Що таке Т3 вільний (трийодтиронін вільний)?

Т3 – один з гормонів щитовидки. Порушення його рівня призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Вільна фракція не пов’язана з білками і є біологічно активною. Аналіз крові на Т3 вільний призначається лікарем, якщо є підозра на гіпертиреоз або необхідно оцінити стан щитовидки. Також тест проводиться кілька разів з певною періодичністю під час лікування гіпертиреозу.

Загальні відомості

Т3 має високу біологічну активність. Основна кількість гормону утворюється в процесі дейодування тироксину. Також деяка його кількість продукується в щитовидці. Частка вільної фракції становить всього 0,3% від загальної кількості гормону. Саме вона виконує в організмі велику кількість важливих функцій. Трийодтиронин вільний – Т3 вільний активізує синтезування білків, регулює споживання кисню тканинами, прискорює виведення холестеролу, бере участь в ряді інших життєво важливих процесах. У дітей гормон грає важливу роль в розвитку ЦНС, процесі росту.

Відхилення показників від норми може спостерігатися при багатьох захворюваннях. Їх підвищення характерно для нестачі йоду, ендемічного зобу, онкології щитовидки і деяких інших патологіях. Зниження показників спостерігається при гіпотиреозі, прийомі ряду препаратів. Іноді зниження показників спостерігається у людей з важкими захворюваннями, які не пов’язані зі щитовидкою або пацієнтів після хірургічного втручання. У таких випадках рівень інших гормонів залози залишається в межах референсних значень. Гіпотиреоз зустрічається досить часто. Запідозрити це захворювання можна при появі таких симптомів, як непереносимість холоду, набряклість, безпричинний набір ваги. Також можуть спостерігатися запори, можливо значне погіршення стану волосся (вони стають сухими, починають випадати).

Здати аналізи сьогодні не проблема. Приватні лабораторії є практично повсюдно. При появі навіть незначних проблем зі здоров’ям бажано відразу звернутися до лікаря і пройти обстеження. Як правило, для діагностики потрібен не один тест, а комплекс досліджень. Чим раніше буде розпочато лікування, тим більше шансів добитися повного лікування за короткий термін. Своєчасна діагностика і грамотно підібране лікування дають можливість уникнути розвитку серйозних ускладнень.

Соцмережі