Що таке наркозалежність і як захистити від неї близьких

Розповідаємо про те, що таке наркоманія в сучасному світі і як врятувати від неї близьких.

Наркозалежність (наркоманія) – це захворювання, яке розвивається в результаті систематичного зловживання наркотиками. Важливо відрізняти наркозалежних людей від тих, хто приймає наркотики, але не має повноцінного звикання. Таких людей називають наркоспоживач. Так само не кожна людина, що вживає алкоголь, є алкозалежним.

Що таке наркоманія

Наркоманія – це важка хвороба, яка руйнує психіку і нервову систему людини. На жаль, ставлення до наркоманії як до пороку дуже поширене, причому не тільки в Україні, але й у всьому світі.  Жодна людина не вибрала би собі залежності. Це все одно, що вибрати захворіти на рак.

Наркотики підривають вироблення дофаміну – одного з найважливіших гормонів і нейромедіаторів. Він відповідає за почуття передчуття отримання результату, прихильності, а також мислення. Через це, більшість наркозалежних відчувають себе дуже нещасними.

У світі від наркотичної залежності страждає близько 35 млн осіб, але лише кожен сьомий з них отримує лікування.

Основні клінічні ознаки наркоманії:

 • людина приймає наркотики систематично, що завдає шкоди його здоров’ю, проте він ігнорує цей факт;
 • він постійно підвищує дозу прийнятої речовини;
 • його непереборно тягне до наркотику;
 • це потяг змушує його добувати наркотик будь-якими доступними способами.

Крім того, один з ключових ознак наркоманії – наявність абстинентного синдрому, тобто сильного погіршення фізичного самопочуття при відмові від наркотику. Якщо звикання до речовини є, але абстинентний синдром поки не розвинувся, зазвичай діагностують лише початкову стадію наркоманії.

Важливо розуміти, що наркотики сильно розрізняються по впливу на організм. Деякі, наприклад героїн, викликають сильне фізичне звикання, вбудовуючись в обмін речовин. Інші призводять до психічної залежності – при відмові від них людина не відчуває чогось схожого на ломку, однак може ставати дратівливою, пригніченим і апатичним. Треті наркотики не завжди викликають реальну залежність навіть при систематичному вживанні.

Згідно з дослідженням британського Центру досліджень злочинності й правосуддя, найнебезпечніший наркотик і для людини, і для суспільства – алкоголь. За ним слідує героїн, потім йде крек (дешевий вуличний курильний кокаїн, поширений в основному в Америці), метамфетамін і кокаїн.

Українські наркологи виділяють дев’ять форм наркоманії:

 1. залежність від опіоїдів і опіатів (героїн, морфін, метадон, особливо популярні в США оксикодон і фентаніл і т.д.) – це найнебезпечніша форма наркоманії, яка супроводжується сильною фізичною залежністю і важким, іноді смертельно небезпечним абстинентного синдрому;
 2. залежність від марихуани;
 3. залежність від психостимуляторів і ейфоретіков (мефедрону, амфетамін, метамфетамін, кокаїн, MDMA, екстазі, альфа-PVP). Більшість з них викликають сильну психологічну залежність і порушують роботу психіки. Сьогодні такі наркотики найбільш поширені в Росії;
 4. залежність від транквілізаторів і снодійних;
 5. залежність від галюциногенів (LSD, ДМТ, псилоцибінові гриби, NBOMe, 2C-B, мескалін);
 6. залежність від медичних препаратів (димедрол, бензодіазепіни, циклодол);
 7. залежність від інгалянтів (токсикоманія);
 8. полінаркоманія (комплексна залежність від кількох речовин відразу – наприклад, від опіатів і алкоголю) і політоксікоманія;
 9. залежність від тютюну.

Історія наркотиків і наркоманії

Наркотики відомі людині з найдавніших часів. Багато народів використовували їх в релігійних ритуалах. У Рігведі, індуїстському збірнику священних гімнів, складеному в II тисячолітті до н.е., описується бог Сома – його ритуальним символом був наркотичний напій, який виготовляли з невідомого рослини .

В зороастризмі, стародавньої релігії іранських народів, є схожий бог Хаома. Сучасні зороастрійці-Парс, які живуть в Індії, у своїх ритуалах поклоніння Хаома використовують напій з ефедри, або хвойника – в ньому міститься наркотичний психостимулятор ефедрин.

Шумери й стародавні єгиптяни використовували опійний мак в якості знеболювального. Давньогрецький історик Геродот в V столітті до н.е. писав, що скіфи влаштовують собі подобу лазні, в якій дихають димом конопель. Ймовірно, наркотики вживали й співвітчизники Геродота. Учасники Елевсинських містерій, одного з головних таїнств давньогрецької релігії, вживали напій кікеон. Деякі дослідники вважають, що він міг містити психоактивну речовину, яке викликало галюцинації й містичні переживання.

В XVI-XVII століттях в Європі поширився лауданум – спиртова настоянка на опіум. У 1803 році з опіуму синтезували морфій, який став повсюдно використовувався в якості знеболювального. Залежність від морфію стала першою серйозною епідемією наркоманії в західному світі. Вона часто розвивалася у людей, яким лікарі прописували його для знеболювання. На рубежі XIX-XX століття в Європі і Росії широко поширився кокаїн, який став першим «богемним» наркотиком і був популярний аж до кінця 1920-х років. Культуру споживання обох наркотиків описав Михайло Булгаков у «Морфії».

У 1874 році був синтезований героїн, який через кілька десятиліть став найпоширенішим і небезпечним наркотиком в світі. У 1887 році був створений амфетамін, який став попередником багатьох сучасних наркотичних симуляторів і ейфоретиків.

Під час Другої Світової війни наркотичні речовини активно використовувалися в арміях різних країн. Солдати Вермахту вживали первітин, або метамфетамін, – саме його готували герої серіалу «У всі тяжкі». Британські льотчики брали таблетки амфетаміну. Опіати використовували як знеболювальне в арміях всіх країн. Всерйоз боротися з наркотиками держави стали лише в середині XX століття.

У післявоєнному Радянському Союзі наркоманія була поширена, проте не так широко, як в сучасній Росії. До 1956 року героїн, а також наркотичні психостимулятори без рецепта продавалися в аптеках. Після заборони на вільний продаж ринок наркотиків пішов у підпілля. Героїн, марихуана і психостимулятори були популярні в злочинній спільноті, а також серед представників контркультурной інтелігенції.

Після розвалу Радянського Союзу в країнах СНД почалася епідемія героїнової наркоманії, яка досягла піку в другій половині 1990-х років. Сьогодні героїн в Україні не такий популярний, проте на його місце приходять нові небезпечні наркотики.

Причини наркоманії

Люди вживають наркотики для того, щоб забутися, відчути задоволення, розслабитися або отримати заряд енергії. У більшості випадків залежність починається з рекреаційного, тобто розважального приймання наркотиків. Також можлива залежність від медичних препаратів з наркотичним ефектом – наприклад опіатних знеболювальних або психостимуляторів. Така форма наркоманії поширена в основному в Америці – в Україні такі препарати прописують дуже рідко, а більшість з них заборонені.

У залежності безліч факторів ризику: генетика, особливості нейробіології мозку, виховання та оточення людини, а також його психологічні травми.

У наркоманії кілька основних соціальних і психологічних причин.

Бажання відчути себе краще

Часто наркотики стають способом втекти від неприємної реальності. Тому наркотична залежність поширена серед дискримінованих груп – наприклад, сексуальних меншин, а також малозабезпечених груп населення.

Деякі люди, які страждають від депресії й соціальної тривоги, досить поширених захворювань, починають вживати наркотики, щоб зменшити занепокоєння. Стрес і тривога у них можуть бути провідним механізмом як на початку вживання, так і при рецидиві.

Часто наркозалежними стають люди, які зіткнулися з проблемами в сім’ї.

Бажання робити щось краще

іноді люди починають приймати психостимулятори заради того, щоб досягти великих успіхів у навчанні або роботі. Це теж шлях до залежності.

Тиск спільноти

Важливу роль відіграють соціальні установки середовища, в якому живе людина. У деяких народів приймання наркотиків вважається соціально схвалюваних поведінкою. Наприклад, в Ємені та деяких регіонах Африканського рогу більшість чоловіків щодня жують листя наркотичної рослини кат, в яких міститься психостимулююча речовина, схожа на амфетамін. Вживання наркотиків тут підтримує національна культура.

до наркоманії може підштовхувати цікавість або середовище спілкування людини. Особливо це небезпечно для неповнолітніх. Наприклад, підліток з бідного району міста може легко стати членом спільноти однолітків, в якому вживання наркотиків заохочується.

Підлітки використовують наркотики для того, щоб влитися в компанію, довести свою свободу від батьків, змусити їх рахуватися з собою і своєю думкою. Плюс це певний романтизм, що склався навколо вживання. Багато споживачі наркотиків сприймають це як щось таємниче і магічне, спосіб побачити потойбічне реальність.

Доступність наркотиків

Одна з ключових, але не самих очевидних причин поширення наркозалежності – доступність наркотиків. Купити їх дуже легко. І далекі від таких сфер люди це часом погано розуміють .

Наслідки наркоманії

Залежність від наркотиків обтяжена величезною кількістю проблем.

Соціальні проблеми

Наркозалежні часто втрачають роботу, їх виключають з навчальних закладів. Залежна людина може відразу рвати соціальні зв’язки, які до хвороби вибудовував протягом усього життя.

Проблеми з законом

Російське законодавство дуже строго до наркоспоживачів, особливо якщо мова йде про важкі синтетичні наркотики. Наприклад, якщо співробітники поліції знайдуть у людини 0,5 г героїну, яких деяким наркозалежним вистачить лише на день використання, його можуть засудити до трьох років в’язниці.

Хвороби

Деякі лікарі виділяють синдром наслідків хронічної наркотизації, яким позначають всю сукупність фізичних і психічних наслідків наркоманії.

Його прояви:

 • різноманітні психічні розлади й хвороби: психози, депресія;
 • сильне зниження інтелекту, розумова деградація;
 • загальне фізичне виснаження, яке проявляється у всіх органах і системах організму;
 • падіння імунітету;
 • хвороби серцево-судинної системи, інфаркт;
 • хвороби печінки – цирози, гепатит, жирова дистрофія.

Багато наркозалежні перестають стежити за здоров’ям і гігієною. Це призводить до багатьох хвороб саме по собі.

Деякі наркотики викликають специфічні розлади й хвороби:

 • руйнування зубів (його викликають опіати та деякі стимулятори, наприклад кокаїн);
 • Пожовтіння шкіри (опіати, марихуана);
 • постін’єкційні абсцеси та тромбофлебіти (ін’єкційні наркотики);
 • розлади шлунково-кишкового тракту (опіати, барбітурати);
 • хвороби дихальних шляхів (курильні наркотики).

Інфекційні хвороби

Споживачі ін’єкційних наркотиків, які використовують загальні голки, ризикують заразитися ВІЛ, гепатитом B або C. Люди, які вживають стимулятори, часто займаються під ними сексом – ця практика називається хімсекс. Перебуваючи в стані зміненої свідомості, вони можуть забувати про контрацепцію, тому теж часто заражаються ВІЛ та іншими ЗПСШ.

Психічні та неврологічні проблеми

Наркотики можуть до невпізнанності змінити характер людини, негативно впливають на його душевне здоров’я. Часто наркотична залежність призводить до психічних розладів, серед яких депресія, тривожні розлади, гострий делірій, когнітивні розлади, психоз (при передозуванні). Передозування психостимуляторами може викликати у хворого дерматозойне марення – божевільну впевненість в тому, що він заражений паразитами, які повзають по його шкірі або під нею.

Наркотики порушують роботу трьох систем мозку:

 • Базальні ганглії. У здорової людини вони вбудовані в механізм «очікування – винагорода»: ми спочатку чекаємо чогось приємного, а потім отримуємо його – і відчуваємо задоволення. Наркотики перевантажують і розхитують цю систему, в результаті очікування або потяг у залежної людини зростає, а почуття задоволеності від винагороди, тобто наркотику, зменшується. Це змушує його весь час підвищувати дозу.
 • Мигдалеподібне тіло, яке відповідає за стрес і обробку емоцій. Через проблеми з цією ділянкою мозку наркозалежні стають дратівливими та депресивними.
 • Префронтальна кора – ділянка мозку, що відповідає за контроль над собою, волю і дотримання поставленим цілям. При ураженні префронтальної кори наркозалежні втрачають здатність досягати поставлених цілей і зриваються під час лікування, навіть якщо дуже хочуть перемогти хворобу.

Якщо наркозалежність триває довго, порушення в мозку можуть стати незворотними. Особливо небезпечні ураження префронтальної кори.

Ознаки наркоманії

Під час героїнової епідемії 1990-х років головною ознакою вживання наркотиків вважалися сліди від уколів, за якими можна було безпомилково розпізнати наркоспоживачів. Однак більшість поширених сьогодні наркотиків їдять, курять або нюхають, тому ознаки їх вживання не так помітні.

Вірогідних ознак того, що людина вживає наркотики, не існує – будь-який з них може вказувати на інші розлади, стану і хвороби. Однак існують сигнали, на які варто звернути увагу:

 • людина періодично відчуває симптоми тривоги – як напади паніки, запаморочення, пітливість, сухість у роті, болі в м’язах і головний біль;
 • розширені зіниці, «скляні» очі з розширеними судинами.

Крім того, часто буває, що близькі дистанціюються, стають більш замкнутими, втрачають інтерес до життя в цілому, у них падає продуктивність на роботі, в колективі, в навчанні. Само по собі це не ознака того, що людина вживає наркотичні речовини. Однак це сигналізує про те, що у нього є психологічні складнощі, тривожні ознаки початку депресії. У такому випадку важливо вчасно підтримати людину і допомогти йому знайти фахівця, тим самим відвернувши його від можливого вживання наркотиків.

Лікування наркоманії

Лікування наркозалежності не може бути універсальним – занадто багато що залежить від стану людини й від речовини, якою вона зло споживає. Однак в цілому лікування будь-якої залежності заведено розділяти на три етапи.

Етапи лікуваня

Перший етап

Відібрання речовини, що викликала залежність, детоксикація і купірування абстинентного синдрому.

Особливо складно зробити це з опіатами. Різка відмова від них може завдати серйозної шкоди психіці й фізичному здоров’ю наркозалежного. Відомі випадки, коли різка відмова від героїну або його аналогів приводив до смерті від ішемічної хвороби серця. Ломка – важкий абстинентний синдром з психозом, депресією, безсонням і сильними болями, може тривати тиждень. Лікарі виводять наркозалежних з таких станів за допомогою нейролептиків, знеболювальних, заспокійливих і антидепресантів. Відібрання інших речовин, як правило, не так небезпечно, і в гіршому випадку може призводити до сильної апатії й пригніченості.

Цей крок – лише початок лікування, якого рідко буває досить для реальної перемоги над наркозалежністю.

Другий етап

На другому етапі необхідно повернути наркозалежного до звичайного життя – нормалізувати сон, настрій і звести нанівець його думку про наркотики. Зазвичай в стаціонарі на це йде 1-2 місяці. Лікування складається з двох компонентів – лікарської терапії та психотерапії, в якій може брати участь сім’я наркозалежного.

Третій етап – контроль за ремісією.

У цей час людина, що страждає від наркоманії, намагається повернутися в суспільство і почати нове життя. Лікарі, в першу чергу психотерапевти, підтримують і направляють його.

Як працює психотерапія в лікуванні наркоманії

Поширена методика «12 кроків», яку використовують «Анонімні наркомани», довела свою ефективність. Головний її плюс – відмова наркозалежного від ілюзії, що він сильніший за залежність і що можливо «контрольоване» і «свідоме» вживання наркотиків. Крім того, «Анонімні наркомани» – це потужна спільнота і структура взаємодопомоги, яка підтримує людину і допомагає йому перевлаштувати своє життя – наприклад, знайти роботу. Однак ця методика підходить не всім – в першу чергу через свого акценту на духовність.

Інша ефективна, але поки не дуже поширена в Україні методика – «smart recovery», вона використовує досягнення різних сучасних напрямків психотерапії. У цьому методі чотири акценти. Це мотивація до відмови, протидія потягу до наркотиків, управління думками, емоціями й поведінкою і побудова збалансованого життя.

Золотий стандарт психотерапії залежностей – це поєднання мотиваційного консультування і когнітивно-поведінкової психотерапії.

Стадії прийнняття проблеми

Багато що в лікуванні залежить від того, на якому етапі боротьби з наркозалежністю людина звернулася за допомогою.

Перша стадія

Поведінкові зміни – заперечення, на якій наркозалежний не визнає проблему. Подолати її лікаря найскладніше.

Друга стадія

Сумніви- коли хворий усвідомлює проблему, але не впевнений у своїх силах.

На перших двох стадіях психотерапевт займається в основному мотиваційним консультуванням – за допомогою спеціальних питань створюють для людини стимули для відмови від наркотиків.

В першу чергу фахівець допомагає людині почати сумніватися в тому, що йому потрібно вживати наркотики. У людини є система цінностей, і фахівець як би кружляє навколо неї, витягає з неї стимули для боротьби із залежністю .

Третя стадія

Підготовка до дій. Наркозалежний усвідомлює проблему і має в голові приблизний план дій. Можливо, він уже намагався кинути наркотики хоча б на час, але не зміг прийти до повного утримання.

Четверта стадія

Дія- на якій залежна людина повністю відмовляється від споживання і робить конкретні кроки, наприклад, перестає спілкуватися з іншими наркоспоживачами, з якими раніше вживав наркотики разом, закриває собі доступ до речовин, уникає місць, де можливо вживання.

На третій і четвертій стадіях використовуються методики когнітивно-поведінкової терапії та усвідомленості. Лікарі працюють з тригерами, які провокують у людини рецидиви вживання, вчать її управляти своїми думками та емоціями, які можуть перешкоджати споживанню, вчать протидіяти потягу.

П’ята стадія

Збереження і підтримання змін. На ній людина повинна заново відбудувати свою соціальне життя – знайти нове коло спілкування, можливо – відшукати роботу і вступити в нові відносини. Цей етап також таїть небезпеку. Через деякий час після відмови від наркотиків у людини може виникнути підгострий (тривалий) абстинентний синдром. Може повернутися сильна тяга до наркотиків, тривога і неспокій. У такі моменти імовірний зрив, і залежний може повернутися знову на першу або другу стадію.

На цій стадії психотерапевт працює в основному з цінностями людини, спрямовуючи його на шляху до поліпшення якості життя. Також його вчать контролювати самого себе і справлятися з кризами.

Профілактика наркоманії

У багатьох країнах існують програми профілактики наркоманії, які діють в основному в школах і установах охорони здоров’я.

Ефективний захід боротьби з наркоманією – активне просвітництво, зняття табу з цією темою і боротьба зі стигматизацією, зокрема пояснення того, що наркоманія є захворюванням. Усвідомлення цього факту суспільством – це великий крок вперед. Воно дозволить людям із залежністю взяти на себе відповідальність за своє здоров’я і легше погодитися на лікування.

Заходи профілактики наркоманії, що існують в сучасній Україні, неефективні.

Основний курс уряду – політика соціальної нетерпимості, спрямована на узаконення жорстокого поводження з наркозалежними. Ми маємо систематичне порушення прав людей, що вживають наркотики та протидію науково обґрунтованим підходам до лікування наркотичної залежності, включаючи опіоїдних замісну терапію, рекомендовану ВООЗ як одну з найбільш ефективних форм лікування опіоїдної залежності та перевірені заходи профілактики ВІЛ, такі як програми зниження шкоди.

Як допомогти залежній людині

Люди, які дізнаються, що їх родич або друг вживає наркотики, найчастіше реагують гостро – впадають у відчай або нападають на залежну людину з критикою і засудженням. Це неправильна реакція.

Також члени сім’ї залежного часто починають шукати причини його хвороби в собі. Мати думає, що вона погано виховала сина, дружина вважає, що вона не додала чоловікові уваги. Однак це теж неправильна реакція – адже до наркотиків завжди приходять з-за поєднання кількох факторів. Наркозалежність може розвиватися і в повністю щасливих сім’ях, її жертвою може стати будь-хто.

Не варто відразу примушувати людину проти волі лягати в реабілітаційний центр. Почати варто зі спокійного, доброзичливого і шанобливого діалогу з ним. потрібно починати його тільки в повністю урівноваженому стані – будь-яке спілкування на підвищених тонах злякає наркозалежного, він замкнеться і буде брехати. До розмови корисно залучити якомога більше близьких – так людина буде відчувати більше підтримки.

Починати розмову треба з фактів – наприклад зі спостережень, що вказують на наркозалежність. Звинувачення в дусі «так ти труїш сам себе» або «як ти смієш псувати нам життя» використовувати не варто. Потім психотерапевт рекомендує висловити занепокоєння: «Ми за тебе переживаємо, хвилюємося за твоє здоров’я і майбутнє». Словам наркозалежного про те, що він впорається сам, вірити не варто. У відповідь на відмовки потрібно наполягати на поході до психіатра-нарколога або до психолога, оскільки вони допоможуть з усім розібратися.

Для того, щоб вилікуватися від залежності, людині потрібна позитивна мотивація. Сім’я повинна гарантувати, що буде довіряти йому і підтримувати його, і домовитися про те, як буде проходити лікування.

Близьким не варто брати на себе всю відповідальність за лікування наркозалежного – надлишок контролю може тільки зашкодити. Також не можна вірити обіцянкам людини про те, що він вжив наркотики в останній раз. Багато хто думає, що для того, щоб почати лікування, людині потрібно дійти до дна. Але поки він дійде до цього дна, його мозок може зруйнуватися.

Соцмережі