Що таке мігрень і як її лікувати

Мігрень – одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі. При належному лікуванні та профілактиці її напади нескладно взяти під контроль. Розповідаємо, звідки береться це захворювання і як мінімізувати його прояви

Що таке мігрень

Мігрень – це одна з різновидів первинних головних болів, тобто тих, що виникають самі по собі, а не як симптом іншого захворювання.

Мігрень проявляється насамперед у тривалих нападах головного болю високої інтенсивності, проте нерідко їй супроводжують і інші симптоми. Напади трапляються раз в кілька місяців, однак при хронічній формі вони можуть відбуватися через день або щодня.

Вважається, що мігрень не можна вилікувати повністю, можна лише зменшити інтенсивність болю і частоту нападів.

За даними ООН, мігрень – третя за поширеністю захворювання на планеті. За деякими оцінками, в Європі та США від неї страждає близько 14% населення. У жінок мігрень зустрічається в три рази частіше, ніж у чоловіків, через те, що однієї з частих причин її розвитку може бути високий рівень жіночого статевого гормону естрогену.

Причини мігрені

Більшість дослідників сходяться на думці, що хвороба викликає якась аномальна мозкова діяльність, яка впливає на хімічні сигнали й кровоносні судини в мозку. Але що саме викликає цю аномалію, встановити поки не вдається.

Попри це, вчені досліджували механізм виникнення нападу мігрені. Його викликає білок CGRP, що діє в нервовій системі (нейропептид). Саме він передає трійчастому нерву сигнал, який провокує біль. Вчені встановили, що під час нападу підвищується рівень тільки цього білка, а коли його вводили людям з мігренню, у них починалися сильні болі.

Найчастіше напади мігрені починаються спонтанно, проте їх можуть провокувати деякі фактори зовнішнього середовища. Ось найчастіші з них:

 • стрес, емоційні потрясіння;
 • алкоголь;
 • продукти з кофеїном;
 • недолік або надлишок сну;
 • зміни погоди – найчастіше стрибання вологості або різкі падіння температури;
 • інтенсивні фізичні навантаження, в тому числі секс;
 • пропуск приймання їжі;
 • задуха;
 • сильні запахи.

Рідше напади мігрені можуть викликати харчові продукти: сир, шоколад, їжа з нітратами, аспартамом і глутамат натрію або ж просто їжа з різкими смаками або запахами – наприклад, цитрусові. Набір тригерів мігрені у кожного пацієнта індивідуальний.

Симптоми мігрені

Симптоми, що передують головного болю

Часто приступу мігренозного болю передують специфічні симптоми. Раніше їх називали продромальною стадією нападу мігрені, однак зараз лікарі відмовилися від такого поняття. Найчастіше симптоми тривають 1-2 дні перед початком нападу мігрені. Ось найчастіші з них:

 • тяга до їжі або, навпаки, втрата апетиту;
 • дратівливість;
 • сонливість;
 • зниження працездатності;
 • перепади настрою;
 • гіперактивність;
 • підвищена спрага.

Аура

У мігрені є дві основні різновиди – з аурою і без.

Приблизно у чверті пацієнтів больового приступу мігрені передує аура – специфічні зорові та фізичні відчуття, самі по собі безболісні. Аура виникає через спазм судин мозку, який передує нападу болю.

Найчастіше аура буває зоровою. Перед очима виникають спалахи, геометричні лінії, темні або світлі плями.

Нерідко зустрічається сенсорна (чутлива) аура. Зазвичай вона проявляється в почутті поколювання або оніміння в одній або декількох кінцівках, обличчі.

Набагато більш рідкісне явище – мовна, а також дісфазна аура. При ній у хворого виникають проблеми з промовою – стає складніше говорити, слова і склади плутаються.

Аура триває 5-60 хвилин.

Стадія головного болю

Біль при мігренозному нападі може тривати від чотирьох годин до трьох діб.

Залежно від тяжкості хвороби, біль при мігрені може бути різної інтенсивності. У деяких вона буває порівняно терпимою і не дуже заважає життю. У інших болі настільки сильні, що лікарі призначають постільний режим. Незалежно від ступеня хвороби, мігренозний біль дуже характерний, його важко сплутати з іншими видами головного болю.

Ось її основні властивості:

 • триває від 4 до 72 годин;
 • має пульсівний характер;
 • концентрується в області чола і скронь, часто тільки з одного боку;
 • посилюється при фізичних навантаженнях;
 • супроводжується нудотою і \ або блювотою, звуко-, запахо- і світлобоязню.

Види мігрені

Залежно від симптомів і варіацій аури виділяється ще кілька підвидів мігрені.

Аура без головного болю

Цю форму ще називають тихою мігренню. У пацієнтів з таким видом хвороби простежуються попередні симптоми та аура, але відсутній головний біль. За даними Американської асоціації мігрені, такий вид зустрічається у 4% людей, у яких діагностовано захворювання.

Менструальна мігрень

При ній напади болю викликають скакання естрогену. Найчастіше це відбувається за кілька днів до початку місячних або під час них, а також під час вагітності, овуляції. Також менструальна мігрень може проявлятися при гормональній терапії.

Геміплегічна мігрень

Це різновид хвороби, при якій симптоми мігрені з аурою супроводжуються слабкістю в одній половині тіла. Вона зустрічається у 0,005% людей і майже завжди це результат генетичної схильності.

Мігрень зі стовбуровою аурою (колишня назва – базилярна мігрень)

Це рідкісний різновид мігрені з аурою. До недавніх пір вважалося, що вона розвивається через патологію базилярної артерії – основної судини мозку. Однак потім вчені встановили, що це не головний механізм її виникнення, тому поміняли назву хвороби. З точки зору симптомів, мігрень зі стовбуровою аурою характеризується перш за все особливо сильними зоровими спотвореннями, які іноді не проходять до початку болю, а також більш помітними руховими розладами.

Вестибулярна мігрень

Різновид захворювання, коли напади болю супроводжуються сильним запамороченням.

Мігрень сітківки (ретинальна)

Погано вивчений вид мігрені, при якому аура супроводжується дуже сильними порушеннями роботи сітківки та зору, які можуть доходити до тимчасової сліпоти.

Хронічна мігрень

Хронічній вважається мігрень, при якій приступи відбуваються частіше 15 разів на місяць. Це найбільш важкий різновид мігрені, який сильно знижує працездатність.

Попередники мігрені у дітей

Мігрень найчастіше виникає в підлітковому віці, проте у дітей більш молодшого віку можуть бути діагностовані попередники мігрені. До них відносяться:

 • Абдомінальна мігрень, при якій замість голови болить живіт, це супроводжується блювотою і запамороченням. Згідно з дослідженнями, хвороба зустрічається у 1-9% дітей. Такий розкид пов’язаний з тим, що її дуже складно діагностувати.
 • Доброякісне пароксизмальне запаморочення дитячого віку, яке проявляється раптовими нападами запаморочення у дітей.
 • Синдром циклічних рвот – періодичні епізоди сильної нудоти та блювоти у дитини, які супроводжуються блідістю і слабкістю.

Лікування мігрені

Мігрень можна повністю вилікувати, однак за допомогою терапії можна знизити частоту й інтенсивність нападів. Призначити відповідне лікування може лише лікар, а самолікування здатне погіршити хворобу. Існує два основних способи лікування мігрені: профілактичне і спрямоване на купірування нападу.

Для купірування нападів застосовуються знеболювальні – нестероїдні протизапальні препарати, а також специфічні ліки, що знімають біль тільки при мігрені – тріптани.

Профілактичне лікування покликане знизити частоту, інтенсивність і тривалість нападів до їх виникнення. Залежно від віку пацієнта, виду і ступеня хвороби, лікар може призначити:

 • трициклічні антидепресанти;
 • антагоністи серотонінових рецепторів;
 • препарати судинного ряду, які призначають при хворобах серця і судин – бета-блокатори та блокатори кальцієвих каналів;
 • нестероїдні протизапальні препарати (застосовуються для профілактики менструальної мігрені);
 • протисудомні препарати;
 • ін’єкції ботоксу в шию, які розслаблюють м’язи.

Кілька років тому почалися випробування принципово нового класу препаратів від мігрені. Вони блокують білок CGRP, який передає сигнал, що викликає больові відчуття мігрені. Ліки на основі цієї технології діють точково і мають набагато менше побічних ефектів, ніж тріптани (попереднє покоління специфічних ліків проти мігрені).

Профілактика мігрені

В основі профілактики мігрені лежить чіткий контроль за способом життя. Лікарі рекомендують хворим вести щоденник головного болю і записувати в нього події, які призводять до нападів, – так пацієнт зможе визначити унікальний набір особистих тригерів мігрені.

У деяких випадках лікарям вдавалося домогтися зниження гостроти мігрені за допомогою дієт. Найчастіше людям з мігренню допомагає відмова від алкоголю, кави, продуктів з аспартамом і глутамат натрію і холодної їжі – напоїв з льодом або морозива.

Знизити хворобливість нападів можна за допомогою масажу м’язів спини та шиї, а також занять йогою і розтяжкою.

Дослідження показують, що зняти біль під час мігрені допомагає ефірна олія лаванди, яку необхідно вдихати, а також масло м’яти – його потрібно нанести на віскі. Імбир теж допоможе зменшити біль і нудоту.

Соцмережі