Екзема

Екзема – це захворювання шкіри, при якому на її поверхні з’являються згруповані пухирці, які розкриваючись, утворюють «колодязі» або «кратери», схожі на бульбашки киплячої води. Звідси і латинська назва цього захворювання. Її не можна назвати хронічною, проте вона може доставляти незручність протягом багатьох років через постійні рецидиви. Захворювання це не заразне, але мало хто це знає, тому часом людей, які страждають екземою, сторонні цураються.

Екзема у дорослих

Екзема у дорослих зазвичай з’являється на шкірі рук і стоп, а також на обличчі, проте можливий розвиток запалення на будь-якій іншій ділянці шкіри, або ураження всієї шкіри. Екзема у дорослих азіатів і негроїдів зустрічається частіше.

Точні причини виникнення екземи у дорослих не відомі, але є фактори, що сприяють появі цього захворювання:

 • Астма і «сінна лихоманка»;
 • Проживання в міських районах або місцевості з низькою вологістю;
 • Сімейна історія екземи або алергічних захворювань;
 • Вплив деяких тканин, парфумерії в милі, пилових кліщів (часта причина екземи) або харчових продуктів;
 • Стрес, особливо якщо це призводить до появи подряпин;
 • Використання гумових рукавичок особами, чутливими до латексу;
 • Подряпини або тертя шкіри;
 • Прийом імунодепресантів.

Зовнішні прояви захворювання починаються з того, що шкіра в місцях ураження червоніє і набрякає. Потім з’являються дрібні бульбашки. Через деякий час бульбашки лопаються, утворюючи на шкірі мокнучу поверхню, яка з часом підсихає, утворюючи на поверхні шкіри жовтуваті скоринки. Через кілька днів кірочки відпадають.

У більшості випадків екзема протікає хронічно, періоди загострення захворювання змінюються періодами ремісії.

Самостійне лікування екземи може привести до розвитку ускладнень. Тому при перших ознаках захворювання слід негайно звернутися до лікаря, який огляне пацієнта і призначить необхідні аналізи для визначення виду і характеру екземи. Потім, ґрунтуючись на отриманих результатах, він розробить саме той курс лікування, який потрібен саме цьому пацієнту.

Екзема при вагітності

Вагітні жінки теж часом страждають від екземи. Гормональна перебудова організму, надмірності в їжі, стреси – всі ці фактори сприяють розвитку захворювання.

Виявляється екзема у вагітних почервонінням і набряком шкіри з наступною появою висипань у вигляді бульбашок, які через деякий час лопаються. Потім шкіра підсихає, і на ній утворюються скориночки. Всі ці процеси супроводжуються шкірним свербінням і печінням. Основною небезпекою для вагітних є розвиток вторинної інфекції, причинами якої є інфікування уражених екземою тканин.

Основною проблемою при лікуванні екземи у вагітних є обмеженість вибору лікарських засобів. Наприклад, кортикостероїди, які активно застосовуються при лікуванні всіх видів екземи, вагітним жінкам призначати не можна, так як це може мати негативний вплив на плід.

Екзема може зникнути сама в другому триместрі вагітності або через кілька місяців після пологів, коли в організмі жінки закінчиться гормональний вибух, і нормалізуються обмінні процеси.

Але зовсім не лікувати хворобу не можна, так як свербіж шкіри хоч і не впливає на дитину, але досить негативно відбивається на стані вагітної жінки. Вона стає дратівливою, довго не може заснути, у неї може розвинутися безсоння. Тому лікування повинно бути спрямоване на зняття симптомів екземи. Потрібні для цього засоби призначить лікар. Самолікування в даному випадку неприпустимо!

Екзема у дітей

Екзема у дітей зустрічається набагато частіше, ніж екзема у дорослих, складаючи за даними статистики від 13% до 29% всіх шкірних захворювань. При цьому екзема у дітей може з’являтися як самостійно, так і на тлі атопічного дерматиту. С часом екзему у дітей можна поділити на: екзему у немовлят, екзему у дітей до 10 років і екзема у підлітків, але частіше захворювання розвивається в ранньому дитячому віці .

Екзема у немовлят

У маленьких дітей екзема зазвичай виникає на перших місяцях їх життя. Все починається з появи невеликої червоної плями, що має шорстку поверхню. З розвитком захворювання плям стає все більше, з’являються бульбашки, які лопаються, утворюючи мокнучі поверхню. Імунітет у малюка ще ослаблений, тому велика ймовірність розвитку вторинної інфекції, протягом якої супроводжується появою на поверхні шкіри гнійних виділень.

Найчастіше екзема у немовлят локалізується на кінцівках і щоках, рідше – на тулубі.

Лікування захворювання має бути комплексним. Спочатку виключають з раціону матері продукт, який може викликати екзему. Потім призначають препарати, що нормалізують флору шлунково-кишкового тракту, седативні засоби, препарати, що знімають токсикоз.

Екзема у дітей до 10 років

Екзема у дітей розвивається в тому віці, коли дитина вчиться ходити, від 18 місяців і пізніше. Найбільш уразливими місцями на тілі є зап’ястя, шкіра на внутрішній стороні ліктя і під колінами, а також зовнішня поверхня кисті і пальців рук.

Дитина вередує і стає дратівливою через свербіння. Іноді, не в силах стримати себе, дитина до крові розчісує шкіру. Часто у дітей у віці від півтора років і старше, які страждають екземою, шкіра стає сухою і покривається тріщинами.

Тим дітям, які страждають екземою в дитинстві, вона особливо заважає нормально жити і відчувати себе повноцінними і здоровими в більш старшому віці. Проте у багатьох випадках до пубертатного періоду стадії загострення хвороби стають все більш рідкісними і менш вираженими. А найчастіше у підлітків в цьому віці хвороба і зовсім проходить.

Екзема у підлітків

Екзема у підлітків відрізняється часто виникаючими висипаннями, що локалізуються на різних ділянках тіла, в залежності від віку хворого підлітка.

У віці 12-14 років екзема з’являється в «класичної» формі, а саме у вигляді сверблячих висипань і змоклих ерозивних поверхонь на руках, шиї, на згинах променезап’ясткових, ліктьових, гомілковостопних і колінних суглобів.

У віці 14-18 років, при типовому перебігу хронічної екземи, в періоди загострень спостерігається особливо виражене ураження обличчя та верхньої частини тіла.

Симптоми екземи

Зовнішні прояви варіюються в залежності від типу захворювання, проте загальними є такі симптоми:

 • часте підвищення температури тіла при професійній екземі
 • поява обмеженої ділянки запалення і почервоніння, потовщення шкіри
 • поява висипу (найчастіше бульбашкового)
 • підвищення чутливості шкіри, поява помірного або сильного свербіння, нерідко заважає повсякденній діяльності, що порушує нормальний сон пацієнта
 • утворення хворобливих тріщин, ранок, ділянок ерозії (виразки) після того, як елементи висипу розкриваються, виникнення серозних або геморагічних кірочок
 • підвищена сухість шкіри, втрата нею еластичності після зникнення основних симптомів захворювання

Як правило, не помітити появу екземи неможливо, тому що у неї дуже специфічні ознаки навіть при невеликій площі ураження. Екзема у дорослих найчастіше вражає досить-таки великі ділянки дерми, звичайно в області рук, плечей, обличчя, стоп, а також гомілки. Разом з усіма негативними зовнішніми проявами, екзема також може супроводжуватися набряком і почервонінням шкіри.

З великим жалем доводиться констатувати, що екзема є тривалим захворюванням, для якого характерні часті рецидиви, яким передує ремісія. Важливо не запускати дане захворювання, оскільки воно може загостриться ускладненнями.

Екзема на обличчі

Обличчя – найбільш незахищена поверхня шкіри. Мороз, сонце, вітер – все залишає на обличчі сліди. Міське повітря насичене речовинами, які надають на шкіру негативний вплив. І ось одного разу ви помічаєте в дзеркалі на обличчі, що зудять червоні набряклі плями з безліччю бульбашок, які лопаються, утворюючи лускаті скоринки. А скоринки поступово зливаються в одну велику пляму. Видовище не з приємних. Особливо з огляду на те, що екзема починається спонтанно, і її супроводжують сильне печіння і свербіж.

Хвороба має симетричність – якщо ви помітили її на одній стороні обличчя, чекайте такого ж подарунка на інший. Екзема шкіри обличчя може зачіпати область рота і очей. На повіках починає товщати і грубіти шкіра зі сверблячкою і лущенням. На губах це захворювання викликає білясті пластинчасті лусочки, які перетворюються в хворобливі тріщини, що кровоточать.

Екзему, яка з’являється на обличчі, можна розділити на істинну, себорейну і професійну. Симптоми багато в чому схожі.

Спочатку поверхня обличчя набрякає, червоніє. Потім з’являються висипання: дрібні пухирці, наповнені рідиною. Вони супроводжуються сверблячкою. Надалі утворюються тріщини на шкірі, вона починає лущитися.

Істинну екзему визначають по симетричним висипанням, себорейна з’являється в місцях росту волосся, а прояв професійної екземи починається з місць, які мали прямий контакт з подразником.

Екзема на ногах

Екзема на ногах, частіше за все, з’являється в результаті алергічної реакції і при вираженій судинній патології нижніх кінцівок (варикозна екзема). Так само спровокувати її можуть психоемоційний стан людини та її ослаблений імунітет.

Існує чотири види екземи. Найбільш поширеною на ногах є мікробна екзема. Вона з’являється в місцях опіків, післяопераційних швів, грибкової інфекції стоп, варикозного розширення вен. Мікробна екзема на ногах має на увазі утворення екземи на тлі вже наявного запального процесу. Основні симптоми екземи на ногах, деякі з яких можуть з’явитися ще задовго до появи висипу і тріщин.

 • Набряклість ніг;
 • Поява на шкірі характерної кірки;
 • Втрата блиску шкіри, її хворобливий і зневоднений вид;
 • Виникнення бульбашок, тріщин і пігментації в тих областях;
 • Можливо, поява порушення сну і головного болю.

Екзема на ногах піддається лікуванню, але краще все-таки не доводити до тяжкого ступеня, оскільки в цьому випадку лікування може зайняти не один місяць. Якщо проводити терапію на самому початку хвороби, то можна розпрощатися з нею вже через пару тижнів. Самолікування не є грамотним рішенням, оскільки бездумне поглинання медикаментів призведе лише до розладу шлунку і супутніх захворювань.

Екзема на руках

За ступенем інтенсивності процесу екземи на руках можна виділити гостру і хронічну екзему. Серед видів екзем, перш за все, можна виділити справжню та інші форми екземи. Залежно від провокуючих чинників до інших видів екземи можна віднести:

 • мікробну (вражає області навколо ран і великих саден, фурункулів),
 • професійну (зазвичай виникає у працівників шкідливих виробництв),
 • дисгідротичну (захоплює долоні, нігті), рогову (може виявлятися у формі мозолів).

Існує і дитяча екзема, яка проявляється у вигляді сильного висипу на руках і може пройти з віком.

У перебігу захворювання можна виділити 4 стадії:

 • Еритематозна – набряк і почервоніння ділянки.
 • Папуловезикульозна – поява висипань.
 • Мокнуча – освіту і розриванню бульбашок.
 • Коркова – формування корост.

Після переходу екземи в хронічну стадію шкіра набуває грубу текстуру, пігментоване забарвлення, лущення, сухість.

Форми екземи

Існує чотири види екземи: істинна (справжня), мікробна, себорейна та професійна.

Істинна екзема

Істинна екзема – найчастіше починається в дитячому віці, набуває хронічного перебігу і триває все життя з періодичними загостреннями процесу, змінюючись затиханням. У гостру стадію хвороби відбувається почервоніння шкіри і на ній з’являються дрібні бульбашки (везикули). Бульбашки лопаються, і на їх місці залишається ерозія шкіри, з поверхні якої йде виділення світлої рідини. Ця стадія захворювання називається гострою мокрою екземою. У міру зменшення вираженості запального процесу ерозії підсихають і покриваються корочками.

Справжня екзема, як правило, з’являється на шкірі обличчя, кистей і стоп.

Нерідко з’являється відразу кілька ділянок запаленої шкіри, які виглядають як острівці запалення, оточені здоровою шкірою.

Стадії протікання захворювання:

 • Еритематозна стадія – це почервоніння шкіри, яке служить провісником загострення екземи. Як правило, загострення при істинній екземі виникають після стресу, травм шкіри, контакту з нікелем та ін.
 • Стадія висипань (або папуло-везикульозна стадія) характеризується появою на почервонілий шкірі невеликих бульбашок, заповнених прозорою або злегка мутнуватою рідиною.
 • Стадія мокнуття настає після розтину бульбашок, з яких виливається рідина. У цій стадії шкіра в області запалення особливо схильна до інфекції, у зв’язку з чим екзема може ускладнитися гнійним запаленням на шкірі.
 • Стадія кірочок настає слідом за висиханням рідини, що призводить до утворення на поверхні шкіри світло-жовтих або коричневих кірочок. Після відпадання кірочок шкіра стає щільною, потовщеною на вигляд, покривається тріщинами.

Окремим випадком істинної екземи є дисгідротична (або суха) екзема, що характеризується появою пухирців на бічних поверхнях пальців рук і ніг. Як правило, запалення протікає з тими ж етапами, що і при істинній екземі, однак область почервоніння шкіри може захоплювати всю кисть або стопу, а висипання частіше з’являються тільки на пальцях. Болісний свербіж при цьому типі екземи призводить до порушення повсякденної діяльності і сну.

У більшості випадків поява дисгідротичної екземи пов’язують з частковою закупоркою залоз, що відповідають за потовиділення в організмі.

Мікробна екзема

Мікробна екзема – виникає як ускладнення тривало протікаючих захворювань шкіри, викликаних хвороботворними мікроорганізмами (стрептодермія, мікози, короста та ін.). Вогнища ураження при мікробній екземі мають різко окреслені межі і округлі поля, що мають червоний колір і покриті корками. Навколо подібних вогнищ спостерігається висипання, що сильно зудять дрібних бульбашок, наповнених світлим рідким вмістом. Різновидом мікробної екземи є і монетоподібна (номулярна) екзема.

Мікробна екзема часто виникає на ногах на тлі грибка нігтів, так само в місцях післяопераційних швів і навіть варикозного розширення вен. Перебіг у даного захворювання млявий. Характерні зміни, які обіцяє екзема на тлі вже наявного запалення, здатні змінити ту чи іншу частину тіла до невпізнання.

Себорейна екзема

Себорейна екзема – розвивається, як правило, на тлі себореї. В її розвитку ймовірно грає роль додаткове інфікування шкірних покривів людини деякими видами мікроорганізмів (стафілококи, гриби). Себорейна екзема зазвичай вражає шкіру чола, задню поверхню шиї, волосяну частину голови, верхню частину грудей або міжлопаточну область. На шкірі тіла з’являються сверблячі, жовтуваті плями, іноді покриті дрібними лусочками. На волосистій частині голови себорейна екзема пов’язана з утворенням лусочок і кірочок. Якщо ці скоринки зняти, то оголиться невелика мокнуча ерозія.

Спочатку на шкірі людини виникають вузлики рожево-жовтого відтінку. Вони мають зовсім невеликий розмір. З плином часу вузлики починають змішуватися і тим самим в наслідок утворюється одна бляшка. У діаметрі бляшка дорівнює приблизно 1 – 2 см і зверху покрита досить пружними і жирними лусочками. Якщо відсунути одну з таких лусочок, то можна буде побачити вологу на дотик поверхню.

Екзема має чітко окреслені межі. Спочатку края більш сухі, ніж в подальшому процесі захворювання. Варто сказати про те що в перебігу хвороби людина практично не відчуває ніякої сверблячки і печіння. Для того щоб вилікувати дане захворювання і при цьому не залишитися зі слідом на обличчі необхідно при первинній появі тут же звернутися до дерматолога.

Професійна екзема

Професійна екзема – розвивається на відкритих ділянках тіла в результаті впливу на них речовин, що володіють дратівливою дією, так званих промислових алергенів. Клінічними ознаками професійної екземи служить утворення на шкірі червоних плям, на яких потім з’являються бульбашки. Потім бульбашки лопаються, оголюється мокнуча поверхню. Цей процес супроводжується сильним свербінням. Захворювання протікає тривало, кожне нове загострення проходить значно важче, ніж попереднє. Після припинення контакту з алергеном (подразником) зазвичай наступають тривалі ремісії.

Причини екземи

В даний час не існує єдиної думки щодо механізму виникнення і розвитку екземи у дорослих. Відомо, що в її основі лежить порушення нервової регуляції, яке нерідко виникає при різних ендокринних захворюваннях.

Пусковим механізмом хвороби є роздратування шкіри, що виникають при впливі різних внутрішніх і зовнішніх подразників – хімічних речовин, рослин, фізичного контакту (наприклад, при терті шкіри об метал). Також до розвитку аномально гострої реакції на ці подразники у своєму розпорядженні такі чинники:

 • нестача вітамінів і мікроелементів (зокрема, вітаміну B, ненасичених жирних кислот)
 • глисти та інші паразитарні інвазії
 • запалення жовчного міхура, дисбактеріоз кишечника та інші порушення в роботі шлунково-кишкового тракту
 • придбаний або успадкований імунодефіцит
 • нефропатія (ураження нирок), викликане порушенням обмінних процесів
 • наявність алергічних захворювань
 • сильний стрес

Діагностика екземи

У переважній більшості випадків хвороба констатують шляхом візуального огляду. Всіма захворюваннями шкіри займається дерматолог.

Діагностика екземи у дорослих

Візуальний огляд поверхні шкіри може вказати фахівцю на наявність того чи іншого захворювання. Характерним для екземи є наявність еритеми, тріщин (при хронізації процесу) і невеликих пухирів. Але це лише на початку хвороби. Далі ці пухирі лопаються, і з них нескінченно виходить рідина сірого кольору.

Діагностика екземи так само включає в себе здачу аналізів крові і сечі. Ці, здавалося б, стандартні аналізи допомагають визначити, чи є в організмі інфекція. Так само можуть бути взяті проби лусочок з шкіри на визначення першоджерела хвороби. Варто відзначити, що вічно волога поверхня уражених ділянок може притягнути до себе численні інфекції. Вони, в свою чергу, можуть спровокувати гнійне запалення. Все це вказує на те, що нехтувати походом до дерматолога не варто.

Діагностика екземи у дітей

При діагностиці екземи у дітей, лікар звертає уваги на такі причини її появи в даному конкретному випадку:

 • Знижений імунітет дитини. Найпоширеніша причина в зимовий і осінній час. Шкіра стає в цей період збезводненою і сухою, з огляду на це і можлива поява цієї недуги.
 • Алергічна реакція на що-небудь. У дитячому віці може бути виявлена ​​алергія. Так ось багато алергічні реакції виражаються саме появою на шкірі рук характерних ушкоджень.
 • Неправильне харчування. Консерванти та барвники, що використовуються в їжі для швидкого харчування, здатні накопичуватися в організмі дитини і викликати відповідну шкірну реакцію.

Терапія по відновленню організму дитини повинна бути спрямована на ліквідацію всіх перерахованих вище причин.

Лікування екземи

Основними принципами лікування екземи є:

 • виключення контакту шкіри з дратівливими речовинами,
 • правильне харчування,
 • при необхідності усунення сверблячки,
 • місцеве лікування за допомогою мазей і кремів,
 • загальне лікування за допомогою таблеток і уколів.

Екзема у дітей лікується так само, як і у дорослих. Щоб не прописувати дитині численних таблеток, лікарі та батьки прагнуть знайти максимально нешкідливий метод лікування. Серед таких можна відзначити фізіотерапію і деякі рецепти народної медицини. Розглянемо все по порядку.

Фізіотерапія при екземі дозволяє впливати місцево, безпосередньо на пошкоджені ділянки. Сучасні методи фізіотерапевтичного лікування широко поширені по всьому світу. Тисячі людей знаходять порятунок в магнітотерапії, яка є підвидом фізіотерапії. Так само популярно лікування ультрафіолетом і озоном. Зрозуміло, для проведення таких процедур необхідно звертатися до знаючих людей – фізіотерапевтів. Дерматолог в тандемі з ними може розробити по-справжньому дієве лікування, яке оперативно відновить здоров’я дитини.

Що стосується народної медицини, то існує не один десяток цікавих рецептів. Дієвими методами при шкірних недугах можна назвати відвари з наступних трав: ромашка, аїр, оман, низка, мати-й-мачуха. Ними слід просто обмивати уражені ділянки, або навіть робити примочки.

Мокнучі екзема

Мокнучі екземи також поділяється на чотири види. Перший з них має назву «істинна». Мокнуча екзема характерна для всіх чотирьох видів екзем. Але мікробній екземі властива локалізація в місцях ураження ділянок шкіри (рани, грибки та інше). Як ми вже відзначали вище, діагностувати і лікувати екзему найкраще за допомогою звернення до дерматолога. Як правило, після такого звернення вам буде призначено терапевтичне лікування, що складається зазвичай з трьох компонентів:

 • Медикаментозне лікування:
  • Загальне;
  • Місцеве.
 • Фізична терапія:
  • лазерна;
  • кріотерапія;
  • Голковколювання.
 • Дотримання дієти.

Вам будуть прописані спеціальні мазі, які вплинуть безпосередньо в осередки виникнення захворювання. В цілому, лікування мокрої екземи полягає не стільки в зовнішньому впливі скільки у викоріненні першопричини появи.

Суха екзема

Суха екзема являє собою захворювання шкіри, основною умовою якої є надмірна сухість шкіри. Відмінними характеристиками сухої екземи є:

 • повільне хронічний перебіг;
 • сезонні спалахи;
 • загострення захворювання взимку, затихання – влітку;
 • можливість появи на будь-якій ділянці шкіри;
 • найбільш часта локалізація – на руках і ногах.

Причиною появи сухої екземи, зокрема на руках, є порушення, які виникають в організмі людини через різного роду причин. Як правило, суха екзема на руках – це ознака наявності якогось захворювання печінки або шлунково-кишкового тракту. Разом з цим, екзема також може з’явитися на руках і через часті стреси, та інших причин, як правило, тісно пов’язаних з генетичним фактором.

Важливо пам’ятати, що лікування необхідно продовжувати до тих пір, поки повністю не зникнуть всі ознаки, що супроводжують цю хворобу. В першу чергу, маються на увазі такі ознаки як лущення та свербіж.

В основному, для того, щоб вилікувати екзему ефективно застосовувати кортикостероїди в формі мазі. Але таке застосування буде ефективним, якщо екзема виявлена ​​на ранній стадії. В такому випадку можна застосовувати даний засіб, але не довго, оскільки можуть виникнути побічні ефекти. Згодом, найкраще застосовувати спеціальні пом’якшувальні засоби для шкіри до остаточного зняття всіх симптомів.

Разом з дерматологом, вам також слід відвідати таких вузькопрофільних фахівців як ендокринолог і гастроентеролог. У сукупності всі три фахівці зможуть поставити найбільш точний діагноз і призначити вам найбільш ефективне медикаментозне лікування.

Мазі від екземи

До числа найбільш ефективних, безпечних і доступних за ціною засобів від екземи відносять:

 • протигрибкові мазі з кетоконазолом;
 • саліцилову мазь (кератолітичний засіб на основі саліцилової кислоти);
 • Целестодерм (глюкокортикоїдний крем з бетаметазоном);
 • борну мазь (асептичний препарат на основі борної кислоти);
 • Трідерм (комбінований протиалергічний, протигрибковий, антибактеріалньий і протизапальний препарат на основі бетаметазона, гентаміцину і клотримазолу);
 • мазь Вількінсона (комбінований засіб на основі нафталанської нафти, дьогтю, зеленого мила і сірки).

Ускладнення екземи

Як тільки ви виявите у себе будь-які ознаки появи екземи, потрібно відразу ж звернутися до лікаря, і після встановлення їм діагнозу «екзема», почати її негайне лікування. Екзема відноситься до тих видів захворювань, які дуже швидко розвиваються, і стрімко переходять в хронічну фазу, що провокує постійну напругу імунної системи і, відповідно, появу важких ускладнень.

Ускладнення екземи у дорослих

У дорослих зустрічаються два види серйозних ускладнень екземи:

 • Приєднання бактеріальної інфекції і розвиток гнійного запалення на шкірі. Є серйозним ускладненням екземи, яке проявляється наступними симптомами:
 • поява на шкірі пухирців з гнійним вмістом, які розкриваючись утворюють мокнучу поверхню з неприємним гнильним запахом,
 • підвищення температури тіла,
 • погіршення загального самопочуття.
 • Еритродермія – це велике запалення, яке захоплює практично всю шкіру тіла.

Лікування в обох випадках здійснюється тільки під наглядом лікаря.

Ускладнення екземи у дітей

Найчастіше ускладнення – нашарування вторинної піококової інфекції, що протікає по типу стрептококового імпетиго, ангулярного стоматиту, поверхневого панарицію, а так само виникнення псевдофурункулів, іноді абсцесами потилиці, лоба, стегон.

Одне з важких ускладнень – герпетиформна екзема Капоші, яка виникає в наслідок приєднання вірусу простого герпесу. Інкубаційний період від 2-3 днів до 10-15. Початок гострий, різко погіршується загальний стан, температура 38-40. на шкірі: на обличчі, волосистій частині голови, тилу кистей з’являються дрібні бульбашки з серозним або геморагічним вмістом, пустули з пупкообразним западінням в центрі. Везикули розкриваються, утворюються ерозії, геморагічні кірки. Одночасно спостерігаються катаральні явища в зіві, вірусні пневмонії, кон’юнктивіт, іноді розвивається герпетичний менінгіт.

Висипання тривають 5-10 днів. Після дозволу залишаються дрібні рубчики, при їх злитті – більші і глибокі. Лікування: в боксах інфекційних клінік.

Профілактика екземи

При всіх формах екземи особливе значення має дотримання гігієни, показані ванни з в’яжучими рослинними екстрактами і настоями (кора дуба, ромашка). Неприпустимо часте перегрівання тіла, яке може супроводжуватися підвищеним потовиділенням. Дієта повинна бути молочно-рослинною, із зменшеною кількістю вуглеводів, рідини, прянощів. Забороняються алкогольні напої. Особливу важливість має обмеження контакту з відомими алергенами, профілактика інфікування, в першу чергу вірусом простого герпесу.

Профілактика екземи у дорослих

Багато фахівців переконані, що основною причиною є стрес. Саме перевтома і стресові ситуації можуть виступити в якості провокуючих чинників для розвитку цього виду дерматозу. Тому, однією з головних профілактичних заходів можна позначити відпочинок і спокій. Людина не повинна доводити свій організм до фізичного або емоційного виснаження. Це може стати каталізатором для екземи.

Миття підлоги і посуду необхідно здійснювати в рукавичках. Це дозволить виключити ймовірність потрапляння на шкіру агресивних миючих засобів. Після контакту з рукавичками необхідно сполоснути руки і помазати жирним кремом для рук. Що стосується методів народної медицини, то їх сила-силенна. На особливу увагу заслуговує алое, яке так само захистить шкіру від появи екземи.

Людям, у яких спостерігається підвищена жирність шкіри можуть легко захворіти себорейною екземою. Для них в якості рекомендації можна сказати наступне:

 • Необхідно виключити зі свого раціону жирні, солодкі, смажені і гострі продукти.
 • Слід уникати перебування в лазні і сауні.
 • Не варто їхати в країни, де спостерігається підвищена вологість або занадто жарко.

При професійній екземі слід негайно міняти місце роботи, інакше при подальшому контакті з провокуючими факторами захворювання можливі ускладнення екземи.

Профілактика екземи у дітей

Для запобігання розвитку екземи і появи рецидивів необхідно дотримуватися наступних заходів профілактики:

 • дотримуватися норм особистої гігієни і привчати до цього дитину з самого раннього віку;
 • Не пеленати немовлят занадто туго;
 • не допускати запріванню шкіри;
 • немовлятам влаштовувати повітряні ванни;
 • стежити за харчуванням дітей, воно повинно бути здоровим;
 • підтримувати чистоту в будинку;
 • взуття та одяг надавати перевагу з натуральних, дихаючих матеріалів;
 • влаштовувати ванни з розчином череди і ромашки;
 • регулярно підстригати нігті дитині;
 • частіше виїжджати на відпочинок до моря.

Соцмережі

Exit mobile version