Ацетон в сечі при вагітності у жінок на ранніх і пізніх термінах: причини, як прибрати

Коли лікар знаходить ацетон у сечі при вагітності, для нього пацієнтка відразу потрапляє в список проблемних. І не дивно, адже подібні тіла говорять про присутність серйозних проблем, які вимагають негайного діагностування та терапії, через те, що наслідки ігнорування можуть бути серйозними. Важливо розуміти, що при своєчасному зверненні до лікаря можна не боятися розвитку ускладнень.

Причини появи ацетону в сечі при вагітності

Багатьох майбутніх матусь цікавить, з якої ж причини відбувається утворення ацетону в сечі.

Медичні працівники пояснюють подібне явище тим, що коли цукор розташовується на позначці нижче норми, організм прагне взяти його недостатню кількість з резервних запасів жирів. Якщо в такій ситуації показник глюкози відновлюється, то сам організм здійснює вироблення кетонів, які йдуть з уриною.

Причин виникнення такого показника може бути кілька. Правда, варто пам’ятати, що кетони в сечі при вагітності на різних термінах, вказують на ряд патологій. З цим варто розібратися докладніше.

Ацетон в сечі на ранніх термінах вагітності

Найпоширенішою причиною виникнення ацетону вважається зневоднення організму, що викликано токсикозом на початкових термінах. І це природно для вагітної. Але тут важливо провести межу між результатами токсикозу і небезпечним патологічним станом, що вимагає лікування.

Найчастіше в першому триместрі, у кожної вагітної зустрічається нездужання, нудота і блювота, але такий стан швидко проходить і незабаром просто не заважає жінці. Якщо вести повноцінний спосіб життя (правильно харчуватися, висипатися), то приводів для занепокоєння просто немає, адже аналізи швидко приходять в норму і кетони пропадають через кілька днів.

Турбується потрібно в тому випадку, коли блювота не закінчується, а виношує малюка жінка, не має можливості є і вести нормальний спосіб життя. У подібному випадку підвищений вміст ацетону в сечі буде говорити про зневоднення, що може негативно позначитися на розвитку вагітності.

Якщо надлишок кетона визначається дуже довгий час, то це говорить про істотну інтоксикації організму і плода, що викликає серйозні патології.

Ацетон в сечі на пізніх термінах вагітності

Якщо надлишки ацетону в урині діагностуються на більш пізніх термінах, наприклад, в третьому триместрі, то імовірно розмова йде про досить небезпечне ускладнення – гестоз. Симптомів такого захворювання дуже багато, в тому числі і наявність ацетону в сечі. У даній ситуації необхідна медична допомога.

Але токсикоз і гестоз це не єдині причини, що можуть спровокувати виникнення ацетону в урині.

На збільшення даного значення може впливати:

 • неправильне і незбалансоване харчування, коли в їжі багато білків і жирів, але при цьому практично відсутні вуглеводи;
 • присутні порушення в режимі пиття;
 • в результаті простудних захворювань, наприклад, ГРВІ, може виникнути зневоднення, що і провокує збільшення показника ацетону;
 • розвиток процесів, небезпечних для нормального функціонування печінки;
 • недокрів’я.

У будь-якому випадку, якщо в урині виявлені кетонові зайві тіла при вагітності, то це сигнал до діагностування причини і своєчасному лікуванню.

Чи небезпечний ацетон в сечі?

Як стало зрозуміло, кетонурія у жінки при вагітності, несе велику небезпеку для майбутньої матері і її дитини. Великий вміст кетонів вказує на високе навантаження, що здійснюються на печінку, адже цей орган працює відразу за двох.

Ще однією небезпекою, яка загрожує жінці при таких показниках аналізу, є розвиток серйозних захворювань, наприклад, гестаційний діабет. Після народження малюка хвороба може пройти безслідно, але може перерости і в постійний цукровий діабет.При цьому захворювання загрожує не тільки матері, але і її дитині.

Всі хвороби, які можуть формуватися під час виношування плоду через наявність в сечі ацетону, вимагають негайного лікування.

Діагностика

Відразу варто обмовитися, що незначна кетонурія при нудоті та токсикозі, є нормальним станом, яке у міру відновлення просто проходить. Помітити порушення можна тільки, якщо регулярно здавати аналізи. Про велику кількість ацетону може свідчити відповідний запах. При постійному спостереженні за зміною показників лікар зможе призначити адекватне лікування.

Визначають кількість кетону шляхом проведення лабораторних аналізів. Вимірюється обсяг цього компонента в ммоль / л або мг / дл.

Виявлення кетонових тіл в домашніх умовах

Аналіз сечі в період вагітності на наявність ацетону може виконуватися і вдома. Для цього є спеціальні тести-смужки. До тест-смужки додається розшифровка значень, що допоможе зрозуміти зміст ацетону.

Завдяки багатофункціональності подібних тестів вагітна може самостійно досліджувати сечу відразу на 13 показників.

Значення результатів:

 • якщо тест показав 1+, то це свідчить про нормальну концентрації кетонів (0,5 – 3,0 мг / дл);
 • показник 2+ говорить про присутність кетонів в мінімальному обсязі (до 7 мг / дл). Такий стан може викликати банальний токсикоз, а також незбалансоване харчування;
 • показник 3+ говорить про помірне присутності кетона, що дуже часто виникає при постійному голодуванні (вміст кетонів близько 30 мг / дл);
 • сигналом про розвиток гестаційного діабету є відмітка 4+, що свідчить про підвищені ацетонових показників (приблизно близько 80 мг / дл).

Вирішивши проводити діагностування ацетону в сечі, необхідно пам’ятати, що аналіз проводиться виключно з ранковою сечею. Також варто виключити потрапляння в аналіз статевих гормонів. Для цього вхід у піхву закривають ватним тампоном.

Якщо домашній текст показав, підвищена кількість кетонів, то неодмінно слід відправлятися до лікаря, щоб провести лабораторне дослідження. Лікар завдяки своєму досвіду та знанням оцінить реальний стан речей, а при необхідності призначить лікування.

Тактика лікування ацетонурії у вагітних

Як вже було зазначено, підвищений рівень ацетону говорить про те, що пацієнтці і її малюкові загрожує небезпека, тому лікар призначає лікування, щоб уникнути можливих ускладнень і впливу захворювання на плід. Залежно від тяжкості симптомів лікар призначає терапевтичне лікування.

Якщо стан майбутньої мами стабільно і не викликає у нього небезпек, то госпіталізація не буде потрібно, і необхідне лікування лікар буде проводити без госпіталізації. Найчастіше лікування полягає лише в коригуванні харчування і організації правильного питного режиму.

Ще однією частою причиною виникнення кетонів є те, що у пацієнтки порушені процеси розщеплення вуглеводів. У таких випадках призначається аналіз крові на цукор. Якщо ацетонурія спровокована токсикозом з частими рвотами, то жінці рекомендується збільшувати добовий об’єм прийнятої рідини. Існують розчини спеціальних складів, що відновлюють водно-електролітної рівноваги.

Якщо подібний стан жінки супроводжується наявністю кетонів в сечі, то найчастіше її госпіталізують і проводять лікування курсом крапельниць, вони допомагають жіночому організму відновитися.

Медикаментозне лікування

Який би причиною не було викликано наявність ацетону, в першу чергу від лікаря потрібно виявлення справжньої причини такого стану. Саме точний діагноз допоможе позбутися від проблеми, тому не варто ігнорувати регулярне відвідування лікаря.

Якщо пацієнтці призначено лікування в стаціонарі, то його будуть проводити з використанням крапельниць з інфузійними розчинами. Після того, як вдасться уникнути кризи, коригування дієти і правильне харчування просто обов’язкові.

Щоб уникнути блювоти і токсикозу важливо харчуватися не тільки правильно, але досить часто і невеликими порціями.

Якщо причиною ацетону в сечі стає пізній гестоз, то проведення медикаментозного лікування спрямоване на стимуляцію роботи печінки. А ось, якщо є підтвердження розвитку гестаційного діабету, то призначають препарати, які нормалізують діяльність ендокринної системи.

Профілактика

Вагітність – це нормальний стан, а не захворювання, тому не потрібно протягом 9 місяців відмовлятися від звичного життя, просто слід остерігатися і піклуватися про себе. Наявність ацетону в сечі при вагітності, може налякати майбутню маму. Щоб цього не сталося, потрібно дотримуватися трьох основних рекомендацій.

 • Харчування під час вагітності слід організувати правильно, повноцінно і раціонально, чому багато залежить. Денне меню слід забезпечити вмістом всіх необхідних елементів.
 • При токсикозі, блювоті або інших патологічних станах, коли можливо зневоднення організму, слід намагатися організувати правильний питний режим.
 • Якщо підвищується наявність кетонових тіл в сечі і погіршується стан жінки, слід негайно звертатися за допомогою до лікаря, щоб зрозуміти, чому це відбувається.

Як видно, дотримуючись простих правил, можна впоратися з усіма проблемами. Головне все робити за рекомендаціями лікарів і звертатися за допомогою при будь-якому погіршенні стану.

Рекомендована дієта

Як вже було зазначено, найчастіше поліпшити становище вагітної жінки цілком може банальна корекція харчування. Причинами, що викликали такий стан, можуть бути різні проблеми. І тільки після з’ясування справжньої причини можна правильно скорегувати меню. Але це не означає, що варто чекати поганих аналізів, щоб почати харчуватися правильно, адже збалансоване харчування стане прекрасною профілактикою виникнення підвищеного ацетону в аналізах сечі.

Підвищення кетонових тіл найчастіше спровоковано великою кількістю жирів і білків при недостатній кількості вуглеводів.

В такому випадку з раціону жінки необхідно прибрати такі компоненти:

 • їжа смаженого або копченого характеру;
 • випічка із білої муки;
 • соління і різні маринади;
 • майонез;
 • кетчупи промислового виробництва;
 • каву, міцний чай;
 • фрукти цитрусового характеру.

Допомогти зберегти баланс поживних речовин і збільшити вміст вуглеводів допоможуть наступні продукти, які просто необхідно додавати в щоденний раціон:

 • коричневий рис;
 • борошняні вироби з цільнозернового борошна;
 • цілісні види круп.

У їжу обов’язково потрібно включити більше вуглеводів.

Дотримання всіх цих правил, гарантує швидке позбавлення від підвищеної кількості ацетону.

Соцмережі