Що таке серцевий кашель

Кашель може бути одним з перших ознак проблем з серцево-судинною системою, в тому числі і серцевої недостатності. Однак нерідко пацієнти не надають значення незначному покашлюванні і не звертаються до лікаря, поки напади не стають інтенсивними і тривалими. HealthApple розповість, як розпізнати небезпечний симптом на ранній стадії і не сплутати його з ознаками інших хвороб.

Причини виникнення кашлю

Кашель допомагає організму звільнити дихальні шляхи від сторонніх предметів різного роду, в тому числі і від слизу. Тому виникати він може за різних обставин – інфекціях дихальних шляхів, алергічної реакції, вдиханні дрібних предметів і пилу, при палінні та інше.

При хворобах серця покашлювання пов’язано безпосередньо з перевантаженням малого кола кровообігу, перш за все, при лівошлуночковій недостатності. При цьому в легені кров надходить в нормальному обсязі, а ось відкачується слабо – судини переповнюються, в них підвищується тиск, погіршується газообмін. Це провокує утруднене дихання і, як наслідок, рефлекторний кашель. Характерно, що спочатку напади турбують лише за певних умов, коли на серці і на мале коло йдуть підвищені навантаження. Наприклад, в положенні лежачи, коли кров легко накопичується в легенях.

Оскільки за фактом звільняти дихальні шляху не від чого, для сердечників характерний саме сухий кашель різної інтенсивності. Однак при серцевій недостатності III стадії, вираженою легеневою гіпертензією, такі напади можуть супроводжуватися кровохарканням. Пов’язано це з надмірним переповненням легенів кров’ю і її просочуванням через альвеоли.

Хвороби серця, при яких є кашель

Покашлювання може супроводжувати різні по етіології хвороби серця і не обов’язково проявлятися тільки в дорослому віці. Лівошлуночкова недостатність – частий наслідок багатьох вроджених вад, тому симптом спостерігається і у дітей з кардіологічними захворюваннями. Зокрема, напади турбують при різних дефектах міжшлуночкової перегородки, ураженнях аорти і легеневої артерії.

Серед інших хвороб серцево-судинної системи, при яких проявляється кашель, частіше за все кардіологи виділяють наступні:

 • Кардіоміопатії, перш за все, дилатаційна кардіоміопатія, при якій спостерігається розтягнення серцевих порожнин.
 • Міокардит і перикардит.
 • Придбані пороки, при яких страждають клапани. В першу чергу мова йде про різні патології мітрального клапана, розташованого між лівим шлуночком і передсердям.
 • Ішемічна хвороба серця, при якій атеросклероз вражає коронарні судини.
 • Артеріальна гіпертензія (підвищений тиск).
 • Легенева гіпертензія (підвищений тиск в легеневій артерії).
 • Кардіосклероз – ураження тканини серцевого м’яза, зменшення скоротливої ​​здатності міокарда.

Різкий напад кашлю може супроводжувати і гострі кардіологічні стани. Наприклад, він виникає у пацієнтів з інфарктом на тлі інших симптомів.

Відмінності серцевого кашлю від алергії та інфекції

Дуже часто люди неправильно трактують симптом і пояснюють кашель частими застудами, хронічними захворюваннями дихальної системи, алергіями та іншим. І все ж при проблемах з серцево-судинною системою кашель має ряд характерних особливостей. Серед них:

 • Тільки сухий кашель. Дуже часто інфекційні захворювання теж починаються з нього, але з часом хворий все ж починає відкашлювати слиз. При кардіологічних захворюваннях цього не відбувається.
 • Хронічний перебіг. Незалежно від того, наскільки виражені напади, вони турбують пацієнта постійно. Якщо ж мова йде про ГРЗ, кашель проходить через 1-3 тижні.
 • Додаткові симптоми. Пацієнти також скаржаться на утруднене дихання, задишку, запаморочення, болі в серці. У них можуть розширюватися вени на шиї і синіти шкірні покриви.
 • Посилення кашлю в нічний час, напади, що розвиваються, коли людина лежить. Пов’язано це з тим, що в такому положенні тіла слабке серце не може відкачувати достатню кількість крові з легенів. Кровохаркання і набряк легенів розвиваються найчастіше саме вночі, під час сну. Як тільки людина встає, кров відливає з верхньої частини тіла і стан поліпшується.

При інфекціях дихальних шляхів кашель буде супроводжуватися болем або першінням в горлі, загальною слабкістю, підвищенням температури, почервонінням слизових, ринітом. Якщо ж він викликаний алергією, то додатково у людини виявляться сльозотеча, чхання, рясна нежить, різь в очах, у важких випадках набряк. При захворюваннях серцево-судинної системи таких додаткових симптомів не спостерігається.

Діагностика та лікування серця при кашлі

Однією з особливостей багатьох серцево-судинних захворювань є їх тривалий безсимптомний перебіг. Пізніше людина може скаржитися лише на періодичне виникнення болю або дискомфорту в грудині, задишки, покашлювання в нічний час, набряклості ніг. Однак потрібно розуміти, що хвороби серця лікуються найбільш ефективно, якщо виявлені на ранніх стадіях. Тому будь-який навіть незначний симптом повинен стати приводом для консультації у кардіолога. Лікар призначить стандартні обстеження:

 • ЕКГ.
 • Звичайна або черезстравохідна ЕхоКГ.
 • Рентген легенів.
 • Коронарографія.
 • КТ або МРТ.

Дуже часто кардіологічні захворювання супроводжуються різними ураженнями дихальної системи. Пов’язано це з тим, що застійні явища в легенях створюють сприятливі умови для розвитку різних інфекцій. Так, діти з вадами серця частіше страждають від ГРВІ та їх ускладнень, а у дорослих можуть спостерігатися хронічні хвороби органів дихання. Тому для уточнення діагнозу пацієнт може бути направлений до терапевта, педіатра, лора або пульмонолога.

У тому випадку якщо виключені інші захворювання, серцевий кашель не вимагає окремого лікування. Лікар може призначити симптоматичну терапію, наприклад, протикашльові засоби, але найчастіше курс обмежується усуненням основного кардіологічного діагнозу.

Зменшити напади допоможе і зміна способу життя. Пацієнту важливо дотримуватися таких правил:

 • Харчування з великим вмістом вітамінів і мікроелементів (перш за все, магнію і калію), виключення алкоголю, кави, жирної їжі, зменшення кількості солі.
 • Відмова від куріння.
 • Режим дня з достатнім часом на сон. Спати потрібно не менше 7-8 годин на добу і бажано в темний час.
 • Посильна фізична активність. Про те, який вид спорту підійде найкраще, можна запитати у лікаря. Для зміцнення серця підходять навантаження малої і середньої інтенсивності, заняття на свіжому повітрі – ходьба, велоспорт, плавання і інше.

Соцмережі