Темні плями на шкірі

Темні плями на шкірі можуть формуватися в разі, коли меланіну починає вироблятися більше. Відомо, що цей пігмент надає колір для очей, шкіри, волосся. У більшості випадків такі симптоми не є причиною серйозних занепокоєнь, але все ж це привід записатися на прийом до дерматолога.

Причини появи плям на шкірі

Плями на шкірі можуть з’являтися через численні причини: одні пов’язані з впливом зовнішнього середовища, інші – з хворобами і травмами.

Вплив сонця

Шкіра деяких пацієнтів може особливим чином реагувати на ультрафіолетові промені, наприклад, під час відвідування солярію або тривалому перебуванні на сонці. Найбільш вірогідна поява таких плям на шкірі, яка найбільше піддається впливу сонця: обличчя, кисті і руки.

Гормональні зміни

При вагітності у багатьох жінок з’являються пігментні плями, що пов’язано з роботою гормонів. За даними Американської академії дерматології, гормональні зміни можуть стати причиною меланодермії – надлишкового відкладення меланіну в шкірі.

Побічні ефекти від ліків

Прийом деяких лікарських препаратів може збільшувати пігментацію шкіри, а також привести до формування темних плям. Найчастіше до числа таких препаратів можна віднести нестероїдні протизапальні препарати, антибіотики тетрациклінового ряду, деякі психотропні ліки.

Запальні захворювання

Темні плями на шкірі можуть з’являтися після перенесених запальних захворювань, наприклад, з причини екземи, псоріазу, а також після акне. Не можна забувати і про зміни кольору шкіри після травм, особливо опіків, укусів тварин, комах. Але з плином часу шкіра набуває свого нормального кольору.

Діабет

При діабеті може формуватися так звана діабетична дермопатія, яка формується у пацієнтів із затяжним перебігом діабету. Можливо, саме тому часто симптоми сприймаються як вікові зміни шкіри.

Характерні симптоми

Колір плям, які з’являються на шкірі, можуть варіюватися від світлого до темно-коричневого. Лікарі говорять про те, що колір плям багато в чому залежить від тонусу шкіри, а також віку. Також плями на шкірі можуть відрізнятися за розміром, з’являтися на будь-якій частині тіла, але частіше за все формуються в тій області, де шкіра частіше піддається впливу сонячних променів, а саме:

  • на кистях рук;
  • обличчі;
  • плечах.

Можна простежити і інші особливості. Так, якщо пляма не особливо темна, вона може зникнути за 6-12 місяців, а ось якщо вона більш темна, то для її зникнення можуть знадобитися роки.

Діагностика

Для діагностики змін можуть використовуватися спеціальні лампи, лупи, проводитися ряд тестів. Для виключення новоутворень може призначатися біопсія.

Як позбутися від плям на шкірі?

Темні плями на шкірі в деяких випадках не потребують будь-якого лікування, це лише естетичний дефект і може вимагати лише косметичного лікування. Дерматолог може призначати різну косметику, процедури для освітлення темних плям, в деяких випадках може знадобитися їх видалення. Найбільш ефективні методи лікування вибираються лікарем, виходячи зі стану пацієнта і причини появи плям на шкірі.

Лікування лазером

Використовується кілька типів лазерного лікування. Для видалення темних плям на шкірі найчастіше використовують імпульсний світловий лазер. Його світло спрямоване на меланін і сприяє «розбивання» темних плям.

Мікродермабразія

Ця методика має на увазі видалення зовнішнього шару шкіри з використанням спеціального апарату, обладнаного абразивною насадкою. Таке лікування сприяє виробленню нового колагену, що дозволяє зменшити розмір плями і її прояв.

Хімічний пілінг

Ця методика має на увазі нанесення на поверхню шкіри спеціального розчину, який сприяє злущуванню шкіри, стимулює ріст нових клітин. Через кілька процедур від плям не залишається і сліду.

Кріотерапія

Процедура, в ході якої на поверхню шкіри діє рідкий азот. Така дія стимулює зростання нових клітин, а під час відновлення клітин шкіра стає набагато світлішою.

Косметика і інші засоби

Косметика також може допомогти в усуненні темних плям на шкірі. Лікар може виписати рецептурний крем, але варто пам’ятати, що результатів можна очікувати через кілька місяців. До складу деякої косметики входить гідрохінон – інгредієнт, який запобігає вироблення меланіну.

Освітлюючі креми також можуть виявитися корисними в досягненні мети. Креми, сироватки та інша косметика містять різні інгредієнти, які сприяють злущуванню шкіри, стимулюють її оновлення. Але навіть в цьому випадку необхідно вибирати ті креми, які рекомендовані дерматологами. Справа в тому, що деякі з них можуть виявитися шкідливими.

Декоративна косметика хоч і не освітлює темні плями, але може їх маскувати. Деяким пацієнтам може бути рекомендовано використання ВВ-кремів, які матують шкіру, роблять плями менш, а то і зовсім непомітними.

Заходи профілактики

Далеко не завжди вдається запобігти розвитку темних плям на шкірі, але, дотримуючись певних рекомендацій, вдається знизити ймовірність їх появи. До числа таких рекомендацій можна віднести:

  • використання сонцезахисних кремів;
  • своєчасну діагностику і лікування шкірних захворювань, наприклад, акне;
  • відмова від прогулянок на вулиці під палючим сонцем: між 10 і 16 годинами.

Коли потрібно записатися на прийом до дерматолога?

У більшості випадків поява темних плям на шкірі не є причиною серйозних патологій і тривожним симптомом. Але в деяких випадках пацієнтам складно визначити різницю між темними плямами і іншими змінами шкіри, які можуть бути вельми серйозними. Наприклад, зміна кольору шкіри може бути симптомом онкопатологій – меланоми.

Приводом якомога швидше записатися на прийом до дерматолога є:

  • раптова поява темних плям на шкірі;
  • нестерпний свербіж, поколювання і біль на шкірі;
  • кровоточивість в місці утворення плями;
  • пляма змінює колір, розмір і постійно розростається.

Соцмережі

Exit mobile version