Варикозне розширення вен

Варикоз, або варикозне розширення вен – це патологічні зміни вен, що супроводжуються їх мішковидним розширенням, збільшенням довжини, утворенням звивин і вузлообразних клубків, що призводить до неспроможності клапанів і порушення кровотоку. Варикозне розширення вен, є однією з найпоширеніших проблем кровоносних судин.

Що таке варикоз?

Вени – це кровоносні судини, які повертають кров від тканин організму до серця. Артерії, з іншого боку, несуть кров від серця до тіла. На відміну від артерій, вени мають дуже мало м’язової тканини. Для запобігання зворотної течії крові вени мають ряд односторонніх клапанів, що зберігає кров від перебігу в одному напрямку до серця.

Як правило, клапани в венах змушують кров людини текти вгору у напрямку до серця, тому кров не збирається в одному місці. При варикозному розширенні вен клапани пошкоджені або взагалі відсутні. Це призводить до того, що вени наповнюються кров’ю – особливо, коли людина стоїть.

Іншими словами, варикозне розширення вен виникає, коли в результаті різних причин клапани в венах стають неефективними (некомпетентними) і дозволяють йти проти течії крові. Кров накопичується в області нижче постраждалої, в результаті чого клапан вени збільшується і розтягується. Варикозне розширення вен з’являється під шкірою як блакитно-зелені або сині лінії, які можуть випинатися або з’являються скручені і спотворені.

Варикозне розширення вен зазвичай розвивається в ногах. Вени в ногах часто стирчать. Найбільш поширена форма варикозного розширення вен прогресує в одній або обох з двох великих вен, внизу, поблизу поверхні ноги.

Цей стан виникає в кілька разів частіше у жінок, ніж у чоловіків. Варикозне розширення вен зазвичай розвивається у віці від 30 до 60 років і, як правило, з віком загострюється. Розвивається воно повільно, але потім швидко прогресує.

Вагітність не є причиною варикозного розширення вен, але варикозне розширення може розвиватися або погіршуватися під час вагітності. Це пов’язано з підвищеним тиском матки на тазові вени і вени нижніх кінцівок, збільшення обсягу крові і зміни гормонів.

Вени, які лежать якраз під поверхнею шкіри, називають «поверхневими венами», а вени, які знаходяться глибоко всередині м’яза, називають «глибокими венами». Інші вени – «комунікантні» – включають в себе поверхневі і глибокі вени, дозволяючи крові текти між ними.

Поверхневі вени в ногах є найбільш поширеним місцем для варикозного розширення вен, яке відбувається в основному через некомпетентні переходи вени у верхню частину стегна, під коліном і в литкові м’язи. Однак вони можуть зустрічатися і в інших областях тіла – таких, як область тазу і прямої кишки (геморой).

Причини варикозного розширення вен

Ослаблені стінки вен у людей у віці можуть втратити свою еластичність. Це ослаблення венозних стінок може привести до їх розширення.

Відмова клапана. Коли вени людини розтягуються, клапани в венах пошкоджуються. Якщо стінки вен ослаблені і розтягнуті, клапани розсуваються і більше не можуть тримати кров, яка тече вгору і в результаті може застоюватися в венах.

Пошкодження вен. Пошкодження може відбутися через травму, згустки крові або запалення. Якщо є проблеми в глибоких венах, то у людини, як правило, болять і опухають ноги. Опухлі вени на поверхні можуть бути ознакою пошкодження глибоких вен. Варикозне розширення вен на поверхні ніг не пов’язане з небезпечними згустками крові, які можуть подорожувати в серце або в легені і викликати непрохідність (емболію). Будь-який згусток, який формується поблизу поверхні тіла, як правило, буде невеликим. Це може бути запалення, але згусток серйозно не загрожує здоров’ю людини.

Ряд чинників які сприяють розвитку варикозного розширення вен. До них відносяться:

 • генетична схильність до розвитку варикозного розширення вен;
 • гормональні чинники;
 • зайва вага;
 • вагітність;
 • серцево-судинні проблеми – такі, як утворення тромбів (тромбоз);
 • травма або запалення вен;
 • хронічний запор може сприяти розвитку варикозного розширення ректальних вен (геморой).

Фактори способу життя також грають важливу роль, і люди, які протягом тривалих періодів часу мають роботу «на ногах», стоячи, – піддаються більшому ризику розвитку варикозного розширення вен. Це, наприклад, медсестри, стюардеси і вчителя.

Симптоми варикозного розширення вен

Ознаки та симптоми варикозного розширення вен легко розпізнати. Як правило, вони включають:

Болі. Нога може хворіти, бути по відчуттю важкою і перевантаженою, якщо людина сидить або стоїть протягом тривалого періоду;

Випинання вен. Вени можуть з’явитися опуклі або скручені в частині або по всій довжині ноги, або можуть бути тільки невеликі контури блакитнуватих вен. Якщо варикозне розширення вен важке, то шкіра, що покриває ноги хворого, може опухнути, стати сухою і роздратованою. А протягом кількох років в гомілці вона стане коричневого кольору;

Сверблячка. Шкіра над веною стає сухою і роздратованою;

Запалення вен. Після тривалих періодів сидячи і стоячи ділянка вени може наливатися кров’ю, і вени стають опухлими, твердими, червоними і слабкими. Це загальний стан називається «флебіт»;

Кровотеча. Рідко, але варикозне розширення вен може виникнути в результаті травм, і коли вони великі, то їх видно поблизу поверхні тіла і часто покриті тонкою шкірою;

Виразки. Це відкриті виразки, які зазвичай з’являються біля щиколотки, коли також може бути очевидною пухлина;

– Набряки на ногах.

Загальні симптоми можуть включати:

 • опуклі або скорочення вени;
 • болі в постраждалих місцях, особливо після сидіння або стояння протягом тривалого періоду;
 • відчуття тяжкості і втоми м’язів в ногах;
 • свербіж навколо ураженої вени;
 • судоми в ногах у спокої;
 • деякі жінки під час менструації відчувають посилення симптомів.

 Діагностика варикозного розширення вен

Лікарі часто діагностують варикозне розширення вен на основі тільки лише фізичного огляду пацієнта. Іноді використовуються тести або процедури, щоб дізнатися масштаби цієї проблеми або щоб виключити інші умови.

Якщо у людини варикозне розширення вен, вона може звернутися до судинного хірурга (ангіохірург). Ці лікарі спеціалізуються на кровоносних судинах. Також можна проконсультуватися з дерматологом – лікарем, який спеціалізується на шкірних захворюваннях.

 • Фізичне обстеження. Щоб перевірити наявність варикозного розширення вен в ногах, лікар буде дивитися ноги, коли людина стоїть, або коли вона сидить, і ноги бовтаються. Він може запитати хворого про ознаки та симптоми, включаючи біль.
 • Ультразвукова доплерографія. Лікар може порекомендувати ультразвукову доплерографію, щоб перевірити кровотік у венах і пошукати тромби. Доплерографія використовує звукові хвилі для створення структурної картини тіла хворого. Під час цього випробування портативний пристрій розміщено на ураженій ділянці тіла пацієнта. Пристрій насилає і приймає звукові хвилі. Комп’ютер перетворює звукові хвилі в картинку кровотоку в артеріях і венах.
 • Ангіограма. Лікар може порекомендувати ангіографію, щоб отримати більш детальний погляд на потік крові у венах. Для цієї процедури в вени хворого вводиться барвник, який виділяє вени на рентгенівських знімках. Ангіографія може допомогти лікарю підтвердити, чи дійсно у хворого – варикозне розширення вен або інше захворювання.

Лікування варикозного розширення вен

Лікування не може бути медичною необхідністю, якщо симптоми не проблематичні. Тим не менш, деякі люди можуть хотіти лікуватися від варикозного розширення вен ха косметичних причин, тому що вони не задоволені їх видом.

Безопераційне лікування

Якщо варикозне розширення вен – невелике, і якщо воно не викликає занадто великих незручностей, то можуть бути рекомендовані еластичні стискаючі панчохи. Їх носять під час повсякденної діяльності. Вони допомагають стискати вени, зберігаючи їх від розтягування і обмеження будь-якого дискомфорту або болю.

Для людей з легким варикозним розширенням вен перший крок полягає в стисканні вен на ногах за допомогою підтримуючих панчіх. Ця проста міра служить для притиснення крові з вени, налитої кров’ю, зменшення розміру вени. Деякі компресійні панчохи забезпечують більшу підтримку в районі щиколоток і гомілок (де варикозне розширення вен, як правило, найдовше і найболючіше). Ці панчохи можуть збільшуватися до верхньої частини стегна і паху, але для багатьох людей перевага в забезпеченні тиску на всю ногу компенсує дискомфорт від цих еластичних панчіх.

Терапевтичне лікування

Якщо вени перехресні, і ділянка, де бере свій початок варикозна вена, як показано на УЗД, недієздатна, то найбільш вірним є хірургічне лікування, яке допоможе зв’язати варикозну вену на цьому перехресті – найчастіше у верхній частині стегна, під коліном або в литкових м’язах. Операція включає створення невеликого розрізу в нозі над місцезнаходженням вени, пов’язаної з варикозною веною. Вени залишається на місці, проте запобігає зайвий потік крові в неї.

Неінвазивні методи лікування варикозного розширення вен

Наступні методи лікування варикозного розширення вен можна зробити в консультаційному (неопераційному) кабінеті лікаря і навіть в поліклініці. Хворий отримає місцеву анестезію – йому знеболять ногу. Він не буде спати, але не буде відчувати біль.

Лазерне лікування варикозу

Може бути використано на поверхні шкіри. За допомогою малого спалаху лазерного світла в стінці вени розвивається процес склерозування і варикозна вена зникає, як ніби вона видалена.

Внутрішньовенна лазерна коагуляція вен

Невеликий надріз на одному кінці постраждалої вени і ультразвук використовується для направлення лазерного катетера в вену. Лазер активується, і після приблизно 60 секунд впливу вени руйнуються. Оскільки вся вена знищується, а не тільки підкладка (як це відбувається за допомогою склеротерапії), компресійні панчохи не потрібні, і хворий відновлюється дуже швидко (як правило, він йде на роботу вже наступного дня).

Як і радіочастотна абляція, внутрішньовенна лазерна обробка передбачає наявність катетера в вені і використання ультразвукового сканування, щоб направляти його в правильне положення. Крихітний лазер проходить через катетер, розташований у верхній частині варикозних вен. Катетер пошле сильний жар в вену.

Лазер забезпечує короткі сплески енергії, які нагрівають вени і ущільнюють їх аж до їх закриття. Лазер повільно з’єднує вени з ультразвуком, дозволяючи вені по всій довжині бути закритою. Внутрішньовенна лазерна обробка проводиться під місцевою анестезією. Після процедури пацієнт може відчути важкість у ногах, і в постраждалих ділянках можуть бути синці і болі. Пошкодження нерва також можливо, але зазвичай це тільки тимчасово. Цей метод – відносно новий, але ефективний, має мінімальні побічні ефекти і ускладнення.

Абляція

Одна з перших лікувальних процедур, як правило, – ендотермічна абляція. Вона пов’язана з використанням енергії з високочастотними радіохвилями (радіочастотна абляція) або лазером (внутрішньовенна лазерна обробка) – «запечатування» постраждалих вен.

Радіочастотна абляція

Включає нагрівання стінки варикозних вен з використанням радіочастотного випромінювання. Здійснюється через невеликий розріз трохи вище або трохи нижче коліна. Вузький катетер з використанням ультразвукового сканування направляють в вену. В катетер вводиться датчик, який посилає радіочастотний сигнал. Катетер нагріває вену до тих пір, поки не зруйнуються її стінки, вена не закриється і не буде повністю герметизирована. Як тільки вена «запечатана» і закрита, кров перенаправляється в одну зі здорових вен.

Радіочастотна абляція проводиться під місцевою анестезією. Процедура може викликати деякі короткострокові побічні ефекти – наприклад, поколювання (парестезії). Можливо, хворому доведеться носити компресійні панчохи тиждень після радіочастотної абляції.

Флебектомія

Якщо ендотермічні методи лікування – абляція і склеротерапія – не підходять для конкретного хворого, йому, як правило, пропонується хірургічна процедура – «флебектомія» – тобто, видалення вен.

Варикозна хірургія вен зазвичай проводиться під загальним наркозом, а значить, пацієнт під час процедури – без свідомості. Після операції, в той же день, він, як правило, в змозі піти додому. Проте, в деяких випадках може бути необхідним залишити хворого на одну ніч в лікарні, особливо якщо йому була проведена операція на обидві ноги.

Кросектомія

Більшість хірургів використовують техніку, звану «кросектомія» – це перев’язка і перетин великої підшкірної вени, яка включає зв’язування вени в хворій нозі, а потім її видалення.

Робляться два маленькі розрізи близько 5 см в діаметрі. Перший надріз – біля паху, у верхній частині варикозної вени. Другий розріз виконується на нозі нижче – як правило, навколо коліна або щиколотки. Вени у верхній частині (біля паху) зв’язується і «запечатується». Тонкий гнучкий провід проходить через нижню частину вени, а потім обережно виймають і видаляють через нижній розріз в нозі. Кровотік в ногах не залежить від операції, тому що вени, які знаходяться глибоко в нозі, беруть на себе роль пошкоджених вен.

Кросектомія може викликати біль, синці і кровотечі. Більш серйозні ускладнення рідкісні, але можуть призвести до пошкодження нерва або тромбозу глибоких вен, який з’являється в одній з глибоких вен тіла, де формується кров’яний згусток.

Дуже маленькі розрізи робляться поруч з пошкодженою веною. Потім вена видаляється. Один метод для роботи використовує світло під шкірою. Це може бути зроблено разом з іншими процедурами – такими, як абляція. У цій техніці робиться невеликий надріз на шкірі на одному кінці постраждалої вени, і тонка трубка з яскравим світлом вводиться під шкіру позаду вени, таким чином, відтіняючи вену. Ще через один невеликий надріз на іншому кінці постраждалої вени вводиться спеціальний інструмент, прикріплений до всмоктуючого вузла під шкірою. Інструмент руйнує і видаляє постраждалу вену.

Веноекстракція

Інша поширена хірургічна техніка для лікування поверхневих варикозних вен – «веноекстракція»: постраждала вена повністю видаляється. Невеликий надріз на шкірі робиться на кожному кінці постраждалої вени. Гнучкий провід вставляється в варикозні вени і замикається, а вени видаляються.

Обидва типи операції можуть бути виконані під загальною або спінальною анестезією, і може знадобитися перебування в лікарні.

По завершенні операції розрізи в шкірі закривають дрібними стібками, щоб мінімізувати рубці. Потім застосовуються бинти або еластичні панчохи. Вони ніжно стискають і підтримують ногу, щоб зменшити на ній пухлину.

Мініфлебектомія

Цей метод включає видалення вени через серію крихітних надрізів шкіри, що підходить для невеликого варикозного розширення вен. Спеціалізовані хірургічні інструменти використовуються для видалення постраждалої вени. Розрізи настільки малі, що вони зазвичай не вимагають стібків.

Ендоскопічна хірургія вен

Цей метод може бути використаний для більш важких випадків варикозного розширення вен. Вона включає в себе кілька невеликих розрізів в нозі. Тонка пробірка, що містить крихітну камеру (ендоскоп), вводиться через один з розрізів в уражену вену, і невеликі хірургічні інструменти вводяться через інший розріз. Камера дозволяє хірургу побачити внутрішню частину вени на телевізійному моніторі і виконати необхідні операції.

Бинти необхідно носити протягом приблизно 48 годин після процедури. Тут менше дискомфорту, відновлення відбувається швидше, і рубців менше, ніж при інших хірургічних методах.

Ці процедури, як правило, безпечні. Рекомендуємо хворому запитати свого лікаря про конкретні проблеми, які можуть виникнути.

Ризики

Ризики при будь-якій анестезії

Ризики терапії варикозного розширення вен:

 • згустки крові;
 • пошкодження нервів;
 • нездатність закрити вени;
 • відкриття обробленої вени;
 • роздратування вен;
 • синці або рубці;
 • повернення (рецидив) варикозного розширення вен з часом.

Перед процедурою завжди повідомляйте свого лікаря або медсестру:

 • якщо ви вагітні;
 • про будь-які ліки, які ви приймаєте. Це включає препарати, добавки або трави, які ви купили без рецепта;
 • можливо, вам доведеться припинити приймати Аспірин, Ібупрофен (Адвіл, Мотрин), Варфарин та інші ліки, які заважають крові згортатися.

Після малоінвазивних процедур ноги хворого обмотують бинтами, контролюючи набряк і кровотечу протягом 2-3 днів після його лікування.

Хворий повинен бути в змозі почати нормальну діяльність протягом 1-2 днів після лікування. Йому потрібно носити компресійні панчохи постійно протягом одного тижня після лікування.

Лікар може перевірити ногу хворого за допомогою ультразвуку через кілька днів після лікування, щоб переконатися, що з венами у нього все в порядку.

Перспективи (прогнози)

Ці процедури зменшують болі і покращують зовнішній вигляд ноги. Як правило, вони викликають дуже маленькі рубці, синці або набряки. Компресійні панчохи допоможуть запобігти проблемі повернення варикозного розширення вен.

Склерозуюча терапія (склеротерапія)

Коли консервативний підхід не є адекватним, може бути розглянута склерозуюча терапія. Цей безпечний і ефективний вид лікування включає ін’єкції хімічних речовин в розширені вени, що змушують їх закритися. Процедура може бути виконана в кабінеті лікаря і не вимагає госпіталізації. Одним з обмежень склеротерапії є те, що вона найбільш ефективна при одній невеликій вені, особливо коли виникає варикозне розширення нижче коліна. Хоча така обробка використовується для збільшення вен, що виникають в стегнах, в цьому місці часті рецидиви. З цієї причини лікарі, як правило, поєднують склеротерапію з хірургією або використовують кілька додатків, коли варикозне розширення вен – ширше.

Склеротерапія виконується з використанням тонкої голки для введення спеціального розчину в уражені вени. Розчин (хімічна речовина) подразнює слизову оболонку вени, змушуючи її затвердіти (ущільнитися) і закритися. Це допоможе уникнути потрапляння крові в частину вени. Кров, таким чином, вимушено і неминуче проходить через інші, більш здорові вени. Склеротерапія має ту перевагу, що вона може бути виконана без необхідності анестезії.

У основному в склеротерапії застосовується 3 препарати: тромбовар, етоксіклерол і фібро-вейн. Вони володіють високою ефективністю, але при цьому абсолютно безпечні.

Після ін’єкції застосовуються стискаючі бинти з склерозуючим розчином. Це запобігає повторному припливу крові до обробленої вені. Лікар визначає, як надовго потрібно носити пов’язки і порекомендує хворому групу вправ. Протягом тижня варикозне розширення вен зникне, і буде ледь помітним. Іноді при варикозному розширенні вен процес може тривати більше склеротерапії.

Глибоке варикозне розширення вен можна лікувати за допомогою склеротерапії під ультразвуковим контролем. Лікар може використовувати ультразвук, щоб побачити вени на екрані, що дозволяє йому точно направляти тонку голку в вену. Ця методика також часто дає можливість виявляти і лікувати приховане походження варикозних вен. Однак через те, що склеротерапія під ультразвуковим контролем є відносно новою технікою, її довгострокова ефективність поки не виявлено.

Склеротерапія також може бути застосована для лікування «судинних зірочок» – дуже маленьких вен, які збільшуються і виглядають як дрібні червоні (фіолетові) лінії тільки під поверхнею шкіри.

Види склеротерапії

 • Мікросклеротерапія. Найпростіша процедура. Лікар просто вводить в вену склерозуючі препарати за допомогою тонкої голки. Мікросклеротерапія проводиться в разі, якщо розміри патологічних утворень не перевищують 2 мм.
 • Ехосклеротерапія. Введення препарату проводиться під контролем ультразвукового дуплексного сканування, завдяки чому хірург точно знаходить розташування патологічно змінених вен і направляє голку.
 • Foam-form терапія – операція, відома ще як пінна склеротерапія. В даному випадку склерозуючі препарати є детергенти, тобто вони здатні перетворюватися в піну при змішуванні з повітрям в співвідношенні 1:3-1:4.

Застосування ультразвукового сканера дозволяє прицільно вводити склерозуючу піну в область венозних скидів. При цьому усуваються не тільки видимі вени, а й основні причини появи і прогресування варикозної хвороби. Проходять набряки, важкість у ногах, виліковуються венозні трофічні виразки. У більшості випадків, для усунення варикозної хвороби досить одного сеансу такої склеротерапії.

Пінна склеротерапія володіє деякими перевагами в порівнянні зі звичайними методиками: за рахунок піноподібного стану вдається зменшити дозу склерозуючих засобів без втрати ефективності, поліпшується контакт склерозуючої речовини з внутрішньою поверхнею венозної стінки. Пінна склеротерапія, як правило, застосовується для лікування дуже великих судин.

Побічні ефекти склеротерапії

 • згустки крові в інших венах ніг;
 • роздратування і пошкодження тканин, що оточують постраждалі вени;
 • головні болі;
 • болі в попереку;
 • зміна кольору шкіри – наприклад, коричневі ділянки над місцем, де були оброблені вени;
 • непритомність;
 • тимчасові проблеми із зором;
 • світло-коричневі смуги або знебарвлення над обробленою веною (це зникає протягом місяця).

Тим не менше, більшість людей, які пройшли склеротерапію, мають хороші результати з мінімальними побічними ефектами.

Склеротерапія підходить не для всіх людей. Такі фактори, як вагітність, що раніше мали місце порушення згортання крові і алергія, є протипоказаннями для лікування склеротерапией.

Варикозне розширення вен має почати зникати через кілька тижнів після склеротерапії. Сильні вени беруть на себе роль пошкодженої вени, і більше кров’ю не наповнюються. Хворому може знадобитися лікування більш ніж один раз перед тим, як варикозне розширення вен у нього повністю зникне.

Відразу ж після склеротерапії хворий повинен бути в змозі ходити, і може повернутися до своєї роботи. Йому потрібно буде тиждень носити компресійні панчохи або бинти. У рідкісних випадках склеротерапія, як відомо, має серйозний потенціал ускладнень – таких, як інсульт або транзиторна ішемічна атака (ТІА).

 Трансілюмінаційна шейферна флебектомія

При флебектомії робляться один або два маленькі розрізи в нозі. Хірург використовує спеціальне світло – ендоскопічний трансілюмінатор – під шкірою хворого, щоб йому можна було побачити, які вени повинні бути видалені. Постраждалі вени вирізують до їх видалення через розрізи, з використанням всмоктувального пристрою. Трансілюмінаційна флебектомія може проводитися під загальним наркозом або під місцевою анестезією. Хворий після цього може мати деякі синці або кровотечі. Так як це лікування є відносно новим, є певна невизначеність щодо його ефективності та безпеки, і воно не рекомендується як частина звичайного плану лікування при варикозному розширенні вен. Проте, якщо лікар вважає, що це допоможе, переваги та ризики хворому пояснюються.

Компресійні панчохи

Компресійні панчохи, спеціально призначені для постійного стиснення ноги, покращують кровообіг. Найчастіше вони сильніше стискають ногу в області щиколотки, слабшаючи далі вгору по нозі. Це стимулює приплив крові вгору, у напрямку до серця.

Компресійні панчохи можуть допомогти полегшити біль, дискомфорт і набряки в ногах, викликані варикозним розширенням вен. Проте, невідомо, чи допомагають панчохи запобігти посиленню варикозного розширення вен або попередити нові варикозні розширення вен.

Ми рекомендуємо хворим з варикозним розширенням вен використовувати як його тривале лікування тільки компресійні панчохи, якщо всі процедури, описані вище, для нього не підходять. Якщо це – хвора таким діагнозом вагітна жінка, їй можуть бути запропоновані компресійні панчохи протягом всього терміну вагітності.

Компресійні панчохи і колготки доступні різних розмірів і компресії (тиску). Для більшості людей з варикозним розширенням вен передбачені панчохи класу 1 (легка компресія) або класу 2 (середня ступінь стиснення).

Можливо, хворому доведеться носити компресійні панчохи і решту його життя, якщо у нього є глибока венозна некомпетентність (неефективність вен) – серйозні проблеми з клапанами або завали в глибоких венах у ногах. У цих умовах хворий повинен постійно носити компресійні панчохи, навіть якщо він в процесі лікування варикозного розширення вен переніс операцію.

Хворому необхідно дізнатися у лікарів, як правильно носити компресійні панчохи або колготки, що б вони були зручними і правильними для нього і щоб він отримував від них максимальну користь. Також потрібно дізнатися, як за ними слід доглядати, щоб вони прослужили протягом трьох-шести місяців (після цього їх необхідно міняти).

Ускладнення варикозного розширення вен

Ускладнення через варикозне розширення вен можуть включати:

 • шкіра над ураженими венами може стати тонкою і вразливою для надрізів, порізів, ранок і виразок;
 • може виникнути запалення уражених вен (флебіт);
 • трохи підвищується ризик розвитку тромбів в глибоких венах, пов’язаних з варикозним розширенням вен.

Профілактика варикозного розширення вен

Оскільки варикозне розширення вен не може бути повністю вилікувано, найкращим курсом лікування є його профілактика. Поради, які можуть допомогти в профілактиці варикозного розширення вен:

 • уникайте схрещування ніг і положення «нога на ногу», коли ви сидите;
 • підтримуйте здорову вагу тіла;
 • уникайте тісного одягу, який стискає ноги, пах або талію;
 • уникайте незручного взуття;
 • уникайте закрепів;
 • коли ви стоїте протягом тривалого часу, перекладайте вагу з однієї ноги на іншу кожні 5-10 хвилин.

Додаткова інформація

Соцмережі