Трансплантація серця: шанс при важких хворобах?

При термінальних стадіях серцевих хвороб або системних ураженнях із залученням серця, важких ураженнях коронарних артерій нерідко єдиною процедурою, яка може врятувати життя, стає пересадка серця. У багатьох країнах світу ця операція проводиться досить часто і активно, при цьому люди отримують шанс на нове життя за рахунок анонімних донорів, від яких їм трансплантують здоровий орган. Але крім суто юридичних тонкощів і нюансів подібної операції, є і медичні проблеми, пов’язані з агресією імунітету, особливостями підбору органу і багатьма додатковими проблемами. Обговоримо їх докладніше.

Пересадка серця: коли показана, як проводять

При вкрай важкій серцевій недостатності або істотному ураженні власного органу, трансплантація серця може бути єдиним шансом на продовження і поліпшення якості життя. Якщо відповідне серце виявляється, хірург з центру трансплантації спочатку оглядає його, щоб переконатися, що орган в хорошому стані. Серце донора витягується, заповнюється безліч документів, орган поміщають в охолоджуючий розчин в ізольованому контейнері для транспортування в лікарню, де воно буде імплантовано. Паралельно з забором органу у донора до операції готують реципієнта.

Хірурги видаляють хворе серце, зазвичай залишаючи задні стінки в області передсердь (дві верхні камери серця) неушкодженими. Вони вшивають нове серце в грудну клітку, найчастіше, поєднуючи основні вени, що ведуть до серця (бікавальна техніка), а потім з’єднують інші кровоносні судини. Тепер кров може текти через нове серце в органи, що потребують її.

Проблема трансплантації: хвороби, прогнози

Трансплантація серця – надзвичайно складна операція на багатьох рівнях. Оскільки кандидатів на трансплантацію набагато більше, ніж доступних органів, це створює чергу, яка може рухатися не так швидко. Деякі хвороби серця можна коригувати до моменту, коли знайдеться відповідний донор, але частина пацієнтів можуть не доживати до операції. Але, крім хвороб, є багато різних юридичних і етичних тонкощів. Трансплантацією займається багатопрофільна команда трансплантологів, юристів і фахівців з біоетики. Вони вивчають історію хвороби людини, результати діагностичних тестів, соціальну історію і розмовляють з родичами. Питань при вирішенні питання про трансплантацію багато. Чи може пацієнт пережити цю процедуру, чи не буде рецидиву хвороби,яка «уб’є» і нове серце, чи можуть рідні і сам пацієнт забезпечити належний догляд після операції?

Фахівці з трансплантації часто говорять, що ті, хто переніс операцію з пересадки, повинні вважати себе пацієнтами з хронічною хворобою. Їм потрібно буде приймати багато ліків, відвідувати лікаря для частих перевірок і аналізів. Їм доведеться все життя стежити за своєю дієтою і бути насторожі до симптомів, які можуть вказувати на те, що їх організм відкидає серце донора.

Проблема підбору донора

Якщо пацієнт включений в список кандидатів на трансплантацію, часто доводиться довго чекати доступного донора. Очікування для частини пацієнтів може стати причиною ускладнень і навіть летального результату, так як підходить далеко не будь-який донор і його серце, кандидати підбираються по безлічі критеріїв. Команда лікарів в період очікування контролюватиме пацієнта і його серцеву недостатність. При появі донора, який підходить за всіма критеріями, пацієнту повідомляють про це і готують до операції. Але це зовсім не гарантує 100% -ний успіх операції. Залишається багато питань, що стосуються трансплантації серця – відповімо на них.

Звідки береться серце донора?

Серця донорів завжди анонімні. Багато людей заздалегідь складають заповіт, в якому жертвують свої органи потребують. В інших випадках сім’ї можуть жертвувати органи молодих здорових людей, у яких була встановлена загибель мозку. Зазвичай таке трапляється в результаті травми голови, автомобільної, спортивної аварії або вогнепальної рани. Рідні можуть дати комусь ще шанс на життя. Важливі певні характеристики донорів – група крові,стать і вік, а також тканинна сумісність з потенційним реципієнтом.

Як довго пацієнт буде в лікарні після пересадки серця?

Реабілітація після пересадки органу, залежить від віку реципієнта, стану здоров’я і відповідних реакцій організму на трансплантацію. Більшість пацієнтів знаходяться в клініці протягом декількох тижнів після операції і потім проходять довгу реабілітацію ще й вдома.

Після того, як серце донора буде пересаджено, чи буде воно правильно працювати?

Серце донора пересідає повністю, з власним природним стимулятором серця його коронарними артеріями. Коли серце віддаляється, нервова система донора відключається, і немає можливості зв’язати серце з нервовою системою реципієнта. Пересаджене серце зазвичай б’ється адекватно, але іноді йому може знадобитися допомога кардіостимулятора.

Що таке імуносупресія, навіщо пригнічувати імунітет?

Захист власного тіла проти небезпечних агентів, таких як бактерії і віруси, – це імунна система, до складу якої в основному входять лейкоцити і гуморальні фактори. Білі кров’яні клітини складаються з різних активних клітин, відомих як B- і Т-клітини. В-клітини борються з мікробами, виробляючи антитіла, які усувають інфекції і знешкоджують збудників. Т-клітини вбивають різні, в тому числі і ракові клітини, поглинаючи їх.

Кожен раз, коли тіло включає імунітет, воно запам’ятовує специфічний «відбиток пальця» чужорідного тіла,  – антигену. За рахунок цього механізму імунітет може швидко реагувати, коли в організм знову проникає той же самий антиген. Хоча імунітет допомагає захистити тіло від чужорідних клітин, він не може відрізнити хороші клітини пересадженого серця від поганих патогенів. Вони для нього чужорідні. В результаті імунна система організму «думає», що нове серце є небезпекою і намагається його знищити. Щоб зупинити цей процес, потрібно буде приймати імунодепресанти все життя. Оскільки імунодепресія робить пацієнта більш уразливими до інфекцій, потрібно буде постійно проводити профілактику хвороб.

Чи може ураження коронарних артерій повернутися після пересадки?

Існує два типи уражень коронарної артерії, які можуть виникати після трансплантації. Перший тип розвивається природним чином з плином часу або в результаті захворювання серця донора, яке не було виявлено, коли воно було пересаджено. Другий, більш поширений тип називається трансплантаційною васкулопатією і може виникати в будь-який час після трансплантації. Коронарні артерії уражаються за рахунок імунної опосередкованої реакції, що викликає звуження їх просвіту, яке зазвичай не виправляється ангіопластикою або стентуванням. Лікування ураження коронарних артерій після пересадки серця утруднено, тому профілактика є ключовим моментом. Пацієнти трансплантації повинні вести здоровий спосіб життя і приймати ліки, щоб їх коронарні артерії максимально довго залишалися здоровими.

Соцмережі