту прогестерону і обмеження зростання ендометрія. Якщо гормональна терапія не дає належного ефекту, вдаються до хірургічного лікування. Іноді операція може стати єдиним способом зменшення або повного позбавлення від симптомів захворювання.

Соцмережі