20 тиждень вагітності

Вітаємо Вас! Ви рівно на середині шляху. На 20 тижні жінка зазвичай сповнена сил і радісна, в тому числі й тому, що може відчувати ворушіння малюка в утробі. Це перша взаємодія матері та дитини. На цьому терміні ви можете дізнатися його стать, почати вибирати ім’я та планувати придане до народження.

20 тижнів вагітності – це скільки місяців?

За акушерськими підрахунками, у вас 5 місяців. Не дивуйтеся подібною арифметикою. Для зручності медики використовують шкалу, згідно з якою в місяці рівно 4 тижні незалежно від календаря.

Цікаві факти

Параметри Показання
Термін із зачаття 18 тижнів
Місячний термін 20 тижнів
Який місяць 5
Розміри та вага плоду 250 мм, 290 г
Розміри матки На рівні пупка чи вище
Вага вагітної Надбавка за останній тиждень не більше 400-500 г

Дізнаємося, що відбувається з малюком та мамою на цьому терміні вагітності.

Відчуття майбутньої мами

До кінця 20 тижнів ваша вага в нормі повинна збільшитися на 3-5 кг. Живіт дедалі більше округляється і підіймається вище. Дно матки зараз на рівні пупка. З кожним тижнем її розміри зростатимуть на 1 см. Через зростання матки та того тиску, який вона чинить на внутрішні органи, жінка може відчувати задишку та печію.

Рясні слизові вагінальні виділення на 20 тижні вагітності не повинні вас турбувати. Це нормально, так організм захищає плід від інфекцій. Тривожний симптом – це кров’янисті або сирні виділення з неприємним запахом. Перші свідчать про загрозу переривання, другі – появу кандидозу. В обох випадках потрібне термінове лікування.

Як розвивається плід

У нього зараз безліч справ:

 • він плаває та відштовхується від стінок матки;
 • ікає;
 • здригається, якщо мама хвилюється;
 • смокче пальчик;
 • заковтує навколоплідні води.

Останнє сприяє розвитку травної системи. Вже зараз у кишечнику формується меконій – первородний кал, який відійде у першу добу життя малюка.

До 20 тижня вагітності плід важить у середньому 290 грамів, довжина його тіла – 16-17 см від верхівки до куприка і 25 см від голови до п’ят. Продовжується активний розвиток нервової системи, удосконалюються органи чуття, розвиваються смакові рецептори.

У дівчаток сформовано матку, фалопієві труби та яєчники, в яких уже утворилося 7 млн яйцеклітин. Надалі їх залишиться в 3,5 раза менше, це запас на все життя. У хлопчиків ростуть зовнішні статеві органи, яєчка ще перебувають у животі й опустяться у мошонку у 3 триместрі вагітності.

Аналізи та УЗД

20 тиждень вагітності – останній можливий для скринінгу. Пройдіть його, якщо ще не встигли. Дослідження покаже можливі ризики розвитку генетичних патологій та аномалій будови плода. Дослідження включає біохімічний аналіз крові та УЗД.

Що покаже УЗД?

За допомогою ультразвуку лікар визначить відповідність розміру плоду терміну гестації, оцінить кількість навколоплідних вод та стан плаценти. Вивчить будову внутрішніх органів, особлива увага приділяється серцю та кровоносній системі.

Під час УЗД на 20 тижні вагітності ви дізнаєтесь стать майбутньої дитини. Ризик помилки зараз мінімальний, адже статеві органи плода сформовані. Виняток становлять випадки, коли дитина «ховається», і немає можливості її детально розглянути. У цьому випадку може допомогти 3D-дослідження.

Якщо фахівець повідомить вас про тазове або поперечне передлежання плода, не поспішайте хвилюватися. Найбільш сприятливе положення для пологів – дитина може зайняти навіть на 38-му тижні вагітності.

Що обговорити з лікарем

 • Якщо у вас тягне та болить живіт, проконсультуйтеся з гінекологом про те, як відрізнити фізіологічні спазми від тонусу, що загрожує здоров’ю малюка. Дізнайтесь, куди ви можете звернутися за екстреною допомогою.
 • Якщо у першому триместрі через загрозу переривання вагітності ви приймали Утрожестан або Дюфастон, обговоріть з лікарем необхідність подальшого лікування ними. Скасування гормональних препаратів проводиться поступово та під контролем фахівця.

Можливі ускладнення

Двадцятий тиждень вагітності – відносно спокійний час для здоров’я матері. Але і на цьому терміні можуть розвиватися патології, що помітно ускладнюють перебіг гестації.

Істміко-цервікальна недостатність

Такий діагноз ставиться, якщо за даними УЗД терміном 16-24 тижнів вагітності довжина шийки матки становить менш як 25 мм. Цей стан небезпечний тим, що провокує викидень чи передчасні пологи. Виникає внаслідок хірургічної травми чи вроджених генетичних захворювань. При короткій шийці матки ефективна гормональна терапія, носіння песарію, накладання швів.

Передлежання плаценти

У нормі плацента зазвичай розташовується по задній стінці матки чи області дна, іноді – на передній стінці. Тут вона отримує найкраще кровопостачання та захищена від випадкових травм. Про передлежання говорять, якщо плацента знаходиться у нижніх відділах матки та частково чи повністю закриває ділянку внутрішнього зіва. Буває також низька плацентація, коли плацента не перекриває зів, але розташовується нижче, ніж має бути в нормі.

Таке ускладнення зустрічається лише у 1% випадків і зазвичай розвивається на фоні запалень ендометрію після оперативних втручань, багаторазових складних пологів, міоми матки.

Пізній токсикоз, або гестоз

Виникає після 20 тижнів вагітності. Його симптоми – це набряклість, підвищення артеріального тиску та наявність білка у сечі. Стан вважається небезпечним та потребує лікування в стаціонарі. Щоб запобігти його розвитку, не пропускайте планові прийоми у гінеколога, вчасно здавайте аналіз сечі, контролюйте самостійно тиск.

Що можна і не можна

Крім широко відомих та зрозумілих усім заборон на алкоголь та нікотин під час вагітності, ми також не рекомендуємо:

 • вживати понад 300 мг кофеїну на день, тобто близько 2 кухлів, оскільки великі дози кофеїну шкодять розвитку плода;
 • займатися верховою їздою, тенісом, дайвінгом, футболом та іншими травмонебезпечними видами спорту;
 • їсти термічно необроблену рибу та морепродукти, яйця та м’ясо, м’які сири з пліснявою, пити непастеризоване молоко, оскільки ці продукти іноді викликають паразитарні захворювання та кишкові інфекції.

Зате всупереч стереотипам, під час вагітності можна їсти шоколад та цитрусові, фарбувати волосся, а також за відсутності протипоказань – літати на літаку та займатися сексом.

Чек-лист 20 тижнів вагітності

 • Обновіть гардероб: живіт у другому триместрі швидко збільшується у розмірах.
 • Продовжуйте вести активний спосіб життя: це допоможе вам легше впоратися з усіма тяготами вагітності та підготуватися до пологів.
 • Якщо з’явилося молозиво, варто запастися серветками для грудей.

Соцмережі